Справа № 569/14745/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2016 року Суддя Рівненського міського суду Галінська В.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рівненського об"єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до Рівненського міського суду Рівненської області із вищевказаним позовом, в якому просить визнати протииправними дії Рівненського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області з приводу відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 та зобов"язати Рівненське об"єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, згідно із Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ в розмірі 90% від заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи з урахуванням сум премій та надбавок, починаючи з 01.12.2015 року відповідно до листа Головного управління статистики у Рівненській області №12-45/233 від 20.10.2016 року; стягнути з Рівненського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на її користь судові витрати.
В обґрунтування своїх вимог вказує на те, що вона перебуває на обліку в Рівненському об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ".
21.10.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу" та Постанови Кабінету міністрів України від 09.12.2015 року №1013 у зв"язку із підвищенням посадових окладів державним службовцям, та надала лист Головного управління статистики у Рівненській області від 20.10.2016 року №12-45/233, в якому відображені складові заробітної плати за посадою головного спеціаліста - економіста Головного управління статистики у Рівненській області станом на 01.12.2015 року. Листом від 03.11.2016 року за №923/10, а не рішенням, відповідачем було відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії, як державному службовцю із посиланням на те, що, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213-VІІІ з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу". З 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених названими законами, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Ухвалою суду від 11 листопада 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського об"єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії в частині перерахунку та виплати пенсії з 01 грудня 2015 року по 09 травня 2016 року - залишено без розгляду у зв"язку із пропуском строку для звернення до суду.
Ухвалою суду від 11 листопада 2016 року відкрито провадження по справі у порядку скороченого провадження щодо заявлених вимог позивача.
Копія ухвали про відкриття скороченого провадження та копія позову направлена судом відповідачу з наданням строку для письмових заперечень на позов або заяви про визнання позову. У встановлений строк від відповідача надійшли до суду заперечення, в яких відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначили, що ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин щодо перерахунку пенсії) передбачала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Проте, починаючи із 01.06.2015 року згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року №213-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" (далі Закон №2І3-VIII) скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до відповідно Законів України, в т.ч. "Про державну службу". Тобто з 01 червня 2015 року, пенсії, що визначені в порядку та на умовах, згідно із Законом України "Про державну службу", не призначаються, а раніше призначені пенсії- не перераховуються. Також вказали, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 внесено зміни до постанови КМ України від 21.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсії", якими вилучено п. 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати для проведення перерахунку пенсій державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Крім того, просили постановити ухвалу про звернення Рівненського міського суду до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Верховного Суду України подання щодо конституційності окремих положень п. 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" в частині скасування порядку призначення та перерахунку пенсії державним службовцям; зупинити провадження у справі до вирішення питання за наслідками розгляду Верховним Судом України клопотання Рівненського міського суду.
У відповідності до ч.4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, оцінюючи повідомлені позивачем у позові та відповідачем у запереченнях обставини, вважає їх достатніми для прийняття законного рішення у скороченому провадженні згідно абзацу 2 ч.1 ст. 183-2 КАС України та не бачить підстав для виклику осіб та проведенні судового засідання за загальними правилами КАС України.
Суд, перевіривши викладені в позовній заяві та письмових запереченнях доводи, дослідивши матеріали справи, та оцінивши їх в сукупності, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Рівненському об"єднаному управління Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію за віком, яку їй призначено відповідно до вимог ЗУ "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ в розмірі 90% заробітної плати, що не заперечується відповідачем. Останнім місцем її роботи була посада головного спеціаліста - економіста Головного управління статистики у Рівненській області.
21.10.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу" та Постанови Кабінету міністрів України від 09.12.2015 року №1013 у зв"язку із підвищенням посадових окладів державним службовцям.
З оглянутого судом листа Головного управління статистики у Рівненській області від 20.10.2016 року №12-45/233 вбачається, що заробітна плата ОСОБА_1 за посадою головного спеціаліста - економіста Головного управління статистики у Рівненській області станом на 01.12.2015 року становить у розмірі 4918,85 грн., з яких: оклад- 1723,00 грн; ранг "10"-80,00 грн; вислуга 40% - 721,20 грн ; надбавка 35,96% - 907,70 грн; премія 86,3%- 1486,95 грн..
Листом від 03.11.2016 року за №923/10, відповідачем було відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії, як державному службовцю із посиланням на те, що, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213-VІІІ з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу". З 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених названими законами, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом"якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв"язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31.05.2000 року (далі - Порядок № 865).
Згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Пунктом 5 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014 р.) було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 року, а саме: виключено п. 4, а п. 5 викладено в новій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного Фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".
На теперішній час, Кабінетом Міністрів України, всупереч положень статті 37-1 Закону № 3723-XII, не визначено порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям..
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні від 27 травня 2013 року у справі "Суханов та Ільченко проти України", першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету в "інтересах суспільства". Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено "справедливий баланс" між загальними інтересами суспільства та обов"язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар. Більш того, Європейський Суд вказав, що Кабінет Міністрів України мав визначити розмір надбавки до пенсії, однак, жодного рішення з цього приводу прийнято не було. Таким чином, у даному випадку відмова держави здійснити певні дії становила втручання в права заявників, передбачені ст.1 Першого протоколу, так як заявники мали "законне сподівання" на перерахунок пенсії. Подібна бездіяльність з боку Уряду України була кваліфікована Європейським судом з прав людини як порушення майнового інтересу заявника, передбаченого статтею 1 Першого протоколу до Конвенції ( параграфи 51-56 ) та потягнула за собою стягнення на користь заявників справедливої сатисфакції.
Аналогічну правову позицію Європейського суду з прав людини також викладено й у справі "Будченко проти України", в якій Суд вказав, що Уряд України повинен запровадити правові механізми, необхідні для реалізації прав громадян на соціальні пільги, у тому числі на які мав право заявник.
Згідно із п.23 рішення "Кечко проти України" від 8 листопада 2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Суд вважає, що відсутність встановлених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 звернулася до відповідача саме з приводу перерахунку вже призначеної їй пенсії, то будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.
Враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 10.05.2016 року у зв"язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Таким чином, позовна вимога щодо зобов"язання відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії державного службовця згідно із Законом України "Про державну службу" обґрунтована та підлягає до задоволення.
Щодо клопотання відповідача в частині постановлення ухвали про звернення Рівненського міського суду до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності окремих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015року №213-VIII в частині скасування порядку призначення та перерахунку пенсії державним службовцям та зупинення провадження по даній справі, вважаю його таким, що задоволенню не підлягає, оскільки не входить до повноважень Рівненського міського суду.
Згідно ч.1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб"єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
У відповідності до ч.1ст. 94 КАС України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати по оплаті судового збору у сумі 551,21 грн..
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 171-2, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського об"єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Рівненського об"єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов"язати Рівненське об"єднане управління пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ в розмірі 90 відсотків відповідно до заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи з урахуванням сум премій та надбавок, починаючи з 10 травня 2016 року відповідно до листа Головного управління статистики у Рівненській області №12-45/233 від 20.10.2016 року.
Стягнути з бюджетних асигнувань Рівненського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 551 (п"ятсот п"ятдесят одна) гривня 21 (двадцять одна) копійка.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у звязку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обовязки.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя -