Постанова № 62987455, 24.11.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2016
Номер справи
813/3140/16
Номер документу
62987455
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 листопада 2016 року м. Львів № 813/3140/16

16 год. 52 хв.

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Клименко О.М., за участю секретаря судового засідання Дорош Х.Р. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Фостяк О.Я.;

відповідача: представник Чабан О.С.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Фірма «Нафтогазбуд» до Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Фірма «Нафтогазбуд» звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними дій щодо нарахування в картці особового рахунку ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» пені з податку на додану вартість у розмірі 202556,52 грн., зобов'язання внести зміни до картки особового рахунку ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» шляхом виключення з картки особового рахунку пені з податку на додану вартість у розмірі 202556,52 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 26.05.2015 року у справі № 813/1819/15 стягнуто з позивача податковий борг в сумі 612612,01 грн., з яких 594403,75 грн. - податок на додану вартість. Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 03.08.2016 року відстрочено на один рік з 03.08.2015 року по 03.08.2016 року сплату позивачем податкового боргу в розмірі 612612,01 грн. Позивачем було сплачено всю суму податкового боргу відповідно до строків, встановлених ухвалою суду від 03.08.2016 року, однак відповідач в автоматичному режимі в особовому рахунку позивача станом на 30.08.2016 року нарахував пеню з податку на додану вартість у розмірі 202556,52 грн. на підставі п. п. 129.1.1. п. 129.1. ст. 129 Податкового кодексу України. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки ухвалою суду від 03.08.2016 року було змінено строки сплати податкового зобов'язання, що виключає можливість нарахування пені відповідно до вимог ст. 129 ПК України за умови своєчасного виконання платником податків ухвали суду про відстрочення оплати.

Представник позивача в судовому засіданні ствердив, що визначення строків сплати податкового боргу має проводитись контролюючим органом з урахуванням строків, встановлених ухвалою про розстрочення виконання рішення суду у справі № 813/1819/15, позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити.

Відповідач позов заперечив повністю з підстав, викладених в письмових поясненнях на позовну заяву, у яких зазначив, що позивачем несвоєчасно сплачено самостійно нараховану суму податкового зобов'язання за платежем податок на додану вартість, у зв'язку з чим позивачу нараховано пеню відповідно до вимог ст. 129 Податкового кодексу України.

Вважає, що відлік строку для самостійної сплати податкового зобов'язання слід відраховувати з останнього дня граничного строку сплати самостійно задекларованого грошового зобов'язання відповідно до вимог ст. 57 Податкового кодексу України.

З урахуванням наведеного, на думку представника відповідача, підстави для задоволення адміністративного відсутні, просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Суд заслухав пояснення представників сторін, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 26.05.2015 року у справі № 813/1819/15 стягнуто з ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» податковий борг в сумі 612612,01 грн., з яких 594403,75 грн. - податок на додану вартість.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 03.08.2016 року відстрочено на один рік з 03.08.2015 року по 03.08.2016 року сплату позивачем податкового боргу в розмірі 612612,01 грн., стягнутого на підставі постанови від 26.05.2015 року у справі № 813/1819/15. Вказану ухвалу залишено без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.10.2015 року.

Відповідно до платіжного доручення № 3313 від 02.08.2016 року ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» сплачено борг з податку на додану вартість в сумі 594403,75 грн. відповідно до ухвали Львівського окружного адміністративного суду про відстрочення виконання судового рішення від 03.08.2016 року у справі № 813/1819/15.

Залізничною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Львівській області 02.08.2016 року в особовому рахунку ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» нараховано пеню з податку на додану вартість у розмірі 202556,52 грн. на підставі п. п. 129.1.1. п. 129.1. ст. 129 Податкового кодексу України.

Не погодившись із вказаними діями відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.

Як вбачається з матеріалів справи, Львівським окружним адміністративним судом у справі №813/1819/15 за позовом Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області до Публічного акціонерного товариства «Фірма «Нафтогазбуд» про стягнення податкового боргу було встановлено, що станом на 08.04.2015 року загальна сума податкового боргу ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» з податку на додану вартість, з земельного податку з юридичних осіб та з орендної плати з юридичних осіб становила 612612,01 грн., з них 594403,75 грн. - заборгованість з податку на додану вартість.

Заборгованість ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» виникла внаслідок несплати самостійно задекларованих сум податкових зобов'язань відповідно до поданих ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» декларації з плати за землю за 2014 рік, податкових декларацій з податку на додану вартість за жовтень 2014 року - лютий 2015 року.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 26.05.2015 року у справі №813/1819/15 з рахунків у банках, обслуговуючих Публічне акціонерне товариство «Фірма «Нафтогазбуд» стягнуто податковий борг в сумі 612612,01 грн.

