Ухвала суду № 63043161, 22.11.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2016
Номер справи
642/4613/16-а
Номер документу
63043161
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2016 р.Справа № 642/4613/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Мельнікової Л.В.

суддів - Донець Л.О. , Бартош Н.С.

за участю секретаря судового засідання - Дорошенко Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харкові справу за апеляційною скаргою Харківського обласного військового комісаріату на постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 29 серпня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до військової частини А1314, Харківського військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними діянь, зобов'язання вчинити певні дії , -

В с т а н о в и л а:

25.07.2016 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з даним позовом, яким просив зобов'язати видати нову довідку про додаткові види грошового забезпечення, які враховуються під час обчислення його пенсії, включивши до довідки такий вид додаткового грошового забезпечення як щомісячна додаткова грошова винагорода, та здійснити з 25.01.2016 року перерахунок та виплату його пенсії з урахуванням зазначеного додаткового види грошового забезпечення.

Постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 29.08.2016 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволений.

Судовим рішенням визнання протиправною бездіяльність відповідача військової частини А1314 щодо не включення в довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії позивача від 13.05.2015 року № 1314/21/443 щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 зі змінами.

Визнані протиправними дії відповідача Харківського обласного військового комісаріату (далі - ХОВК) щодо оформлення та подання до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документів для призначення пенсії позивачу, які не передбачали в складі його грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 зі змінами.

Визнані протиправними дії (бездіяльність) головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не виконання завдань покладених на нього п.п. 1, 3 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі яке затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 року № 28-2, щодо здійснення контролю за призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду, інших джерел, визначених законодавством протиправними.

Визнані протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обчислення та виплати позивачу пенсії з грошового забезпечення без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 зі змінами.

Військова частина А1314 зобов'язана скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії позивачу з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 зі змінами та подати цю довідку до Харківського обласного військового комісаріату.

Харківській обласний військовий комісаріат зобов'язаний після отримання від військової частини А1314 довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії позивачу з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 зі змінами подати зазначену довідку до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії позивача з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 зі змінами, призначити та виплачувати позивачу пенсію в розмірі якій обчислений з грошового забезпечення урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 зі змінами та здійснити виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії з 25.01.2016 року.

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зобов'язане судовим рішенням подати протягом двох місяців, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.

Судом зазначено про наявність протиправної бездіяльності < > відповідача ХОВК, зокрема, в частині невиконання абз. 2, 4, 5 п. 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 31.12.2014 року № 937.

Не погоджуючись з судовим рішенням, в апеляційній скарзі ХОВК, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, на недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 29 серпня 2016 року в частині, якою задоволені позовні вимоги до ХОВК, з прийняттям нового судового рішення про відмову в їх задоволені.

Скаржник зазначає, що Законом України від 09.04.1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII в редакції, що бува чинною на час виникнення спірних правовідносин)

не передбачено включення до грошового забезпечення, з якого вираховується пенсія, винагороди як складової частини грошового забезпечення.

Також скаржник зазначає, що судовим рішенням він зобов'язаний після отримання від військової частини довідки направити її на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, хоча жодних спорів з приводу вказаних дій не існувало.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача ХОВК, пояснення представника позивача, пояснення представника відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга згідно положень ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) задоволенню не підлягає, а постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 29.08.2016 року слід залишити без змін.

За приписами ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судом установлено, що 28.05.2015 року позивач ОСОБА_2 подав до ХОВК заяву про призначення пенсії за вислугу років. Подання про призначення пенсії позивачу (№ 2713) складено відповідачем також 28.05.2015 року. В цей же день позивач ознайомлений під розпис з поданням про призначення йому пенсії та зазначене подання ХОВК разом з пакетом документів (усього 16 аркушів) скеровано до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для розгляду та вирішення питання про призначення ОСОБА_2 пенсії (а.с. 206-207).

Розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ХОВК складений 03.06.2015 року (а.с. 208).

З травня 2015 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, що призначена на умовах Закону № 2262-XII.

21.06.2016 року позивач звернувся до ХОВК із заявою, якою просив після отримання від військової частини А1314 нової довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення його пенсії - з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 зі змінами подати зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (а.с. 20).

У відповідь на це звернення відповідачем ХОВК 11.07.2016 року на адресу позивача скерований лист № ФХ-122671/1555/ВОЗ, яким позивач повідомлений про те, що нова довідка про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії на ім'я ОСОБА_2 до ХОВК не надходила. Крім того, в листі відповідач висловив свою думку щодо відповідності чинному законодавству вимоги позивача про необхідність включення щомісячної додаткової грошової винагороди до складових його додаткового грошового забезпечення з якого обчислена пенсія (а.с. 21).

Колегія суддів зазначає, що предметом спору у цій справі (в межах доводів апеляційної скарги) фактично є питання надання судом правової оцінки бездіяльності відповідача ХОВК при оформленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документів стосовно призначення позивачу пенсії за вислугу років без визначення належного (тобто з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди) розміру його грошового забезпечення.

