ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Полонець С.М.
Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.
ПОСТАНОВА
іменем України
"22" листопада 2016 р. Справа № 295/10538/16-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Жизневської А.В.
Котік Т.С.,
за участю секретаря судового засідання Марчук Ю.А.,
сторін та їх представників:
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, ОСОБА_3 на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "14" вересня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про нарахування та виплату призначеної пенсії
ВСТАНОВИВ:
В серпні 2016р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом про зобов'язання відповідача провести нарахування та виплачувати призначену позивачу пенсію з урахуванням раніше сум отриманих ним , а саме : додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 14.09.2016р. позов задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату позивачу призначеної пенсії, починаючи з 01.07.2016р. без обмеження кінцевої дати, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 24 місяці перед звільнення зі служби, на підстав довідок Військової частини А 1435 від 21.03.2016р., №249/214 від 15.06.2016р. та грошового атестату №142431.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції в частині відмови в позові щодо включення до розрахунку пенсії сум щомісячної додаткової грошової винагороди прийнято з порушення норм матеріального та процесуального права, позивач звернувся до суду апеляційної інстанції зі скаргою. Просить постанову суду від 14.09.2016р. скасувати в цій частині та прийняти нове рішення про задоволення вищевказаних вимог.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось до суду зі скаргою, в якій просить постанову суду від 14.09.2016р. скасувати та прийняти нове рішення про відмову в позові. В апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області посилається на те що надбавки, доплати, підвищення є виключно щомісячними додатковими видами грошового забезпечення і до їх складу не відносяться - щомісячні винагороди, одноразові види грошового забезпечення та індексація, які відповідно до частин 2,3 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначені, як окремі види грошового забезпечення. Одноразова грошова допомога військовослужбовцям при звільненні не входить до грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія за вислугу років згідно з ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за віком у відповідності до вимог, ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийняті оскарженого рішення, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про задоволення скарги ОСОБА_3 та відмову в задоволенні апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з огляду на наступне.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_3 з 20.03.2016 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В липні 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку призначеної йому пенсії, врахувавши фактично отримані ним у складі грошового забезпечення додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомогу при звільненні.
Листом від 18.07.2016 року за 1121/С-11 Головне управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило позивачу в задоволенні заяви про перерахунок пенсії з урахуванням поданих документів. Мотивуючи відмову, відповідач вказав на те, що постановою КМУ №393 від 17.07.1992р. не передбачено включення в додаткові види грошового забезпечення, які враховують для призначення пенсії щомісячна додаткова грошова винагорода, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексація та грошова допомога при звільненні.
Наведені обставини слугували підставою звернення позивача з даним позовом до суду.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким позов задоволено частково, колегія суддів враховує наступне.
Частиною 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.3 цієї ж статті Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі Закон № 2011-ХІ). Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Частиною 1 статті 9 Закону № 2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови). Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону № 2011-ХІІ.
У відповідності до ст.7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VІ єдиний внесок для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, а саме: підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, військових частин та органів, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства, нараховується на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства.
Отже, зазначені виплати є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців в разі нарахування та сплати з них єдиного внеску, а тому з врахуванням їх розміру має обчислюватись пенсія.
Така правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 березня 2015 року у справі № 21-70а15. Відповідно до статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Крім того, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення", згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Отже, зазначені допомоги, щомісячна додаткова грошова винагорода та індексація є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні бути враховані відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески.
Та обставина, що ОСОБА_3 нараховувалися та виплачувалися грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні, щомісячна додаткова грошова винагорода, індексація, а також те, що із зазначених сум оплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, підтверджується довідкою військової частини А 1435 від 15.06.2016р. №249/214 (а.с.16), грошовим атестатом.
Однак, при ухваленні судового рішення, суд першої інстанції не звернув увагу, що при призначенні пенсії позивачем надавалися документи, які підтверджують отримання ним у 2014-2015 роках щомісячної додаткової грошової винагороди (про врахування якої при нарахуванні та виплати пенсії також просив позивач в позові), яка зазначена в довідці військової частини А 1435 від 15.06.2016р. №249/214, а тому не врахування такої виплати є протиправним.
Відповідно, вимоги позивача щодо врахування щомісячної додаткової грошової винагороди при перерахунку пенсії є обґрунтованими та підлягають задоволенню в цій частині також.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з твердженням відповідача про те, що при перерахунку пенсії позивачу слід керуватися виключно обставинами, встановленими рішенням Конституційного Суду України від 13.05.2015 року по справі №4-рп/2015 щодо тлумачення ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до частини першої статті 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Згідно правових висновків Верховного Суду України, викладених у його постанові від 10.03.2015р. у справі №21-70а15 за позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Запорізького обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобов"язання здійснити перерахунок пенсії, Верховний Суд України дійшов висновку, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні та індексація з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Інші доводи скарги спростовуються наведеним вище та не можуть бити підставою для скасування рішення суду в задоволеній частині. Скарга Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задоволенню не підлягає.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судове рішення підлягає скасуванню в частині відмови в задоволенні решти позовних вимог, з прийняттям нового - про задоволення позовних вимог щодо включення до розрахунку пенсії сум щомісячної додаткової грошової винагороди. Відповідно скарга ОСОБА_3 підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Постанову Богунського районного суду м. Житомира від "14" вересня 2016 р. скасувати в частині відмови в задоволенні решти позовних вимог, прийняти в цій частині нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги ОСОБА_3.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату позивачу призначеної пенсії, починаючи з 01.07.2016р., з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, сум щомісячної додаткової грошової винагороди, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 24 місяці перед звільнення зі служби, на підстав довідки Військової частини А 1435 від 15.06.2016р.
В решті постанову суду залишити без змін.
Стягнути на користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір у сумі 606,32 грн. (шість сот шість гривен тридцять дві копійки) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: А.В. Жизневська
Т.С. Котік
Повний текст cудового рішення виготовлено "24" листопада 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,12442
3- відповідачу/відповідачам: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Ольжича, 7,м.Житомир,10003
4-третій особі: - ,