Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
24.11.2016 р. №820/5519/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Орджонікідзевського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, третя особа: Головне управління Державної міграційної служби у Харківській області, ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Орджонікідзевського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, третя особа: ОСОБА_3, в якому просять суд, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог: зобов'язати Орджонікідзевський районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни до актового запису № 237 від 27.04.2012 про народження ОСОБА_2 та вказати батьком дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина Федеративної Республіки Нігерія.
Ухвалою суду від 31.10.2016 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління ДМС України у Харківській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на її звернення до Орджонікідзевського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області щодо внесення змін до актового запису про народження №237 отримала висновок, яким у внесенні змін до вказаного запису - відмовлено, зазначений висновок позивач вважає необґрунтованим, через що просить зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 та вказати батьком дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина Федеративної республіки Нігерія.
Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача ОСОБА_5 через канцелярію суду надійшли письмові заперечення на позов, в яких представник відповідача зазначила, що під час спірних правовідносин відповідач діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством, керуючись п. 14 ст. 1 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", а також положеннями ст. 26 Конституції України. Також представник відповідача, просила слухати справу у відсутності представника відповідача, покладаючись на розсуд суду.
Від позивача через канцелярію суду надійшла заява, в якому позивач просить справу розглядати в письмовому провадженні без участі позивача, а також зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Від представника третьої особи - ГУ ДМС У Харківській області - Кезля М.Д., а також третьої особи - ОСОБА_3 через канцелярію суду надійшли клопотання, в якому представник третьої особи - ГУ ДМС У Харківській області та третя особа - ОСОБА_3 просить справу розглядати їх без участі.
Судом розглянуто справу у письмовому провадженні у відповідності до ч.6 ст.128 КАС України, оскільки відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, і прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутні потреби заслухати свідка чи експерта.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.41 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь - які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Порядок реєстрації актів цивільного стану в Україні регламентується Правилами реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5 (з наступними змінами), та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за №55/18793.
Як встановлено з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 не перебуває у шлюбі та є матір'ю одиначкою, а тому відомості про батька були внесені відповідно до ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України.
Частиною 1 ст. 135 СК України передбачено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження сина позивача ОСОБА_2 від 14.11.2013 серії НОМЕР_1 (а.с.29) батьком дитини визначено ОСОБА_7 .
З огляду на викладене, а також на положення чинного законодавства позивач скористалася своїм правом щодо внесення відомостей щодо батька дитини.
Згідно матеріалів справи, ОСОБА_1 звернулася до Орджонікідзевського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області щодо визнання батьківства відносно свого сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянином Нігерії ОСОБА_3.
У відповідь на вказане звернення ОСОБА_1 прийнято рішення Орджонікідзевським районним у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 23.09.2016 №1774/12-04-05 про відмову у визнанні батьком ОСОБА_2 - громадянина Нігерії ОСОБА_3. Зазначене рішення вмотивоване тим, що громадянин Нігерії ОСОБА_3 незаконно перебуває на території України.
Проте судом встановлено, що при реєстрації актового запису та при видачі свідоцтва про смерть відділом реєстрації актів цивільного стану невірно зазначене по батькові померлої.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно ч.4 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до п.1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за №55/18793 - внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Пунктом 1.7 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Пунктом 2.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання встановлено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану подаються до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу реєстрації актів цивільного стану районного, районного в місті, міського (міста обласного значення) міськрайонного управління юстиції за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб. Відділ реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити громадянину в прийнятті та розгляді заяви про внесення змін.
Заява про визнання батьківства, яка є підставою для внесення змін, може бути подана до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про народження або за місцем постановлення рішення суду про визнання батьківства.
Пунктом 2.5 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання встановлено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану подаються: особами, щодо яких були складені ці актові записи; одним з батьків неповнолітніх (малолітніх); піклувальниками неповнолітніх та опікунами малолітніх; опікунами недієздатних осіб; спадкоємцями померлого.
Пунктом 2.6 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання встановлено, що разом із заявою про внесення змін до актових записів цивільного стану заявниками подаються: паспорт або паспортний документ; свідоцтва про реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Пунктом 2.7 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання встановлено, що на підтвердження достовірності представлених заявником документів про реєстрацію актів цивільного стану відділом реєстрації актів цивільного стану додаються до матеріалів справи копії відповідних актових записів цивільного стану або витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому. Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, міститься в іншому відділі реєстрації актів цивільного стану України, то відділ реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит на підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія, або затребує копію цього актового запису цивільного стану.
Пунктом 2.12 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання встановлено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін, доповнень до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Пунктом 2.13 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання встановлено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є серед іншого, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану районного, районного в місті, міського (міст обласного значення), міськрайонного управління юстиції, а також постанова адміністративного суду.
Пунктом 1.15 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання встановлено, що відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Відповідно до ст. 5 Закону України „Про органи реєстрації актів громадянського стану" до завдань органів реєстрації актів громадянського стану відноситься, в тому числі, і внесення до актових записів необхідних змін, доповнень та виправлень на підставі документів, які підтверджують факти, що підлягають реєстрації. Перелік цих документів визначається п. 2.4 вищевказаного Положення, але при цьому відсутній вичерпний перелік документів, які підтверджують факт, що потребує підтвердження. Виходячи з положень наведених вище нормативних актів, внесення змін в актовий запис можливе згідно з даними паспорту громадянина.
Згідно з Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р., N 52/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 р., N 719/4940, з наступними змінами, встановлено, що згідно п.8 державна реєстрація народження проводиться за усною чи письмовою заявою батьків дитини, чи одного з них, а в разі смерті батьків або в разі, якщо вони з інших причин не можуть зареєструвати народження - за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров'я, в якому народилась дитина або в якому на цей час вона перебуває (п.8 Правил).
Згідно п. 12 Правил одночасно із заявою про державну реєстрацію народження подаються паспорти батьків або інших осіб, а також документ, який є підставою для внесення відомостей про батька дитини (свідоцтво про шлюб, спільна заява матері та батька, заява матері). Надання свідоцтв про народження батьків або інших осіб, що подають заяву про реєстрацію народження дитини, Правилами не передбачено.
Згідно ч.6 ст.22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_2 покладено на Орджонікідзевський районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані, відповідають вимогам діючого законодавства, а тому підлягають задоволенню.
Враховуючи наведене та керуючись Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 №55/18793, Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", ст. ст. 51, 71, 160, 161, 162, 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Орджонікідзевського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, третя особа: Головне управління Державної міграційної служби у Харківській області, ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити певні дії - задоволено в повному обсязі.
Зобов'язати Орджонікідзевський районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни до актового запису № 237 від 27.04.2012 про народження ОСОБА_2, визначивши батьком дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина Федеративної Республіки Нігерія.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Мар'єнко Л.М.