465/3275/16-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
09.11.2016 Франківський районний суд м. Львова в складі:
Головуючого-судді Б.М. Лозинського
за участю секретаря судових засідань Т.О. Голайдо
позивача- ОСОБА_3
представника відповідача- О.М. Волинець
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про перерахунок пенсії державного службовця, суд,-
в с т а н о в и в :
01.06.2016 року ОСОБА_3 звернулася до суду із адміністративним позовом до відповідача- управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова, яким просить: визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова щодо не включення до середньомісячного заробітку матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати під час обчислення розміру пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з 06 серпня 2013 року? зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова здійснити перерахунок та виплату пенсії з 6 серпня 2013 року, обчисленої відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% заробітної плати за 24 останніх місяців роботи на державній службі, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, зазначених у довідці №8015-/10-37 від 05.08.2013.
В обґрунтування позову вказує, що їй призначено пенсію за віком державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723ХІІ. Стаж роботи державної служби на час призначення пенсії становив 17 років 07 місяців 15 днів. Пенсія встановлена у розмірі 80 відсотків заробітної плати за останні 24 місяці роботи на державній службі, до якої включено посадовий оклад, доплата за ранг, надбавка за вислугу років, премії та інші надбавки. При цьому відповідачем не було враховано сум матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, які зазначені в графі «Інші виплати» з довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (затвердженої постановою правління Пенсійного Фонду України 14.02.2011р. № 5-1) від 05.08.2013 року № 8015/10-37 та на які було нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Довідавшись, що пенсія обчислена без урахування вищевказаних сум, 21.04.2016р. звернулась до управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про перерахунок пенсії державного службовця з врахуванням сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати з 06.08.2013р.. 25.04.2016 року отримала відповідь за №63-Я/8, в якій їй відмовлено у такому перерахунку пенсії з 06.08.2013р., у зв'язку з чим вимушена звернутись до суду.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_3 позовні вимоги підтримала повністю, давши пояснення, що аналогічні до викладеного в тексті позовної заяви. Просила позов задовольнити в повному обсязі. При цьому позивач просила суд поновити їй строк позовної давності.
Представник управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова в судовому засіданні заперечила проти позовних вимог, подала письмові заперечення, просила у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 відмовити в повному обсязі.
Заслухавши доводи позивача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав та мотивів.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_3 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова, як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
21.04.2016 року позивач ОСОБА_3 звернулась до управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова із заявою про перерахунок пенсії згідно із Законом України «Про державну службу», з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з 06 серпня 2013 року.
За результатами розгляду зазначеної заяви, відповідач в листі від 25.04.2016 року № 63-Я/8 відмовив ОСОБА_3 у перерахунку пенсії.
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно з положеннями ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічноправових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 37 ЗУ «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається у відсотковому співвідношенні від сум заробітної плати, з якої сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» (далі Закон № 108/95ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788XII «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Згідно ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058IV) визначає виплати (доходи), які враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески? суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11).
За приписами ч. 2 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативноправовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Довідкою про складові заробітної плати від 05.08.2013 року № 8015/10-37, підтверджено, що на всі виплати включені в довідку (в тому числі і матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально побутових питань та індексацію заробітної плати) нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця, а тому має бути врахована при обчисленні пенсії.
Представник відповідача подала письмове заперечення, в якому щодо поновлення терміну звернення до суду заперечила.
Судом не приймаються до уваги пояснення представника відповідача в частині пропущення строку позивачем звернення до суду з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В даному випадку, перебіг цього строку починається з 26 квітня 2016 року наступного дня після отримання позивачем відмови відповідача у задоволенні її вимог щодо проведення перерахунку пенсії позивача з моменту призначення, що були викладені у заяві від 21.04.2016 року. Предметом оскарження за даним позовом, є відмова відповідача у задоволенні вимог позивача, що викладені у листі від 25.04.2016 року. Позов позивачем подано 01.06.2016 року, а відтак строк на звернення до адміністративного суду позивачем не пропущений.
Окрім того, слід зазначити, що відповідно до частини другої статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» статтею 46 передбачено, що «нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії.
Частиною 2 зазначеної вище статті передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_3 підлягає до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.7-11, 14, 18, 69-71, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.33,37 Закону України «Про державну службу»,ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд,-
у х в а л и в :
позов задовольнити.
Поновити ОСОБА_3 строк звернення до суду.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова щодо не включення до середньомісячного заробітку матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати під час обчислення розміру пенсії ОСОБА_3, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з 06 серпня 2013 року.
Зобов'язати управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3, з 06 серпня 2013 року, обчисленої відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 відсотків заробітної плати за 24 останні місяці роботи на державній службі, з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати. , зазначених у довідці №8015-/10-37 від 05.08.2013.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Франківський районний суд міста Львова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Постановлено виготовлено в нарадчій кімнаті в єдиному примірнику.
Суддя Франківського
районного суду м. Львова Б.М. Лозинський