Справа № 686/15868/16-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2016 року
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
судді Мороз В.О.,
за участю секретаря - Козельської А.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації до ОСОБА_4 про стягнення надміру виплачених коштів, -
встановив:
05 серпня 2016 року позивач Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації звернулося до Хмельницького міськрайонного суду з позовом до ОСОБА_4 про стягнення надміру виплачених коштів, мотивуючи свої вимоги тим, що ОСОБА_4 відповідно до ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 року, Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, на підставі поданої заяви від 02.10.2014 року рішенням від 06.10.2014 року призначено державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї з 01.10.2014 року по 31.03.2015 року. Проте, згідно відомостей, наданих Хмельницькою об'єднаною ДПІ про суми виплачених доходів від 13.03.2015 року виявлено дохід чоловіка відповідача ОСОБА_5, а саме: ознаку доходу 105 (продаж(обмін) рухомого майна). А відповідно до акту № 17 від 16.03.2015 року про проведення перевірки правильності та повноти інформації про доходи/майновий стан, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги виявлено факт надання неповної інформації про доходи від продажу (обміну) рухомого майна за III квартал 2014 року. 16.03.2015 року позивач направив повідомлення відповідачу про припинення надання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та про суму надмірно виплаченої допомоги в розмірі 8 514,93 грн. Однак, кошти від відповідача на рахунок управління не надходили.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив щодо задоволення позовної заяви, з підстав вказаних у письмових запереченнях.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює дані правовідносини, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, внаслідок наступного.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_5 та ОСОБА_4 зареєстрували шлюб 06.07.2003 року (копія свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3).
Від шлюбу у них народилось троє дітей: ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 (копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_4), ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2 (копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_5) та ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_3 (копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_6).
28.08.2012 року ОСОБА_5 та ОСОБА_4 видано посвідчення № НОМЕР_7, яке надає право на пільги, передбачені законодавством для багатодітних сімей.
ОСОБА_4 02.10.2014 року звернулась із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї до Управління соціального захисту населення Хмельницької райдержадміністрації.
Згідно рішення Управління соціального захисту населення Хмельницької райдержадміністрації про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 06 жовтня 2014 року ОСОБА_4 призначено державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї з 01.10.2014 року по 31.03.2015 року.
Відповідно до розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення соціальної допомоги від 06.10.2014 року, сукупний дохід сім'ї ОСОБА_4 за 6 місяців, що передують місяцю звернення за допомогою становить 17734,54 грн., а середньомісячний дохід сім'ї - 2955,76 грн.
А відповідно до розрахунку державної соціальної допомоги від 06.10.2014 року, розмір соціальної допомоги ОСОБА_4 з 01.10.2014 року по 05.10.2014 року становить 1188,05 грн., а з 06.10.2014 року по 31.03.2015 року - 1425,54 грн.
13.03.2015 року до управління соціального захисту населення надійшли відомості з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб ДПА України про суми виплачених доходів, згідно яких вбачається, що ОСОБА_5 в 2014 року було отримано дохід, а саме: ознаку доходу 105 (продаж (обмін) рухомого майна.
Згідно акту № 17 від 16.03.2015 року про проведення перевірки правильності та повноти інформації про доходи/майновий стан, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги виявлено, що заявник ОСОБА_4 подала неповну інформацію про доходи/майновий стан (а саме доходи від продажу (обміну) рухомого майна у III кварталі 2014 року у сумі 42600 грн.), і у зв'язку з цим, необхідно зробити перерахунок допомоги, враховуючи доходи чоловіка заявника.
Відповідно до повідомлення про припинення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям Управління соціального захисту населення Хмельницької райдержадміністрації ОСОБА_4 повідомлено, що на підставі висновків проведеної перевірки довідок про доходи та майновий стан, що надані разом з заявою від 02.10.2014 року виявлено, що було подано неповну інформацію про доходи та майновий стан і вказано, що ОСОБА_4 зобов'язана повернути переплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям і перерахувати 8 514 грн. 93 коп. до 16.04.2015 року.
Як вбачається із копії повідомлення від 03.11.2015 року № 5/11676 згідно існуючої автоматизованої бази даних ДАІ Хмельницької області «Автомобіль» та НАІС УДАЇ та повідомлення від 28.09.2016 року № 31/22-4495 згідно регіональної автоматизованої бази даних «Автомобіль» та ЄДР МВС на ім'я ОСОБА_5 зареєстрований автомобіль «Renault» д.н.з. НОМЕР_8, а в період з 01.04.2014 року до 28.09.2016 року, автомобіль «Ford Mondeo 1598», який зареєстрований за ОСОБА_5 26.06.2014 року знятий з обліку для реалізації.
Вказаний дохід не було зазначено позивачем в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням соціальної допомоги, яку подано позивачем 02.10.2014 року за період з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року, тобто приховано інформацію про дохід, отриманий від продажу/обміну рухомого майна.
Окрім того, ОСОБА_4 зверталась до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із позовною заявою до управління соціального захисту населення Хмельницької райдержадміністрації про визнання неправомірними дії щодо нарахування переплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 8 514 грн. 93 коп. за період 2014-2015 роки; визнання незаконним та скасування рішення від 16.03.2015 року про припинення виплати призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та нарахування її переплати; визнання неправомірними дії щодо відмови у прийнятті документів на продовження отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 3 квітня по 3 жовтня 2015 року та зобов'язання призначити таку допомогу за вказаний період. Постановою Хмельницького міськрайонного суду від 21.09.2015 року в задоволенні позовних вимог відмовлено, а ухвалою Апеляційного суду Хмельницької області від 24.11.2015 року вказану постанову залишено без змін.
Згідно ч. 3 ст. 61 ЦПК України, відповідно до якої обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Так, реалізація конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям визначається Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 року №1768-III (Закон №1768-III).
Згідно ст. 1 Закону №1768-III малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (Порядок № 250).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №1768-III заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю) (ч. 3 ст. 4 Закону №1768-III).
Копії декларацій про доходи та майновий стан особи, яка звернулася за призначенням усіх видів соціальної допомоги підтверджують факт не відображення в декларації від 02.10.2014 року відомостей про дохід, отриманий від продажу/обміну рухомого майна.
З довідки розрахунку, виданої ОСОБА_4 17.10.2016 року, вбачається, що сума переплати за період з 01.10.2014 року по 31.03.2015 року становить 8 514,93 грн. Переплата виникла у зв'язку із виявленням не задекларованих доходів.
Статтею 7 Закону №1768-II встановлено, що державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї.
Пунктом 28 Порядку №250 встановлено, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до змісту ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті - заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Враховуючи недобросовісність з боку набувача коштів, яка не повідомила Управління соціального захисту населення Хмельницької райдержадміністрації про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення, а тому, у разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації, позивач повинен відшкодувати органу праці та соціального захисту населення надміру виплачені кошти, які вона одержала.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Частиною 1 статті 88 ЦПК України визначено, що стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Позивачем документально підтверджено відповідними платіжними дорученнями сплата при зверненні з позовом до суду судового збору в розмірі 1378,00 грн. Вказана сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212, 214-215 ЦПК України, ст.. 1212, 1215 ЦК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», суд -
ухвалив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, і.н. НОМЕР_2, на користь Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації надмірно нараховані кошти в розмірі 8 514, 93 коп.
Стягнути з ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, і.н. НОМЕР_2, на користь Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації 1378 грн. судового збору.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Хмельницької області через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а в разі, якщо апеляцію подають особи, які не були присутніми в судовому засіданні, то апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя :