УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2016 р.Справа № 818/1118/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Кононенко З.О.
Суддів: Калиновського В.А. , Бондара В.О.
за участю секретаря судового засідання Цибуковської А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 13.10.2016р. по справі № 818/1118/16
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю " Агробізнес ТСК"
до Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області
про скасування податкового повідомлення -рішення,
ВСТАНОВИЛА:
09.09.2016 року позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Агробізнес ТСК", звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Роменської об'єднаної державної податкової інспекції, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.08.2016 року № 0001301810 про застосування штрафу на суму 178687,01 грн.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що в ході камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за грудень 2015 року, відповідачем виявлено порушення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасно зареєстровано три податкові накладні на загальну суму 1786870,13 грн. В зв'язку з цим, спірним податковим повідомленням-рішенням, позивачу нараховано штраф. Позивач не погоджується із прийнятим рішенням, оскільки реєстрація вказаних податкових накладних проведена із запізненням в зв'язку з складнощами в роботі сервісу ДФС України.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 13.10.2016 р. по справі №818/1118/16 адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Агробізнес ТСК" до Роменської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення - задоволено.
Скасовано податкове повідомлення-рішення Роменської об'єднаної державної податкової інспекції від 29.08.2016р. №0001301810.
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.
Сторони в судове засідання апеляційної інстанції не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки не повідомили.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що 02.08.2016 року уповноваженою особою відповідача проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за грудень 2015 року, за результатами якої складено акт від 02.08.2016 року № 000009/18-10-15/32807457 (а.с.8-10).
Перевіркою встановлено порушення позивачем термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, чим порушено вимоги п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.
На підставі акту перевірки Роменською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.08.2016 року № 0001301810, яким до ТОВ "Агробізнес ТСК" застосовано штраф в розмірі 178687,01 грн. (а.с.12-13).
Так, матеріалами справи підтверджується, що 16.12.2015 року ТОВ "Агробізнес ТСК" виписано податкову накладну № 34/2 на загальну суму 4865416,78 грн., в тому числі 810902,80 грн. ПДВ (а.с.15).
Для реєстрації вказаної накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації якої - 31.12.2015 року. Платіжним дорученням від 29.12.2015 року № 3798 на суму 1100000,00 грн., позивачем збільшено реєстраційну суму на електронному спецрахунку № 37522100083247. Вказані кошти повернулися з вищезазначеного електронного рахунку на спецрахунок підприємства 29.12.2015 року о 13:40 годині, що підтверджується випискою по рахунку ТОВ "Агробізнес ТСК" від 29.12.2015 року № 3944896 (а.с.17).
При цьому, сума ліміту для реєстрації податкової накладної № 34/2 збільшилась лише 04.01.2016 року, що підтверджується витягом з системи електронного адміністрування ПДВ щодо суми збільшення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних від 04.01.2016 року № 04308754 (а.с.22).
Таким чином, податкова накладна від 16.12.2015 року № 34/2 була зареєстрована лише 04.01.2016 року.
Факт відмови в реєстрації вказаної накладної 31.12.2015 року підтверджується квитанцією № 1 де зазначено: "Документ не може бути прийнятий - сума ПДВ в документі (810902,80) не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ (318872,68) продавця" (а.с.93).
Крім того, 28.12.2015 року ТОВ "Агробізнес ТСК" виписано податкову накладну № 70/2 на загальну суму 3745400,00 грн., в тому числі 624233,33 грн. ПДВ (а.с.28).
Для реєстрації вказаної накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації якої - 12.01.2016 року, платіжним дорученням від 11.01.2016 року № 12 на суму 2500000,00 грн., позивачем збільшено реєстраційну суму на електронному спецрахунку № 37522100083247. Вказані кошти повернулися з вищезазначеного електронного рахунку на спецрахунок підприємства 11.01.2016 року о 18:03 годині, що підтверджується випискою по рахунку ТОВ "Агробізнес ТСК" від 11.01.2016 року № 4015794 (а.с.17).
При цьому, сума ліміту для реєстрації податкової накладної № 70/2 збільшилась лише 13.01.2016 року, що підтверджується витягом з системи електронного адміністрування ПДВ щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування від 13.01.2016 року № 13308883 (а.с.46).
Таким чином, податкова накладна від 28.12.2015 року № 70/2 була зареєстрована лише 13.01.2016 року.
Факт відмови в реєстрації вказаної накладної 12.01.2016 року підтверджується квитанцією № 1 де зазначено: "Документ не може бути прийнятий - сума ПДВ в документі (624233,33) не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ (307438,22) продавця" (а.с.92).
