Постанова № 62969033, 24.11.2016, Фортечний районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Кіровський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
24.11.2016
Номер справи
404/4019/16-а
Номер документу
62969033
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 404/4019/16-а

Номер провадження 2-а/404/1056/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2016 року Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:

Головуючого судді - Іванової Н.Ю.

при секретарі - Гуйван О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кіровоградського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання протиправними дій суб»єкта владних повноважень та зобов»язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Кіровоградського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, по якому просить:

- Визнати неправомірними дії Кіровоградського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії за вислугою років, за померлого чоловіка ОСОБА_2 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111), на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області від 11.05.2016 № 18-249 вих. -16 про заробітну плату з розрахунку 60% із середнього заробітку годувальника, без обмеження граничним розміром;

- Зобов»язати Кіровоградського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести перерахунок пенсії (згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру»), на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області від 11.05.2016 № 18-249 віих.-16 про заробіток, для перерахунку пенсії в розмірі 60 % від суми заробітку годувальника за відповідною посадою, без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років з дня звернення із заявою про перерахунок, тобто з 02.06.2016 року.

На обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона перебуває на обліку в Кіровоградському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію за вислугу років призначену з 24.11.2008 року за померлого чоловіка (годувальника) ОСОБА_2, який працював на посаді прокурора. Вперше пенсію за віком було призначено 18.11.2008 року відповідно до ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». Загальний страховий стаж годувальника становить - 40 років 3 місяці 25 днів, з них 29 років 3 місяці 7 днів на посаді прокурора. 02.06.2016 року вона звернулась до відповідача з заявою згідно якої просила здійснити їй перерахунок пенсії за вислугою років за правилами ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 р. № 2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», згідно поданої довідки прокуратури Кіровоградської області від 11.05.2016 р. № 18-249 вих. - 16 про заробіток для здійснення перерахунку пенсії в розмірі 60% від суми заробітку годувальника за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років з 02.06.2016 року. Проте відповідач відмовив в перерахунку пенсії за вислугою років згідно рішення № 182/Ж-11 від 03.06.2016 року, так як, відповідно до п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У зв»язку з цим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених законами не призначаються. Вважає дії відповідача про відмову в перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 р., незаконними і такими, що порушують її гарантовані Конституцією України соціальні права на пенсійне забезпечення.

Позивач в судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи без ї участі, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Подав до суду заяву про розгляд справи без його участі. Також, представник відповідача подав до суду письмові заперечення в обґрунтування яких зазначено, що позивач отримує пенсію по втраті годувальника, яка призначена на підставі норм Закону України «Про прокуратуру» № 1789 від 1991 року. Представник відповідача вважає посилання позивача на норми статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 від 1991 року, які не діють з 16.07.2015 року недопустимим. Управління не має законних підстав для проведення перерахунку пенсії починаючи з 01.02.2016 року. Діючою нормою статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697 визначено, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій визначається Кабінетом Міністрів України. Позивач не є працівником прокуратури, а значить нормами статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697 взагалі права на перерахунок пенсії не має. Проведення перерахунку на підставі недіючих норм (Закону України «Про Прокуратуру» № 1789 від 1991 року) є неможливим (а.с. 31-33).

Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд встановив таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Кіровограді та отримує пенсію по втраті годувальника ОСОБА_2, який працював на посаді прокурора прокуратури Кіровоградської області, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991 року (в редакції від 10.09.2008 року).

Відповідно до частини 16 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991 року (в редакції від 10.09.2008 року) членам сімей прокурора або слідчого (батькам, дружині, чоловіку, дітям, які не досягли 18 років або старшим цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення ними 18 років, а тим, які навчаються, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23-річного віку), які були на його утриманні на момент смерті, призначається пенсія на випадок втрати годувальника, за наявності у нього стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків від середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 80 відсотків - на двох і більше членів сім'ї.

ОСОБА_1 02.06.2016 року звернулася до Управління пенсійного фонду України в м. Кіровограді з заявою про перерахунок пенсії по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Проте, листом Управління пенсійного фонду України в м. Кіровограді № 182/Ж-11 від 03.06.2016 року відмовлено у здійснені вищевказаного перерахунку (а.с. 12-14).

Відмова мотивована тим, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку із викладеним з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-18 передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На сьогодні в Україні така постанова відсутні, в зв'язку з чим законодавчі підстави для проведення перерахунків відсутні.

Рішенням Кіровоградського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області № 8195330 від 26.10.2016 р. позивачу відмовлено в перерахунку пенсії.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Підстави та порядок перерахунку пенсій, на час виникнення спірних правовідносин були врегульовані частиною 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року (в редакції від 10.09.2008 року).

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності з 14.06.2012р., працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року. При цьому пенсія обчислюється за нормами Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505, в розмірі 60 відсотків від суми (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування.»

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991 року (в редакції від 10.09.2008 року).

Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.

Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно частини 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, слід виходити із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян та членів їх сімей, що знаходяться у них на утриманні, як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Враховуючи викладене у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, членів їх сімей, що знаходяться у них на утриманні, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а тим більше відсутністю механізму, що регулює ці питання.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6-11, 69-71, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С ТА Н О В И В :

Адміністративний позов- задовольнити.

Визнати неправомірними дії Кіровоградського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії за вислугою років, за померлого чоловіка ОСОБА_2 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111), на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області від 11.05.2016 № 18-249 вих. -16 про заробітну плату з розрахунку 60% із середнього заробітку годувальника, без обмеження граничним розміром.

Зобов»язати Кіровоградське об»єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру»), на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області від 11.05.2016 № 18-249 віих.-16 про заробіток, для перерахунку пенсії в розмірі 60 % від суми заробітку годувальника за відповідною посадою, без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років з дня звернення із заявою про перерахунок, тобто з 02.06.2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (що знаходиться за адресою: м. Кропивницький, вул. Соборна 4) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в сумі 1102,40 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда Н. Ю. Іванова