Постанова № 62989905, 14.11.2016, Сквирський районний суд Київської області

Дата ухвалення
14.11.2016
Номер справи
376/2001/16-а
Номер документу
62989905
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Сквирський районний суд Київської області

Справа № 376/2001/16-а

Провадження № 2-а/376/39/2016

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" листопада 2016 р.

Сквирський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Віговського С.І.,

при секретарі - Кропивлянській С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сквира справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Сквирському районі Київської області, про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернулася до Сквирського районного суду Київської області в порядку адміністративного судочинства з позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Сквирському районі Київської області, про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити дії по призначенню позивачу, як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 13 квітня 2016 року, з відповідним її перерахунком після набрання рішенням суду законної сили; стягнути з відповідача судові витрати по справі.

Свої вимоги позивач обґрунтувала тим, що вона ІНФОРМАЦІЯ_1, і 12 квітня 2016 року досягла віку 52 роки 6 місяців. З метою реалізації права на пенсію за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Закон № 796-XII) передбаченого ст. 55 цього Закону (зі зниженням пенсійного віку), позивач звернулася до головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо призначення пенсії за віком потерпілим внаслідок ЧАЕС.

На вказане звернення головнимуправлінням Пенсійного фонду України у Київській області позивачу надано відповідь від 06 травня 2016 року за № 316/Р-НВ з якої вбачається, що для реалізації її права на вказану пенсію до УПФУ у Сквирському районі Київської області необхідно надати, зокрема, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, яке, при її наданні управлінню, зазнало певних пошкоджень і в якому фотокартка вклеєна поверху печатки (що є порушенням), а відтак, дане посвідчення не може бути прийняте до уваги управлінням при визначенні права на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону.

Майже аналогічну відповідь головногоуправління Пенсійного фонду України у Київській області,на звернення позивача від 09 червня 2016 року щодо призначення пенсії, вперше надало УПФУ у Сквирському районі Київської області від 16 червня 2016 року за №25/Р-01, зазначивши лише, що надане нею посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи зіпсоване, а тому не може слугувати підставою для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, оскільки не має юридичної сили, і в разі надання управлінню дубліката посвідчення, мені буде призначено пенсію згідно чинного законодавства.

При зверненні позивача від 02 серпня 2016 року до Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 обласної державної адміністрації щодо видачі належним чином завіреного дубліката посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серія В-П № 367970, департаментом 15 серпня 2016 року за вих. № 05-59-1578 надано відповідь з абзаців 6, 7 якої вбачається, що Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року № 76-VIII (дата набрання чинності 01.01.2015 року) виключено абз. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про правовий режим територій, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме, виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, а всі населені пункти, які відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зони посиленого радіоекологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 року № 106, такий статус вже не мають.

З урахуванням обставин, зазначених у відповіді Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 обласної державної адміністрації від 15.08.2016 року за вих. № 05-59-1578, позивач вдруге 10 жовтня 2016 року звернулася до УПФУ у Сквирському районі Київської області щодо призначення пенсії за віком потерпілим внаслідок ЧАЕС 4-ї категорії із зниженням пенсійного віку, що передбачено ст. 55 Закону № 796-XII, з дня звернення за призначенням пенсії.

Листом від 18 жовтня 2016 року за вих. № 34/Р-01 УПФУ у Сквирському районі Київської області вдруге відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком потерпілим внаслідок ЧАЕС 4-ї категорії із зниженням пенсійного віку, що передбачено ст. 55 Закону №796-XII, посилаючись в абз. 4, 5 та 7 на те, що згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону № 796-XII за документ, який засвідчує особливий статус особи подається посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування. Надане позивачкою посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи зіпсоване, тому не може слугувати підставою для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, оскільки не має юридичної сили. При наданні письмової заяви на призначення пенсії з усіма необхідними документами, достатніми для визначення права на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, позивачці буде призначено пенсію згідно чинного законодавства.

