ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2016 року м. Полтава Справа № 816/1618/16
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Удовіченка С.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Кисличенко О.В.,
представників позивача - Різник Т.С., Пономаренко О.В.,
представника відповідача - Гаспаряна С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільські традиції" до Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
22 вересня 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Сільські традиції" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08 вересня 2016 року №0003231402 форми "С".
В обґрунтування своїх позовних вимог товариство зазначало про безпідставність нарахування спірним податковим повідомленням-рішенням пені за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності в сумі 16796,92 грн з огляду на недопущення ним порушення статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті". Вказувало на те, що свідченням завершення імпортної операції є дата надходження товару на митну територію України, фактичного перетину ним митного контролю, що підтверджується проставленням відповідних митних забезпечень на товаросупровідних та товарно-транспортних документах, але при обов'язковій наявності ВМД типу ІМ-40. В спірному випадку товар по імпортному контракту від 23.11.2015 року №03.48.2015, укладеному з компанією Breeders OF Denmark A/S, Данія, надійшов без порушення термінів розрахунків в іноземній валюті, при цьому, товар знаходився під митним контролем митниці - згідно митної декларації : Invoice: 22337-2, CMP від 18.04.2016 року, ВМД (форма МД-2) 20.04.2016 року. Виходячи з викладеного, контролюючим органом неправомірно застосовано до товариства штрафні (фінансові) санкції за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог, мотивуючи свою позицію тим, що в ході виконання імпортних операцій з поставки товару по контракту від 23.11.2015 року №03.48.2015 мала місце дебіторська заборгованість в сумі 12980,00 євро (329622,83 грн) по граничному строку надходження товару 16.05.2016 року, що є порушення вимог статті 2 Закону України від 23.09.1994 №185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (порушення строків надходження імпортного товару на суму 12980,00 євро (329622,83 грн) на 15 днів (з 17.05.2016 року по 31.05.2016 року).
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що у період з 21.07.2016 по 03.08.2016 головним державним інспектором відділу перевірок фінансових операцій управління аудиту ГУ ДФС у Полтавській області Галайдою Л.М., на підставі наказу від 19.07.2016 №854, направлення на перевірку від 21.07.2016 №1416, проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Сільські традиції" з питань дотримання вимог валютного законодавства при виконанні імпортного контракту від 23.11.2015 року №03.48.2015 укладеного з компанією Breeders OF Denmark A/S, Данія за період з 23.11.2015 по 21.07.2016.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 08.08.2016 №313/16-31-14-02-08/36156348 (а.с. 10-16), в якому зафіксовано порушення ТОВ "Сільські традиції" вимог статті 2 Закону України від 23.09.1994 №185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" при виконанні імпортного контракту від 23.11.2015 року №03.48.2015 укладеного з компанією Breeders OF Denmark A/S, Данія, стосовно несвоєчасного надходження товару на суму 12980,00 євро / 329622,83 грн із затримкою на 15 днів (з 17.05.2016 по 31.05.2016).
Статтею 4 Закону України від 23.09.1994 №185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (далі - Закон №185) передбачено, що порушення резидентами, крім суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції на період її проведення, строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
На підставі висновків акту перевірки від 08.08.2016 №313/16-31-14-02-08/36156348, керуючись вказаною нормою, ГУ ДФС у Полтавській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.09.2016 року №0003231402, яким до позивача застосовано штрафні санкції за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності в сумі 16796,92 грн (а.с. 20).
Позивач, не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 2 Закону №185 імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.
При застосуванні розрахунків щодо імпортних операцій резидентів у формі документарного акредитиву строк, передбачений частиною першою цієї статті, діє з моменту здійснення уповноваженим банком платежу на користь нерезидента.
Строк та умови завершення імпортної операції без увезення товару на територію України визначаються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням з Національним банком України.
Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті.
Постановою правління Національного банку України "Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті" від 16.11.2012 №475, яка набрала чинності 19.11.2012, установлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", повинні здійснюватися у строк, що не перевищує 90 календарних днів.
Перевіркою встановлено порушення ТОВ "Сільські традиції" статті 2 Закону №185 при виконанні імпортного контракту від 23.11.2015 року №03.48.2015, укладеного з компанією Breeders OF Denmark A/S, Данія, стосовно несвоєчасного надходження товару на суму 12980,00 євро/329 622,83 грн із затримкою на 15 днів (з 17.05.2016 по 31.05.2016).
З'ясовуючи обґрунтованість викладених в акті перевірки висновків судом встановлено, що імпортний контракт від 23.11.2015 року №03.48.2015, укладений ТОВ "Сільські традиції" (Покупець) з компанією Breeders OF Denmark A/S, Данія (Продавець) на постачання чистопородних свиней (а.с. 21-36). Загальна вартість Договору складає 198300,00 євро.
Згідно пункту 3.2. імпортного контракту від 23.11.2015 року №03.48.2015 тварини транспортувались на умовах ICC Incoterms 2010, DАР, Україна, 38714 Полтавська область, Полтавський район, с. Супрунівка, вул. Київська, 2 Д.
Умови оплати визначені в пункті 5.2. імпортного контракту від 23.11.2015 року №03.48.2015 року, відповідно до якого покупець сплачує 10% від загальної вартості договору після підписання договору, не пізніше 10 робочих днів та 90% від загальної вартості кожної поставки перед кожною поставкою, не пізніше 10 робочих днів перед початком карантину на підставі виставленого рахунку-інвойсу.
