Справа № 234/14433/16-а
Провадження № 2-а/234/317/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2016 року м.Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
у складі: головуючого судді Михальченко А.О.,
при секретарі Вербовецькій Д.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача - Михайлішиної С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м. Дружківка Донецької області про визнання рішення незаконним та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_3. звернулася до Краматорського міського суду Донецької області з позовом до УПФУ в м. Дружківка Донецької області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії.
В обґрунтування позову зазначила, що на даний час вона знаходиться на обліку у відповідача, і отримує пенсію, призначену їй по втраті годувальника на доньку ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 11.03.2002 року №2981-ІІІ.
09 серпня 2016 року вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, додавши до неї довідку про складові заробітної плати для перерахування пенсії за посадою старшого помічника прокурора станом на 01 грудня 2015 року, що подається для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» №18-57-1595 від 25.07.2016 року та яка видана їй на підставі Постанови КМУ №505 від 31.05.2012 року.
Рішенням УПФУ в м. Дружківка №159162 від 15 серпня 2016 року, їй було відмовлено в перерахунку з посиланням на зміни в законодавстві, якими з 01.06.2015 року було скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а тому раніше призначені пенсії не перераховуються. Позивачка вважає вказані дії відповідача такими, що не відповідають чинному законодавству, порушують її права, а тому просила суд визнати рішення відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії незаконним та скасувати його, а також зобов'язати здійснити їй перерахунок пенсії відповідно до вимог ст.50-1 закону України «Про прокуратуру» в редакції 11.03.2002 року №2981-ІІІ в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, з часу її звернення до відповідача, тобто з 09 серпня 2016 року.
Представник відповідача направив до суду заперечення проти позову, в якому вказував, що позивач перебуває на обліку як отримувач пенсії по втраті годувальника на доньку ОСОБА_5 з 11.10.2012 року у розмірі 80% відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789. 09 серпня 2016 року позивачка звернулася до управління із заявою про перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням окладів робітників прокуратури, додавши довідку про заробітну плату прокуратури Донецької області від 25.07.2016 року за №18-57-1594. За результатами розгляду звернення управлінням було прийнято рішення про відмову у зв'язку з тим, що відповідно до ч.20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1497-VII умови та порядок перерахунку призначеної пенсії працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Станом на теперішній час відповідних законодавчих актів не прийнято, тому здійснити перерахунок немає законних підстав. Оскільки відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» до 01.06.2015 року не було прийнято закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру». У зв'язку з викладеним, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах зазначених вище законів не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
В судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_4 підтримав позов та просив його задовольнити.
Представник відповідача Михайлішина С.В. в судовому засіданні позов не визнала та надала пояснення, аналогічні із поданими письмовими запереченнями.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку про те, що заявлений позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, чоловік позивачки, ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, з 01.10.2006 року отримував пенсію за вислугу років, яка була призначена йому відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789. Загальний стаж роботи, який було враховано для обчислення пенсії складає 24 роки 5 місяців 20 днів. Стаж роботи на посаді прокурора складає 15 років 2 місяці 7 днів.
Позивачка перебуває на обліку в УПФУ в м. Дружківка Донецької області як отримувач пенсії по втраті годувальника на доньку ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 11.10.2012 року відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789.
09 серпня 2016 року позивачка, ОСОБА_3 звернулася до відповідача із письмовою заявою про здійснення їй перерахунку пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з урахуванням довідки, виданої прокуратурою Донецької області №18-57-1994 від 25.07.2016 року.
Рішенням УПФУ у м. Дружківка Донецької області № 159162 від 15.08.2016 року позивачу було відмовлено у здійсненні такого перерахунку, посилаючись на відсутність законних підстав для цього у відповідності до ч.20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1497-VII умови та порядок перерахунку призначеної пенсії працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Станом на теперішній час відповідних законодавчих актів не прийнято, тому здійснити перерахунок немає законних підстав.
Відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року (в редакції, що діяла на час призначення пенсії чоловіку позивачки 01.10.2006 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Членам сімей прокурора або слідчого (батькам, дружині, чоловіку, дітям, які не досягли 18 років або старшим цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення ними 18 років, а тим, які навчаються, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23-річного віку), які були на його утриманні на момент смерті, призначається пенсія на випадок втрати годувальника, за наявності у нього стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків від середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 80 відсотків - на двох і більше членів сім'ї.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Таким чином, позивачці була призначена пенсія по втраті годувальника на дитину у розмірі 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати за відповідною посадою, що відповідало положенням ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року в редакції, яка діяла на 01.10.2006 року.
Відповідно до ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний суд України у своїх рішеннях від 06.07.1999 року №8-рп/99 та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 зазначив, що Конституція України виокремлює категорії громадян України, які потребують додаткових гарантій держави, зокрема гарантій соціального захисту. До них насамперед належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі в органах, що забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку. Конституційний суду України вважає, що положення ст.17 Конституції щодо соціального захисту таких громадян, поширюється, крім іншого, і на службу в органах прокуратури.
Виходячи з викладеного вище, суд приходить до висновку, що розмір пенсії по втраті годувальника на доньку ОСОБА_5, призначеної позивачці 11.10.2012 року у розмірі 80 % від суми місячної (чинної) заробітної плати за відповідною посадою, не може бути зменшений у відсотковому відношенні до чинної заробітної плати відповідної категорії осіб, що працюють в органах прокуратури.
Крім того, на час призначення пенсії позивачці чинною була норма ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року (в редакції, чинній на час призначення пенсії чоловіку позивачки 11.10.2012 року), відповідно до якої позивачка мала право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що норма ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, яка діяла на час набуття позивачкою права на пенсійне забезпечення та передбачала її право на отримання пенсії в розмірі 80% за відповідною посадою, чоловіка та право на її перерахунок, зберігає свою юридичну силу і на день звернення позивачки 09.08.2016 року з письмовою заявою до відповідача про перерахунок пенсії.
Зазначений висновок суду узгоджується з правовою позицією, викладеною Верховним Судом України в постанові від 01.07.2014 року по справі № 21-244а14.
Щодо відмови відповідача УПФУ в м. Дружківка Донецької області в перерахунку пенсії позивачу у зв'язку із скасуванням з 01.06.2015 року норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, в тім числі, і відповідно до Закону України «Про прокуратуру», суд вважає її такою, що не може бути застосовано з наступних підстав.
Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України, в тім числі і Закону України «Про прокуратуру».
Разом з тим, ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року, який набрав чинності 15.07.2015 року, було врегульовано питання пенсійного забезпечення та перерахунку пенсій працівникам прокуратури, зокрема, зазначено, що пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що норми Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року, які регулюють питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури, не можуть бути скасовані п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», оскільки набрали чинності 15.07.2015 року, тобто вже після дати 01.06.2015 року, з якої скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначені відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
З огляду на викладене, рішення УПФУ у м. Дружківка про відмову позивачці у перерахунку пенсії є незаконним.
Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Судом встановлено, що позивачка звернулася до відповідача із письмовою заявою про здійснення йому перерахунку пенсії 09.08.2016 року, тому, з огляду на зазначені вище положення законодавства, позивачці необхідно провести перерахунок пенсії з 01 серпня 2016 року відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 11.03.2002 року №2981-ІІІ в розмірі 80% від суми заробітку відповідно до довідки №18-57-1594 від 25.07.2016 року.
Вимоги позивачки щодо проведення перерахунку пенсії з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати задоволенню не підлягають, оскільки не ґрунтуються на положеннях ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Керуючись ст.ст. 158, 162, 163 КАС України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м. Дружківка Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області №159162 від 15 серпня 2016 року щодо відмови ОСОБА_3 у перерахунку пенсії по втраті годувальника на доньку ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, виходячи із 80% від суми заробітку відповідно до довідки № 18-57-1594 від 25.07.2016 року, виданої прокуратурою Донецької області.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_3 пенсію по втраті годувальника на доньку ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01 серпня 2016 року, виходячи з 80% від суми заробітку відповідно до довідки №18-57-1594 від 25.07.2016 року, виданої прокуратурою Донецької області.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
На постанову суду може бути подана апеляція до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя А.О. Михальченко