Постанова № 63042259, 17.11.2016, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2016
Номер справи
812/1149/16
Номер документу
63042259
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 листопада 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1149/16

Луганський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Шембелян В.С.,

при секретарі судового засідання - Олійник О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Донецька залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" до Станично-Луганської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Луганській області про визнання неправомірним та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі своєї Регіональної філії «Донецька залізниця» звернулись до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Станично-Луганської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Луганській області про скасування податкових повідомлень-рішень:

- № 0001231300 від 23.08.2016 про застосування штрафних санкцій в сумі 5476,23 грн та нарахування пені в сумі 141,75 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.11.2013 року до 21.03.2014 року згідно частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування";

- №0001371300 від 23.08.2016 про застосування штрафних санкцій в сумі 170,00 грн за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності, передбаченої Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування";

- №0001251300 від 23.08.2016 про застосування штрафних санкцій в сумі 170,00 грн за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності, передбаченої Закону України "Пре збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування";

- №00012611300 від 23.08.2016 про застосування штрафних санкцій в сумі 170,00 грн за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності, передбаченої Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування";

- №0001381300 від 23.08.2016 про застосування штрафних санкцій в сумі 170,00 грн за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності, передбаченої Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування";

- №0001281300 від 23.08.2016 про застосування штрафних санкцій в сумі 170,00 грн за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності, передбаченої Закону України збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування";

- №0001291300 від 23.08.2016 про застосування штрафних санкцій в сумі 170,00 грн за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності, передбаченої Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування";

- №0001301300 від 23.08.2016 про застосування штрафних санкцій в сумі 170,00 грн за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності, передбаченої Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування";

- №0001311300 від 23.08.2016 про застосування штрафних санкцій в сумі 170,00 грн за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності, передбаченої Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування";

- №0001351300 від 23.08.2016 про застосування штрафних санкцій в сумі 170,00 грн за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності, передбаченої Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування";

- №0001331300 від 23.08.2016 про застосування штрафних санкцій в сумі 170,00 грн за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності, передбаченої Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування";

- №0001341300 від 23.08.2016 про застосування штрафних санкцій в сумі 170,00 грн за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності, передбаченої Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування";

- №0001391300 від 25.08.2016 про застосування штрафних санкцій в сумі 170,00 грн за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності, передбаченої Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування";

- №0001401300 від 25.08.2016 про застосування штрафних санкцій в сумі 170,00 грн за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності, передбаченої Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування";

- №0001411300 від 25.08.2016 про застосування штрафних санкцій в сумі 170,00 грн за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності, передбаченої Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідачем при винесенні оскаржуваних рішень не враховано приписи Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014, оскільки платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

З огляду на зазначене, вважає спірні податкові повідомлення-рішення такими, що підлягають скасуванню. Через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи у письмовому провадженні на підставі наявних в матеріалах справи документів.

Представник відповідача надав письмові заперечення, в яких зазначив, що Законом України № 911-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року виключено підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" ( Закон №1669). Тобто, застосування положень абзацу 1 пункту 9-4 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо звільнення платників єдиного внеску від виконання обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закон)' України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, неможливо.

Згідно з вимогами Закону №1669, вказані обов'язки мають бути виконані платниками єдиного внеску після закінчення антитерористичної операції у повному обсязі. При цьому, платники єдиного внеску, які перебувають на обліку в фіскальних органах, розташованих на території, де проводилась антитерористична операція або оголошено військовий чи надзвичайний стан, продовжують здійснювати господарську діяльність, нараховувати, обчислювати і сплачувати заробітну плату, то вони зобов'язані виконувати всі встановлені Законом №2464 функції.

Згідно із п.28 Закону України від 24.12.2015 № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 1 січня 2016 року, зміни, внесені Законом N 1669-VII, втратили чинність. Отже, з січня 2016 року для платників єдиного внеску скасовано відстрочку щодо несвоєчасного виконання обов'язків зі сплати єдиного внеску у встановлені строки та в повному обсязі.

