Рішення № 62974366, 17.11.2016, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
17.11.2016
Номер справи
908/2573/16
Номер документу
62974366
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 12/90/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.11.2016 Справа № 908/2573/16

Господарський суд Запорізької області у складі судді Смірнова О.Г.,

За участю секретаря судового засідання Бамбизова М.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні господарського суду справу № 908/2573/16

за позовом: Комунального підприємства «Водоканал», м. Запоріжжя

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат», м. Запоріжжя

про стягнення 325369,46 грн.

за участю представників:

від позивача ОСОБА_1, довіреність № 25 від 11.01.2016 року

від відповідача ОСОБА_2, довіреність №7 від 18.01.2016 року, ОСОБА_3, довіреність №57 від 18.10.2016 року

З метою усунення суперечностей у доводах та доказах сторін, у судових засіданнях 25.10.2016 року та 03.11.2016 року згідно вимог ст. 77 ГПК України були оголошені перерви до 03.11.2016 року та 17.11.2016 року без винесення процесуальних документів суду, за наслідком яких були складені протоколи відповідно до вимог ст. 811 ГПК України.

СУТЬ СПОРУ: Комунальне підприємство «Водоканал» звернулося до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» про стягнення плати за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію в сумі 325369,46 грн.

Представники позивача в судовому засіданні 17.11.2016 року підтримав позовні вимоги та наполягали на їх задоволенні, посилаючись на те, що 17.06.2015 року в ході здійснення контрольного відбору проб стічних вод відповідача, що надходять в міську каналізацію, і за результатами хімічних досліджень виявлено, що стічні води не відповідають встановленим нормам по залізу загальному. За результатами цих досліджень на підставі Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів України і Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізації м. Запоріжжя, відповідачу здійснений розрахунок розміру додаткової плати за скид понаднормативних забруднень, яка відповідно до проведеної перевірки склала 325369,46грн.

Додатково, в судовому засіданні позивачем озвучені пояснення стосовно тарифу на послуги водопостачання, які застосовувався при здісненні розрахунку додаткової плати понаднормативних забруднень.

Відповідач проти задоволення позовних вимог позивача заперечує. Свої запереченні відповідач виклав у відзиві на позовну заяву від 19.10.2016 №25-15/2109 та додаткових пояснення від 03.11.2016 №25-16/852. В обґрунтування своїх доводів відповідач посилається на результати хімічного аналізу паралельної проби санітарно-промислової лабораторії ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат», проведений 17.06.2015 року, які показали відсутність перевищення ПДК по залізу загальному. Отримавши 23.06.2015 року телефонограму про встановлення КП «Водоканал» перевищення допустимих концентрацій по залізу загальному (1,8 мг/дм при ДК - 0,65 мг/дм3) відповідачем на адресу позивача було направлено лист № 06/13-1310 від 26.06.2015 року про те, що за результатами аналізу лабораторії відповідача відсутнє перевищення ДК заліза загального у паралельному аналізі з показниками - 0,60 мг/дм3 при ДК - 0,65 мг/дм3 з посиланням на п. 7.9.23. «Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя, затверджених рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003 року № 167, та з пропозицією погодитись з результатами ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат». КП «Водоканал» не погодилося з пропозицією відповідача, пославшись в листі № 7427 від 08.07.2015 року на те, що згідно договору № 10334/4 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод в систему каналізування Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» має контрольну точку відбору проб стічних вод на скиді в міську каналізацію «КК». ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» 22.07.2015 року на КП «Водоканал», в свою чергу, направило лист № 06/13- від 21.07.2015 року, в якому підтвердило що для хімічних аналізів паралельна проба відбиралася в контрольному колодці «КК», маркування результатів хімічного аналізу «Водоканал КК - 1 (совм.)» означає номер проби відібраної 17.06.2015 року. Але не зважаючи на КП «Водоканал», скориставшись своїм монопольним становищем з надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації м. Запоріжжя та не маючи бажання виявити достовірну інформацію за результатами арбітражного аналізу, тільки 30.07.2015 року направив відповідачу претензію № 7426 від 08.07.2015 року, розуміючи, що у зв'язку із спливом терміну зберігання арбітражної проби (останнім днем строку збереження арбітражної проби, відібраної 17.06.2015 року, є 07.07.2015 року), проведення хімічного аналізу арбітражної проби для отримання достовірних показників здійснити буде неможливо. Відповіддю на претензію №25-20/1781 від 27.08.2015 року претензія позивача про перерахування суми додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у розмірі 325369,46 грн. відповідачем відхилена у повному обсязі. Також, відповідач в обґрунтування своїх заперечень посилається на витяг з Робочого журналу РЖ 17.07 ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» - «Зведений журнал видачі результатів аналізу стічних вод ЗТМК «КК» на скидання в міськканалізацію», яким підтверджується, що паралельний аналіз стічних вод колодязі «КК-1», який було відібрано 17.06.2015 року спільно працівниками ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» та КП «Водоканал», має маркування «КК-1» та його відібрано в контрольній точці «КК», та те, що проби, які відбираються ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» в контрольній точці «КК» у відповідний день мають маркування «КК-1», «КК-2» та далі (у разі віддібрання декількох проб). Крім того, посилаючись на листи ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» № 06-06-171 та № 06-06-176 від 24.02.2015 року, відповідач зазначає, що ключ від запорного засобу контрольного колодязя «КК» передано начальнику ІВП КІІ «Водоканал» ОСОБА_4 та те, що ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» проведено маркування контрольного колодязя «КК».

Зясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін і виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, приймаючи до уваги доводи позивача, заперечення відповідача, суд встановив:

Позов мотивовано тим, що 31.12.2013 року між Комунальним підприємством «Водоканал», надалі Водоканал, та Товариством з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат», надалі Абонент, укладений договір про надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації № 10334/4, далі Договір.

До вказаного Договору між сторонами були підписані додаткова угода № 1 від 17.03.2014 року, додаткова угода № 2 від 17.03.2014 року, додаткова угода № 2 від 31.03.2014 року, додаткова угода № 3 від 10.11.2014 року, додаткова угода № 4 від 02.03.2015 року, додаткова угода № 5 від 17.08.2015 року.

Відповідно до п. 1.1. Договору Водоканал забезпечує Абоненту подачу питної води на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчикам вул. Теплична,18. При цьому сторони керуються Законами України «Про питну воду та питне водопостачання» від 10 січня 2002 року № 2918-111, «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року № 1875-ІV, діючими «Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктах України», затвердженими наказом Мінжитлокомгоспу України від 27 червня 2008 року, далі за текстом цього Договору «Правила користування…», «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», затвердженими наказом Держбуду України від 19.02.2002 року № 37, далі за текстом цього Договору «Правила приймання…», «Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів», зареєстрованою Міністерством юстиції України 26 квітня 2002 року № 402/6690, далі за текстом цього Договору «Інструкція…», «Правилами приймання стічних вод у систему каналізування міста Запоріжжя», затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003 року, далі за текстом цього Договору «Правила приймання …м. Запоріжжя», «Правилами експлуатації та технічними вимогами до приладів обліку питної, технічної води, промислових та госпфекальних стоків» від 20.12.1993 року, далі за текстом цього Договору «Правила експлуатації…», «ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної призначеної для споживання людиною», ДБН 360-92, Сніп 2.04.02-84, «Правилами технічної експлуатації систем водопостачання і каналізації населених пунктів України», затвердженими наказом Міністерства х питань житлово-комунального господарства від 27.06.2008 року №191 (зі змінами).

Умовами п. 2 Договору ( в редакції Додаткових угод №2 від 31.03.2014 року та №3 від 10.11.2014 року) визначено, що договір укладається з 01.01.2014 року по 31.03.2015 року. Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії про його припинення не було письмово заявлено однією із сторін. Відносини сторін до укладання нового Договору регулюються даним Договором.

