ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2016 року № 876/7846/16
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Гулида Р.М.,
суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.,
за участю:
секретаря судового засідання - Богдан А.О.,
представника відповідача - Урядка Р.Я..
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Долинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2015 року у справі за позовом Державного підприємства "Вигодське лісове господарство" до Долинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про скасування податкових повідомлень-рішень №0000072200 від 28.01.2015 року, №0000162200 та №0000331701 від 12.03.2015 року, -
ВСТАНОВИЛА:
ДП "Вигодське лісове господарство" звернулося з позовом до Долинської ОДПІ ГУ ДФС в Івано-Франківській області про скасування податкових повідомлень-рішень №0000072200 від 28.01.2015 року №0000162200 та №0000331701 від 12.03.2015 року.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що контролюючим органом проведено виїзну планову перевірку ДП "Вигодське лісове господарство" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2011 року по 31.12.2013 року. За результатами перевірки складено акт № 19/09-05-22/22186175 від 16.01.2015 року і винесено податкові повідомлення-рішення № 0000072200 від 28.01.2015 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток в сумі 210864 грн. (з яких за основним платежем 168691 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 42173 грн.); № 0000162200 від 12.03.2015 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем авансові внески з податку на прибуток в розмірі 396088 грн. (з яких за основним платежем в розмірі 316870 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 79218 грн.); та № 0000331701 від 12.03.2015 року, яким донараховано 16239,75 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та штрафні санкції в сумі 8119,88 грн. Вважає такі рішення необґрунтованими та просить їх скасувати.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2015 року, позов задоволено повністю.
Скасовано податкові повідомлення-рішення Долинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області № 0000072200 від 28.01.2015 року, № 0000162200 та № 0000331701 від 12.03.2015 року.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Долинська ОДПІ ГУ ДФС в Івано-Франківській області подала апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволені позову відмовити повністю.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідають фактичним обставинам справи, що і призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.
Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити, а постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову, якою в задоволені позову відмовити, мотивуючи це наступним.
Судом першої інстанції встановлено, що Долинською ОДПІ ГУ ДФС в Івано-Франківській області проведено виїзну планову перевірку ДП "Вигодське лісове господарство" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2011 року по 31.12.2013 року.
16.01.2015 року за результатами перевірки апелянтом складено акт №19/09-05-22/22186175 (Т.2, а.с. 20 - 48), встановлено порушення ДП "Вигодське лісове господарство" п. 138.2 ст. 138, пп. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139 ПК України, в результаті чого занижено податок на прибуток всього в сумі 168690 грн., в тому числі за 1 квартал 2012 року в сумі 41651 грн., за півріччя 2012 року в сумі 63449 грн., за 3 квартал 2012 року в сумі 105452 грн., за 2012 рік в сумі 154837 грн., за 2013 рік в сумі 13853 грн.; п. 57.1 ст. 57, главу 4 розділу ІІ та абз. 2 п. 2 підрозділу 4 розділу ХХ ПК України, в результаті чого занижено авансовий внесок з податку на прибуток всього в сумі 344590 грн., а саме, що підлягав сплаті помісячно у січні - лютому 2013 року в сумі 11717 грн., що підлягав сплаті щомісячно у березні - грудні 2013 року та січні - лютому 2014 року в сумі 12903 грн., що підлягав сплаті щомісячно у березні - грудні 2014 року та січні - лютому 2015 року в сумі 13860 грн.; п. 3 ч. 11 ст. 25 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", в результаті чого занижено єдиний внесок всього в сумі 16239,75 грн., а саме за жовтень 2011 року в сумі 7192,45 грн., за грудень 2011 року в сумі 9047,30 грн.
На підставі зазначеного акту податковим органом прийнято податкові повідомлення-рішення № 0000072200 від 28.01.2015 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток в сумі 210864 грн. (з яких за основним платежем 168691 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 42173 грн.); №0000162200 від 12.03.2015 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем авансові внески з податку на прибуток в розмірі 396088 грн. (з яких за основним платежем в розмірі 316870 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 79218 грн.); та №0000331701 від 12.03.2015 року, яким донараховано 16239,75 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та штрафні санкції в сумі 8119,88 грн. (Т.1, а.с. 12 - 14).
