Справа № 344/4919/16-а
Провадження № 2-а/344/249/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2016 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Пастернак І.А.
секретаря Кріцак Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо відмови в зарахуванні для перерахунку пенсії довідки про заробітну плату за період з серпня 1985 року по червень 1992 рік протиправними, зобов"язання здійснити перерахунок пенсії, призначеної позивачу з 28.09.2015 року з урахуванням заробітної плати, зазначеної в довідці №24 від 25.02.2016 року та №26 від 29.02.2016 року, стягнення судового збору, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії відповідача щодо відмови в зарахуванні для перерахунку пенсії довідок про заробітну плату за період з серпня 1985 року по червень 1992 рік протиправними, зобов"язати здійснити перерахунок пенсії, призначеної позивачу з 28.09.2015 року з урахуванням заробітної плати, зазначеної в довідках №24 від 25.02.2016 року та №26 від 29.02.2016 року, стягнути витрати по оплаті судового збору.
Позовні вимоги мотивував тим, що з 15.09.2015 року звернувся до відповідача з приводу призначення пенсії за віком та виявив бажання для обчислення пенсії також враховувати заробітну плату (дохід) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв відповідно до ч.1 ст. 40 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". Із трудової книжки з 10.06.1985 року по 30.06.1992 року позивач працював у трудових відносинах з Вінницьким управлінням механізації і автотранспорту тресту "Західелеватормлинбуд" та врахування заробітної плати за вказаний період при нарахуванні пенсії за віком є найбільш вигідним. Однак, довідки про заробітну плату на вказаному підприємстві відповідачем при нарахуванні пенсії враховані не були, з посиланням на те, що довідки були подані після закінчення встановленого трьохмісячного терміну для подання дрокументів з часу первинного звернення до пенсійного фонду. Вважає, що дії відповідача є протиправними, оскільки, сам відповідач наділений повноваженням щодо витребовування необхідних документів не зумів отримати необхідну інформацію та вчасно долучити до матеріалів пенсійної справи. За вказаних обставин просив вимоги позову задоволити в повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з мотивів наведених в позовній заяві, просила їх задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні вимоги позову заперечила, просила у задоволенні позову відмовити в повному обсязі з підстав наведених у письмовому запереченні (а.с.34, 35).
Дослідивши письмові матеріали справи, судом встановлено, що 15.09.2015 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до відповідача, управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську, із заявою про призначення пенсії за віком (а.с.5).
Відповідно до ч.1 ст. 40 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Позивачем при зверненні до відповідача із заявою про призначення пенсії було надано трудову книжку, відповідно до якої у період з 10.06.1985 року по 30.06.1992 року позивач перебував у трудових відносинах з Вінницьким управлінням механізації і автотранспорту тресту "Західелеватормлинбуд" (а.с. 6, 7).
Із листа відповідача від 31.03.2016 року №76/В-15 для визначення пенсії врахована заробітна плата за період з 01.07.1977 року по 30.06.1982 року і з 01.06.2008 року по 31.08.2015 року. Довідки про заробітну плату за період з серпня1985 року по червень 1992 року (№24 від 25.02.2016 року №26 від 29.02.2016 року), які видані ПАТ "Вінницьке управління механізації і автотранспорту будівництва" не можуть бути враховані для обчислення пенсії, оскільки, довідки подані після тримісячного терміну від дня подання заяви, а також згідно з чинним законодавством з 01.01.2016 року для обчислення пенсій враховується заробіток працівника лише за періоди страхового стажу з 1 липня 2000 року і до моменту виходу на пенсію. А тому, підстав для врахування заробітку за 1986-1992 роки немає (а.с.90).
Однак, з таким висновком відповідача погодитись не можливо виходячи з наступного.
Відповідно до ч.3 ст. 44 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов"язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фону України №22-1 від 25.11.2005 р. (з наступними змінами), встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01.07.2000 року. За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (п. 2.10 Порядку).
Орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі (п.4.1. Порядку).
Відповідно до п. 4.2. Порядку, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Отже обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідачем у вересні 2015 року було надіслано листа до управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м.Вінниці з проханням допомогти витребувати і надіслати на адресу відповідача уточнюючу довідку про заробітну плату на гр. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який працював в Західелеватормлинбуд з 10.06.1985 року по 30.06.1992 року, а також довідку про реорганізацію підприємства. Вказані документи необхідні для врахування сум заробітку для обчислення пенсії і вирішення питання призначення пенсії за віком ОСОБА_1 у відповідності до ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" (а.с.14).
Листа аналогічного змісту 08.10.2015 року за №2793/03 було надіслано відповідачем до архівного відділу Вінницької міської ради (а.с.15).
Проте, жодних довідок відповідачем так і не було отримано, і тільки, після неможливості пенсійним фондом отримати необхідні для призначенння пенсії довідки, про що позивач дізнався в лютому 2016 року, позивач самостійно віднайшов правонаступника Західелеватормлинбуд та надав відповідачу довідки №№ 24, 26 від 25.03.2016 року про заробітну плату в період з серпня 1985 року по червень 1992 року (а.с. 12, 13).
Надаючи відповідачу вищевказані довідки, позивач фактично виконав функції, які покладені на управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську.
Не отримавши необхідних документів, відповідач фактично не виконав належним чином покладені на нього обов"язки, а тому, позивач не повинен нести відповідальність за невчасне подання довідок до відповідача.
Крім цього, як вбачається із листів відповідача про витебування довідок, вони необхідні для врахування сум заробітку для обчислення пенсії і вирішення питання призначення пенсії за віком ОСОБА_1 у відповідності до ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".
Отже, посилання представника відповідача, що згідно з чинним законодавством з 01.01.2016 року для обчислення пенсій враховується заробіток працівника лише за періоди страхового стажу з 1 липня 2000 року і до моменту виходу на пенсію, а тому, підстав для врахування заробітку за 1986-1992 роки немає не заслуговує на увагу.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, окрім цього, згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а також ч. 4 ст. 70 КАС України, обставини, які за законом повинні бути підтвердженні певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протпправнісгь рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладасться на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ч.2 ст. 162 Кодексу у разі задоволення адміністративного позову суд може
прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб"єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі вищенаведеного, суд приходить до переконання, що позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
На підставі наведеного, Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фону України №22-1 від 25.11.2005 р., керуючись ст.ст. 6-12, 71, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо відмови в зарахуванні для перерахунку пенсії довідки про заробітну плату за період з серпня 1985 року по червень 1992 рік протиправними, зобов"язання здійснити перерахунок пенсії, призначеної позивачу з 28.09.2015 року з урахуванням заробітної плати, зазначеної в довідці №24 від 25.02.2016 року та №26 від 29.02.2016 року, стягнення судового збору - задоволити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо відмови в зарахуванні для перерахунку пенсії довідки про заробітну плату за період з серпня 1985 року по червень 1992 рік.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську (м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 44, ідентифікаційний код 20550895) провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованому в АДРЕСА_1 перерахунок та виплату пенсії, призначеної з 28.09.2015 року з врахуванням заробітної плати, зазначеної в довідках №24 від 25.02.2016 року та №26 від 29.02.2016 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованого в АДРЕСА_1 - 551,20 грн. витрат по оплаті судового збору.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя Пастернак І.А.