Поряд з відмовою у призначенні пенсії, в абз. 2, 3 вказаного вище лист УПФУ у Сквирському районі Київської області розяснило позивачу, що згідно статті 55 Закону №796-XII особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік на 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років. Враховуючи зазначене, жінки, які мають право на зниження пенсійного віку на 5 років відповідно до Закону, та дату народження з 01.10.1963 року по 31.03.1964 року, мають право виходу на пенсію в 52 роки 6 місяців, що стосується позивача.

Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки згідно довідки Великополовецької сільської ради Сквирського району Київської області від 30 травня 2016 року за № 420 позивачка з 05 липня 1986 року по день даного звернення з позовом до суду, проживає в зоні посиленого радіологічного контролю (четверта зона) за адресою: Київська область, Сквирський район, с. Великополовецьке, вул.Кошової, 36. У даній довідці також зазначається, що село Великополовецьке Сквирського району Київської області відноситься до четвертої зони посиленого радіологічного контролю згідно Постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 року за № 106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради УРСР про порядок введення в дію законів УРСР «Про правовий режим територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

До заяви до УПФУ у Сквирському районі Київської області про призначення пенсії по статті 55 Закону № 796-XII,позивачкою доданий оригінал посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серія В-П № 367970 зі змісту якої вбачається, що позивачка є громадянкою, яка постійно проживала у 1986-1993 роках і проживає на даний час на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

Доданою позивачем до звернення до УПФУ у Сквирському районі Київської області про призначення пенсії по статті 55 Закону № 796-XII довідкою Великополовецької сільської ради Сквирського району Київської області від 30.05.2016 року за № 420 підтверджується факт її проживання з 05.07.1986 року по день даного звернення з позовом до суду, в зоні посиленого радіологічного контролю (четверта зона) за адресою: Київська область, Сквирський район, с. Великополовецьке, вул. Кошової, 36.

Факт видачі посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серія В-П № 367970 підтверджується листами Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 обласної державної адміністрації за № 05-59-1053 від 25.05.2016 року та ОСОБА_2 соціального захисту населення Сквирської райдержадміністрації Київської області за № 3345 від 27.04.2016 року, що також були додані до звернення до УПФУ у Сквирському районі Київської області про призначення пенсії по статті 55 Закону № 796-XII.

Позивач звертає увагу суду на той факт, що її статус як особи, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, жодною компетентною особою не оспорений та будь-якими доказами не спростований (посвідчення у встановленому законодавством порядку компетентним субєктом владних повноважень не скасоване та є дійсне).

Позивач вважає, що нею до УПФУ у Сквирському районі Київської області надана достатня кількість документів, що дають підстави для призначення їй пенсії зі зниженням пенсійного віку, визначеного Законом № 796-XII, а тому обставини, які давали б підстави УПФУ у Сквирському районі Київської області не призначати позивачці пенсію зі зниженням пенсійного віку, визначеного ст. 55 Закону № 796-XII станом на час звернення вперше по призначенню пенсії відсутні.

Таким чином, станом на 12 квітня 2016 року (день коли позивачу виповнилося 52 роки 6 місяців), на її думку, загальний страховий стаж відповідає вимогам ч. 2 ст.56 Закону № 796-XII та складає більше 15 років, що відповідно до вимог ст. 55 Закону №796-XII у системній взаємодії зі статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", є підставою для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку з 09 червня 2016 року.

Зважаючи на викладене та посилаючись на норми закону та підзаконних нормативно-правових актів, що регулюють спірні правовідносини, позивач просила суд визнати дії посадових осіб ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Сквирському районі Київської області по відмові у призначенні їй пенсії із зниженням пенсійного віку протиправними та зобов'язати відповідача призначити пенсію відповідно до вимог ст. 55 Закону № 796-XII у системній взаємодії зі статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивач в судове засідання не з'явилася, звернулася до суду із клопотанням про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечила повністю проти позовних вимог, обґрунтовуючи свої вимоги обставинами вказаними в письмовому запереченні від 09 листопада 2016 року за № 3608/10 , яке аналогічне за змістом листам за № 25/Р-01 від 16 червня 2016 року та № 34/Р-01 від 18 жовтня 2016 року, відповідно до якого відповідач просить суд відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову у зв'язку з необґрунтованістю заявлених вимог.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, з 05.07.1986 року по день даного звернення з позовом до суду, проживає в зоні посиленого радіологічного контролю (четверта зона) за адресою: Київська область, Сквирський район, с. Великополовецьке, вул.Кошової, 36. Вказані обставини підтверджуються довідкою Великополовецької сільської ради Сквирського району Київської області від 30.05.2016 року за № 420, в якій крім того зазначено, що село Великополовецьке Сквирського району Київської області відноситься до четвертої зони посиленого радіологічного контролю згідно Постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 року за № 106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради УРСР про порядок введення в дію законів УРСР «Про правовий режим територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно розділу 4 додатку 1 до Постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 року за № 106 (Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи), насалений пункт - село Великополовецьке Сквирського району Київської області, за зоною опромінення станом на 1986-1993 роки був віднесений за соціально-економічним фактором до зони посиленого радіоекологічного контролю.