Стосовно податкових повідомлень - рішень Долинської ОДПІ від 12.03.2015року №0000162200, №0000331701, колегія суддів зазначає наступне.
Перевіркою повноти визначення витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування за період з 01.10.2011 року по 31.12.2013 року встановлено їх завищення всього в сумі 1612662 грн., в тому числі за 1 квартал 2012 року в сумі 198336 грн., за півріччя 2012 року в сумі 302139 грн., за 3 квартали 2012 року в сумі 502152 грн., за 2012 рік в сумі 737321 грн., за 2013 рік в сумі 875341 грн. по операціях з ТзОВ «Мілвуд», ТзОВ «Вектор Долина» щодо влаштування трель-волоків у Бистрівському лісництві та з ФОП ОСОБА_2. ФОП ОСОБА_3 щодо надання транспортних послуг.
Згідно лісорубного квитка, виписаного ДП «Вигодське лісове господарство» від 18 березня 2014 року №636 дозволяється заготівля деревини в порядку рубок головного користування по Бистрівському лісництву № кварталу 11, виділ 4,5 площею 2,5 га та №кварталу 11, виділ 4,5 площею 2,4 га. На виконання даних робіт заключені договори підряду №149 ПР та №150 ПР від 03.06.2013 року з ПП ОСОБА_4, де підрядник зобов'язується виконати лісозаготівельні роботи по розробці головного користування та двох трель-волоків у даному кварталі.
Однак, відповідно до наданих ДП «Вигодське лісове господарство» документів до перевірки розробку трель-волоків у кварталі № 11, виділ 4,5 здійснювали ТзОВ «Мілвуд» (договір №29-102012, акти наданих послуг від 13.09.2013 року та від 30.09.2013 року на загальну суму 88023,6 грн., виконано будівельних робіт довжиною - 2200 м), ТзОВ «Вектор Долина» (договір від 02.01.2013 року №02, акти наданих послуг від 13.09.2013 року та від 30.09.2013 року на загальну суму 92736 грн., виконано будівельних робіт довжиною 1800 м) та ФОП ОСОБА_4 (договори від 03.06.2013 року №149 ПР, №150ПР, акт наданих послуг №22/71/02-1-1 за грудень 2013 року на суму 12216 грн., виконано будівельних робіт довжиною 630 м).
Долинською ОДПІ було надано запит ТзОВ «Вектор Долина» від 04.12.2014 року №3767/10/09-05-22/1675 про підтвердження взаємовідносин з ДП «Вигодське лісове господарство», однак на час закінчення перевірки жодної відповіді отримано не було.
В бухгалтерському обліку операції з ТзОВ «Вектор Долина», ТзОВ «Мілвуд» відображено як: Дт 91 «Загальновиробничі витрати» ; Кт 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками».
За результатами оперативно-розшукових заходів проведених працівників податкової міліції Долинською ОДПІ було отримано службові записки від 05.12.2014 року №1354/7/09-15-07- 04/5836 та від 17.12.2014 року №4533/7/09-15-07-04/6142 та пояснення ФОП ОСОБА_4, громадян ОСОБА_5 (тракторист у ФОП ОСОБА_4Б.) та ОСОБА_6 (лісоруб у ФОП ОСОБА_4Б.). У наданих поясненнях зазначено, що лісозаготівля у Бистрівському лісництві № кварталу 11, виділ 4,5 проводилася ФОП ОСОБА_4, для транспортування лісопродукції до верхнього складу влаштовано трель-волок загальною протяжністю 5 км , вказані роботи в повному об'ємі виконано працівниками та технікою ФОП ОСОБА_4, в даному кварталі впродовж 2012-2014 років інші працівники чи інші підприємства роботи по укладанню трельованих волоків та автомобільних доріг не проводили.
Таким чином, в результаті проведення заходів, спрямованих на вивчення, проведених операцій та надання послуг встановлено, відсутність економічної доцільності та технічних можливостей у ТзОВ «Вектор Долина» та ТзОВ «Мілвуд» на проведення даних робіт, відтак неспростовно підтверджена нереальність проведення даних робіт і як наслідок, юридична дефектність наданих первинних документів з боку ДП «Вигодське лісове господарство».