На виконання умов цього контракту ТОВ "Сільські традиції" здійснено оплату за товар згідно платіжного доручення №14 від 16.02.2016 року на суму 19470,00 євро (а.с. 43).
Фактично нерезидентом Breeders OF Denmark A/S, Данія було відвантажено товар - племінних свиней, згідно митної декларації Invoice: 22337-2, CMP від 18.04.2016 року, ВМД (форма МД-2) 20.04.2016 року /а.с. 60-72/.
Відповідно до пункту 3.3. Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженої постановою Національного банку України 24.03.1999 року №136 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), банк знімає з контролю операцію резидента в разі імпорту товару з увезенням його на територію України після: 1) отримання інформації про цю операцію в реєстрі МД (типу IM-40 "Імпорт", IM-41 "Реімпорт", IM-72 "Магазин безмитної торгівлі", IM-75 "Відмова на користь держави", IM-76 "Знищення або руйнування") - якщо для митного оформлення продукції використовується МД; 2) пред'явлення резидентом документа (крім МД), який використовується для митного оформлення продукції, - якщо для митного оформлення продукції не використовується МД; 3) пред'явлення резидентом документа, який згідно з умовами договору засвідчує виконання нерезидентом робіт, надання послуг, передавання прав інтелектуальної власності та інших немайнових прав, призначених для продажу (оплатної передачі), - в інших випадках.
За змістом абзацу 14 статті 1 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" (далі - Закон №959) та абзацу 2 підпункту 1.1 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями імпортом вважається купівля українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності в іноземних суб'єктів господарської діяльності товарів з ввезенням або без ввезення цих товарів на територію України, включаючи купівлю товарів, призначених для власного споживання установами та організаціями України, розташованими за її межами.
Імпортна ж операція у розумінні статті 2 Закону №185 передбачає здійснення суб'єктом господарювання імпорту. При цьому, моментом здійснення імпорту відповідно до абзацу 38 статті 1 Закону №959 є момент перетину товаром митного кордону України або переходу права власності на зазначений товар, що експортується чи імпортується, від продавця до покупця.
А це у свою чергу, визначає моментом вчинення імпортної операції (моментом поставки товару за такою операцією), момент фактичного перетину імпортним товаром митного кордону України.
Крім того, згідно підпункту 4 пункту 1 статті 4 Митного кодексу України термін "ввезення товарів, транспортних засобів на митну територію України, вивезення товарів, транспортних засобів за межі митної території України означає сукупність дій пов'язаних із переміщенням товарів, транспортних засобів через митних кордон України у будь-який спосіб у відповідному напрямку".
Таким чином, положеннями вказаної норми Митного кодексу України чітко визначено момент здійснення імпорту/експорту товару, а саме момент перетину товаром митного кордону України (фактичне переміщення), а засвідчення органом доходів і зборів прийняття товарів, транспортних засобів комерційного призначення та документів на них до митного оформлення у відповідності до частини 2 статті 248 Митного кодексу України здійснюється шляхом проставляння відбитків відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій), інших відміток на митній декларації або документі, який відповідно до законодавства її замінює, а також на товаросупровідних та товарно-транспортних документах у разі їх подання на паперовому носії.
Момент перетину товаром митного кордону України також конкретизує та доповнює поняття "пропуск товарів через митний кордон України", яке означає надання органом доходів і зборів відповідній особі дозволу на переміщення товарів через митний кордон України з урахуванням заявленої мети такого переміщення, а "випуск товарів" передбачає надання органом доходів і зборів права на користування та/або розпорядження товарами, щодо яких здійснюється митне оформлення, відповідно до заявленої мети (підпункти 5, 49 пункту 1 статті 4 Митного кодексу України).
Відповідно до підпункту 23 пункту 1 статті 4 Митного кодексу України митне оформлення - виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.
При цьому, митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених Митним кодексом України відповідно до заявленого Митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом поставлення відповідних митних забезпечень, інших відміток на митній декларації або документі, який відповідно до законодавства її змінює, а також на товаросупровідних та товарно-транспортних документах.
Отже, виходячи з викладеного, свідченням завершення імпортної операції є дата надходження товару на митну територію України, фактичного перетину ним митного контролю, що підтверджується проставленням відповідних митних забезпечень на товаросупровідних та товарно-транспортних документах, але при обов'язковій наявності ВМД типу ІМ-40.
З матеріалів справи слідує, що товар знаходився під митним контролем митниці - згідно митної декларації: Invoice: 22337-2, CMP від 18.04.2016 року, ВМД (форма МД-2) 20.04.2016 року.
Таким чином, товар по імпортному контракту від 23.11.2015 року №03.48.2015 компанія Breeders OF Denmark A/S, Данія, надійшов без порушення термінів розрахунків в іноземній валюті.
За викладених обставин, суд доходить висновку про необґрунтованість висновків контролюючого органу щодо допущення ТОВ "Сільські традиції" порушення вимог статті 2 Закону №185.
Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, в ході судового розгляду жодних доказів на підтвердження правомірності прийнятого податкового повідомлення-рішення відповідачем не надано, а тому позовні вимоги ТОВ "Сільські традиції" є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 08 вересня 2016 року №0003231402.
Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області від 08 вересня 2016 року №0003231402.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39461639) судові витрати, понесені Товариством з обмеженою відповідальністю "Сільські традиції" (код ЄДРПОУ 36156348) у зв'язку зі сплатою судового збору у розмірі 1378,00 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанову в повному обсязі складено 28 листопада 2016 року.
Суддя С.О. Удовіченко