Згідно підпункту 3.1.1. п. 3.1. Договору Водоканал зобовязався забезпечити Абоненту подачу питної води з напором в точці підключення вводу Абонента до мереж Водоканалу до 10м в/ст і якістю у відповідності з «ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної призначеної для споживання людиною» в точці підключення вводу Абонента до мереж Водоканалу згідно розподілу зон обслуговування та балансової належності, а також приймання стоків в кількості, вказаній в цьому Договорі, з забрудненнями, не перевищуючими допустимі концентрації.

Підпунктами 3.2.1, 3.2.4 п. 3.2. Договору передбачені обовязки Абонента, а саме: своєчасно оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення, експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, прилади і пристрої на них у встановленому порядку у відповідності з цим Договором та нормативними документами, вказаними в п. 1.1. цього Договору, а також для забезпечення постійного обліку води мати резервні технічно придатні, держперевірені облікові прилади.

Як зазначено в пункті 3.2.9. Договору (в редакції додаткової угоди № 2 від 17.03.2014 року) Абонент зобовязаний виконувати скид стоків, якість та температура яких в контрольних точках основний майданчик вул. Теплична 18 «КК» повинна відповідати вимогам «Правил приймання...», «Правил приймання...м. Запоріжжя» і допустимим концентраціям, далі ДК (див. Додаток № 1 до п. 3.2.9.) температурний показник не повинен перевищувати 40°С (п. 4.3.7 «Правил приймання м. Запоріжжя») У випадку зміни ДК Водоканал повідомляє Абонента письмово.

Якщо Абонент приймає в свої мережі стічні води інших підприємств (організацій), якість стічних вод, яких надходить від інших підприємств (організацій) через мережі Абонента в контрольних точках: по Основному майданчику вул. Теплична, 18 «КК» (верхня труба), «КК-5Р (верхня труба)», ФНС (приймальний резервуар), повинна відповідати вимогам «Правил приймання…», «Правил приймання… м. Запоріжжя» і ДК (див. додаток №1 до 3.2.9).

Додатком № 1 до п. 3.2.9. Договору сторонами визначено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування. Так, показник якості стічних вод щодо заліза загального для підприємств, стічні води, яких надходять до ЦОС-1, складає 0,65 мг/дм3.

Підпунктом 5.2.2. Договору визначено порядок розрахунків за порушення умов цього Договору по водовідведенню, зокрема за скид стоків з перевищенням ДК, встановлених разовим аналізом, а при необхідності, середньодобових проб, Абонент зобовязаний сплатити Водоканалу кошти згідно претензії за скид в систему каналізації понаднормативних забруднень, складену у відповідності з «Правилами приймання...», «Правилами приймання... м. Запоріжжя», «Правилами користування..» та «Інструкцією...». Період, за який стягується плата за скид Абонентом понаднормативних забруднень складає три календарних місяця (поточний місяць та два попередніх). Перелік документів для оформлення Водоканалом плати за скид понаднормативних забруднень та стічних вод з температурою вище 400 С (в контрольних точках): акт відбору проб, протокол якості скиду стічних вод, розрахунок додаткової плати, рахунок за понаднормативний скид забруднень, претензія.

Як вбачається з матеріалів справи, 17.06.2015 року представниками Комунального підприємства «Водоканал» в присутності уповноваженого представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» майстра зміни ОСОБА_5, механіка ОСОБА_6 та ФЛП ОСОБА_7, здійснено відбір проб стічних вод, за результатами якого складений акт відбору проб стічних вод від 17.06.2015 року.

Так, відповідно до проведеного аналізу виявлено перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах відповідача, а саме показників якості заліза загального 1,80 мг/дм3 при допустимій концентрації 0,65 мг/дм3,що знайшло своє відображення в протоколі аналізу стічних вод з датою виписки від 17.06.2015 року. Тому позивачем розраховано додаткову плату за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя, яка становить 325369,46 грн. за період квітень 2015 року, травень 2015 року та червень 2015 року, яку він намагається стягнути.

Позивач в позові вказує, що відповідач в порушення умов п. 3.2.9., 5.2.2. Договору оплату за скид понаднормативних забруднень не здійснив, внаслідок чого у останнього виникла заборгованість в сумі 325369,46 грн. за виставленим рахунком № 10334/4 від 08.07.2015 року, у звязку з чим намагається стягнути її з останнього в судовому порядку.

Надавши правову кваліфікацію правовідносинам сторін, зясувавши правову норму, яка підлягає застосуванню у спірних відносинах, суд вважає доводи позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав:

За своєю правовою природою між сторонами склалися правовідносини, які виникли в процесі виконання договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення і повязані з наданням і отриманням вказаних послуг, які регулюються Законом України «Про питну воду та питне водопостачання» № 2918-ІІІ від 10.01.2002 року, Законом України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-ІV від 24.06.2004 року, Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27.06.2008 року (далі Правила користування № 190).

Сторони досягли всіх суттєвих умов договору, встановили його предмет, ціну, строк дії, а тому в розумінні вимог ст. ст. 638, 639 ЦК України договір вважається укладеним. Укладений договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобовязань, а саме майново-господарських зобовязань згідно зі статтями 173, 174, 175 ГК України (статтями 11, 202, 509 ЦК України) і відповідно до ст. 629 ЦК України є обовязковим для виконання сторонами.

Матеріали справи свідчать, що за наслідками контрольного відбору Комунальним підприємством Водоканал проб стічних вод відповідача, який здійснено у присутності уповноваженого представника відповідача, було виявлено наявність ОСОБА_7 загальногов обємі 1.80 мг/дм3 при допустимій концентрації 0,65 мг/дм3, тобто встановлено перевищення допустимих концентрацій забруднення по цих показниках.

Відповідно до п. 2.1. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених Наказом Держбуду України 19.02.2002 року № 37, далі Правила, Водоканали мають право, зокрема пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання та пред'являти Підприємствам претензії та позови (в установленому порядку) щодо відшкодування збитків, заподіяних системам комунальної каналізації, а також виставляти рахунки за скид понаднормативних забруднень.

Рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради № 167 від 29.05.2003 року затверджені Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя, далі Правила 2.

До вказаного рішення були внесені зміни рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради № 476 від 19.11.2009 року, зокрема в частині додатку 1 до Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя: затверджені допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування (ДК) у новій редакції.

Так, згідно зазначеного рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування, показників якості стічних вод для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-1: ОСОБА_7 загального становлять 0,65 мг/дм куб.

Пунктом 2.4. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених Наказом Держбуду України 19.02.2002 року № 37 передбачені обовязки підприємств, а саме: виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги, дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства, оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.

За умовами п. 7.7. Правил-2 при виявленні перевищень ДК забруднень, встановлених Договором або Правилами, Водоканал після завершення аналізу надсилає Підприємству повідомлення виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) впродовж 15 діб після закінчення аналізу. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал надсилає підприємству претензію, до якої додаються: протокол якості скиду стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод, рахунок для оплати за понаднормативний скид забруднень (передаються лише ті документи, які відсутні на Підприємстві).

З матеріалів справи вбачається, що про встановлені порушення відповідач був повідомлений телефонограмою від 23.06.2015 року (том 1, а.с. 23).

Матеріали справи свідчать, що позивач на виконання умов п. 7.7. Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя направив на адресу відповідача претензію № 7426 від 078.07.2015 року на сплату суми додаткової плати за скид понаднормативних забруднень в сумі 325369,46 грн. разом із розрахунком додаткової оплати, протоколом якості стічних вод та рахунком № 10334/4 від 08.07.2015 року, що підтверджується засвідченою копією фіскального чеку від 30.07.2015 року та описом вкладення від 30.07.2015 року (а.с. 25). Вказана претензія була отримана відповідачем 04.08.2015 року про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, засвідчена копія якого знаходиться в матеріалах справи (а.с. 25).