Принагідно слід вказати, що згідно позиції Вищого адміністративного суду України, яку доведено до голів апеляційних адміністративних судів листом від 02.06.2011 року за № 742/11/13-11, «..відсутність реального вчинення господарських операцій та як наслідок, юридична дефектність відповідних первинних документів за змістом пункту 44.1 ПКУ, не дозволяє формувати дані податкового обліку незалежно від спрямованості умислу платників податків - учасників відповідних операцій». Оскільки реальність вчинення господарських операцій між ДП «Вигодське лісове господарство» та ТзОВ «Вектор Долина», ТзОВ «Мілвуд» відсутня, а наслідком для податкового обліку є лише фактичний рух активів, а не формально задекларований такий на папері, у ДП «Вигодське лісове господарство» не було підстав для податкового обліку вказаних операцій.
Отже, ДП «Вигодське лісове господарство» по операціях з ТзОВ «Вектор Долина», ТзОВ «Мілвуд», по яких відсутня реальність вчинення господарських операцій, завищено витрати, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток, на суму 180760 грн. за 2013 рік, в порушення п.138.2. ст.138 , пп. 139.1.9 п.139.1 ст.139 Податкового кодексу України.
Поряд з цим, ревізуючими було виявлено факт фіктивного надання послуг з боку ОСОБА_2 на протязі 2011-2013років (РНОК НОМЕР_4) по перевезенню лісоматеріалів ДП «Вигодське лісове господарство». До перевірки надано договір від 02.01.2013 року №01 «Надання послуг по перевезенню лісоматеріалів», укладений між ФОП ОСОБА_2 та ДП «Вигодське лісове господарство», в особі директора ОСОБА_7. Згідно з цим договором замовник зобов'язується приймати, а виконавець надати послуги по перевезенню лісоматеріалів із верхнього складу лісництв на нижній склад лісгоспу. Умови перевезень та транспортне обслуговування відповідно норм СНІП ІІІ-4-80 пунктів 1.20-9.22. Вартість перевезення становила: 1,40 грн. за 1 (один) куб.м. перевезеної лісопродукції, у випадку коли замовник забезпечує оплату праці водія, та заправку транспортного засобу ПММ; 1,55 грн. за 1 (один) куб.м. перевезеної лісопродукції, у випадку коли виконавець забезпечує оплату праці водія, та заправку транспортного засобу ПММ. Розрахунки здійснюються у безготівковій формі. Обов'язковою умовою оплати є надання замовнику реєстру ТТН, (видаткових накладних), актів виконаних робіт та рахунків на оплату, оформлених згідно нормативних документів. Термін дії договору до 31.12.13 року.
Однак жодних договорів, укладених між ФОП ОСОБА_2 та ДП «Вигодське лісове господарство» за 2011-2012роки по перевезенню, завантаженню і розвантаженню лісо- продукції вантажними автомобілями до перевірки надано не було.
Згідно наданих ДП «Вигодське лісове господарство» до перевірки актів виконаних робіт (перелік актів наведені на ст.13 - 14 акту перевірки) ФОП ОСОБА_2 вартість послуг складає 1342883,22 грн. (2011 рік - 494613,04 грн., І квартал 2012 року - 81316,64 грн., І півріччя 2012 року - 185120,4 грн., 3 квартали 2012 року - 332434,5 грн., 2012 рік - 567603,9 грн., 2013 рік - 280666,28 грн.), з яких включено до складу валових витрат у податковому обліку згідно пп.139.1.12 п. 139.1 ст.139 ПК України 848270,18 грн. (І квартал 2012 року - 81316,64 грн., І півріччя 2012 року - 185120,4 грн., 3 квартали 2012 року - 332434,5 грн., 2012 рік - 567603,9 грн., 2013 рік - 280666,28 грн.).
Однак, в товаро-транспортних накладних (шляхових листах) долучених до вищезгаданих актів наданих послуг в графі «Автопідприємство» вказано ДП «Вигодське лісове господарство», а не ФОП ОСОБА_2, при цьому, в бухгалтерському обліку проведених операцій відображено: Дт 91 «Загальновиробничі витрати» ;Кт 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками». Станом на 31.12.2013 року кредиторська заборгованість ДП «Вигодське лісове господарство» перед ФОП ОСОБА_2 складала 13 524,68 грн.