Позивач вважає, що його порушене відповідачем ХОВК право на належне пенсійне забезпечення може бути поновлене, у тому числі шляхом зобов'язання цього відповідача після отримання від військової частини А1314 нової довідки про додаткові види грошового забезпечення, які враховуються під час обчислення пенсії, направити цю довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Міністерством оборони України наказом від 14.08.2014 року № 530 затверджене Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 року за N 1294/26071).

Порядок оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення та перерахунку пенсій регламентований розділом III цього Положення, яким, зокрема, встановлено, що:

Оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року N 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за N 135/13402 (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій) (п. 3.1.).

Заяви про призначення/перерахунок пенсій за формою, передбаченою додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника через відділи соціального забезпечення обласних військових комісаріатів.

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються обласними військовими комісаріатами до органів Пенсійного фонду України, мають бути завірені в установленому порядку.

Органи Пенсійного фонду України на підставі документів, що надійшли з обласних військових комісаріатів, визначають право заявників на пенсію за вислугу років, по інвалідності та в разі втрати годувальника, а також розміри та терміни призначення цих пенсій згідно зі статтями 12 - 42 Закону (п. 3.2).

Для оформлення документів щодо призначення пенсії за вислугу років або по інвалідності подаються: заява; грошовий атестат (розрахункова книжка) і довідка про додаткові види грошового забезпечення; військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарської комісії); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом «б» ч. 2 ст. 12 Закону); довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копія сторінки паспорта з такою відміткою); довідка публічного акціонерного товариства «Державний Ощадний банк України» (далі - АТ «Ощадбанк») або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, найменування та номер відділення АТ «Ощадбанк»; копії сторінок паспорта (1, 2, 10, 11 та сторінки з відміткою про останнє місце реєстрації); копії посвідчень, які дають право на пільги (ветерана війни та військової служби, особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, донора тощо) (п. 3.3).

Обласний військовий комісаріат у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії: приймає від заявника необхідні документи, донараховує вислугу років до дня звільнення військовослужбовця з військової служби та оформлює подання про призначення пенсії за формою, встановленою додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій; ознайомлює з поданням особу, якій оформлюється пенсія; передає перший примірник подання та документи, зазначені в пунктах 3.3 - 3.6 цього розділу, до головного управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації особи; другий примірник подання долучає до особової справи колишнього військовослужбовця, яка зберігається в обласному військовому комісаріаті.

Номер подання про призначення пенсії має відповідати номеру, за яким була зареєстрована в Книзі обліку пенсійних документів (додаток 5) заява про призначення пенсії.

Подання складається посадовою особою відділу соціального забезпечення обласного військового комісаріату, перевіряється та підписується начальником цього відділу, обласним військовим комісаром та завіряється гербовою печаткою.

Вносити виправлення в подання не дозволяється (п. 3.8).

Днем звернення за призначенням пенсії є день надходження до відповідного органу Пенсійного фонду України, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, обласний військовий комісаріат роз'яснює заявнику, які документи він повинен надати додатково.

При поданні заявником документів до закінчення тримісячного строку з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою.

Пенсії призначаються у строки, визначені в статті 50 Закону (п. 3.9).

Усі документи, що надійшли до обласного військового комісаріату після призначення пенсії та стосуються уточнення грошового забезпечення або вислуги років, а також матеріали листування з цих питань долучаються до особової справи військовослужбовця, звільненого з військової служби (п. 3.13).

За запитом органів Пенсійного фонду України обласний військовий комісаріат (у межах своєї компетенції) доопрацьовує подані документи для призначення пенсії, а також надсилає додаткові документи (або їх завірені копії), які впливають на розмір пенсії. Водночас розрахунок вислуги років для призначення пенсії та витяги з наказів про звільнення і виключення військовослужбовця із списків військової частини долучаються до його особової справи для постійного зберігання (п. 3.14).

Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок (п. 3.23).

Пунктом 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 31.12.2014 року № 937, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2015 року за N 73/26518, визначено, що на обласні військові комісаріати покладаються, зокрема, оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року N 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (зі змінами) та від 13.02.2008 року N 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.12.1992 року N 393» (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року N 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2007 року за N 135/13402 (зі змінами). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за N 135/13402, для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи, зокрема, заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;

Аналіз положень зазначених нормативних актів дає підстави колегії суддів дійти висновку, що відповідач ХОВК був зобов'язаний, зокрема, скласти Розрахунок грошового забезпечення позивача ОСОБА_2 для призначення пенсії за вислугу років та надіслати цей Розрахунок до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, оскільки не направлення цього Розрахунку до пенсійного органу фактично нівелює необхідність складення відповідачем такого Розрахунку лише для його зберігання в особовій справи колишнього військовослужбовця.

