Ухвала суду № 62980281, 23.11.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2016
Номер справи
817/705/16
Номер документу
62980281
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Сало А.Б.

Суддя-доповідач:Жизневська А.В.

УХВАЛА

іменем України

"23" листопада 2016 р. Справа № 817/705/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Жизневської А.В.

суддів: Котік Т.С.

Охрімчук І.Г.,

за участю секретаря судового засідання Нероди І.В.,

представника позивача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "08" серпня 2016 р. у справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Агроресурс" до Головного управління Державної казначейської служби України у Рівненській області, Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області про стягнення заборгованості ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2016 року позов задоволено. Стягнуто з Державного бюджету України в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Рівненській області на користь Приватного акціонерного товариства "Агроресурс" пеню в розмірі 261708 грн. за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість. Присуджено на користь Приватного акціонерного товариства "Агроресурс" судовий збір у сумі 3952 грн. 62 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області.

Апелянт в апеляційній скарзі просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову у задоволенні позову.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ПАТ "Агроресурс" перебуває на обліку у ДПІ у м.Рівному ГУ ДФС у Рівненській області, з 07.02.2003 року, є зареєстрованим платником податку на додану вартість (чинне свідоцтво №100300501 НБ 176127 від 16.9.2010 року), індивідуальний податковий номер - 241754917168.

Товариством 19.03.2015 року подано до Державної податкової інспекції у м.Рівному податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2015 року (вх. №9043326326), в якій задекларовано:

у рядку 19 - від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту на рівні 508171 грн.;

у рядку 23.2 - суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку на рівні 508171 грн.;

у рядку 30 - сума залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку на рівні 7069572 грн.

За фактом подання вищевказаної декларації поряд з декларацією за березень 2015 року з 13 по 19 травня 2015 року ДПІ у м.Рівному провело перевірку, наслідки якої відображені в Акті №432/17-16-15-01/24175498 від 26.05.2015 року "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування Приватним акціонерним товариством "Агроресурс", код ЄДРПОУ 24175498, від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту та бюджетного відшкодування податку на додану вартість, задекларованого на розрахунковий рахунок, за лютий та березень 2015 року" (а.с.7-32). Перевіркою не встановлено порушень при відображення Товариством у декларації за лютий 2015 року від'ємного значення з ПДВ у сумі 479381 грн. та бюджетного відшкодування ПДВ у рядку 23.2 в сумі 479381 грн. та у рядку 30 в сумі 1000228 грн. Таким чином, сума бюджетного відшкодування, яка підлягає перерахуванню на розрахунковий рахунок ПАТ "Агроресурс" за результатами податкової звітності за лютий 2015 року в розмірі 479381 грн. + 1000228 грн. = 1479609 грн. підтверджено.

Судом першої інстанції встановлено, що решта висновків податкового органу слугували підставою для винесення податкових повідомлень-рішень (а.с.44-46), які оскаржувалися платником в судовому порядку (а.с.67-75) і не пов'язані із даним спором.

14.07.2015 року ДПІ у м.Рівному направила на адресу ГУ ДФС у Рівненській області інформацію по ПАТ "Агроресурс" №15030/17-16-15-02, в якій зазначила, що сума ПДВ за лютий 2015 року в розмірі 1479609 грн. підтверджена до відшкодування за результатами акту перевірки та рахується в переплаті по картці особового рахунку платника (а.с.47-48).

ПАТ "Агроресурс" з цією сумою було включене до Інформації про можливі обсяги відшкодування ПДВ коштами суб'єктам господарювання, які мають право на бюджетне відшкодування, за податковими деклараціями, наданими на умовах дії Податкового кодексу України станом на 14.07.2015 року (а.с.49).

В ході розгляду справи з'ясовано, що 25.12.2015 року ДПІ у м.Рівному отримало від ГУ ДФС у Рівненській області лист №/7/17-00-15-01011 від 24.12.2015 року з Узагальненими матеріалами щодо обсягів сум бюджетного відшкодування ПДВ у розрізі декларацій у сумі 100 тис. грн. і більше по платниках, які мають право на бюджетне відшкодування за податковими деклараціями, до яких ПАТ "Агроресурс" включено без жодних застережень (а.с.50). На підставі листа ДПІ у м.Рівному складено довідку форми "А2" про підтвердження бюджетного відшкодування ПАТ "Агроресурс" по декларації за лютий 2015 року в сумі 1479609 грн., на підставі якої сформовано висновок на відшкодування та передано до ГУ ДКС України у Рівненській області, який перерахував кошти в сумі 1479609 грн. з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок ПАТ "Агроресурс" в обслуговуючому банку 30.12.2015 року (а.с.33).

Проте, у зв'язку із тривалістю процедури, Товариство, у відповідності до вимог п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України звернувся до суду про стягнення з Державного бюджету України через ГУ ДКС у Рівненській області на його користь пені, розрахованої за період з 05.06.2015 року по 30.12.2015 року, у розмірі 261708,36 грн.