Згідно з п. 9.2. Правил-2 при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин в стічних водах Підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими Правилами ДК, Підприємства зобовязані провести оплату за скид понаднормативних забруднень Водоканалу, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод із вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нn), обємом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк).

Пунктом 9.3. Правил-2 визначено, що при виявленні Водоканалом в ході контролю якості стічних вод, які скидаються Підприємством, перевищення фактичної концентрації одного виду забруднення (Сф) над установленою Договором або Правилами допустимою концентрацією коефіцієнт кратності для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень визначається за формулою: Кк = Сф/ДК-1. Вказані положення кореспондуються з п. 2.3. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Державного комітету будівництва архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 року № 37.

Відповідно до п. 9.5. Правил-2 загальний коефіцієнт кратності з урахуванням перевищення допустимої концентрації декількох речовин та інших порушень не може бути більше 10 (якщо за розрахунком Кк більше 10, то приймають КК=10, окрім випадків, передбачених пунктами 9.2.1, 9.2.2. Правил-2).

Відповідно до п. 9.6. Правил-2, період за який стягується плата за скид підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, встановлених разовим аналізом, складає не більше трьох календарних місяців (поточного місяця та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь обєм стічних вод, скинених Підприємством, за цей період з даного обєкту.

Поряд з цим, умовами п. 5.2.2. Договору сторони диспозитивно погодили, що за скид стоків з перевищенням ДК, встановлених разовим аналізом, а при необхідності, середньодобових проб, Абонент зобовязаний сплатити Водоканалу кошти згідно претензії за скид в систему каналізації понаднормативних забруднень, складену у відповідності з «Правилами приймання...», «Правилами приймання... м. Запоріжжя», «Правилами користування...» та «Інструкцією...». Період, за який стягується плата за скид Абонентом понаднормативних забруднень складає три календарних місяця (поточний місяць та два попередніх).

Таким чином, розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на весь обсяг стічних вод, що скинуті підприємством у мережу міської каналізації за період з 01.04.2015 року по 30.06.2015 року на суму 325369,46 грн. відповідає приписам пунктів 9.3, 9.5., 9.6. Правил-2 та положенням п. 5.2.2. Договору.

Разом з тим, пунктом 7.9.16. Правил 2 передбачена можливість використання як Водоканалом так і Підприємством паралельного аналізу проб для перевірки та уточнення результатів основного аналізу. Так вказаним пунктом Правил-2 визначено, що паралельний аналіз проби - це аналіз проби, відібраної паралельно з основним та виконаний Підприємством.

Згідно з п. 7.9.18. Правил-2 паралельний аналіз може проводитися Підприємством тільки в хімічній лабораторії, що акредитована на право проведення вимірювань хімічних показників стічних вод. Відповідальність за достовірність результатів аналізу несе лабораторія, яка проводила аналіз.

Як свідчать матеріали справи представниками відповідача була відібрана паралельна проба, що зазначено в акті відбору проб від 17.06.2015 року. Результат хімічного аналізу паралельної проби санітарно-промислової лабораторії відповідача, проведений 17.06.2015 року, показав відсутність перевищення ПДК по залізу загальному, контрольною точкою відбору паралельної проби аналізу стічних вод лабораторії цеха №12 ЗТМК 17.06.2015 року зазначено «Водоканал КК-1 (совм)». Проте, пунктом 3.2.9. договору №10334/4 від 31.12.2013 року сторонами, в порядку ст. ст. 6, 626, 627, 628 ЦК України, диспозитивно погодили, що контрольною точкою скиду стоків для Абонента - Основний майданчик вул. Теплична, 18 «КК», а у разі приймання Абонентом в свої мережі стічних вод інших підприємств (організацій) Основний майданчик вул. Теплична,18 «КК (верхня труба)», «КК-5Р (верхня труба)», «ФНС (приймальний резервуар)». Інших контрольних точок умови договору не місять.

