ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Сичова О.П.
Суддя-доповідач:Шевчук С.М.
УХВАЛА
іменем України
"29" листопада 2016 р. Справа № 806/657/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Бучик А.Ю.
Майора Г.І.,
за участю секретаря судового засідання Витрикузи В.П.,
сторін та їх представників: від відповідача - Степанушко О.С.; від позивача - директор Кузьменко В.Й.; представник Паламарчук І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "31" серпня 2016 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Здвиж ресурс" до Державної служби геології та надр України визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2016 року визнано протиправною відмову Державної служби геології та надр України у видачі спеціального дозволу на користування надрами Товариству з обмеженою відповідальністю "Здвиж ресурс" викладену в листі № 4665/13/12-16 від 24.03.2016.
Зобов'язано Державну службу геології та надр України розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Здвиж ресурс" на отримання спеціального дозволу на користування надрами № 6 від 28.03.2016 у відповідності до Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2012 № 615 у редакції чинній на день звернення.
В решті позову відмовлено.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить назване рішення суду в частині вимог що були задоволені скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначив, що у зв'язку із внесенням змін до Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами Постановою Кабінету Міністрів України №277 від 06.04.2016 р. процедура надання спеціальних дозволів на користування надрами без проведення аукціону у разі геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки та видобування торфу, а також бурштиноносних порід на ділянках проявів бурштину, які не мають промислового значення, розмір яких не перевищує один гектар не передбачено.
Перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі апеляційної скарги, дійшла висновку про наступне.
З матеріалів справи вбачається, що 27.01.2016 за вих. №3 ТОВ "Здвиж ресурс", відповідно до пп.14 п.8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 звернулось до Державної служби геології та надр України із заявою та додатками на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, а саме просило: надати спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки Карабачинської ділянки торфу (корисна копалина загальнодержавного значення згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 № 827), яка розташована на малоцінних землях Карабачинської сільської ради Брусиловського району Житомирської області та розміщена на південний захід від смт Брусилів, строком на 5 років (а.с.9).
Держгеонадра України листом від 24.03.2016 № 4665/13/12-16 повідомило товариство, що ними опрацьовано заяву від 27.01.2016 № 3 з доданими матеріалами щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки Карабачинської ділянки торфу. Зазначило, що подані документи повертаються товариству у зв'язку із їх поверненням з Держгірпромнагляду України (лист від 03.03.2016 № 392/0/2-06/6/16) без погодження, тому у наданні спеціального дозволу відмовлено (а.с.10,20).
З листа Держгірпромнагляду України від 03.03.2016 № 392/0/2-06/6/16, вбачається, що останнім відмовлено у погодженні спеціального дозволу та повернуто документи до Держгеонадра України, з підстав невідповідності наданих позивачем копій документів щодо розробки Карабачинської ділянки торфу, вимогам Порядку № 615 від 30.05.2011.
ТОВ "Здвиж ресурс" 28.03.2016 за вих. №6, повторно звернулось до Державної служби геології та надр України із заявою та доданими документами на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону (а.с.93-95,96).
З метою погодження видачі товариству спеціального дозволу, Державна служба геології та надр України надіслала надані позивачем документи до Державної служби України з питань праці (Держпраці) (а.с.68), проте 21.04.2016 р. за вих. №4657/1/10.3-ДП-16 вони були повернуті до відповідача без їх розгляду, в зв'язку із виключенням Держпраці з переліку органів, яким погоджується надання спеціального дозволу, Постановою КМУ від 06.04.2016 № 277 (а.с.70).
Листом від 10.05.2016 р. за вих. №8436/13/12-16 Держгеонадра України опрацювавши заяву позивача з доданими до неї матеріалами повідомило, що з 12.04.2016 набрала чинності постанова КМУ від 08.04.2016 р. № 277 "Про внесення змін до порядків, затверджених постановами КМУ від 30.05.2011 р. №594 і 615 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов КМУ" згідно з якою діючим Порядком № 615 не передбачена процедура надання спеціальних дозволів на користування надрами без проведення аукціону, зокрема у разі геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки та видобування торфу, що було визначено пп.14 п.8 цього Порядку (а.с.76).
Надаючи правову оцінку обставинам справи слід відмітити, що питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін, було врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим Постановою КабінетуМіністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок).
Відповідно до п.1 цього Порядку, видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності.
Згідно ч.1 ст. 4-1 Закону України Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності, порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідного дозвільного органу, погодженим з уповноваженим органом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з п.2 Порядку ( в редакції на момент звернення позивача із заявами), дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, Держгеонадрами, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.
Підпунктом 14 п. 8 Порядку без проведення аукціону дозвіл надається у разі зокрема: геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки та видобування торфу, а також бурштиноносних порід на ділянках проявів бурштину, які не мають промислового значення, розмір яких не перевищує один гектар.
Для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1 Порядку.
При цьому, відповідно до пункту 9 Порядку, надання надр у користування, за винятком надання надр на умовах угод про розподіл продукції, погоджується з:
- Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідними обласними, Київською і Севастопольською міськими радами - на користування ділянками надр з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин;
- відповідними районними, міськими, селищними, сільськими радами - на користування ділянками надр, що містять корисні копалини місцевого значення;
- Мінприроди - на всі види користування надрами;
- Держпраці ( в редакції до 11.02.2016 Держгірпромнагляд - прим. суду) - на геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою та видобування, а також для цілей, не пов'язаних із видобуванням корисних копалин, в частині державного гірничого нагляду.