Просив відмовити в задоволенні позовних вимог (а.с.104-105).

Розглянувши подані сторонами документи, суд встановив такі обставини справи.

Державне підприємство «Державне підприємство «Донецька залізниця» (ідентифікаційний код 01074957) зареєстроване як юридична особа, на 17.11.2016 перебуває в стані припинення за рішенням засновників, Ново-Кіндрашівська дистанція сигналізації та зв'язку була відособленим структурним підрозділом «Державного підприємства «Донецька залізниця», діяльність якого припинена 22.02.2016 відповідно до витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців (а.с.64-65, 106-107, 112).

Відповідно до Положення від 02.09.2008 за № 566/Н, затвердженого наказом начальника «Державного підприємства «Донецька залізниця» Ново-Кіндрашівська дистанція сигналізації та зв'язку є відособленим структурним підрозділом «Державного підприємства «Донецька залізниця», з 19.06.1996 перебувало на обліку у Станично-Луганській ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області як платник єдиного внеску (а.с.80-86).

23.08.2016 Станично-Луганською ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області було прийнято рішення за № 0001231300 про застосування до Ново-Кіндрашівської дистанції сигналізації та зв'язку «Державного підприємства «Донецька залізниця» штрафних санкцій в сумі 5476,23 грн та нарахування пені в сумі 141,75 грн за період з 21.11.2013 по 21.03.2014 за несвоєчасну сплату (несвоєчасне) перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на підставі п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року за № 2464-VI ( із змінами та доповненнями) (а.с.7-8).

На підставі актів камеральних перевірок 23.08.2016 та 25.08.2016 відповідачем були прийняті чотирнадцять оскаржуваних рішень: № 0001231300 від 23.08.2016; №0001371300 від 23.08.2016; №0001251300 від 23.08.2016; №00012611300 від 23.08.2016; №0001381300 від 23.08.2016; №0001281300 від 23.08.2016; №0001291300 від 23.08.2016; №0001301300 від 23.08.2016; №0001311300 від 23.08.2016; №0001351300 від 23.08.2016; №0001331300 від 23.08.2016; №0001341300 від 23.08.2016; №0001391300 від 25.08.2016; №0001401300 від 25.08.2016; №0001411300 від 25.08.2016 про застосування до Ново-Кіндрашівської дистанції сигналізації та зв'язку «Державного підприємства «Донецька залізниця» штрафних санкцій в розмірі 170,00 грн (за кожним рішенням) за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності в період: жовтень, листопад, грудень 2013 року; січень, липень, серпень, грудень 2014 року; січень, лютий, березень, квітень, травень, липень, червень 2015 року - на підставі п.7 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року за № 2464-VI ( із змінами та доповненнями) ( а.с.9-27, 30-57).

До суду з позовом про скасування вказаних рішень звернулось Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Донецька залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (а.с.2).

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" (ідентифікаційний код 40075815) зареєстроване як юридична особа 21.10.2015, є правонаступником в тому числі і Державного підприємства «Донецька залізниця» та має відокремлений підрозділ Регіональну філію "Донецька залізниця" (а.с.70-79).

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Регіональна філія "Донецька залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" як відокремлений підрозділ ПАТ "Українська залізниця" створене 26.11.2015 (а.с.67-69).

В ухвалі про відкриття провадження в цій справі від 29.09.2016 суд зобов'язував позивача ПАТ "Українська залізниця" крім іншого надати до судового засідання докази правонаступництва прав та обов'язків Державного підприємства «Донецька залізниця» (а.с.1).