Долинською ОДПІ було скеровано вимогу до ДП «Вигодське лісове господарство» від 22.12.2014 року за №199/10/09-05-22/1834 про отримання копій первинних документів по взаємовідносинах з ФОП ОСОБА_2, яких на дату завершення перевірки отримано не було.
При аналізі умов договору від 02.01.2013 року №01 та інформації наведеної в актах виконаних робіт встановлено, що до перевірки представлено договір від 02.01.2013 року №01 надання послуг по перевезенню лісоматеріалів та Акти - надання послуг по оренді автотранспорту. Таким чином, описаний характер наданих послуг, згідно актів виконаних робіт, докорінно суперечить умовам укладеного договору.
Згідно листа-інформації УМВС в Івано-Франківській області за №16/1693 УМВС від 05.06.2014 року вбачається, що будь-яких зареєстрованих транспортних засобів за громадянином ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 не рахується, як і не зареєстровано за даним СГД жодних вантажних автомобілів.
Крім цього, за інформацією управління Державтоінспекції УМВС в Івано-Франківській області за №16/1696 від 05.06.2014року, згідно наявних баз даних Державтоінспекції транспортні засоби з державними номерними знаками, а саме: НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_3. НОМЕР_2, НОМЕР_1, НОМЕР_7, НОМЕР_8 у реєстраційно-екзаменаційних підрозділах не зареєстровані.
На балансі ФОП ОСОБА_2 (РНОК НОМЕР_4), як свідчить відповідь УМВС в Івано-Франківській області, у періоді в якому надавалися транспортні послуги ДП «Вигодське лісове господарство», а саме: жовтень 2011 - грудень 2013 років не було у власності автомобілів: Камаз НОМЕР_9, Камаз НОМЕР_3, ЗІЛ-133ГЯ, гус.трак Т-170, Урал НОМЕР_12, Камаз НОМЕР_11, Урал НОМЕР_15, Урал НОМЕР_2, УРАЛ НОМЕР_10, Камаз НОМЕР_11, Камаз НОМЕР_7, УРАЛ НОМЕР_14, УРАЛ НОМЕР_13, УРАЛ НОМЕР_16, УРАЛ НОМЕР_17 і такі ним не винаймались та не орендувались. Крім того, ряд автомобілів зазначених у актах наданих послуг з номерними знаками НОМЕР_3, НОМЕР_2, НОМЕР_15, НОМЕР_7, - взагалі не зареєстровані у підрозділах ДАІ.
Згідно Інформаційних баз даних ДФС у ФОП ОСОБА_3 відсутній такий вид діяльності, як - 49_41 «Вантажний автомобільний транспорт», звіти 1ДФ щодо нарахованої та виплаченої заробітної плати працівникам не подавались (що свідчить про відсутність найманих працівників), стан платника 11 «Припинено, але не знято з обліку» з 11.09.2014 року.
Таким чином, зазначене свідчить про те, що в порушення вимог п. 138.2. ст.138, пп.139.1.9 п. 139.1 ст.139 ПК України (із змінами та доповненнями) ДП «Вигодське лісове господарство» завищено витрати, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування внаслідок формування витрат в податкових деклараціях з ПНП по операціях з ФОП ОСОБА_2, ФОП ОСОБА_3, по яких відсутня реальність вчинення господарських операцій, всього на суму 1431902 грн., в тому числі за: 1 квартал 2012 року в сумі 198336грн., 2 квартал 2012 року в сумі 103804 грн., 3 квартал 2012 року в сумі 200012 грн., 4 квартал 2012 року в сумі 235169грн., за 2013 рік в сумі 694581 грн.
Враховуючи виявлені та викладені порушення податкового законодавства України, перевіркою повноти визначення податку на прибуток за період з 01.10.2011 року по 31.12.2013 року встановлено його заниження всього у сумі 168690 грн., в тому числі за 1 квартал 2012 року в сумі 41651 грн., за півріччя 2012 року в сумі 63449 грн., за 3 квартали 2012 року в сумі 105452 грн., за 2012 рік в сумі 154837 грн., за 2013 рік в сумі 13853 грн. та перевіркою повноти визначення авансових внесків з податку на прибуток встановлено їх заниження всього в сумі 316870 грн., а саме: що підлягав сплаті щомісячно у січні - лютому 2013 року в сумі 11717 грн.; що підлягав сплаті щомісячно у березні - грудні 2013 року та січні - лютому 2014 року в сумі 12903 грн.; що підлягав сплаті щомісячно у березні - грудні 2014 року.
