Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2016 р. Справа №805/3956/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 10год.54хв.
ухвалено у нарадчій кімнаті
Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді - Троянової О.В., при секретарі Кудрі В.Г., розглянувши адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЦП «ПРІМАС»
про стягнення штрафних санкцій за порушення на ринку цінних паперів у сумі 17000грн.,
ВСТАНОВИВ:
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЦП «ПРІМАС» про стягнення штрафних санкцій за порушення на ринку цінних паперів у сумі 17000грн./а.с.4-6/.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.05.2016 року за порушення на ринку цінних паперів на відповідача накладено санкції у вигляді штрафу у розмірі 17000грн. Оскільки протягом п'ятнадцяти днів суму штраф не сплачено, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЦП «ПРІМАС» (ЄДРПОУ 36207601) штраф у розмірі 17000(сімнадцять тисяч гривень)грн. на користь державного бюджету України (на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету» по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106) /а.с.6/.
У судове засідання представник позивача не прибув, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином/а.с.25/. Надав заяву про розгляд справи без участі представника позивача /а.с.31/.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи суду не надавав, письмових заперечень з доказами, що обґрунтовують його позицію або пояснень суду не надавав. Конверт з рекомендованим повідомленням про вручення повернувся на адресу суду з позначкою «за закінченою адресою не зареєстровано»/а.с.26/. З Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що юридична адреса підприємства є пр-т. Леніна (після перейменування Миру), буд.85, м. Маріуполь, Донецька область, 87555 /а.с.12/, на яку судом було здійснено відправлення рекомендованої кореспонденції із судовою повісткою.
Враховуючи, що позивач та відповідач були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, позивач подав клопотання про розгляд справи без його участі, зважаючи на відсутність визначених ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України перешкод для розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін.
Відповідно до вимог ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з неявкою сторін, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Позивач - Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. НКЦПФР здійснює державне регулювання ринку цінних паперів. Діє на підставі Положення «Про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку» затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року №1063/2011.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України та іншими актами законодавства, а також цим Положенням.
Статус Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, її функції та правові основи діяльності, визначені Положенням «Про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку» затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року №1063/2011.
Таким чином, позивач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно здійснення державного регулювання та контролю за емісією і обігом цінних паперів та похідних (деривативів) на території України.
Відповідач - Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЦП «ПРІМАС» зареєстроване в якості юридичної особи, код ЄДРПОУ 36207601, місцезнаходження юридичної особи: пр-т. Леніна (після перейменування Миру), буд.85, м. Маріуполь, Донецька область, 87555, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань віл 12.10.2016 року №1001532758 станом на 12.10.2016 року /а.с.12/.
Відносини, що виникають у сфері державного регулювання та контролю за емісією і обігом цінних паперів та похідних (деривативів) на території України регулюються Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
Так, судом встановлено з наявних в матеріалах справи документах, що 21 березня 2016 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ «ТЦП «ПРІМАС», а саме порушення п.п. 3,10,11 п.9 розділу 111 Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку ( ринку цінних паперів) - діяльності з торгівлі цінними паперами, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.05.2013 р. № 819, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 01.06.2013р. № 857/23389, ліцензіат з дати виникнення змін у процесі здійснення професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з торгівлі цінними паперами, зобов'язаний протягом двадцяти робочих днів подати до Комісії відповідне повідомлення в письмовій формі та документи , які підтверджують зазначені зміни. Станом на 21.03.2016 р. вищезазначена інформація щодо керівника Віноградова Д.Л. від ТОВ «ТЦП « ПРІМАС» до Комісії не надходила./а.с.9-12/.
31 березня 2016 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів №231-ЦА-УП-Т, яким встановлено порушення ТОВ «ТЦП «ПРІМАС» вимоги п.п.3,10,11 п.9 розділу ІІІ Ліцензійних умов в частині неподання відповідної інформації до Комісії. Так, як встановлено в акті відповідач листом від 20.10.2015р. вих. № 20/10/2015-2 надало до Комісії інформацію про зміни у складі керівних посадових осіб та фахівців ліцензіата , що безпосередньо здійснюють професійну діяльність на фондовому ринку та сертифіковані в установленому порядку, а саме звільнення згідно з протоколом № 3/2015 від 20.10.2015 та наказом №8 від 20.10.2015 р. директора ОСОБА_3 Згідно інформації , розміщеної в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб,фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 21.10.2015 р. керівником ТОВ «ТЦП «ПРІМАС» є Віноградов Д.Л. /а.с.14-15/.
11 травня 2016 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову №227-ЦА-УП-Т, відповідно до якої на Товариство з обмеженою відповідальністю «ТЦП «ПРІМАС» накладено санкцію у вигляді штрафу у розмірі 17000грн. /а.с.17-18/.
На момент звернення до суду сума штрафу у розмірі 17000грн. Товариством з обмеженою відповідальністю «ТЦП «ПРІМАС» не сплачена.
Відомостей, щодо оскарження постанови про накладення штрафу суду не надано.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює державне регулювання ринку цінних паперів, відповідно Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» №448 від 30.30.1996 р.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», одним із основних завдань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Згідно п. 5 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку у разі порушення законодавства про цінні папери, нормативних актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку має право виносити попередження, зупиняти на термін до одного року розміщення (продаж) та обіг цінних паперів того чи іншого емітента, дію ліцензій, виданих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, анулювати дію таких ліцензій.
У відповідності до п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Судом встановлено, що уповноваженою особою Комісії 11.05.2016 року у відношенні позивача, на підставі пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», пункту 2 розділу XIV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року №1470 було винесено розпорядження № 126-ЦА-УП-Т про усунення порушення законодавства про цінні папери, у якому зазначено, що ліцензіат з дати виникнення змін в процесі здійснення професійної діяльності зобов'язаний протягом двадцяти робочих днів подати до Комісії відповідне повідомлення в письмовій формі та документи, які підтверджують зазначені зміни , а саме довідку про керівних посадових осіб , у разі зміни осіб які здійснюють повноваження одноосібного виконавчого органу , довідку про зміни в персональному складі наглядової ради а також встановлено термін виконання розпорядження позивачем та термін повідомлення Комісії про виконання цього розпорядження - до 13 червня 2016 року.
У зв'язку з тим, що у термін до 13 червня 2016 року до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від відповідача не надійшла інформація та документи про виконання вищевказаного розпорядження, уповноваженою особою Комісії у відношенні ТОВ «ТЦП «ПРІМАС», винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів за правопорушення на ринку цінних паперів.
На підписання та вручення акту про правопорушення на ринку цінних паперів №231- ЦА-УП-Т від 31.03.2016 року та постанови про розгляд справи про правопорушення від 11.05.2016 року представники товариства не з'явилися, пояснень та клопотань не надсилали.
Відповідно до пункту 7 ч.1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема за неподання інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку- у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року,- у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ч.3 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
За правилами частин 1, 6 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в разі якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено про наявність несплаченого штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів у сумі 17000грн., який є несплаченим станом на дату розгляду справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254, 257,263, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЦП «ПРІМАС» про стягнення штрафних санкцій за порушення на ринку цінних паперів у сумі 17000грн. - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЦП «ПРІМАС» (ЄДРПОУ 36207601) штраф у розмірі 17000(сімнадцять тисяч гривень)грн. на користь державного бюджету України (на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету» по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106).
Постанову прийнято в нарадчій кімнаті 23 листопада 2016 року.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 28 листопада 2016 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Троянова О.В.