ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2016 року 10год.35хв.
Справа № 808/2793/16
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Дуляницької С.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Елемер-Україна"
до Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач – Товариство з обмеженою відповідальністю "Елемер-Україна" (далі – ТОВ "Елемер-Україна", позивач) - звернувся до суду з позовом до Запорізької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі – Запорізька ОДПІ, відповідач), в якому з врахуванням уточненої позовної заяви просить:
- визнати протиправною поведінку Запорізької ОДПІ щодо ненадання висновку про повернення ТОВ "Елемер-Україна" відповідних сум коштів (переплати з податку на прибуток на суму 670647,37 грн.) з відповідного бюджету та подачі його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів;
- зобов’язати Запорізьку ОДПІ надати висновок про повернення ТОВ "Елемер-Україна" відповідних сум коштів (переплати з податку на прибуток на суму 670647,37 грн.) з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до акта звірки у позивача наявна переплата з податку на прибуток за 2014-2015 роки в сумі 670647,37 грн. Позивач звернувся до відповідача з заявою про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток, однак відповідач у такому поверненні відмовив. Позивач просить визнати протиправною відмову відповідача в поверненні коштів та зобов’язати відповідача підготувати та подати відповідному органові державного казначейства висновок про повернення коштів.
Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідач заперечень на позовну заяву не подав, направив до суду клопотання про розгляд справи без участі його представника, в якому зазначає, що проти позову заперечує.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Зважаючи, що всі особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання про розгляд справи за відсутності їх представників, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши позовну заяву, дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з огляду на таке.
ТОВ "Елемер-Україна" зареєстроване як юридична особа, є платником податків.
У відповідності до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи дублікатів виписок по банківських рахунках позивача (а.с.52-61) позивач впродовж 2014, січня та лютого 2015 років сплачував авансові внески з податку на прибуток.
Надалі ТОВ "Елемер-Україна" подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2014 рік від 22.01.2015, в якій останнім задекларовано, зокрема, зменшення нарахованої суми у розмірі 1041530,00 грн. та розмір податку на прибуток за звітний (податковий) період, який склав "- 486693,00 грн." (а.с.67-74).
ТОВ "Елемер-Україна" 09.02.2016 подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2015 рік, в якій задекларовано, зокрема, зменшення нарахованої суми у розмірі 600052,00 грн. та розмір податку на прибуток за звітний (податковий) період, який склав "- 600052,00 грн." (а.с.75-78).
Відповідно до акта звіряння розрахунків від 17.03.2016 №321-07 (а.с.7), у позивача позитивне сальдо розрахунків в розмірі 670647,37 грн.
08.08.202016 позивач звернувся до відповідача з заявою про повернення переплачених коштів на розрахунковий рахунок підприємства (а.с.8).
26.08.2016 позивачу надано відповідь № 5217/8/08-29-07-10, якою повідомлено, що розгляд питання щодо повернення переплачених коштів платнику податків можливий після здійснення органом фіскальної служби контрольно-перевірочних заходів у зв’язку з ліквідацією юридичної особи (а.с.9).
Головне управління ДФС у Запорізькій області за результатами розгляду скарги позивача повідомило, що позитивне сальдо розрахунків з бюджетом по податку на прибуток сформовано переважно за рахунок нарахування до зменшення податкових зобов’язань. З метою правомірності визначення показників податкового обліку з податку на прибуток, необхідно провести перевірку згідно із положеннями Податкового кодексу України (а.с.13-14).
Надаючи оцінку позовним вимогам суд зазначає таке.
Приписами підпункту 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України визначено, що платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
При цьому, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу (пункт 43.1 статті 43 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 43.2 статті 43 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (пункт 43.3 статті 43 Податкового кодексу України).
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (пункт 43.4 статті 43 Податкового кодексу України).
У силу пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані (пункт 43.6 статті 43 Податкового кодексу України).
У свою чергу, нормативно-правовим актом, який станом на момент виникнення спірних правовідносин регламентував процедуру повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань є Порядок взаємодії територiальних органів Державної фіскальної служби України, мiсцевих фiнансових органiв та територiальних органiв Державної казначейської служби України у процесi повернення платникам податкiв помилково та/або надмiру сплачених сум грошових зобов'язань, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2015 №1146, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 р. за № 1679/28124 (далі – Порядок № 1146).
Так, згідно з пунктами 5, 6 Порядку № 1146, повернення помилково та/або надмiру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здiйснюється виключно на пiдставi заяви платника податку (за винятком повернення надмiру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фiзичних осiб, якi розраховуються органом ДФС на пiдставi поданої платником податкiв податкової декларацiї за звiтний календарний рiк шляхом проведення перерахунку за загальним рiчним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надмiру сплаченої суми протягом 1095 днiв вiд дня її виникнення.
