ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
24 листопада 2016 р.м. ОдесаСправа № 522/4368/16-а
Категорія: 6.2 Головуючий в 1 інстанції: Загороднюк В.І. Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого судді - Єщенка О.В.
суддів - Димерлія О.О.
- Домусчі С.Д.
За участю: секретаря - Шепель О.В.
представника апелянта - ОСОБА_2 (довіреність від 10.10.2015 року)
представника апелянта - ОСОБА_3 (довіреність від 10.10.2015 року)
представника третьої особи - ОСОБА_4 (довіреність від 07.07.2014 року)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_5 на ухвалу Приморського районного суду м. Одеси від 27 вересня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_6 про визнання незаконним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_5 звернулась до суду першої інстанції з позовом, в якому просила визнати незаконним та скасувати рішення Одеської міської ради від 16.12.2015 року №39-VII в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці ОСОБА_6
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 27 вересня 2016 року провадження у справі закрито. Суд роз'яснив позивачу, що даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції, наголошуючи на порушенні судом норм матеріального та процесуального права, ОСОБА_5 подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, справу направити на продовження розгляду.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до положень ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Так, позивачем у цій справі оскаржено рішення Одеської міської ради від 16.12.2015 року №39-VII в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці ОСОБА_6
Заперечуючи щодо правомірності вказаного рішення органу місцевого самоврядування, позивач посилається на те, що при винесенні оскаржуваного рішення міська рада не врахувала порядок користування відповідною земельною ділянкою.
Колегія суддів враховує, що за правилами ст. 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Згідно із ст. 5 Земельного кодексу України земельне законодавство базується на таких принципах: а) поєднання особливостей використання землі як територіального базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва; б) забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави; в) невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом; г) забезпечення раціонального використання та охорони земель; ґ) забезпечення гарантій прав на землю; д) пріоритету вимог екологічної безпеки.
Отже, за змістом ст.ст. 2, 5 Земельного кодексу України міська рада при здійсненні повноважень щодо надання земельної ділянки у користування є рівноправним суб'єктом земельних відносин.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 15 ЦПК України справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин суди розглядають у порядку цивільного судочинства.
Таким чином, враховуючи, що предметом позову є перевірка правильності формування волі однієї зі сторін стосовно розпорядження землею та передачі відповідних прав щодо неї, вказаний спір не може бути розглянуто за правилами КАС України.
У разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення стосовно передачі земельної ділянки у власність (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації), подальше оспорювання правомірності набуття фізичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, оскільки спір щодо захисту цивільних прав, що виникають із земельних відносин, має не публічний, а приватно-правовий характер, колегія суддів вважає, що вирішення такого спору не належить до юрисдикції адміністративних судів, у зв'язку із чим висновки суду першої інстанції щодо наявності підстав для закриття провадження у справі відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України відповідають дійсним обставинам справи та узгоджуються з нормами процесуального законодавства.
Керуючись ст.ст. 196, п. 1 ч. 1 ст. 199, ч. 1 ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, 206, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 - залишити без задоволення.
Ухвалу Приморського районного суду м. Одеси від 27 вересня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту.
Повний текст ухвали складено та підписано 30.11.2016 року.
Головуючий суддя: О.В. Єщенко
Судді: О.О. Димерлій
С.Д. Домусчі