Задовольняючи позов, суд виходив з того, що за вимогами п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Товариством виконано всі необхідні умови для своєчасного отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, а ДПІ у м.Рівному не вчинила визначених законом дій, спрямованих на своєчасне перерахування бюджетного відшкодування, тому до стягнення з Державного бюджету України на його користь підлягає пеня у розмірі 261708,36 грн.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції.

Так, порядок визначення суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України та строки проведення розрахунків, визначені Податковим кодексом України.

У відповідності до п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п.200.3 ст.200 Податкового кодексу України). Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з п. 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду (п.200.4 ст.200 Податкового кодексу).

Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (п.200.7 ст.200 Податкового кодексу України).

За правилами п.200.10 - п.200.11 ст.200 Податкового кодексу України (в редакції до внесення змін згідно із Законом України №909-VIII від 24.12.2015 року, які набрали чинності з 01.01.2016 року), протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Відповідно до п.200.14 цієї статті, якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган надсилає платнику податку відповідне податкове повідомлення. В протилежному випадку, в силу прямої вказівки, яка мітиться в п.200.12. ст.200 Податкового кодексу України (у редакції, що діяла на момент виникнення відповідних правовідносин), контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

За правилами п.200.13 цієї статті, на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

А відповідно до п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

В ході розгляду справи з'ясовано, що актом документальної позапланової виїзної перевірки №432/17-16-15-01/24175498 від 26.05.2015 року ДПІ у м.Рівному підтверджено суму бюджетного відшкодування, яка підлягає перерахуванню на розрахунковий рахунок ПАТ "Агроресурс" за результатами податкової звітності за лютий 2015 року в розмірі 1479609 грн. В п'ятиденний строк після закінчення такої перевірки, тобто з 27.05.2015 року до 31.05.2015 року ДПІ у м.Рівному не подала органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету ПАТ "Агроресурс", а ГУ ДКС України у Рівненській області, в свою чергу, в п'ятиденний строк, обчислений з наступного дня, тобто з 01.06.2015 року до 05.06.2015 року, відповідну суму бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок позивача не перерахувало. А ПДВ за податковою декларацією з ПДВ за лютий 2015 року в сумі 1479609 грн. було відшкодовано лише 30.12.2015 року. Затримка викликана несвоєчасним поданням ДПІ у м.Рівному для ГУ ДКС України у Рівненській області відповідного висновку.

Суд вірно визнав безпідставними доводи ДПІ у м.Рівному про застосування ним Регламенту формування узагальненої інформації щодо обсягів сум бюджетного відшкодування ПДВ у розрізі платників, які мають право на бюджетне відшкодування за податковими деклараціями у сумі 100 тис. грн. і більше, затвердженого наказом Державної податкової служби України №991 від 06.11.2012 року, оскільки вищезазначений наказ є актом відомчої дії, носить внутрішній характер, і є ненормативним актом, який має нижчу юридичну силу порівняно з Податковим кодексом України, прямою нормою якого (п.200.12. ст.200) передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Таким чином, застосовується нормативний акт, який має вищу юридичну силу, а саме Податковий кодекс України.

Відтак, з урахуванням вимог п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України, Товариство мало всі підстави нарахувати пеню на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість в сумі 1479609 грн. за період з 05.06.2015 року по 30.12.2015 року (включно) (а.с.34).

Судом досліджено представлений розрахунок пені, який здійснено по формулі: (сума заборгованості) х (120% облікової ставки НБУ) /100% /365 днів х (Кількість днів), де: 1479606 грн. - сума заборгованості; 05.06.2015 року - дата набуття статусу заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість; 30.12.2015 року - дата погашення заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість; 208 - кількість прострочених днів.

Облікові ставки НБУ за період заборгованості: з 05.06.2015 року по 27.08.2015 року - 30% (Постанова НБУ №154 від 02.03.2015 року); з 28.08.2015 року по 25.09.2015 року - 27% (Постанова НБУ №557 від 27.08.2015 року), з 25.09.2015 року по 30.12.2015 року - 22% (Постанова НБУ №627 від 24.09.2015 року) (а.с.52).

З 05.06.2015 року по 27.08.2015 року кількість днів прострочення становить 83, розрахункова ставка - 36%, пеня - 121125,25 грн.; з 28.08.2015 року по 25.09.2015 року кількість днів прострочення - 28, розрахункова ставка 32,4%, пеня - 36775,37 грн.; з 25.09.2015 року по 30.12.2015 року кількість днів прострочення - 97, розрахункова ставка - 26,4%, пеня - 103807,74 грн. Разом: 121125,25 + 36775,37 + 103807,74 = 261708,36 грн.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковим органом, у відповідності до ст.71 КАС України, не доведено правомірності своїх дій та не спростовано вище викладене.

Суд належним чином дослідив представлені докази, встановив обставини справи, надав їм відповідну правову оцінку і дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "08" серпня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.В. Жизневська

судді: Т.С. Котік

І.Г. Охрімчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "24" листопада 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/ Приватне акціонерне товариство "Агроресурс" вул.Нижньодворецька,35,м.Рівне,33001

3- відповідачу/ Головне управління Державної казначейської служби України у Рівненській області вул.С.Петлюри, 13,м.Рівне,Рівненська область,33028

Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області вул. Відінська,8,м.Рівне,33023

- ,