ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 362/5064/16-а
Провадження № 2-а/362/171/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" листопада 2016 р. Васильківский міськрайонний суд Київської області в складі головуючого судді Корнієнка С.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Васильків справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Васильківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії, зобов'язання проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2015 року, -
ВСТАНОВИВ:
11.10.2016 року позивач звернулась до суду з даним позовом та просить визнати протиправною відмову відповідача в перерахунку її пенсії, як державному службовцю. Зобов'язати Васильківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області: видати їй довідку про заробітну плату з 01.12.2015 року, затверджену постановою Правління ПФУ №15-1 від 04.09.2013 року державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсії; здійснити перерахунок та виплату її пенсії державного службовця у розмірі 82% від розміру заробітної плати працюючого начальника відділу із 01.12.2015 року. Посилається на те, що з лютого 2006 року вона перебуває на обліку в Васильківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію за віком, призначену їй, як державному службовцю на підставі ст. 37 Закону України „Про державну службу" в розмірі 82% заробітної плати начальника відділу в управлінні. У відповіді начальника управління №4021/03 від 31.08.2016 року на її заяву №305/7 від 25.08.2016 року про перерахунок пенсії з 01.12.2015 року у зв'язку із набранням чинності Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року в розмірі 82% працюючого на посаді начальника відділу управління зазначено, що вона не має права на перерахунок пенсії, оскільки вище вказаною Постановою внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", зокрема пункт 4 виключено. Рішення начальника управління Пенсійного фонду вважає таким, що суперечить чинному законодавству, так як дана відмова є протиправною, оскільки норма вказаного Закону стосується порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку призначеної пенсії.
Відповідач надіслав заперечення проти позову. Вважає, що відповідно до п.5 Перехідних положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. №213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України „Про державну службу", „Про прокуратуру", „Про судоустрій і статус суддів" та інших. Окрім того, постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набрала чинності з 01.12.2015 було внесено зміни до постанови КМУ №865 від 31.05.2000, зокрема пункт 4 цієї постанови було виключено.
З наданих сторонами доказів та матеріалів справи судом встановлено, що має місце спір фізичної особи (пенсіонера) із суб'єктом владних повноважень (Управлінням Пенсійного фонду України) щодо оскарження його рішення про перерахунок пенсії.
Відповідно до матеріалів справи, з лютого 2006 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в м. Васильків та Васильківському районі Київської області (на день розгляду справи Васильківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області) та отримує пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України „Про державну службу". Тобто, право на отримання пенсії та призначення їй пенсії як державному службовцю гарантується Законом України „Про державну службу", в редакції, що діяла станом на 2006 року.
Розмір пенсії позивача складає 82% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
З листа відповідача від 31.08.2016 року № 4021/03 вбачається, що позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, посилаючись на п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 та постанову КМУ №1013 від 09.12.2015 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".
Такі дії позивач вважає протиправними обґрунтовуючи тим, що згідно положень п.5 розд. ІІІ „Прикінцеві положення" Закону України від 02.03.2015 р. №213-VIII, з 01.06.2015 р. вона вважається такою, що не працює на посаді, яка дає право на призначення пенсії за Законом України „Про державну службу".
Відповідно до п. 5 розд. ІІІ „Прикінцеві положення" Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України „Про державну службу", „Про прокуратуру", „Про судоустрій і статус суддів", „Про статус народного депутата України", „Про Кабінет Міністрів України", „Про судову експертизу", „Про Національний банк України", „Про службу в органах місцевого самоврядування", „Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Посилання відповідача на пункт 5 розд. ІІІ „Прикінцеві положення" Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України „Про державну службу", є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Що стосується правомірності вимог питання про перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 37 Закону України „Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 82 відсотки від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
За Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу (частина перша ст. 40).
Відповідно до ст. 37-1 Закону України „Про державну службу", у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно відповіді від 2 листопада 2016 року за №4997/03, наданої Васильківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області, вбачається, що заробітна плата за посадою начальника відділу управління Васильківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.12.2015 року складає 1723,00 гривень.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч.3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Отже, ст. 37-1 Закону України „Про державну службу", ст.ст. 42, 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 року №426 затверджено Порядок та Умови визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, однак ця постанова на момент звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та на день розгляду спору в суді не набрала законної сили. Цією постановою визнано, що постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. №865 „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" втрачає силу з дня набрання чинності Законом України від 17 листопада 2011 р. № 4050-VI „Про державну службу". Проте вона на сьогодні є чинною і відсутність в ній норми про порядок визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України „Про державну службу", а також відсутність форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, яка затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики не повинні порушувати конституційні права громадян на пенсійне забезпечення. Урядові постанови, як нормативно-правові акти, повинні відповідати вимогам закону і не звужувати зміст прав громадянина, які визначені таким законом.
З врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01.12.2015 у зв'язку з підвищенням заробітної плати начальника відділу- державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 8, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України „Про державну службу", ст.ст. 42, 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 8, 9, 17 - 19, 71, 159, 161 - 162 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Зобов'язати Васильківське об'єднане управління Пенсійного фонду
раїни Київської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 звязку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у розмірі 82% від місячного (чинного) заробітку з урахуванням складових заробітної плати (окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років,надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії та інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб), індексації заробітної плати та премії до державних професійних свят та ювілейних дат, з яких сплачено страхові внески, без обмеження її максимального розміру), починаючи з 01.12.2015 року , з урахуванням раніше проведених виплат та виплатити різницю в розмірі пенсії, що виникне внаслідок такого перерахунку.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги або закінченню апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Васильківський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
Суддя Корнієнко С.В.