ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2016 р. Справа № 876/5407/16 Львівський апеляційний адміністративний суду складі колегії суддів:
головуючого-судді Кузьмича С. М.,
суддів Гулида Р. М., Улицького В. З.,
за участю секретаря Бедрій Х. П.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за апеляційною скаргою Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 червня 2016 року по справі № 813/1533/16 за позовом ОСОБА_1 до Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправним та скасування рішення №128 від 1 квітня 2016 року про анулювання свідоцтва платника єдиного податку.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що сума задекларованого єдиного податку за 2015 року була сплачена позивачем в повному обсязі, що підтверджується квитанціями.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16 червня 2016 року адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано протиправними та скасовано рішення Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області №128 від 1 квітня 2016 року про анулювання свідоцтва платника єдиного податку.
Зазначену постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач. У поданій апеляційній скарзі покликається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить вказану постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
У апеляційні скарзі зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги той факт, що станом на 1 квітня 2014 року у позивача була наявна заборгованість по єдиному податку з фізичних осіб протягом двох послідовних кварталів (що не заперечується позивачем).
Сторони явку своїх представників в судове засідання не забезпечили, хоч і були належим чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, що не перешкоджає слухати справу в їх відсутності без здійснення звукозапису.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.
Вивчивши матеріали справи, судом апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до свідоцтва платника єдиного податку серії А №024357 від 4 квітня 2012 року позивач є платником єдиного податку ІІІ групи (ставка 5%) з 21 березня 2012 року.
1 квітня 2016 року Залізничною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області винесено рішення №128 про анулювання реєстрації платника єдиного податку у зв'язку із наявністю податкового боргу в сумі 478,91 грн на кожне число місяця протягом двох послідовних кварталів.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до статті 54 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації, а податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Згідно з пунктом 295.3 ПК України платники єдиного податку третьої групи сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.
Відповідно до пунктів 296.3, 296.4 статті 296 платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду. Податкова декларація подається до контролюючого органу за місцем податкової адреси.
Пунктом 299.10 статті 299 ПКУ встановлено, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:
1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;
2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;
3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 цього Кодексу;
4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків.
Відповідно до підпункту 298.2.3 у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів платники єдиного податку зобов`язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цих Кодексом.
Пунктом 299.11 статті 299 Податкового Кодексу України передбачено, що у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб'єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання у встановлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкову вимогу.
Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що жодної перевірки ФОП ОСОБА_1 податковим органом не проводилося, акту про порушення вимог чинного законодавства, на підставі якого прийнято рішення про анулювання свідоцтва платника єдиного податку, не складалося.
В матеріалах справи наявна податкова вимога № 6861-23 від 3 грудня 2015 року на суму 478,91 грн, однак така належним чином позивачу надіслана не була.
Також, позивачем долучено до матеріалів справи квитанції про сплату суми задекларованого єдиного податку за відповідні періоди, а саме від 9 травня 2015 року на суму 3200 грн, від 10 серпня 2015 року на суму 4900 грн, від 10 серпня 2015 року на суму 2000 грн, від 10 листопада 2015 року на суму 8154 грн, від 9 лютого 2016 року на суму 4494 грн.
Враховуючи те, що судом не встановлено порушення позивачем вимог податкового законодавства в межах цього спору, то анулювання свідоцтва платника єдиного податку є протиправним.
Проаналізувавши матеріали справи та наведені вище законодавчі положення, суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції і вважає за необхідне зазначити, що частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки відповідачем не надано доказів, що ним дотримано передбаченої законом процедури анулювання свідоцтва платника єдиного податку (проведення перевірки, складання акта), доказів виявлення та належного фіксування порушень податкового законодавства позивачем, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду - без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 червня 2016 року по справі № 813/1533/16 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дати складення в повному обсязі.
Головуючий Кузьмич С. М.
Судді Гулид Р. М.
Улицький В. З.
Повний текст ухвали складено 25 листопада 2016 року