Також, 31.12.2015 року ТОВ "Агробізнес ТСК" виписано податкову накладну № 92/2 на загальну суму 2110404,00 грн., в тому числі 351734,00 грн. ПДВ (а.с.52).
Для реєстрації вказаної накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації якої - 15.01.2016 року, платіжними дорученнями від 12.01.2016 року № 13 на суму 4430000,00 грн. та від 14.01.2016 року № 22 на суму 425000,00 грн., позивачем збільшено реєстраційну суму на електронному спецрахунку № 37522100083247. Вказані кошти повернулися з вищезазначеного електронного рахунку на спецрахунок підприємства 12.01.2016 року о 13:21 годині та 14.01.2016 року о 14:20 годині, що підтверджується випискою по рахунку ТОВ "Агробізнес ТСК" (а.с.54-56).
При цьому, сума ліміту для реєстрації податкової накладної № 92/2 збільшилась лише 14.01.2016 року та 16.01.2016 року, що підтверджується витягом з системи електронного адміністрування ПДВ щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування від 14.01.2016 року № 14308911 (а.с.63) та від 16.01.2016 року № 16308999 (а.с.73).
Таким чином, податкова накладна від 31.12.2015 року № 91/2 була зареєстрована лише 16.01.2016 року.
Факт відмови в реєстрації вказаної накладної 15.01.2016 року підтверджується квитанцією № 1 де зазначено: "Документ не може бути прийнятий - сума ПДВ в документі (351734,00) не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ (4,62) продавця" (а.с.91).
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення суб'єкт владних повноважень діяв всупереч встановленому законом порядку, необґрунтовано, упереджено, без з'ясування необхідних обставин, чим порушено законні інтереси платника податків.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Статтею 9 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) податок на додану вартість визначено як загальнодержавний податок, а підпунктом 14.1.178 пункту 14.1 статті 14 передбачено, що податок на додану вартість - це непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу.
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податку накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Відповідно до пункту 11 підрозділу 2 Розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України з 01.02.2015р. реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування по податкових накладних незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно абзаців 10, 11 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В Податковому кодексі України у п. 201.2. ст. 201 також зазначається наступне, що форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити:
а) порядковий номер податкової накладної;
б) дата виписування податкової накладної;
в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;
г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу);
д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;
е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;
є) ціна постачання без урахування податку;
ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;
з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;
і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).
У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 Податкового Кодексу України, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця.
Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами (пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно п. 201.1 ст. 201 та/або пунктом 192.1 ст. 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 ст. 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
З 1 липня 2015 року набрали чинності положення Податкового кодексу України щодо удосконаленого електронного адміністрування податку на додану вартість.
Приписами п. 200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України визначені правила обчислення податку на додану вартість в податкових накладних.
З урахуванням змін внесених до Податкового кодексу України, в контексті електронного адміністрування податку на додану вартість, до накладних виписаних до 01.07.2015, але які направлені на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних після вказаної дати, застосовуються умови реєстрації встановлені Податковим кодексом України, а тому платник податку повинен мати достатню суму податку на додану вартість на рахунку.
Так, реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється в межах суми, обчисленої за формулою, встановленою пунктом 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України, тобто для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних платник податку повинен мати достатню суму податкового кредиту, підтверджену зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних "вхідними" податковими накладними, сплатою податку на додану вартість при імпорті товарів та (за недостатності таких сум) коштами на його рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
При цьому, термін реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не змінився та становить 15 календарних днів з дати складання податкової накладної/розрахунку коригування (п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України).
З матеріалів справи вбачається, що позивачем вжито необхідних заходів для своєчасної реєстрації податкових накладних відповідно до норм Податкового кодексу України, зокрема кошти для збільшення суми ліміту на рахунку ПДВ були зараховані ним завчасно, що підтверджується відповідними платіжними документами.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 29.08.2016 року № 0001301810 про застосування штрафу на суму 178687,01 грн. суб'єкт владних повноважень діяв всупереч встановленому законом порядку, необґрунтовано, упереджено, без з'ясування необхідних обставин, що мали значення для прийняття рішення, без дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване ці рішення, чим порушено законні інтереси платника податків.
Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано задовольнив адміністративний позов.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 13.10.2016 року по справі № 818/1118/16 відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 13.10.2016р. по справі № 818/1118/16 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Кононенко З.О.Судді(підпис) (підпис) Калиновський В.А. Бондар В.О. Повний текст ухвали виготовлений 28.11.2016 р.