ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" листопада 2016 р. Справа № 809/1475/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Микитин Н.М.
при секретарі судового засідання Хомі О.В.
за участю: позивача ОСОБА_1
представника відповідача Собчук Н.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, про зобов"язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
03.11.2016 року ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулася з адміністративним позовом до Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області (далі-відповідач) про зобов'язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивувала тим, що відповідач безпідставно відмовив їй у внесенні змін в актовий запис про народження №25 від 25.12.1946 року, складеного Новокривотульською радою Тисменицького району Івано-Франківської області, а саме: змінити ім'я батька з ОСОБА_3 на ОСОБА_3, матері ОСОБА_4 на ОСОБА_4.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала, суду пояснила, що 01.07.2016 року отримала повторно свідоцтво про народження, у якому було допущено помилки, зокрема: у графі ім'я "батька" - "ОСОБА_3", а не "ОСОБА_3" та ім'я матері - "ОСОБА_4", а не "ОСОБА_4". З цього приводу вона звернувся до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області з метою внесення відповідних виправлень, однак у цьому їй було відмовлено. На її думку, відповідач неправомірно відмовив їй у внесенні змін до актового запису про народження за №25 від 25.12.1946 року, попри те, що згідно рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області, встановлено юридичний факт правильності прізвища, ім'я та по-батькові батьків позивачки, а саме: ОСОБА_3 та ОСОБА_4.
Представник відповідача проти позову заперечила. Вказала, що оскаржуваний висновок повністю відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки в рішенні від 27.09.2016 року не зобовязано Івано-Франківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області внести зміни в актовий запис цивільного стану. Просила в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази та інші матеріали справи в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що у свідоцтві про народження ОСОБА_1 №25 від 25.12.1946 року було допущено помилки зокрема: у графі ім'я "батька" - "ОСОБА_3", а не "ОСОБА_3" та ім'я матері - "ОСОБА_4", а не "ОСОБА_4".
26.10.2016 року позивач звернулася до Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області із заявою про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1 №25 від 25.12.1946 року.
Однак згідно листа Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 26.10.2016 року № 5105/03.4-01-18 позивачу відмовлено у внесенні змін в актовий запис про народження № 25 (а.с. 9).
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі- Закон) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно ч. 1 ст. 22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 27.09.2016 року за № 344/9754/16-ц, заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: Івано-Франківський міський відділ ДРАЦС Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, про встановлення факту, що має юридичне значення, задоволено та встановлено факт правильності прізвища, ім'я та по-батькові батьків ОСОБА_1, а саме: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 7). Як пояснила в судовому засіданні представник відповідача, вказане рішення Івано-Франківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області не оскаржувалося в апеляційному порядку.
Згідно ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Наведеною нормою КАС України встановлені преюдиційні обставини, тобто ті обставини, що встановлені в судовому рішенні, яке набрало законної сили. Зазначені преюдиційні обставини є підставами для звільнення від доказування.
Так, звільнення від доказування з підстав установлення преюдиційних обставин в іншому судовому рішенні, передбачене ч.1 ст. 72 КАС України, варто розуміти так, що учасники адміністративного процесу не зобов'язані повторно доказувати ті обставини, які були встановлені чинним судовим рішенням в іншій адміністративній, цивільній або господарській справі, якщо в цій справі брали участь особи, щодо яких відповідні обставини встановлені.
Отже, за змістом вказаної норми учасники адміністративного процесу звільнені від надання доказів на підтвердження обставин, які встановлені судом при розгляді іншої адміністративної, цивільної чи господарської справи. Натомість такі учасники мають право посилатися на зміст судового рішення у відповідних справах, що набрало законної сили, в якому відповідні обставини зазначені як установлені.
Оскільки, рішенням від 27.09.2016 року № 344/9754/16-ц, встановлено факт правильності прізвища, ім'я та по-батькові батьків ОСОБА_1, а саме: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, то вказана обставина згідно ч.1 ст. 72 КАС України доказуванню не підлягає.
Таким чином, правильними іменами батьків ОСОБА_1 є "ОСОБА_3" та ім'я матері "ОСОБА_4", а тому, саме ці імена повинні бути зазначені в актовому записі про її народження.
Згідно із п. 2.13.1 Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про установлення неправильності в актовому записі цивільного стану, у якому зазначено про внесення конкретних змін в актовому записі цивільного стану.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проаналізувавши наведене, суд вважає, що в порушення ч.2 ст.71 КАС України відповідач не довів суду правомірності відмови позивачу у внесенні відповідних змін в актовий запис. Тому суд вважає, що Івано-Франківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області слід зобов'язати внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_1 №25 від 25.12.1946 року складеного виконавчим комітетом Новокривотульської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області.
Згідно п.2.9 Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, суд дійшов висновку про необхідність відшкодування за рахунок бюджетних асигнувань Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області 551,20 грн. витрат позивача по сплаті судового збору.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Івано-Франківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області внести зміни до актового запису про народження № 25 від 25.12.1946 року, складеного виконавчим комітетом Новокривотульської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області на ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, а саме виправити ім'я батька з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3" та ім'я матері з "ОСОБА_4" на "ОСОБА_4".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області (код 33645594, місцезнаходження: 76000, місто Івано-Франківськ, вул. Галицька, 25 ) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 21 копійку сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Микитин Н.М.
Постанова складена в повному обсязі 28.11.2016 року.