02.03.1993 року позивачу ОСОБА_3 обласною державною адміністрацією, за поданням Сквирської райдержадміністрації, було видане посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серія В-П № 367970, що також підтверджується листами Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 обласної державної адміністрації за № 05-59-1053 від 25.05.2016 року та ОСОБА_2 соціального захисту населення Сквирської райдержадміністрації Київської області за № 3345 від 27.04.2016 року.

12 квітня 2016 року позивач досягла віку 52 роки 6 місяців. З метою реалізації права на пенсію за ст. 55 Закону № 796-XII зі зниженням пенсійного віку, позивач звернулася до головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо призначення пенсії за віком потерпілим внаслідок ЧАЕС.

На вказане звернення головнимуправлінням Пенсійного фонду України у Київській області позивачу надано відповідь від 06 травня 2016 року за № 316/Р-НВ з якої вбачається, що для реалізації її права на вказану пенсію до УПФУ у Сквирському районі Київської області необхідно надати, зокрема, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, яке, при її наданні управлінню, зазнало певних пошкоджень і в якому фотокартка вклеєна поверху печатки (що є порушенням), а відтак, дане посвідчення не може бути прийняте до уваги управлінням при визначенні права на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону.

Майже аналогічну відповідь головногоуправління Пенсійного фонду України у Київській області,на звернення позивача від 09 червня 2016 року щодо призначення пенсії, вперше надало УПФУ у Сквирському районі Київської області від 16 червня 2016 року за №25/Р-01, зазначивши лише, що надане нею посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи зіпсоване, а тому не може слугувати підставою для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, оскільки не має юридичної сили, і в разі надання управлінню дубліката посвідчення, мені буде призначено пенсію згідно чинного законодавства.

Відповідно до абз. 2, 3 п. 11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51 (із змінами і доповненнями), у разі втрати або псування посвідчення замість нього видається дублікат на підставі раніше поданих документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку, а також особистої заяви (з поясненням обставин втрати або псування посвідчення і зазначенням його номера і дати видачі). Дублікат видається органом, який, зокрема, видав посвідчення.

При зверненні позивача від 02 серпня 2016 року до Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 обласної державної адміністрації щодо видачі належним чином завіреного дубліката посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серія В-П № 367970, департаментом 15 серпня 2016 року за вих. № 05-59-1578 надано відповідь з абзаців 6, 7 якої вбачається, що Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року № 76-VIII (дата набрання чинності 01.01.2015 року) виключено абз. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про правовий режим територій, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме, виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, а всі населені пункти, які відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зони посиленого радіоекологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 року № 106, такий статус вже не мають.

З урахуванням обставин, зазначених у відповіді Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 обласної державної адміністрації від 15.08.2016 року за вих. № 05-59-1578, позивач вдруге 10 жовтня 2016 року звернулася до УПФУ у Сквирському районі Київської області щодо призначення пенсії за віком потерпілим внаслідок ЧАЕС 4-ї категорії із зниженням пенсійного віку, що передбачено ст. 55 Закону № 796-XII, з дня звернення за призначенням пенсії.