В позові, обгрунтовуючи право ПАТ "Українська залізниця" звернутися з цим позовом, вони посилалися на ті обставини, що відповідно до п.п. 1, 2 статуту Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», останнє утворене відповідно до Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування», постанови Кабінету Міністрів України №200 від 25.06.2014 р. Згідно з ч.2 п.2 статуту Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» товариство є правонаступником всіх прав та обов'язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту, враховуючи додаток №1 до постанови КМУ №200 від 25.06.2014 року, у тому числі й «Державного підприємства «Донецька залізниця», що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №21616763 від 16.01.2016 року (а.с.4,70-79).

Отже, перевіряючи доводи позивача щодо наявності у Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" права звернення з даною позовною заявою до суду, суд керується вимогами таких нормативних актів.

Статтями 1, 2 Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» від 23 лютого 2012 року № 4442-VI передбачено, що утворення Товариства здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до законодавства з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Товариство утворюється як публічне акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту України, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття (підприємства залізничного транспорту - залізниці та державні підприємства, що належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту). Товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту.

Відповідно до частини 2 статті 5 вказаного Закону переоформлення правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, внесені до статутного капіталу Товариства, здійснюється протягом двох років з дня державної реєстрації Товариства. Державна реєстрація прав на нерухоме майно, внесене до статутного капіталу Товариства, здійснюється на підставі передавального акта та акта оцінки майна залізничного транспорту, внесеного до статутного капіталу Товариства. Передавальний акт та/або акт оцінки майна залізничного транспорту є документами, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на майно, внесене до статутного капіталу Товариства.

Згідно з п.1 постанови Кабінету Міністрів України №200 від 25.06.2014 р. «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" створено на базі Укрзалізниця, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які організовані шляхом злиття, згідно з додатком 1 до вказаної постанови. В зазначеному додатку як таке підприємство зазначено і «Державне підприємство «Донецька залізниця».

Відповідно до ч.4 ст.91 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Відповідно до статті 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.

Статтею 95 Цивільного кодексу України передбачено, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.

Згідно зі статтею 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обовязки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Відповідно до статті 105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - витяг) - документ у паперовій або електронній формі, що сформований програмним забезпеченням Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за зазначеним заявником критерієм пошуку та містить відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, які є актуальними на дату та час формування витягу або на дату та час, визначені у запиті, або інформацію про відсутність таких відомостей у цьому реєстрі.

Статтею 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» визначено, що Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Згідно із частиною 1 статті 10 зазначеного Закону, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Судом встановлено, що 25.11.2014 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесено запис про перебування «Державного підприємства «Донецька залізниця» в стані припинення за рішенням засновників. Брюховецький Володимир Арнольдович є головою комісії з припинення або ліквідатором (а.с.59-66 ).

Станом на час розгляду справи згідно з витягом від 17.11.2016 до вказаного Єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи «Державного підприємства «Донецька залізниця» не внесено (а.с.112).

Таким чином, в силу положень ст.ст. 91, 104 Цивільного кодексу України «Державне підприємство «Донецька залізниця» є правомочним суб'єктом господарювання, якому належить право звернення до суду для захисту своїх прав та обов'язків, в тому числі щодо прав та обов'язків своєї філії - Ново-Кіндрашівська дистанція сигналізації, діяльність якоїї припинена 22.02.2016.

Позивачем ПАТ "Українська залізниця" не надано документів на підтвердження факту наявності в них на день розгляду справи внаслідок правонаступництва прав та обов'язків «Державного підприємства «Донецька залізниця», яке на цей час перебуває в стані припинення і не втратило правоздатності юридичної особи. Також позивачем не надано доказів на підтвердження їх права звернення до суду в інтересах «Державного підприємства «Донецька залізниця» для захисту прав та інтересів останніх.

Всупереч вимогам ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України позивач не довів суду тих обставин, на які посилається в обґрунтування своїх вимог, отже в їх задоволенні слід відмовити.

Згідно зі ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку відмови у задоволенні позову судові витрати позивачу, який не є суб'єктом владних повноважень, у справі не повертаються.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Донецька залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" до Станично-Луганської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Луганській області про визнання неправомірним та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 22 листопада 2016 року.

Суддя В.С. Шембелян