Пунктом 2 статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-ХІУ передбачено, що бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Статтею 9 зазначеного Закону встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.
Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена пп. 1.2 п. 1, пп. 2.1 п. 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року №88 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.1995 року за №168/704, первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.
Згідно з пунктом 2.4 зазначеного Положення, первинні документи для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити; назва підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.
Відповідно до п.2.15 та п.2.16 Положення, забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам.
Пунктом 44.1 ст. 44 ПК України від 02.12.10 №2755- VI передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків: зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Згідно з п.44.6 статті 44 Податкового кодексу Україниґ, у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому п. 44.7 цієї статті, платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Підпунктом 138.1.1 п. 138.1 статті 138 Податкового кодексу України визначено, що витрати операційної діяльності включають: собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та інші витрати беруться для визначення об'єкта оподаткування з урахуванням пунктів 138.2, 138.11 цієї статті, пунктів 140.2 - 140.5 ст. 140, статей 142 і 143 та інших статей цього Кодексу, які прямо визначають особливості формування витрат платника податку.
Відповідно до п. 138.2 статті 138 ПК України витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.
У відповідності до підпункту 139.1.9 п.139.1 ст. 139 ПК України, не включаються до складу витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Відповідно до п.57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платники податку на прибуток у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень, щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.
На суму сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів відповідно до п. 153.3 ст. 153 цього Кодексу, зменшується сума авансових внесків з податку на прибуток, визначених цим пунктом.
Абзацом 2 пункту 2 підрозділу 4 розділу XX ПК України визначено, що платники податку на прибуток підприємств, які починаючи з 2013 року подають річну податкову декларацію відповідно до пункту 57.1 статті 57 цього Кодексу, сплачують у січні-лютому 2013 року авансовий внесок з цього податку у розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 року №363 (надалі - Правила перевезень), товарно-транспортна накладна єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбутковування, складського, оперативного і бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу і обліку виконаної роботи».
Пунктом 11 Правил перевезень визначено, що товарно-транспортні накладні і шляхові листи вантажного автомобіля є основними документами на перевезення вантажів. Товарно- транспортну накладну на перевезення вантажів автомобільним транспортом Замовник (вантажовідправник) повинен виписувати в кількості не менше чотирьох екземплярів. Замовник засвідчує всі екземпляри товарно-транспортної накладної підписом і при необхідності печаткою. Перший екземпляр товарно-транспортної накладної залишається у Замовника, другий - передається водієм вантажоодержувачу, третій і четвертий екземпляри, засвідчені підписом вантажоодержувача (у разі потреби й печаткою або штампом), передаються Перевізнику.
Відповідно до пункту 2 спільного наказу Міністерства транспорту України та Міністерства статистики України від 29.12.1995 року №488/346 «Про затвердження типових форм первинного обліку роботи вантажного автомобіля» вважати обов'язковим застосування вказаних форм первинного обліку всіма суб'єктами господарської діяльності, незалежно від форм власності є обов'язковим.
Стосовно правомірності винесення Долинською ОДПІ податкового повідомлення - рішення №0000031701 від 28.01.2015 року, колегія суддів зазначає наступне.
Перевіркою правильності нарахування єдиного внеску з сум заробітної плати, на які нараховується єдиний внесок, а також утримання єдиного внеску із сум заробітної плати, нарахованої особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту) встановлено порушення в застосуванні заниженого розміру єдиного внеску з сум заробітної плати, на які нараховується єдиний внесок, а саме: за жовтень 2011 року та грудень 2011 року було застосовано ставку єдиного внеску у розмірі 36,3 % яка визначена для бюджетних установ, а фактично необхідно було застосовувати в розмірі 37,3 % від бази нарахування. В результаті чого занижено розмір єдиного внеску за жовтень 2011 року та грудень 2011 року по ДП «Вигодський лісгосп» на суму 16 239,75 грн.