У заяві платник вказує суму і вид помилково та/або надміру сплаченого платежу та визначає напрям(и) перерахування коштiв, що повертаються:
1) на поточний рахунок платника податку в установі банку;
2) на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з iнших платежiв, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, незалежно вiд виду бюджету;
3) готiвкою за чеком у разi вiдсутностi у платника податкiв рахунку в установі банку;
4) готівкою з рахунків банків у разі відсутності у платника податків рахунку в установі банку;
5) поштовим переказом через підприємства поштового зв'язку;
6) для подальших розрахункiв як авансові платежі (передоплата) або грошова застава:
на небюджетний рахунок з облiку коштiв забезпечення сплати майбутніх митних та інших платежів - рахунок 3734, відкритий на балансі Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві;
банкiвський балансовий рахунок 2603, відкритий для органу ДФС у відповідному уповноваженому банку (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати), доплати тощо вносилися готівкою).
Пункт 8 Порядку № 1146 передбачає. що у разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує:
висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згiдно з додатком 1 до цього Порядку;
два примiрники реєстру висновкiв за платежами, належними державному бюджету, за формою згiдно з додатком 2 до цього Порядку;
три примiрники реєстру висновкiв за платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, за формою згiдно з додатком 3 до цього Порядку.
Контроль за прийняттям/передаванням висновкiв органи ДФС, мiсцеві фiнансові органи, органи Казначейства здійснюють шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242 (із змінами).
За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пiзнiше нiж за п'ять робочих днiв до закiнчення двадцятиденного строку з дня подання платником податкiв заяви передає висновки згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними державному бюджету, для виконання вiдповiдному органу Казначейства.
Пункт 9 Порядку № 1146 визначає, що орган ДФС несе вiдповiдальнiсть згiдно iз законом за несвоєчаснiсть передачi висновку органу Казначейства для виконання.
Якщо висновок підготовлено на частину вказаної у заяві суми, то у день його направлення до органу Казначейства орган ДФС направляє платнику письмове повідомлення з пропозицією щодо проведення звірення його стану розрахунків за відповідним платежем.
Висновки реєструються органами Казначейства в Журналі обліку висновків, який ведеться в електронному вигляді, за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку. На пiдставi отриманих висновків вiдповiдний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку (пункти 10, 11 Порядку № 1146).
Пункт 15 Порядку № 1146 передбачає, що у разі якщо вказана у заяві платника сума за даними інформаційних систем в повному обсязі відсутня як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС у строки, передбачені пунктом 8 цього Порядку для формування та передачі висновку до органу Казначейства, готує та направляє платнику письмову відмову у поверненні коштів з бюджету з пропозицією щодо проведення звірення його стану розрахунків за відповідним платежем.
З огляду на вказані законодавчі положення вбачається, що контролюючий орган за результатами розгляду заяви платника податків про повернення надмірно сплачених податкових зобов'язань та у разі відсутності законодавчо мотивованих підстав для відмови у задоволенні такої заяви зобов'язаний підготувати висновок за формою, передбаченою Порядком №1146 та передати такий висновок до вiдповiдного органу Казначейства.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, останніми не підтверджено факту складання відповідачем висновку про повернення надмірно сплачених позивачем грошових коштів за результатами розгляду заяви позивача від 08.08.2016.
Також матеріали справи не містять, а відповідачем не було подано до суду належних документальних доказів на підтвердження факту наявності у контролюючого органу правових підстав для відмови у наданні висновку про повернення позивачу надмірно сплаченої суми податку на прибуток з бюджету. Покликання відповідача у відповідях на заяву про необхідність проведення перевірки позивача відповідачем нормативно не обґрунтовано.
З пункту 15 Порядку № 1146 видно, що єдиною підставою для надання письмової відмови у поверненні коштів з бюджету є те, що вказана у заяві платника сума за даними інформаційних систем в повному обсязі відсутня як помилково та/або надміру сплачена. Доказів на підтвердження таких обставин відповідачем не надано.
З огляду на вищевикладене та з урахуванням довідки про відсутність у позивача заборгованості з податків, зборів, платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (а.с.66), суд дійшов висновку про протиправність бездіяльності відповідача щодо ненадання до органу казначейства висновку про повернення позивачу надмірно сплаченого податку на прибуток у сумі 670647,37 грн.
Водночас, суд звертає увагу, що безпосереднє повернення надміру сплачених податків здійснюється органами казначейства за наявності відповідного висновку контролюючого органу про повернення останніх, відтак, позовна вимога про зобов’язання відповідача надати висновок про повернення позивачу переплати з податку на прибуток та подання його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, підлягає до задоволення.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 94 КАС України, присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають здійснені позивачем документально підтверджені судові витрати (1378,00 грн. за кожну вимогу немайнового характеру) - судовий збір у розмірі 2756,00 гривень (а.с.3).
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області щодо ненадання висновку про повернення ТОВ "Елемер-Україна" відповідних сум коштів (переплати з податку на прибуток на суму 670647,37 грн.) з відповідного бюджету та подачі його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Зобов'язати Запорізьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Запорізькій області надати висновок про повернення ТОВ "Елемер-Україна" відповідних сум коштів (переплати з податку на прибуток на суму 670647,37 грн.) з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Присудити на користь ТОВ "Елемер-Україна" (код ЄДРПОУ 37443068) судові витрати в розмірі 2756,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 39488184).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М.Дуляницька