Ухвала суду № 63022022, 23.11.2016, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2016
Номер справи
822/905/16
Номер документу
63022022
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/905/16

Головуючий у 1-й інстанції: Ковальчук О.К.

Суддя-доповідач: Боровицький О. А.

23 листопада 2016 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Боровицького О. А.

суддів: Сапальової Т.В. Матохнюка Д.Б. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,

представника позивача: Куца В.В.

представника відповідача: Подлевського О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Хмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Старокостянтинівської міської виконавчої дирекції, товариства з обмеженою відповідальністю "Дантур" на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 серпня 2016 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Дантур" до Хмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Старокостянтинівської міської виконавчої дирекції про визнання бездіяльності протиправною,

В С Т А Н О В И В :

в травні 2016 року позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "Дантур" звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Хмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Старокостянтинівської міської виконавчої дирекції про визнання бездіяльності протиправною.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.08.2016 року адміністративний позов задоволено частково.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, сторони подали апеляційні скарги, у яких просять скасувати постанову суду першої інстанції та задовольнити їх апеляційні скарги.

В обґрунтуваннях апеляційних скарг посилаються на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що на їх думку призвело до неправильного вирішення спору.

У судовому засіданні представник позивача та представник відповідача підтримали доводи апеляційних скарг та просили суд їх задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами адміністративної справи, що 10.12.2015 року товариство з обмеженою відповідальністю "Дантур" звернулось до Старокостянтинівської міської виконавчої дирекції Хмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з заявою-розрахунком про фінансування матеріального забезпечення ОСОБА_4 (листок непрацездатності серії АГЩ №017840 з 07.12.2015 року по 10.04.2016 року) на виплату допомоги по вагітності і пологах у сумі 11575,20 грн.

Листом від 14.12.2015 року Старокостянтинівська міська виконавча дирекція повернула заяву-розрахунок № 375 від 11.12.2015 року товариству з обмеженою відповідальністю "Дантур" на доопрацювання та зобов'язала у зв'язку із значним перевищенням середньоденної допомоги по вагітності та пологах застрахованої особи ОСОБА_5 рівня середньоденної допомоги по регіону, з метою уникнення порушень чинного законодавства та прав застрахованої особи на отримання допомоги у встановленому Законом розмірі на підставі п. 4 ст. 15 Закону України № 1105 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", надати копію наказу про прийняття на роботу, копію табелю обліку робочого часу, копію листка непрацездатності АГЩ № 01840, копії документів про нараховану заробітну плату та про сплату обов'язкових платежів із сум заробітної плати.

30.12.2015 року ТОВ "Дантур" на виконання вимог Старокостянтинівської міської виконавчої дирекції надіслав доопрацьовану заяву-розрахунок, до якої додав: копію наказу про прийняття на роботу, копію трудового договору, копію акту-прийому передачі робіт, копію банківського документу про перерахунок єдиного соціального внеску, копія банківського документу про перерахунок військового збору, копія банківського документу податку на доходи фізичних осіб, копію листка непрацездатності та заяву-розрахунок від 29.12.2015 року.

У лютому 2016 року у зв'язку з отриманням листка непрацездатності позивач додатково подав відповідачу заяву-розрахунок від 23.02.2016 року на суму 1286,13 грн.

Листами № 01-04-90 від 16.02.2016 року та №01-04-23 від 13.03.2016 року відповідач повідомив позивача про те, що рішення про виплату матеріальної допомоги буде прийняте після завершення перевірки Старокостянтинівською місцевою прокуратурою.

Не отримавши у визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" строки кошти для виплати допомоги по вагітності та пологам, позивач звернувся до суду.

За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №1105-XIV, від 23.09.1999 року (далі Закон №1105-XIV), Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 26 від 22.12.2010 року, прийшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до норм законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №1105-XIV, від 23.09.1999 року (далі Закон №1105-XIV).

Згідно ст. 1 Закону №1105-XIV загальнообов'язкове державне соціальне страхування, це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення, страхові виплати та надання соціальних послуг застрахованим особам за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.

Згідно ст. 4 Закону №1105-XIV Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Згідно ст. 25 Закону №1105-XIV допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.

Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1-4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

Статтею 26 Закону №1105-XIV передбачено, що допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу. Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду, та не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

Пунктом 1 ст. 30 Закону №1105-XIV передбачено, що матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), призначаються та надаються за основним місцем роботи (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомоги по вагітності та пологах, які надаються за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України).

Згідно ст. 31 Закону №1105-XIV підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

У відповідності до ст. 34 Закону №1105-XIV фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється робочими органами Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду.

Умови фінансування Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності страхувальників для надання ними матеріального забезпечення, зокрема, допомогою по вагітності та пологах, визначені Порядком фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №26 від 22.12.2010 року (далі - Порядок).