За заявою ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» про відстрочення виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 26.05.2015 року у справі № 813/1819/15 Львівським окружним адміністративним судом 03.08.2015 року було прийнято ухвалу, якою відстрочено виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 26.05.2015 року у справі №813/1819/15 про стягнення з рахунків у банках, обслуговуючих Публічне акціонерне товариство «Фірма «Нафтогазбуд» податкового боргу в сумі 612612,01 грн. терміном на один рік з 03 серпня 2015 року до 03 серпня 2016 року.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» в рахунок погашення податкового боргу відповідно до постанови Львівського окружного адміністративного суду від 26.05.2015 року та з урахуванням строків, встановлених ухвалою суду про відстрочення виконання судового рішення від 03.08.2015 року, сплачено 594403,75 грн. відповідно до платіжного доручення № 3313 від 02.08.2016 року. Крім того, відповідно до актів № 1641-07 від 05.07.2016 року та № 1645-07 від 05.07.2016 року станом на 01.07.2016 року у ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» відсутня заборгованість перед бюджетом з земельного податку з юридичних осіб та з орендної плати з юридичних осіб.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Тобто, вказане положення ПК України стосується строків сплати податкових зобов'язань, визначених самостійно платником податку у податковій декларації, а не строків сплати податкових зобов'язань відповідно до ухвали Львівського окружного адміністративного суду про відстрочення виконання рішення суду у справі № 813/1819/15.

Суд констатує, що контролюючим органом не враховано, що вказаною ухвалою про відстрочення виконання рішення суду встановлені інші строки сплати відстрочених податкових зобов'язань, ніж передбачені законодавством для сплати податкових зобов'язань відповідно до поданої платником податку податкової декларації.

Пунктом 129.1 статті 129 ПК України передбачено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Отже, зазначене положення ПК України встановлює відповідальність у вигляді нарахування пені за несплату узгодженої суми грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом.

У даному ж випадку сплата податкових зобов'язань була відстрочена позивачу та строки сплати податкового зобов'язання були визначені ухвалою суду про відстрочення виконання судового рішення.

Відповідно до ст. 32 ПК України зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк.

Зміна строку сплати податку здійснюється у формі: відстрочки; розстрочки.

Зміна строку сплати податку не скасовує діючого і не створює нового податкового обов'язку.

З огляду на наведене суд дійшов висновку, що Львівським окружним адміністративним судом були встановлені нові строки для сплати ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» податкового зобов'язання, що у свою чергу зумовило втрату вказаним податковим зобов'язанням ознак податкового боргу та виключає можливість нарахування пені відповідно до ст. 129 ПК України, за умови своєчасного виконання позивачем ухвали суду про відстрочення сплати податкового зобов'язання від 03.08.2015 року у справі № 813/1819/15.

Вказана позиція суду узгоджується з висновками Вищого адміністративного суду України, викладеними в ухвалі від 22.08.2013 року у справі № К/9991/3032/12.

Крім того, суд зазначає, що саме дані інтегрованої картки платника податків свідчать про наявність чи відсутність у платника податків заборгованості зі сплати податків, фінансових санкцій та пені, відтак безпідставне внесення змін до інтегрованої облікової картки платника податків щодо нарахування пені безпосередньо впливає на права та обов'язки позивача.

Відповідно до ч. 4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Проаналізувавши дії Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області щодо нарахування в картці особового рахунку ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» пені з податку на додану вартість у розмірі 202556,52 грн. на предмет відповідності критеріям, визначеним ч. 3 ст. 2 КАС України, суд дійшов висновку, що такі вчинено не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для вчинення дії. В той же час позивач довів обґрунтованість позовних вимог належними та допустимими доказами. Виходячи з положень пункту 1 частини другої статті 162 КАС України суд приходить до висновку, що такі дії є протиправними, а тому адміністративний позов слід задовольнити повністю та зобов'язати Залізничну об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Львівській області внести зміни до картки особового рахунку ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» шляхом виключення з картки особового рахунку пені з податку на додану вартість у розмірі 202556,52 грн.

Відповідно до правил ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 17-19, 71, 94, 160-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області щодо нарахування в картці особового рахунку ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» пені з податку на додану вартість у розмірі 202556,52 грн.

Зобов'язати Залізничну об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Львівській області внести зміни до картки особового рахунку ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» шляхом виключення з картки особового рахунку пені з податку на додану вартість у розмірі 202556,52 грн.

Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на користь Публічного акціонерного товариства «Фірма «Нафтогазбуд» (вул. Стрийська, 144, м. Львів, 79026, код ЄДРПОУ 01293961) судовий збір у розмірі 2756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість) грн. 00 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 28.11.2016 року.

Суддя Клименко О.М.