Листом від 18 жовтня 2016 року за вих. № 34/Р-01 УПФУ у Сквирському районі Київської області вдруге відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком потерпілим внаслідок ЧАЕС 4-ї категорії із зниженням пенсійного віку, що передбачено ст. 55 Закону №796-XII, посилаючись в абз. 4, 5 та 7 на те, що згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону № 796-XII за документ, який засвідчує особливий статус особи подається посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування. Надане позивачкою посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи зіпсоване, тому не може слугувати підставою для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, оскільки не має юридичної сили. При наданні письмової заяви на призначення пенсії з усіма необхідними документами, достатніми для визначення права на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, позивачу буде призначено пенсію згідно чинного законодавства.

Поряд з відмовою у призначенні пенсії, в абз. 2, 3 вказаного вище лист УПФУ у Сквирському районі Київської області розяснило позивачу, що згідно статті 55 Закону №796-XII особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік на 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років. Враховуючи зазначене, жінки, які мають право на зниження пенсійного віку на 5 років відповідно до Закону, та дату народження з 01.10.1963 року по 31.03.1964 року, мають право виходу на пенсію в 52 роки 6 місяців, що стосується позивачки.

Отже, станом на момент подачі першого звернення по призначенню пенсії по статті 55 Закону № 796-XII (09 червня 2016 року) вік виходу позивача на пенсію із зниженням пенсійного віку (52 роки 6 місяців) відповідав вимогам передбаченим статтею 55 Закону №796-XII у системній взаємодії зі статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Для вирішення даного спору суд вважає за необхідне застосувати наступні норми законодавства.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до п. 2 абз. 1 ст. 9 Закону № 796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 11 Закону № 796-XII до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, як особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4 (п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону № 796-XII).

Підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування (ч.ч. 3, 4 ст. 15 Закону № 796-XII).

У відповідності до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за умови, що вони за станом на 01.01.1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше чотирьох років, на два роки та додатково один рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону (ч.3 ст. 55 Закону № 796-XII).

Право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку (ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII).

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 65 Закону № 796-XII посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, державними адміністраціями областей, ОСОБА_3 і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Згідно п. 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі Порядок № 22-1), право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Відповідно до абз. 7 підпункту 5 пункту 2.1 розділу ІІ «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

До заяви до УПФУ у Сквирському районі Київської області про призначення пенсії по статті 55 Закону № 796-XII,позивачем доданий оригінал посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серія В-П № 367970 зі змісту якої вбачається, що позивачка є громадянкою, яка постійно проживала у 1986-1993 роках і проживає на даний час на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

Доданою позивачем до звернення до УПФУ у Сквирському районі Київської області про призначення пенсії по статті 55 Закону № 796-XII довідкою Великополовецької сільської ради Сквирського району Київської області від 30.05.2016 року за № 420 підтверджується факт її проживання з 05.07.1986 року по день даного звернення з позовом до суду, в зоні посиленого радіологічного контролю (четверта зона) за адресою: Київська область, Сквирський район, с. Великополовецьке, вул. Кошової, 36.

Факт видачі позивачу посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серія В-П № 367970 підтверджується листами Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 обласної державної адміністрації за № 05-59-1053 від 25.05.2016 року та ОСОБА_2 соціального захисту населення Сквирської райдержадміністрації Київської області за № 3345 від 27.04.2016 року, що також були додані до звернення до УПФУ у Сквирському районі Київської області про призначення пенсії по статті 55 Закону № 796-XII.

Таким чином, суд вважає, що позивачем ОСОБА_1 до УПФУ у Сквирському районі Київської області надана достатня кількість документів, що дають підстави для призначення їй пенсії зі зниженням пенсійного віку, визначеного Законом України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Підставою для відмови позивачу у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку була саме та обставина, що її посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серія В-П № 367970, - зіпсоване (фотокартка вклеєна поверх печатки), а тому вказана обставина не може бути підставою для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, оскільки дане посвідчення не має юридичної сили.

З таким висновками відповідача суд не може погодитися, оскільки вони не відповідають нормам матеріального права, не встановлені на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Суд вважає, що оскільки посвідчення позивача як потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серія В-П № 367970, зіпсоване (фотокартка вклеєна поверх печатки), і у звязку із неможливістю отримання позивачем відповідного його дублікату, дана обставина не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії по статті 55 Закону № 796-XII, оскільки вона не є визначальною у призначенні пенсії за даною статтею Закону.

