Справа № 646/7906/16-а
№ провадження 2-а/646/146/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13.09.16 рокум. Харків
Червонозаводський районний суд міста Харковау складі:
головуючого судді Благої І.С.,
за участі секретаря Старікової Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративнусправу за адміністративнимпозовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова про визнання рішення протиправним тазобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, який був нею в подальшому уточнений, яким вона просить:
-визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова про відмову в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів»,
-зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця з 01.12.2015 року відповідно до довідки про заробітну плату станом на 01.12.2015 року, яка видана Адміністрацією Червонозаводського району Харківської міської ради від 22.06.2016 року за № 30, виходячи з розрахунку 83% від суми місячної (чинної) заробітної плати та здійснити відповідні виплати.
Позов обґрунтовано тим, що з 02.07.2011 року ОСОБА_1 отримує пенсію за віком по Закону України «Про державну службу», дія якого поширилась на органи і посадових осіб місцевого самоврядування на час призначення пенсії. Пенсія була нарахована з посади заступника голови адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради у розмірі 83 % від суми місячної заробітної плати. 23.06.2016 року вона звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у звязку з підвищенням з 1 грудня 2015 року заробітної плати державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату від 22.06.2016 року № 30 Адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради. Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова від 24.06.2016 позивачеві було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки згідно зі ст.37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії передбачено у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям здійсняється відповідно до рішень КМУ, а відповідно до п.4 Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року (порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям) виключено на підставі Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року.
В судовому засіданні позивач підтримала позов та просила його задовольнити.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позову, крім того в матеріалах справи містяться заперечення проти вищевказаного позову, в яких зазначено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону України Про державну службу як посадова особа місцевого самоврядування. 23.06.2016 року ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2015р. надавши довідку про заробітну плату, яка видана Адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради. Рішенням Управління від 24.06.2016 року відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, оскільки по довідках Адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради про заробітну плату і складові заробітної плати № 30, 31 від 22.06.2016 року проводити перерахунок пенсії підстав немає. Тому відповідач вважає, що вказане рішення від 24.06.2016 року є законним.
Дослідивши доводи позовної заяви та заперечень на позов, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
З 02.07.2011 року позивач отримує пенсію за вислугою років згідно з Законом України «Державну службу», дія якого поширювалась на органи і посадових осіб місцевого самоврядування на час призначення пенсії.
Так, оглянутим в судовому засіданні оригіналом протоколу Управління № 511 від 22.07.2011 року (який було подано для огляду представником відповідача), підтверджується що на момент прийняття відповідачем рішення про призначення позивачу пенсії з 02.07.2011 року її трудовий стаж становить:
-загальний трудовий стаж 35 р., 01 м., 01 д.,
-загальний стаж після 2004 року 07 р. 05 м. 0 д.,
-стаж як державного службовця 13 р. 03 м. 23 д.,
тому розмір призначеної пенсії становив 83% від суми місячної (чинної) заробітної плати.
23.06.2016р. позивач звернулася до відповідача з заявою здійснити перерахунок призначеної їй пенсії на підставі довідки, виданий адміністрацією Червонозаводського району Харківської міської ради від 22.06.2016р. № 30.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова від 24.06.2016р. позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії за її вищевказаною заявою з підстав внесення змін, внесених Законом України від 28.12.2014р. № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України, який набрав чинності 01.01.2015р., яким встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України.
В той же час, пункт 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 Про деяк: питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій, яким бую встановлено порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, виключено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015р. Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".
Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213 з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", Про прокуратуру, Про судоустрій і статус суддів, Про статус народного депутата України, Про Кабінет Міністрів України, Про судову експертизу, "Про дипломатичну службу, Про Національний банк України, Про службу в органах місцевого самоврядування, Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України".
Положеннями ст.90 Закону України «Про державну службу» пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Разом з тим, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивача на перерахунок пенсії.
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.
Згідно з ч. 2статті 33 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ(далі - Закон №3723-ХІІ), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
04 лютого 2003 року набув чинностіЗакон України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" від 16 січня 2003 року №432-ІУ, яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 37-1, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 1статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР " Про оплату праці " (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другоюстатті 33 Закону № 3723-XIIпередбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Доводи пенсійного органу, які зазначені в їх запереченнях про те, що починаючи з 01.06.2015 р. і до законодавчого врегулювання спеціальні пенсії не призначаються, а вже призначені - не перераховуються, суд вважає необґрунтованими, з огляду на таке.
Так, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. за№ 213-VIIIу разі неприйняття до 1 червня 2015року законущодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Між тим, пенсія позивачу призначена в 2011 року тобто, до внесення змін доЗакону України "Про державну службу".
Вирішуючи питання про застосуванняЗакону України "Про внесення змін до деяких законодавчих акті України щодо пенсійного забезпечення"у часі, судвиходить з того, що згідно зістаттею 22 Конституції Українизакріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
На підставі викладеного, суд вважає помилковими доводи пенсійного органу про відмову в перерахунку пенсії про те, що пенсії в порядку та умовах, визначених на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону№ 213з 01.06.2015 року, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Положеннями ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу, за рахунок внесків до пенсійного фонду України, що плануються відповідно до закону.
Відповідно достатті 37 Закону №3723-XII(в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно зі змінами до зазначеної статті пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Однак, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1Закону України "Про державну службу", положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттямЗакону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України"змін не зазнали.
Отже, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому вважає, щовнесеніЗаконом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України"зміни достатті 37 Закону України "Про державну службу"щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Згідно з приписамистатті 58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, під час розгляду справи знайшли своє підтвердження ті обставини, на які позивач посилався в обґрунтування своїх позовних вимог, що є підставою для їх задоволення.
Крім того, згідно з ч.2 ст.11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Тому, з урахуванням вказаної норми суд приходить до висновку, що для повного захисту прав позивача, окрім задоволення позовних вимог, необхідно також скасувати рішення УПФУ в Червонозаводському району м.Харкова від 24.06.2016р., яким позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.167, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити адміністративнийпозовОСОБА_1.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова від 24.06.2016р. щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців, посадових осіб органів місцевого самоврядування на підставі довідки про заробітну плату станом на 01.12.2015р., яка видана Адміністрацією Червонозаводського району Харківської міської ради за №31 від 22.06.2016р. у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям, працівникам місцевого самоврядування згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Червонозаводському районі міста Харкова (ідентифікаційний код 22682342, місцезнаходження: м.Харків, вул.Гольдбергівська, 15) провести ОСОБА_1 (20.11.1957р.н., податковий номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) перерахунок пенсії державного службовця з 01.12.2015р. відповідно до довідки про заробітну плату станом на 01.12.2015р., яка видана Адміністрацією Червонозаводського району Харківської міської ради за №31 від 22.06.2016р., виходячи з розрахунку 83% від суми місячної (чинної) заробітної плати, та здійснити відповідні виплати.
Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Червонозаводському районі міста Харкова (ідентифікаційний код 22682342, місцезнаходження: м.Харків, вул.Гольдбергівська, 15) на користь ОСОБА_1 (20.11.1957р.н., податковий номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 551 грн. 21 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Червонозаводський районний суд міста Харкова. Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Суддя І.С.Блага