Умовами п. 2.4.4. Правил-2 передбачений обовязок Підприємства сплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників, перевищенні договірних обсягів, а також порушенні Правил в терміни, встановлені Договором.

На оплату додаткової плати за скид понаднормативних забруднень позивачем був виписаний відповідачу рахунок № 10334/4 від 08.07.2015 року на суму 325369,46 грн.

Втім відповідач всупереч умов Договору та Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя оплату рахунка № 10334/4 від 08.07.2015 року за скид понаднормативних забруднень не здійснив.

В силу загальної норми передбаченої у статті 599 ЦК України та спеціальної нормі визначеної у частині першої ст. 193 ГК України субєкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобовязання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобовязання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Стаття 33 ГПК України зобовязує сторін довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень. Вимоги статті 34 ГПК України визначають, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Втім, ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили і оцінюються судом в розумінні вимог статті 43 ГПК України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Позивач довів суду факт перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин (ОСОБА_7 загального та нафтопродуктів) у стічних водах відповідача. Відповідач доказів оплати додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на весь обсяг стічних вод, що скинуті у мережу міської каналізації за період з 01.04.2015 року по 30.06.2015 року, суду не надав.

За таких обставин, позовні вимоги Комунального підприємства «Водоканал» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» про стягнення оплати за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію за період з 01.04.2015 року по 30.06.2015 року в сумі 325369,46 грн. обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Твердження відповідача про те, що паралельний аналіз стічних вод відбирався в контрольному колодязі «КК», а маркування результатів хімічного аналізу «Водоканал КК-1 (совм.)» означає номер проби відібраний 17.06.2015 року, не узгоджуються із зазначеною у результатах паралельного аналізу стічних вод лабораторії цеха №12 ЗТМК 17.06.2015 року інформацією, оскільки в графі «Точка отбора» зазначено «Водоканал КК-1 (совм)» (а.с. 50).

Посилання відповідача на витяг з Робочого журналу РЖ 17.07 TOB «ЗТМК» - «Зведений журнал видачі результатів аналізу стічних вод ЗТМК «КК» судом не приймається, оскільки із інформації, що міститься у наданих витягах із журналу не можливо встановити що проба КК-1 відбиралась саме із контрольної точки відбору проб - КК, вул. Теплична, 18., що погоджено умовами Договору.

Посилання відповідача на монопольне становище КП «Водоканал» приймається судом до уваги з урахуванням положень Закону України «Про природні монополії» та Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції».

Витрати по сплаті судового збору в сумі 4880,54 грн. покладаються на відповідача у справі - Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат», відповідно до вимог ст. ст. 44, 49 ГПК України.

У судовому засіданні, яке відбулося 17.11.2016 року, згідно частини 2 статті 85 ГПК України, було проголошено скорочений текст рішення, а саме його вступну та резолютивну частини.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 34, 44, 49, 82, 82-1, 84, ч. 2 ст. 85 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги Комунального підприємства «Водоканал» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат», 69600, м. Запоріжжя, вул. Теплична, 18, код ЄДРПОУ 38983006, на користь:

- Комунального підприємства «Водоканал», 69002, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, буд. 61, код ЄДРПОУ 03327121, оплату за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію за період з 01.04. 2015 року по 30.06.2015 року в сумі 325369 (триста двадцять пять тисяч триста шістдесят девять) грн. 46 коп., витрати зі сплати судового збору в сумі 4880 (чотири тисячі вісімсот вісімдесят) грн. 54 коп., видавши наказ.

Повне рішення складено 21.11.2016 року.

Суддя О.Г.Смірнов

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.