Згідно постанови Верховного суду України від 21.11.2006 року єдиним документом, який підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами встановленими Законом № 796-12, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи у зоні відчуження, є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Статус позивача, як потерпілої від Чорнобильської катастрофи, встановлений та підтверджується самим фактом видачі їй посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серія В-П № 367970.

Суд приходить до висновку, що до внесення змін Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року № 76-VIII (дата набрання чинності 01.01.2015 року) про виключення абз. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про правовий режим територій, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", статус позивача, як особи, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (з 05.07.1986 року по даний час в с. Великополовецьке, Сквирського району Київської області), жодною компетентною особою не оспорений та будь-якими доказами не спростований. Посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серія В-П № 367970 у встановленому законодавством порядку компетентним субєктом владних повноважень не скасоване та є дійсне.

Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообовязковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Це означає, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі, не можуть бути підставою для відмови у призначенні пенсії, за обставин, коли встановлено статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи та видано довідку органу місцевого самоврядування, що підтверджує факт постійного проживання в зоні посиленого радіологічного контролю (четверта зона) з 1986 року по 1993 рік.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що доданими до позову матеріалами підтверджується факт проживання позивача на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 1986 року по 1993 рік, тобто більше ніж 4 роки (і станом на час розгляду даної справи в суді), як того вимагає ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд вважає, що позивач, ОСОБА_1, має право на призначення державної пенсії із зниженням пенсійного віку.

Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як передбачено ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Статтею 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до частини 1 статті 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

У ч. 1 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Презумпція ч. 2 ст. 71 КАС України передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.ч. 4, 6 ст. 71 КАС України суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Згідно ч. 2 ст. 162 КАС України, адміністративний суд має право у разі задоволення адміністративного позову прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.

Отже, зважаючи на вимоги передбачені статтею 55 Закону №796-XII у системній взаємодії зі статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд вважає, що позивач має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, а тому відмова відповідача є протиправною, а рішення про відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку підлягає скасуванню.

До того ж, при вирішенні даного позову суд бере до уваги, що у даному випадку обов'язок доведення законності дій суб'єкта владних повноважень покладено саме на відповідача, який жодного доказу на підтвердження цього суду не надав.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Судом вище встановлено, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1, досягла пенсійного віку у 52 роки 6 місяців саме 12 квітня 2016 року, оскільки жінки, які мають право на зниження пенсійного віку на 5 років відповідно до ст. 55 Закону № 796-XII у системній взаємодії зі статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та дату народження з 01.10.1963 року по 31.03.1964 року, мають право виходу на пенсію в 52 роки 6 місяців.

За таких обставин, оскільки до відповідача позивач вперше звернулася з відповідною заявою про призначення пенсії 09 червня 2016 року, тобто, в межах 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку 52 роки 6 місяців, а відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку, то суд вважає, що ОСОБА_2 Пенсійного фонду у Сквирському районі Київської області зобов'язанепризначити позивачу пенсію саме з 13 квітня 2016 року з відповідним її перерахунком після набрання рішенням суду законної сили.

Оскільки судове рішення ухвалене повністю на користь позивача, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України присуджує здійснені позивачем документально підтверджені судові витрати у виді судового збору стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Сквирському районі Київської області на користь позивачки в сумі 551,20 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Виходячи з вищевказаного, керуючись ст.ст. 19, 22, 46, 55 Конституції України, ст.ст. 26, 44, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 9, 11, 14, 15, 55, 56, 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 2 Закону України "Про правовий режим територій, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 2, 6, 9, 11, 17, 18, 69-72, 79, 86, 94, 98, 99, 100, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Сквирському районі Київської області, про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Сквирському районі Київської області від 16 червня 2016 року за № 25/Р-01 та від 18 жовтня 2016 року за № 34/Р-01 щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Сквирському районі Київської області призначити з 13 квітня 2016 року ОСОБА_1, як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з відповідним її перерахунком після набрання рішенням суду законної сили.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Сквирському районі Київської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551,20 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до ОСОБА_3 апеляційного адміністративного суду через Сквирський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя : С.І. Віговський