Справа № 2- а-11\09
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 лютого 2009 року м.Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області
в складі : головуючого–судді ОСОБА_1
секретар Дворак Г.П.
представник відповідача
УПСЗН Олевської
райдержадміністрації ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олевську справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Богунської районної ради м. Житомира та Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення допомоги громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення, доплати громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення,
В С Т А Н О В И В :
Позивачі звернулися до суду з позовом в якому просять суд визнати дії відповідачів протиправними та стягнути на їх користь з УПСЗН Богунської райради м. Житомира 14845,80 грн. доплати, як особам, які працюють на території радіоактивного забруднення кожному позивачу, а також з УПСЗН Олевської РДА на користь ОСОБА_3 3960,60 копійок недоплаченої допомоги, як особі, яка разом з неповнолітньою дитиною - дочкою ОСОБА_4 проживає на території радіоактивного забруднення та на користь ОСОБА_5 2640,80 грн. недоплаченої допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, у зв’язку з тим, що вони є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ої та відповідно 3–ої категорії, проживають та працюють на радіоактивно забрудненій території і мають право на зазначені пільги.
Позивачі в судове засідання не з’явились, але від них надійшли письмові заяви з проханням розглядати справу без їх участі, позовні вимоги підтримують повністю.
Представник УПСЗН Богунської районної ради м. Житомира в судове засідання не з’явився, але від нього надійшло письмове заперечення згідно якого він просить розглянути справу без участі представника, заперечує стосовно задоволення позову.
Представник УПСЗН Олевської РДА Житомирської області в судовому засіданні позов не визнав і заперечує про його задоволення, виходячи з того, що у відповідача відсутні кошти на виплату в повному обсязі недоплачених сум і протиправних дій відносно виплат позивачам зазначених сум, які здійснювались в порядку та розмірах , визначених Кабінетом Міністрів України, не вчиняв.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_3 та її малолітня дитина ОСОБА_4 є потерпілими 4-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи, а позивачка ОСОБА_5 є потерпілою 3-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи. Територія, на якій проживають позивачка ОСОБА_3 та її малолітня дитина ОСОБА_4 , а саме м. Олевськ Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи ” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, а позивачка ОСОБА_5 проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке відповідно до зазначеного Переліку відноситься до зони гарантованого добровільного відселення , що стверджується відомостями, зазначеними в паспортах громадян України, які належать позивачам та посвідченнями потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи і відповідні виплати повинні сплачуватись УПСЗН Олевської РДА.
Позивачі працюють в м. Олевську Житомирської області і отримують щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ по місцю роботи, тобто від відповідача УСПЗН Богунської райради м. Житомира, що стверджується обставинами зазначеними у запереченні відповідача, довідками про місце роботи позивачів та відповідні виплати повинні сплачуватись УПСЗН Богунської райради м. Житомира.
Відповідно до ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 % від мінімальної заробітної плати, а на території зони гарантованого добровільного відселення – 40 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячно грошова доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем роботи та проживання.
Допомога та доплата до заробітної плати в розмірі передбаченому законом позивачам виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно допомога в розмірі по 1,60 грн. кожному : ОСОБА_3 та її малолітній дитині ОСОБА_4 та 2,10 грн .- ОСОБА_5, а також доплата в розмірі 5,20 грн. працюючим позивачам відповідно до постанови КМУ від 26.07.1996 року № 836 , що є неправильним та суперечить закону.
Як слідує з матеріалів справи з 01.11.2007 року по 01.11.2008 року позивачці ОСОБА_3 на неї та її малолітню дитину, на протязі зазначеного періоду не доплачена допомога, як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення в сумі 1980,30 грн. на одного члена сім’ї, всього 3960,60 грн. , а позивачці ОСОБА_5 – в сумі 2640,80 грн. , що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачами, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі останніх 3-х років та відповідно до розміру допомоги встановленої законом.
Крім того, з 01.09.2005 року по 01.10.2008 року, тобто за останні 3-и роки позивачам не доплачена допомога, як особам, які працюють на території радіоактивного забруднення в сумі 14845,80 грн. кожному позивачу, що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачами, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі останніх 3-х років та відповідно до розміру доплати встановленої законом.
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ з яких слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування, у зоні посиленого радіоекологічного контролю – 30 %, а в зоні гарантованого добровільного відселення – 40% від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання та роботи.
Відповідно до п. 2 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою КМУ від 20.09.2005 року № 936 слідує , що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.
Рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень ст.ст. 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, , 44, 45, 46 , ст. 71 , ст.ст. 98, , 101, 103, 111 ЗУ « Про державний бюджет України на 2007 рік», в тому числі п. 30 ст. 71, якими зупинено на 2007 рік дію ст.ст. 37, 39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Суд вирішив , що норми ЗУ « Про державний бюджет України на 2007 рік»,, які обмежують соціальні права громадян є неконституційні. Рішення Конституційного суду України є остаточним, не може бути оскаржене та є обов’язковим для всіх на території України.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірним, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст.22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідачі неправомірно обмежували позивачів у їхніх правах на отримання допомоги та доплати в розмірі зазначеному в ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушили їхнє право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Керуючись ст.ст. 8, 21, 22, 130 Конституції України, ст. ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями) , Рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року, ст.ст. 10, 11, 71, 86, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_3 , яка діє в своїх інтересах та інтересах малолітньої дитини ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира та Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення допомоги громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення, доплати громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення - задовольнити.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира та Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області відносно позивачів ОСОБА_3, її малолітньої дитини ОСОБА_4 та ОСОБА_5 - протиправними.
Стягнути з відповідачів: Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира на користь ОСОБА_3 14845,80 гривень доплати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, шляхом списання коштів з відповідного рахунку, відкритому в УДК Житомирської області, передбаченого для здійснення доплат до заробітної плати особам, які працюють на території радіоактивного забруднення та з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_3 3960,60 грн. допомоги, як особі, яка разом з малолітньою дочкою ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, проживає на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з відповідачів: Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира на користь ОСОБА_5 14845,80 гривень доплати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, шляхом списання коштів з відповідного рахунку, відкритому в УДК Житомирської області, передбаченого для здійснення доплат до заробітної плати особам, які працюють на території радіоактивного забруднення та з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_5 2640,80 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.
Звільнити ОСОБА_3 та ОСОБА_5 від сплати державного мита відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито».
Стягнути Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області 102 грн. державного мита.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира 296,92 грн. державного мита.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя: