Постанова № 63006365, 11.11.2016, Заводський районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
11.11.2016
Номер справи
487/3150/16-а
Номер документу
63006365
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 487/3150/16-а

Провадження №2-а/487/126/16

ПОСТАНОВА

Іменем України

11.11.2016 року м. Миколаїв

Заводський районний суд м. Миколаєва у складі:

головуючого-судді Карташевої Т.А.,

секретаря Уманського І.В.,

за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Качауна А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду Заводського району м. Миколаєва справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов*язання провести перерахунок пенсії військовослужбовця та здійснити відповідні виплати,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов*язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок пенсії з 01.11.2010 р. по 01.06.2011 р. згідно наказу Міністра оборони України №576 від 05.11.2010 р., яким передбачена щомісячна доплата 55% премії до посадового окладу, наказу Міністра оборони України №355 від 25.06.2011 р., де передбачена щомісячна доплата 90% премії посадового окладу, в період з 01.06.2011 р. по 31.12.2015 р., наказу Міністра оборони України №44 від 27.01.2016 р. «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році», яким передбачена щомісячна доплата до пенсії 450% посадового окладу та здійснити відповідні виплати. Заявою від 27.10.2016 р. позивач змінив позовні вимоги, а саме просив згідно наказу Міністра оборони України №44 від 27.01.2016 р. дорахувати щомісячну додаткову винагороду у розмірі 60% місячного грошового забезпечення на місяць усім військовослужбовцям, залишивши без змін інші позовні вимоги. В обгрунтування позову позивач вказав, що він є військовим пенсіонером, має вислугу служби у Збройних Силах 38 років. В червні 1996 року був звільнений з дійсної військової служби. З 1 липня 2012 року йому була перерахована і виплачується пенсія згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб». Позивач вважає, що відповідач не виконав своєчасно перерахунок його пенсійного забезпечення, визначеного вищевказаними нормативно-правовими актами. 23.02.2016 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, але листом від 04.03.2016 р. №251-Л-07 йому було відмовлено у задоволенні його заяви з посиланням на відсутність підстав для такого перерахунку, тому він просить задовольнити його позов.

В судовому засіданні позивач та його представник підтримали уточнені позовні вимоги та просили їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні вважав, що позовні вимоги ОСОБА_1, з урахуванням вимог ст. 99 КАС України, можуть бути розглянуті лише з 17.12.2015 року, тому просив позов в частині вимог за період з 01.11.2010 року по 17.12.2015 року залишити без розгляду, в іншій частині позову - відмовити, надавши письмові заперечення.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства, дійшов наступного.

Ухвалою Заводського районного суду м. Миколаєва від 11 листопада 2016 року позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 01.11.2010 року по 17.12.2015 року залишено без розгляду.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року.

Позивач 23.02.2016 р. звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про перерахунок пенсії у зв`язку зі збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців Збройних сил України за рахунок збільшення розміру премій, а також просив поновити йому попередню норму розрахунку пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення військовослужбовця.

Листом №251-Л-07 від 04.03.2016р. відповідач відмовив у такому перерахунку.

Порядок перерахунку пенсій військовослужбовцям визначено розділом VIII Закону України від 9 квітня 1992 року N 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до даної норми, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, визначено, що перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсій, проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням до них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (п.п.2 п.5).

На виконання зазначеної постанови Міністр оборони України наказами від 22.07.2010 року № 380 і від 28.01.2011 року № 50 встановив розміри премій військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2010 та 2011 роках відповідно, а наказами від 05.11.2010 року № 576 і від 25.06.2011 року № 355, на які посилається позивач як на підставу перерахунку його пенсії, вніс зміни до зазначених наказів Міністра оборони України, збільшивши максимальні розміри премій. Встановлені цими наказами премії мають тимчасовий характер, а їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 та 2011 роках відповідно.

Крім того, наказом Міністра оборони України № 44 від 27.01.2016 року «Про особливі виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» встановлено розмір премії військовослужбовцям виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, але не менше 10 % посадового окладу.

Разом з тим, аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Премія яка встановлена, зокрема, Наказом Міністра оборони України № 44 носить індивідуальний характер та залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальної заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки.

Постановою КМУ № 18 від 20.01.2016 року установлено, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Генеральної прокуратури України, особам рядового і начальницького складу Державної пенітенціарної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій та поліцейським за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень.

При цьому підставою для перерахунку пенсії військовослужбовцям є прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Разом з тим, відповідного рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом N 2262-XII, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не було. А тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії.

Отже, встановлення таких премій не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом України, зокрема, у постанові від 04 листопада 2014 року (№ 21-248а14), у постанові від 23 грудня 2014 року № 21-569а14, де визначено, що премія, яку встановлено, зокрема, наказами Міністра оборони України носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки, а тому встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Так само, у постанові Верховного Суду України від 05 квітня 2016 року (справа № 2а/461/110/14). Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права відповідно до ч. 2 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 2, 9-11, 17, 18, 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов*язання провести перерахунок пенсії військовослужбовця та здійснити відповідні виплати відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Заводський районний суд м. Миколаєва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Т.А. Карташева