Справа № 646/11306/16-а
№ провадження 2-а/646/206/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.11.16року м.Харків
Червонозаводський районний суд міста Харкова у складі:
головуючого - судді Благої І.С.,
за участі секретаря - Старікової Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, яким вона просить:
-визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова від 12.10.2016р. про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця з 01.10.2016р. у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2016р. №77?
-зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 01.10.2016р. у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2016р. №77, на підставі довідки Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради.
Позов обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 має загальний стаж роботи 38 років, в тому числі 24 роки стажу держаної служби, та отримує пенсію за віком по Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 % від заробітної плати. 11.10.2016 року вона звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням з 1 грудня 2015 року заробітної плати державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату від 06.10.2016 року № 76 виданої Департаментом містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради. Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова від 12.10.2016 позивачеві було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки згідно п.4 Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року (порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям) виключено на підставі Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року та відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213 з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до закону України "Про державну службу».В той же час, в у вищевказаному законі йдеться про порядок нарахування пенсії, а не про її перерахунок.
В судовому засіданні позивач підтримала позов та просила його задовольнити.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позову, крім того в матеріалах справи містяться заперечення проти вищевказаного позову, в яких зазначено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу. 11.10.2016 року ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку про заробітну плату, яка видана Департаментом містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради. Рішенням Управління від 12.10.2016 року відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, оскільки по довідці Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради проводити перерахунок пенсії підстав немає, у зв'язку з тим, що п.5 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213 з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до закону України "Про державну службу». У зв'язку з викладеним з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, який набрав чинності з 01.05.2016 року, перерахунок пенсії не передбачений взагалі. Тому відповідач вважає, що вказане рішення від 12.10.2016 року є законним.
Дослідивши доводи позовної заяви та заперечень на позов, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Позивач отримує пенсію за віком згідно з Законом України «Державну службу».
11.10.2016р. позивач звернулася до відповідача з заявою здійснити перерахунок призначеної їй пенсії на підставі довідки від 06.10.2016 року № 76, виданої Департаментом містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова від 12.10.2016р. позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії за її вищевказаною заявою з підстав внесення змін, внесених Законом України від 28.12.2014р. № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 01.01.2015р., яким встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України.
В той же час, пункт 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 "Про деяк: питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій", яким бую встановлено порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, виключено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015р. "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".
Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213 з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про дипломатичну службу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України".
Положеннями ст.90 Закону України «Про державну службу» пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Разом з тим, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивача на перерахунок пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з ч. 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
04 лютого 2003 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" від 16 січня 2003 року №432-ІУ, яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 37-1, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР " Про оплату праці " (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Доводи пенсійного органу, які зазначені в їх запереченнях про те, що починаючи з 01.06.2015 р. і до законодавчого врегулювання спеціальні пенсії не призначаються, а вже призначені - не перераховуються, суд вважає необґрунтованими, з огляду на таке.
Так, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. за № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Між тим, пенсія позивачу призначена до внесення змін до Закону України "Про державну службу".
Вирішуючи питання про застосування Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих акті України щодо пенсійного забезпечення" у часі, суд виходить з того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
На підставі викладеного, суд вважає помилковими доводи пенсійного органу про відмову в перерахунку пенсії про те, що пенсії в порядку та умовах, визначених на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону № 213 з 01.06.2015 року, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України "Про державну службу", положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України" змін не зазнали.
Отже, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому вважає, що внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України" зміни до статті 37 Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Згідно з приписами статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, під час розгляду справи знайшли своє підтвердження ті обставини, на які позивач посилався в обґрунтування своїх позовних вимог, що є підставою для їх задоволення.
Крім того, згідно з ч.2 ст.11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Тому, з урахуванням вказаної норми суд приходить до висновку, що для повного захисту прав позивача, окрім задоволення позовних вимог, необхідно також скасувати рішення УПФУ в Червонозаводському району м.Харкова від 12.10.2016р., яким позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.167, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позов ОСОБА_1.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного Фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова від 12.10.2016р. про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця з 01.10.2016р. у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2016р. №77.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 01.10.2016р. у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2016р. №77, на підставі довідки Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради від 06.10.2016р. №76 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її призначення у розмірі 90%.
Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова (ідентифікаційний код 22682342, м.Харків, вул..Гольдбергівська, 15) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1 податковий номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Червонозаводський районний суд м.Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Суддя І.С.Блага