дата документу :
Провадження №2-а/359/405/2016
Справа №359/8121/16-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
24 листопада 2016 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Журавського В.В.
при секретарі - Алфімовій І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
В жовтні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом, яким просить визнати протиправною відмову Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області щодо відмови у перерахунку їй пенсії з 01 грудня 2015 року відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої їй була призначена пенсія. Крім цього, ОСОБА_1 просить зобов'язати Бориспільське об'єднане УПФ України Київської області здійснити перерахунок та виплату їй пенсії з 01 грудня 2015 року у розмірі 89% відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої їй була призначена пенсія, та із збереженням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, та із збереженням інших виплат, які входять до системи оплати праці державних службовців з урахуванням нарахованих та фактично виплачених сум із збереженням 89% нарахування пенсії на момент виходу на пенсію. Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що вона звернулась до Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області з заявою, якою просила здійснити їй перерахунок пенсії згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія з 01 грудня 2015 року. Проте, Бориспільське об'єднане УПФ України Київської області відмовило у здійсненні перерахунку призначеної пенсії у зв'язку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Вказану відмову ОСОБА_1 вважає такою, що суперечить нормам діючого законодавства.
Сторони у судове засідання не з'явились.
Позивач ОСОБА_1 надала до суду заяву, в якій просила слухати справу без її участі, а також зазначила, що позовні вимоги підтримує та просить суд задовольнити адміністративний позов.
Представник відповідача Сірик О.М. надав до суду письмові заперечення, якими просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах адміністративної справи, суд дійшов до висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Бориспільському об'єднаному УПФ України Київської області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 89% від заробітку, що підтверджується розпорядженням Управління ПФУ у м. Бориспіль №5893 від 08 грудня 2006 року (а.с.8).
Згідно довідки №2/4/459 від 31 серпня 2016 року, виданої Київський обласним військовим комісаріатом Міністерства оборони України, розмір посадового окладу державного службовця Київського обласного військового комісаріату незалежно від займаної штатної посади, з якої звільнена ОСОБА_1 та з якої їй призначена пенсія, для перерахунку з 01 грудня 2015 року становить 1723 гривень (а.с.10-а).
У зв'язку з тим, що розмір посадового окладу державного службовця з 01 грудня 2015 року було збільшено, тому ОСОБА_1 звернулась до Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області з заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09 грудня 2015 року.
Проте, 22 вересня 2016 року позивач отримала відмову Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області №9337/03 з вказівкою на те, що з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України, а тому з 01 червня 2015 року пенсії за вищевказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с.10).
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу», що був чинним на час призначення позивачу пенсії за віком, у разі підвищення розміру заробітної плати особам, які мали право на пенсійне забезпечення державних службовців за цим Законом, здійснювався перерахунок раніше призначених пенсій.
З 01 січня 2015 року набрав чинність Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», пп.3 п.11 якого ст.37 -1 Закону України «Про державну службу» була викладена в наступній редакції: умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначались Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.4 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» у випадку підвищення розміру заробітної плати державні службовці мали право на перерахунок пенсії, виходячи із сум заробітної плати, яку одержували працюючі державні службовці на відповідній посаді, з якої була призначена пенсія.
Проте, пп.1 п.1 змін, що внесені до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01 грудня 2015 року був виключений п.4 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Крім того, 01 травня 2016 року набрав чинність новий Закон України «Про державну службу», відповідно до ч.1 ст.90 якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У відповідності до ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсій здійснюється виключно у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, прожиткового мінімуму та страхового стажу.
Зважаючи на викладене, з 01 грудня 2015 року непрацюючі особи, які набули право на пенсійне забезпечення державного службовця, не мають права на перерахування пенсії у випадку підвищення розміру заробітної плати державних службовців.
Так, станом на вересень 2016 року, на день звернення ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області з заявою про проведення перерахунку пенсії за віком, вона не мала права на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів державних службовців.
З огляду на це, суд вважає, що відмова Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області у проведенні перерахунку пенсії за віком ґрунтується на чинному законодавстві та є правомірною, підстави для зобов'язання відповідача здійснити такий перерахунок відсутні.
При цьому, суд враховує ту обставину, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Встановлено, що у задоволенні пред'явленого адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено. З огляду на це, підстави для відшкодування їй витрат на оплату судового збору у розмірі 551 гривень 20 копійок, відсутні.
На підставі викладеного та керуючись ст.37-1 Закону України «Про державну службу», ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.4 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», ч.1 ст.94, ст.ст.160-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання відмови в перерахунку пенсії протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена через Бориспільський міськрайонний суд на протязі десяти днів з моменту її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду.
Суддя: підпис
З оригіналом згідно:
Суддя Бориспільського міськрайонного суду В.В. Журавський