28.11.2016 Справа № 756/14663/16-а
Унікальний № 756/10838/16-а
Справа № 2-а/756/334/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2016 року суддя Оболонського районного суду м. Києва Васалатій К.А., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
В обґрунтування позову вказує, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, безпосередній учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідним посвідченням, а також інвалід 3-ї групи, причина інвалідності захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Звернувшись до відповідача з заявою видати посвідчення інваліда війни, відповідачем надіслано лист від 12.05.2016 р., у якому повідомлено про відмову у видачі посвідчення інваліда війни на підставі відсутності розпорядчого документу по лінії Цивільної оборони про залучення підприємства на якому працював до формування Цивільної оборони та розпорядчого документу по підприємству про залучення його до складу зазначеного формування.
Позивач вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено у встановленні позивачу статусу інваліда війни на підставі поданих ним документів, які підтверджують його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі формувань Цивільної оборони.
Тому просить суд визнати протиправними дії відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації щодо відмови позивачу у встановленні статусу та видачі посвідчення інваліда війни, зобов'язати відповідача встановити йому статус інваліда війни.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини та надані докази, відповідно до ст. 183-2 КАС України, прийнято рішення про розгляд справи в порядку скороченого провадження.
Від відповідача надійшли заперечення на позов в яких він просив в задоволенні позову відмовити, з посиланням на те, що позивач не має право отримати статус інваліда війни з подальшим отриманням відповідного свідоцтва, оскільки не надав документального підтвердження залучення до складу формувань цивільної оборони.
Суд, дослідивши письмові докази у справі, встановив обставини, що викладені нижче.
12.05.2016 року позивач отримав від відповідача відповідь на його заяву про видачу позивачу посвідчення інваліда війни про відмову у видачі посвідчення інваліда війни на підставі відсутності розпорядчого документу по лінії Цивільної оборони про залучення підприємства на якому працював до формування Цивільної оборони та розпорядчого документу по підприємству про залучення його до складу зазначеного формування.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначаються Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Як з'ясовано судом, ст. 1 вказаного Закону визначено, що останній спрямований на захист ветеранів війни шляхом створення належних умов для підтримання здоров'я й активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я.
У відповідності до Закону № 3551-ХІІ ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать : учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
В той же час, ст. 7 Закону № 3551-ХІІ передбачено, зокрема, що до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
З вказаного слідує, що особи залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювання пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи належать до інвалідів війни. Поряд з цим, правила видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни регулює Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою КМУ від 12.05.1994 р. № 302. Згідно із п. 2 вказаного Положення посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації. Посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності (п. 10 положення № 302). «Посвідчення інваліда війни», «Посвідчення учасника війни» і відповідні нагрудні знаки, «Посвідчення члена сім'ї загиблого» видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина (п.7 Положення № 302).
Аналіз вказаного в сукупності дає суду підстави дійти висновку, що Положення № 302 визначає підставу для отримання посвідчення інваліда війни наявність у особи довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності, а уповноваженою особою щодо видачі останнього є органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.
Як з'ясовано судом, позивач ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідним посвідченням, а також інвалід 3-ї гр., причина інвалідності захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. П. 10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затверджених постановою КМУ від 12.05.1994 р. № 302, посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.
Судом встановлено, що вирізка з газети «Робоча газета» (а.с. 16) є достатнім підтвердженням участі ОСОБА_1 у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони. Враховуючи, що на час розгляду заяви позивача останній був залучений до складу формувань Цивільної оборони при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та став інвалідом внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, обставини чого були підтверджені документально, суд дійшов до висновку про необґрунтованість відмови відповідача.
Поряд з цим суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Постановою КМУ від 29.01.2003 р. № 117 затверджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, відповідно до якого Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із Законами України. Реєстр складається з баз даних Мінсоцполітики, Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, головних управлінь праці та соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінь праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, структурних підрозділів з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських рад.
Як вбачається з п. 3 вказаного положення № 117 закріплено, що управління праці та соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій, структурні підрозділи з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських рад (далі - уповноважені органи): організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної у пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для контролю за відомостями, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговиками послуги; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою «1-пільга», в якій використовується індивідуальний ідентифікаційний номер пільговика у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; вносять до Реєстру відповідні уточнення у разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Згідно до п. 5 Положення № 117 для включення до реєстру інформації про пільговика він подає уповноваженому органу копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім'ї на пільги (з пред'явленням оригіналів цих документів), копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, пред'являє паспорт та надає інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується.
З наведеного випливає, що обов'язок включити інформацію до Реєстру виникає в Управління у випадку подання пільговиком всіх передбачених п. 5 Положення № 117 документів зокрема, тих, що підтверджують його право на пільгу.
Приписи абз. 1 п. 2 Положення № 302 визначають, що посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації. Тобто, виключно за умови наявності у ОСОБА_1 посвідчення інваліда війни у відповідача виникне обов'язок внести відповідну інформацію до реєстру.
За таких обставин, суд вважає за необхідне зауважити, що суд не наділений правом встановлювати особі статус інваліда війни, оскільки це є виключно компетенцією комісій, рішення яких виносяться колегіально і будь-які інші органи не можуть цього робити. Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі ВАС України від 16.01.2014 р. у справі № К/9991/66616/11.
А відтак, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 та користуючись правом, передбаченим ч. 2 ст. 11 КАС України, визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації щодо відмови позивачу у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни; зобов'язати відповідача переглянути рішення про відмову у встановленні позивачу статусу інваліда війни та видачі на його ім'я посвідчення інваліда війни.
У відповідності до ст. 87 КАС України судовий збір складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом, а тому потрібно стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації судовий збір в сумі 1102 грн. 40 коп. (за кожну із вимог немайнового характеру) на користь держави.
Згідно із ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 69-71, 183-2, ст. 256, 267 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни протиправними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації переглянути рішення про відмову у встановленні ОСОБА_1 статусу інваліда війни та видачі на його ім'я посвідчення інваліда війни, прийнявши рішення згідно законодавчих актів України.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37445416) на користь держави судовий збір в сумі 1102 грн. 40 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя К.А. Васалатій