Постанова № 62989466, 24.11.2016, Вишгородський районний суд Київської області

Дата ухвалення
24.11.2016
Номер справи
363/4115/16-а
Номер документу
62989466
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

"24" листопада 2016 р. Справа № 363/4115/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 листопада 2016 року м. Вишгород

Суддя Вишгородський районний суд Київської області ОСОБА_1, при секретарі Кашоїди М.Ю., розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області про визнання дій протиправними,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що у 2016 році за рішенням Вишгородського районного суду Київської області, яке набрало законної сили, йому встановлено статус інваліда війни та видано відповідне посвідчення встановленого зразку. Після чого 07.06.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про встановлення підвищення до пенсії, як інваліду 2 групи, надавши це посвідчення. Відповідач прийняв документи та встановили позивачу підвищення в розмірі 452 грн., проте одночасно скасували додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю, яку він отримав, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалід 2 групи протягом багатьох років, починаючи з 1999 року. 19 жовтня 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою, на яку отримав відповідь, що згідно п. 15-1Постанови КМУ № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року, підвищення проводиться за вибором пенсіонера лише за однією із підстав, а отже, виплата додаткової пенсії має бути припинена. На підставі викладеного позивач просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі щодо припинення виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю протиправною. Зобовязати відповідача поновити виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліду 2 групи.

Позивач у судове засідання не зявився, надав заяву в якій просив проводити розгляд справи без його участі, вказавши, що позовні вимоги підтримує та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, надав заперечення проти позову. В письмових запереченнях посилається на те, що згідно п. 15-1Постанови КМУ № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року, особам, які одночасно мають право на отримання надбавки, додаткової пенсії, підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно доЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про статус ветерана війни, гарантії іх соціального захисту», «;Про жертви нацистських переслідувань», «;Про соціальний захист дітей війни»таке підвищення провадиться за їх вибором за однією підстав. Позивач звернувся 07 червня 2016 року з заявою про призначення підвищення інвалідам війни, відповідно до якої було зроблено перерахунок пенсії, як більш доцільний варіант, при якому за вибором позивача була встановлена одна надбавкапідвищення особі, прирівняної до інвалідів війни 2 групи, замість додаткової пенсії інвалідам 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофиліквідатору ЧАЕС. Отже ОСОБА_2 зробив свій вибір підстави на отримання додаткової пенсії. На підставі викладеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, всебічно та повно зясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши в сукупності усі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, відповідно до посвідчення серії А № 112854.

Відповідно до посвідчення серії АА № 754122, виданого 10 березня 1999 року, ОСОБА_2 є інвалідом 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни.

19 жовтня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області із заявою про обрання умови, норми та порядок його пенсійного забезпечення згідноЗакону № 796-ХІІта перерахувати пенсію відповідно до вимог ст.50та ч. 2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(№796-ХІІ).

Листом від 24.10.2016 року за № 166/П-01 Управління Пенсійного Фонду України у Вишгородському районі Київської області повідомило позивача, що згідно п. 15-1Постанови КМУ № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року, підвищення проводиться за вибором пенсіонера лише за однією із підстав, а отже, виплата додаткової пенсії має бути припинена.

Відповідно дост. 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.

Згідност. 19 Конституції Українивстановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у способи, що передбаченіКонституцієюта Законами України.

Частиною 1статті 6 КАС Українизакріплено право кожної особи в порядку, встановленимКодексом адміністративного судочинства, звернутися до адміністративного суду, якщо вона вважає що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права свободи або інтереси.

Відповідно достатті 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідностатті 18 КАСУ, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи у спорах фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, одержання пенсійних виплат та інших соціальних виплат, допомоги, захисту, пільг, що вказує про належність позивача та правомірність його звернення.

Відповідно дост. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Також відповідно достатті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»розміри пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких установлено звязок із Чорнобильською катастрофою, становить 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які вставили працездатність;ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, зокрема інвалідам ІІ групи у розмірі 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно Постанови Кабінету Мінстрів України від 25 березня 2014 року № 112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення», дійсно, п. 15 порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (затвердженогоПостановою КМУ від 23 листопада 2011 року № 1210), було доповнено п. 15-1, згідно якого особам, які одночасно мають право на отримання надбавки, додаткової пенсії, підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно доЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»( 796-12) «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (3551-12), «Про жертви нацистських переслідувань» (1584-14) і «Про соціальний захист дітей війни» (2195-15), таке підвищення провадиться за їх вибором за однією з підстав.

Частиною 1ст. 58 Конституції Українипередбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.

Згідност. 15 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»(№ 1788-ХІІ) визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються ЗУ «Про статут і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (№ 796-ХІІ) або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Частиною 2ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»( 796-12), передбачено, що на пенсію в повному розмірі мають право громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього кодексу

Частиною 2статті 71 КАС Українипередбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок, щодо доказування правомірності свого рішення дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано суду належних доказів в підтвердження правомірності своїх дій. Посилання відповідача на те, що підвищення проводиться за вибором пенсіонера лише за однією із підстав, а отже, виплата додаткової пенсії має бути припинена, є необґрунтованими та суперечитьЗакону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Отже, судом встановлено та підтверджується матеріалами справи обставину, що позивач має право на виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, як учаснику ліквідації Чорнобильської катастрофи, тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст.49,50,54, ч. 2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.19,58 Конституції України,ст. 15 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.2, ч. 1 ст.6,8,11,18,71,94,159,160, 186 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області про визнання дій протиправними задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області щодо припинення виплати ОСОБА_2 з 07 червня 2016 року додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю протиправними.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області з 07 червня 2016 року поновити ОСОБА_2 виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 2 групи.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Вишгородський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя М.Б. Баличева