У відповідності до ч.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", який набрав чинності з 01.01.2011 року, зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464) платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 3 ч.11 ст.25 Закону №2464 за донарахування органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
Нарахування єдиного внеску здійснюється відповідно до п.4.1 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №455, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.09.2013 за №1622/24154 (далі Інструкція №455), згідно з яким, єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, які не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, що відповідно до Закону сплачуються із зазначених сум, та на суми утримань, що здійснюються відповідно до Закону або за договорами позики, придбання товарів та виплат чи на інші цілі за дорученням отримувача. Єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати. Єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Відповідно до п.4.2 Інструкції №455 сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України, та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь. Єдиний внесок сплачуєтеся шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Обчислення і строки сплати єдиного внеску платниками єдиного внеску - роботодавцями здійснюється відповідно до п.4.3 Інструкції №455 згідно з яким, обчислення єдиного внеску зазначеною категорією платників здійснюється щомісяця на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які нараховується єдиний внесок. Нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа наступного місяця. Платники під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для відповідних платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, визначені підпунктом 6 цього пункту, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй.
Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі.
Підпунктом 6 пункту 4.3 Інструкції №455 передбачено, що нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок.
Відповідно до п.6.3 Інструкції №455 органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки у випадку, якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника про суми доходу (прибутку) фізичних осіб - підприємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів у повідомленнях-розрахунках, де визначено суми єдиного внеску, які підлягають доплаті. В такому випадку, вимога надсилається одночасно з актом документальної перевірки платника єдиного внеску.
Пунктом 6.4 Інструкції №455 передбачено, що вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок.
Згідно підпункту 3 пункту 7.2 Інструкції №455 за донарахування органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
Для розрахунку зазначеного штрафу кількість звітних періодів розраховується, починаючи з місяця, на який припадає термін подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суму єдиного внеску, та закінчуючи місяцем, на який припадає отримання таким платником акта перевірки від органу доходів і зборів або в якому він подав звітнсть, де зазначено такі донараховані суми.
Якщо за результатами перевірки виявлено в окремих місяцях суми донарахованої (своєчасно не обчисленого) єдиного внеску, то за кожне таке донарахування (кожний місяць відповідно до Закону накладається штраф у таких порядку та розмірах: для отримання вимог щодо максимального розміру (50 відсотків) штрафу: визначається сукупно сума донарахувань за всіма звітними періодами, в яких вони виявлені; визначається сукупно сума штрафу за всіма звітними періодами, у яких виявлені донарахування та за якими нараховано такі штрафи: здійснюється обрахування максимального розміру штрафу від сукупної суми донарахувань та порівнюється із фактично нарахованою сумою штрафів, визначеною сукупно за всі звіти: періоди, в яких донараховано суми єдиного внеску.
До сплати визначаються суми штрафів, що не перевищують максимальний їх розмір, визначений цим підпунктом.
Підставою для прийняття рішення є акт перевірки платника єдиного внеску.
Пунктом 3.1 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №454.) передбачено, що страхувальники, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами у частині подання звіту за таких осіб зобов'язані формувати та подавати до органів доходів і зборів звіт протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду. Звітним періодом є календарний місяць.
Враховуючи всебічно проаналізовані дійсні обставини по справі та прискіпливо перевірені наявні документальні докази, колегія суддів прийшла до неспростовного переконання про те, що прийнятті податкові повідомлення - рішення №0000072200 від 28.01.2015 року за №0000162200 та №0000331701 від 12.03.2015 року є правомірними і не підлягають до скасування.
Отже, висновок суду першої інстанції по даній справі зроблений при неповному з'ясуванні судом та недоведеності позивачем обставин, які мали значення для справи, внаслідок порушення норм матеріального права що і призвело до неправильного вирішення справи по суті спору, а у відповідності до вимог ст.202 КАС України є обов'язковою підставою для скасування постановленого судового рішення і ухвалення нового рішення по справі.
Керуючись ст. 160, ст. 195, ст. 196, п.3 ч. ст. 198, п. п. 1, 3, 4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст.207, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Долинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області - задоволити.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2016 року у справі №809/1504/16 - скасувати та винести нову, якою в задоволені позову відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: Р.М. Гулид
Судді: С.М. Кузьмич
В.З. Улицький
Повний текст постанови виготовлено 28.11.2016 року