Справа №711/9127/16-а
Провадження № 2-а/711/296/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2016 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого - судді: Скляренко В.М.
при секретарі Слабко Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Придніпровського районного суду м. Черкаси з позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії як державному службовцю та зобов'язання Управління пенсійного фонду України м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок пенсії державному службовцю, призначеної у розмірі 80 відсотків заробітної плати державного службовця, з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати) відповідно до довідки Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації від 28.09.2016 року № 26/07-05 та забезпечити виплату пенсії в подальшому у цьому розмірі, а також зобов'язання відповідача провести нарахування та виплатити різницю пенсії за минулий час.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що він перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області та отримує пенсію по державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця.
04.10.2016 року він звернувся до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії, до якої додав довідку Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації від 28.09.2016 року № 26/07-05 про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи або за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Листом відповідача від 13.10.2016 року вих. № 576/Т-10 йому було повідомлено про відмову у проведенні перерахунку пенсії, з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу» та постанову Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Вважає, що прийняте відповідачем рішення суперечить чинному законодавству та є протиправним, оскільки в зв'язку з цим його пенсія є меншою.
Просить визнати відмову відповідача - Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області в перерахунку пенсії з врахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати) протиправною; зобов'язати відповідача - Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити йому - ОСОБА_1 пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 80 відсотків заробітної плати державного службовця з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати) відповідно до довідки Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації від 28.09.2016 року № 26/07-05 про складові заробітної плати та забезпечити виплату пенсії в подальшому у цьому розмірі; зобов'язати відповідача - Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області провести нарахування та виплату різниці пенсії за минулий час.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 уточнив свої позовні вимоги та просив: визнати відмову Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними; зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та виплату йому - ОСОБА_1 пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 80 відсотків заробітної плати державного службовця, з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати) відповідно до довідки Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації від 28.09.2016 року № 26/07-05 про складові заробітної плати, починаючи з 04.10.2016 року, та забезпечити виплату пенсії в подальшому у цьому розмірі. Від позовних вимог в частині зобов'язання відповідача - Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області провести нарахування та виплату різниці пенсії за минулий час відмовився.
Представник відповідача - Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області в судове засідання не з'явився, хоча про день, час та місце розгляду справи був повідомлений в установленому законом порядку. 21.11.2016 року представник відповідача - Надьон А.Л. подав до суду заперечення проти позову, які просить врахувати при винесенні рішення та відмовити позивачу ОСОБА_1 в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення позивачки ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи із наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 з 11.04.2012 року перебуває на пенсійному обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу».
Розрахунок пенсії проведено із заробітної плати працюючого державного службовця, яка на день призначення пенсії становить 3752 грн. 92 коп. та складається із посадового окладу, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Розмір призначеної пенсії складає - 3002 грн. 34 коп. (3752 грн. 92 коп. х 80%).
04.10.2016 року позивач звернувся до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідки Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації від 28.09.2016 року № 26/07-05 про складові заробітної плати (з врахуванням інших виплат - матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати), однак листом від 13.10.2016 року вих. № 576/Т-10 йому було відмовлено в такому перерахунку.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У частині 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно з частиною шостою ст. 95 КЗпП заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078.
Відповідно до ст. 1, 2 вищевказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру. Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713.
Таким чином, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексація є складовою частиною заробітної плати та є додатковою заробітною платою.
За змістом наведених норм, суд приходить до висновку, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція викладена у Постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року, 14 травня 2013 року, 28 травня 2013 року, 06.11.2013 року, 03.06.2014 року (справи № 21-430а11, № 21-97а13, № 21-125а13, № 21-350а13 відповідно).
Як вбачається з довідки Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації від 28.09.2016 року № 26/07-05 про складові заробітної плати на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування, тому відмову відповідача в перерахунку позивачу пенсійної суми з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати не можна визнати обґрунтованою на законі.
Посилання представника відповідача, викладені в письмових запереченнях, на те, що Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № V-II не передбачає перерахунку вже призначених пенсій, а також на те, що постановою ПФУ від 04.07.2016 року № 15-2, яка набрала чинності 02.09.2016 року, скасована форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, тому і підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 немає, є безпідставними, виходячи із наступного.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції на час оформлення пенсії державного службовця позивачу, було передбачено право осіб, яким призначена пенсія, на її перерахунок.
01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №V-II. Постановою КМУ від 06.04.2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів.
За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування без обмеження граничного розміру пенсії.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що розміри виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.»
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України від 05.11.1991 року №1778 «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)».
Пунктом 1 ч. 1 ст. 41 Закону України від 09.07.2003 року №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99, загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Застосування відповідачем положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №V-II для відмови у здійсненні перерахунку пенсії є безпідставним та необґрунтованим, оскільки положення цього закону поширюється на працюючих державних службовців, а не тих, які були такими службовцями і яким пенсія уже призначена в минулому.
Статтею 22 Конституції України передбачено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
А тому, аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний зробити перерахунок призначеної позивачу пенсії, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати, що виплачені позивачу протягом останніх 24 місяців перебування на державній службі, входили до системи оплати праці державного службовця, виплачувалися за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органом державної служби та на них нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи що позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача за перерахунком пенсії - 04.10.2016 року (а.с. 24), то перерахунок пенсії відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» йому повинен здійснюватися з 01 жовтня 2016 року, оскільки звернення мало місце до 15 числа.
А тому, враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Разом з тим, суд вважає, що не підлягають до задоволення вимоги позивача ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача - Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області забезпечувати в подальшому виплату пенсії, відповідно до проведеного перерахунку, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дія чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, тобто предметом позову можуть бути вже вчинені рішення, дії чи бездіяльність, а не ті, які можуть бути вчинені в майбутньому і відновленню підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено в майбутньому.
Крім того, відповідно до ст. 256 КАС України, суд вважає за необхідне допустити постанову до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
Згідно із ч. 1 ст. 94 КАС України (в редакції, яка є чинною на час винесення цієї постанови) якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Понесення позивачем судових витрат по сплаті судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп. підтверджується квитанцією від 31.10.2016 року. Враховуючи те, що позов задоволено і відповідачем є Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, суд вважає необхідним стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області суму витрат по сплаті судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 2, 3, 11, 12, 17, 160, 161, 162, 163, 160, 186 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити частково.
Визнати відмову Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 - протиправною.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити ОСОБА_1 з 01.10.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної у розмірі 80 відсотків заробітної плати державного службовця, з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати) відповідно до довідки Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації від 28.09.2016 року № 26/07-05.
В іншій частині позову - відмовити.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанову допустити до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий В.М. Скляренко