У засіданні суду апеляційної інстанції досліджена особова справа № ФХ122671 колишнього військовослужбовця - позивача ОСОБА_2, інформація якою підтверджує факт виконання 28.05.2015 року відповідачем ХОВК вимог Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, а саме - розділу III «Порядок оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення та перерахунку пенсій» в частині направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Подання про призначення пенсії позивачу ОСОБА_2 та необхідних документів (за винятком Розрахунку грошового забезпечення для призначення позивачу пенсії за вислугу років), та ознайомлення 28.05.2015 року позивача з Поданням про призначення йому пенсії від 28.05.2015 року № 2712.

Як зазначено в ухвалі вище, Розрахунок грошового забезпечення позивача ОСОБА_2 для призначення пенсії за вислугу років складений відповідачем 03.06.2015 року, тобто цей Розрахунок не включений ХОВК в перелік документів, що скеровані до пенсійного органу разом з Поданням про призначення пенсії від 28.05.2015 року № 2712 й, відповідно, позивач був позбавлений можливості ознайомитися з цим Розрахунком при ознайомленні з Поданням про призначені пенсії.

Суду апеляційної інстанції відповідачем ХОВК не надані докази направлення вищезазначеного Розрахунку до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

З Розрахунку грошового забезпечення позивача ОСОБА_2 для призначення пенсії за вислугу років від 03.06.2015 року вбачається, що відповідачем ХОВК до розрахунку не включена щомісячна грошова винагорода, яка отримувалась позивачем під час проходження служби в військовій частині А1314 в розмірі 60% грошового забезпечення (дані грошового атестата, а.с. 11).

Згідно із ч. 1 ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 ч. 1 ст. 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

За правовим висновком Верховного Суду України, викладеним у його постанові від 20.10.2015 року по справі № 21-2942а15, - щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Отже, Розрахунок грошового забезпечення позивача ОСОБА_2 для призначення пенсії за вислугу років до якого не включені суми щомісячної додаткової грошової винагороди позивача, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески (останні обставини відповідач ХОВК не спростовує) 03.06.2015 року складений відповідачем протиправно.

За приписами ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами (ч. 1 ст. 99). Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 99).

Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи (ч. 2 ст. 100 КАС України).

Колегія суддів зазначає, що позивач (в межах доводів апеляційної скарги) фактично оспорює бездіяльність відповідача щодо не вчинення останніми дій, які б (у випадку їх вчинення) послугували підставою для визначення пенсійним органом його пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди. За текстом позовної заяви позивач просить визнати протиправною дії Харківського обласного військового комісаріату щодо оформлення та подання до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документів для призначення пенсії ОСОБА_2, які не передбачали в складі грошового забезпечення ОСОБА_2 щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови КМУ від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами.

Сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити.

Тобто бездіяльність не має чітко окреслених часових меж, а саме явище бездіяльності є триваючим.

Відтак початок перебігу строків звернення до суду починається з часу, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Доводи представника позивача стосовно часу обізнаності позивача ОСОБА_2 з фактом порушення відповідачем ХОВК його прав (з початку листування з відповідачами по справі - 21.06.2016 року) відповідачем не спростовані. Доказів ознайомлення позивача з Розрахунком його грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років від 03.06.2015 року суду не надано.

За таких обставин, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги ХОВК в частині, якою скаржник просить скасувати постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 29 серпня 2016 року про визнання протиправними дії відповідача Харківського обласного військового комісаріату щодо оформлення та подання до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документів для призначення пенсії позивачу, які не передбачали в складі його грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 зі змінами.

За правилами ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Таким чином, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Тобто, у порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке порушує безпосередньо права чи обов'язки позивача.

Як установлено судом, 21.06.2016 року позивач звернувся до відповідача ХОВК із заявою, якою просив по факту надходження від військової частини А1314 нової довідки про додаткові види його грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії (з включенням щомісячної додаткової грошової винагороди) та направити цю довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (а.с. 18).

11.07.2016 року за вих. № ФХ-122671/1555/ВСЗ відповідачем ХОВК на адресу позивача скерована відповідь про те, що нова довідка про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії до ХОВК не надходила та про те, що чинним законодавством не передбачено включення щомісячної додаткової грошової винагороди колишнього військовослужбовця до складу його грошового забезпечення з якого обчислюється розмір пенсії за вислугу років (а.с. 21).

За таких обставин, та з урахуванням пояснень представника відповідача ХОВК, наданих суду апеляційної інстанції про те, що без судового зобов'язання нова довідка військової частини А1314 до пенсійного органу направлена не була б, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги ХОВК в частині, якою скаржник просить скасувати постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 29 серпня 2016 року про зобов'язання Харківського обласного військового комісаріату після отримання від військової частини А1314 довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії позивачу з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 зі змінами подати зазначену довідку до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

З урахуванням наведеного, колегія суддів не вбачає підстав, встановлених ст.ст. 201, 202 КАС України, для зміни або скасування оскаржуваного судового рішення.

Інші доводи та заперечення сторін на висновки колегії суддів не впливають.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 94, 184, 185, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Харківського обласного військового комісаріату залишити без задоволення, а постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 29 серпня 2016 року - без змін.

Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Мельнікова Л.В.Судді(підпис) (підпис) Донець Л.О. Бартош Н.С.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 28 листопада 2016 року.