Пунктом 9 Порядку встановлено, що дії щодо погодження видачі дозволу вчиняються без залучення особи, що звернулася за одержанням дозволу, в межах строку, встановленого для видачі дозволу. Для здійснення погодження орган, який видає дозвіл, не пізніше дня, що настає за днем одержання документів від заявника, надсилає їх копії у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді органам, зазначеним в абзацах другому - п'ятому цього пункту, та встановлює строк розгляду зазначених документів. За результатами розгляду документів, надісланих на погодження, органи, зазначені в абзацах другому - п'ятому цього пункту, надають погодження, які у паперовому або електронному вигляді надсилають органу, який видає дозвіл.
Згідно з п.19 Порядку ( в редакції на момент звернення позивача із заявами) підставами для прийняття рішення про відмову в наданні, продовженні строку дії, переоформленні дозволу або внесення змін до нього є:
подання заявником документів не в повному обсязі;
виявлення у поданих документах недостовірних даних;
невідповідність документів, поданих заявником, вимогам законодавства.
Граничним строком прийняття рішення про надання дозволу без проведення аукціону є 60-денний термін після надходження заяви разом із зазначеними документами у повному обсязі (абзац 24 пункту 8 Порядку).
Як вбачається з матеріалів справи, а саме: з наданої товариству відповіді від 24.03.2016 за вих.№ 4665/13/12-16 на подану ним 27.01.2016 заяву з додатками, у видачі спеціального дозволу відмовлено на підставі непогодження поданих документів Держгірпромнаглядом України. Так, Держгірпромнагляд України, повертаючи відповідачу документи про надання дозволу на отримання спеціального дозволу на дослідно-промислову розробку Карабачинської ділянки торфу (лист № 392/0/2-06/6/16 від 03.03.2016), послалось на їх невідповідність вимогам Порядку, при цьому не вказавши, які з наданих документи та які дані не відповідають вимогам Порядку та без посилання на конкретні норми законодавства.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Державна служба геології та надр України, відмовляючи у наданні дозволу, діяла всупереч вимогам Порядку, оскільки така підстава як "повернення поданих документів без погодження" не передбачена п.19 Порядку.
Крім того, подану товариством вдруге заяву від 28.03.2016 р. з доданими документами відповідач листом від 10.05.2016 № 8436/13/12-16, повернув її позивачу з тих підстав, що з 12.04.2016 виключено пп.14 п.8 Порядку № 615 Постановою КМУ від 08.04.2016 № 277, а отже не передбачено процедуру надання дозволу на дослідно-промислову розробку та видобування торфу без проведення аукціону.
Згідно абз.23 п.8 Порядку, документи, що не відповідають вимогам цього Порядку, повертаються заявникові.
Як вже зазначалося вище п.19 Порядку встановлено вичерпний перелік підстав для прийняття рішення про відмову в наданні дозволу.
Із внесенням змін до вказаного Порядку перелік підстав дещо збільшився, так відповідно до п.19 Порядку ( в редакції на момент повернення документів позивачу станом на 10.05.2016 р.) підставами для прийняття рішення про відмову в наданні дозволу є:
подання заявником документів не в повному обсязі;
виявлення у поданих документах недостовірних даних;
невідповідність документів, поданих заявником, вимогам пункту 8 цього Порядку;
наявність інформації від правоохоронних органів та суб'єктів фінансового моніторингу, що заявник здійснює фінансування тероризму в Україні;
наявність у заявника боргу із сплати загальнодержавних податків та зборів станом на останній звітний період;
відмова органів, зазначених в абзацах другому - четвертому пункту 9 цього Порядку, у погодженні надання надр у користування;
невиконання програми робіт на ділянках надр, на користування якими заявнику вже надано дозвіл, виявлення порушень правил користування надрами на таких ділянках, що зафіксовано в актах перевірок, приписах або розпорядженнях відповідних органів у сфері надрокористування до моменту їх усунення, крім випадків визнання таких приписів або розпоряджень недійсними або дію яких зупинено згідно з рішенням суду.
Однак, дозвільний орган повернув документи товариству вказавши підставою - відсутність в діючому Порядку № 615 процедури надання дозволу на дослідно-промислову розробку та видобування торфу без проведення аукціону. Слід звернути увагу, що в листі № 8436/13/12-16 відсутні будь-які посилання на подані товариством документи, які не відповідають вимогам Порядку.
Отже, висновок суду першої інстанції про те, що відповідач діяв всупереч вимогам законодавства вказавши власну підставу повернення документів позивачу колегія суддів вважає обґрунтованим та погоджується з ним.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "31" серпня 2016 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: А.Ю.Бучик
Г.І. Майор
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Здвиж ресурс" вул.Салютна,7,смт.Брусилів,Житомирська область,12601
3- відповідачу/відповідачам: Державна служба геології та надр України вул.Ежена Потьє,16,м.Київ,03680
4-Паламарчук Іван Олексійович м.Житомир, вул.Шевченка, 12а, кв. 61 - ,