Згідно п. 5 Порядку для отримання коштів Фонду для виплати матеріального забезпечення застрахованим особам, нарахованого страхувальником, страхувальник звертається до робочого органу Фонду за місцем обліку в органі Фонду або за місцем обліку, зазначеним в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування (для зареєстрованих після 01.01.2011) (далі - місце обліку), із заявою-розрахунком за підписом керівника та головного бухгалтера, засвідченою печаткою підприємства.

Як вбачається з матеріалів справи, товариство з обмеженою відповідальністю "Дантур", звернувшись до Старокостянтинівської міської виконавчої дирекції із заявою-розрахунком, надав всі документи, передбачені Законом №1105-XIV та Порядком, а також документи, які додатково вимагав відповідач.

Таким чином, позивачем дотримані вимоги Закону №1105-XIV та Порядку щодо надання документів необхідних для виплати допомоги по вагітності та пологам, а саме - на підставі листка непрацездатності серії АГЩ №017840 подано заяву - розрахунок для здійснення фінансування виплати допомоги по вагітності та пологах.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо безпідставності посилань відповідача на наявність між позивачем та ОСОБА_6 цивільно-правових, а не трудових відносин, зазначаючи наступне.

Так, наявність трудових відносин між ТОВ "Дантур" та ОСОБА_4 підтверджується дослідженими судом доказами, а саме наказом № 4 від 13.11.2015 року про прийняття на роботу ОСОБА_4 за сумісництвом на посаду юрисконсульта з 16 листопада 2015 року по час виконання певних робіт відповідно до трудового договору, трудовим договором № 4 від 13.11.2015 року, звітом про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів, відомостями про трудові відносини осіб, відомостями про нарахування заробітної плати застрахованим особам, податковим розрахунком суд доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, табелем обліку використання робочого часу, а також індивідуальними відомостями Пенсійного фонду України про застраховану особу, які свідчать про зарахування стажу роботи у товариства з обмеженою відповідальністю "Дантур" до страхового стажу, що дає право на призначення пенсії.

За відсутності визнання трудового договору № 4, укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю "Дантур" та ОСОБА_4, у передбаченому порядку як цивільно-прового договору не може бути підставою для висновку відповідача про звільнення від обов'язку для здійснення фінансування позивача для виплати допомоги по вагітності та пологах.

Колегія суддів також зазначає, що наявність внесених Старокостянтинівською місцевою прокуратурою відомостей в Єдиний реєстр досудових розслідувань №42016240220000008 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 Кримінального кодексу України, також не є підставою для не здійснення фінансування позивача для виплати допомоги по вагітності та пологах ОСОБА_4, передбачених Законом №1105-XIV.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 10 Закону № 1105-XIV, Фонд має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду.

Відповідно до п. 7 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 року № 26, при опрацюванні заяви-розрахунку робочі органи Фонду перевіряють правильність заповнення реквізитів, наявність даних про страхувальника в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, дані про сплату ним єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Робочі органи Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження заяви.

Продовження зазначеного строку ні Законом № 1105-XIV, ані Порядком фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування, в тому числі і у випадку проведення перевірки, не передбачене.

Таким чином, відповідач зобов'язаний був розглянути заяви-розрахунки ТОВ "Дантур" протягом 10 десяти робочих днів після їх надходження та прийняти рішення щодо виплати або відмову у виплаті коштів та повідомити про це позивача. В межах зазначеного терміну відповідач має право призначити та провести перевірку достовірності відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, строк здійснення якої відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" також не повинен перевищувати 10 робочих днів.

Звернення відповідача із листом до Старокостянтинівської місцевої прокуратури про можливі порушення законодавства з боку посадових осіб позивача при поданні заяви-розрахунку для здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_4, не є перешкодою для виконання відповідачем покладених на нього функцій та не може бути підставою для порушення встановлених Законом № 1105-XIV строків розгляду заяв-розрахунків та виплати фінансування.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає обґрунтованими позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Старокостянтинівської міської виконавчої дирекції щодо не фінансування позивача для виплати допомоги по вагітності та пологам.

Колегія суддів апеляційної інстанції також погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо відмови позивачу у стягненні з Старокостянтинівської міжрайонної виконавчої дирекції 12861,33 грн. фінансування для виплати допомоги по вагітності та пологам, оскільки наступні заявлено передчасно.

Підсумовуючи, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційних скарг не знайшли свого підтвердження під час їх апеляційного розгляду, а відтак відсутні підстави для їх задоволення.

Відповідно ч. 1 ст. 200 КАС, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційні скарги Хмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Старокостянтинівської міської виконавчої дирекції, товариства з обмеженою відповідальністю "Дантур" залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 серпня 2016 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 28 листопада 2016 року.

Головуючий Боровицький О. А. Судді Сапальова Т.В. Матохнюк Д.Б.