Постанова № 62967659, 22.11.2016, Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
22.11.2016
Номер справи
357/11344/16-а
Номер документу
62967659
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 357/11344/16-а

2-а/357/546/16

П ОС Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 листопада 2016 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючий - суддя Ярмола О. Я. ,

при секретарі - Ліщинська О. С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в м.Біла Церква, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Білоцерківському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з вказаним позовом мотивуючи тим, що вона є пенсіонером та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Білоцерківському районі Київської області, отримує пенсію державного службовця. 30.07.2016 р. вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та їй було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з більшого заробітку, встановленого з 01.05.2016 р. по займаній посаді, з якої було призначено пенсію, оскільки пунктами 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889- VП передбачено лише право державних службовців, за певних умов, призначення пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ, проведення перерахунків раніше призначених пенсій не передбачено. Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ втратив чинність Закон №3723-ІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Позивач просить суд визнати протиправними дії УПФУ в Білоцерківському районі щодо відмови провести перерахунок пенсії позивача в зв'язку з підвищенням з 01.05.2016 року посадових окладів державних службовців, зобов'язати УПФУ в Білоцерківському районі здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 в зв'язку з підвищенням з 01.05.2016 року посадових окладів державних службовців, стягнути з УПФУ в Білоцерківському районі Київської області на її користь судовий збір за подачу адміністративного позову 551,20 грн.

В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача УПФУ в Білоцерківському районі позов не визнав.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в управлінні ПФУ Білоцерківського району, та отримує пенсію з 26.08.2010 року, яка призначена відповідно до Закону України «Про державну службу», у розмірі 80 % від заробітної плати.

Встановленим є те, що Департамент регіонального розвитку та житлово-комунального господарства Київської облдержадміністрації видав позивачу «Довідку про заробітну плату, що подається для порахунку пенсії непрацюючим держслужбовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсії».

В судовому засіданні встановлено, що позивач звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку її пенсійного забезпечення з більшої заробітної плати, встановленої з 01.05.2016 року в зв'язку з набранням чинності Законом України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 р. та відповідно до доданої позивачем нової довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Встановленим є те, що відповідач, розглянувши звернення позивача прийняв 04.08.2016 року Розпорядження № 144413, яким відмовив ОСОБА_2 в проведенні перерахунку пенсії з більшого заробітку, встановленого з 01.05.2016 року по займаній посаді, з якої було призначено пенсію. При цьому відповідач послався на положення пунктів 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889- VІІІ від 10.12.2015 р. де передбачено лише право державних службовців, за певних умов, на призначення пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ, проведення перерахунків раніше призначених пенсійне передбачено. Згідно з п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ втратив винність Закон України №3723-ХІІ, крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Заперечуючи позов, представник відповідача, послався також, на ст. 90 Закону України «Про державну службу» в ред. від 10.12.2015 року, де по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані з пенсійним забезпечення державних службовців, а тому, відповідач вказує, що відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців

При вирішенні даного позову, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

За Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу (частина перша ст. 40).

Відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії), У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим

державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права

на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом

відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної

плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове

державне пенсійне страхування працюючого державного службовця

відповідної посади та рангу на момент виникнення права на

перерахунок пенсії. ( Частина друга статті 37-1 із змінами, внесеними згідно із Законом N 3108-IV ( 3108-15 ) від 17.11.2005 ) ( Закон доповнено статтею 37-1 згідно із Законом N 432-IV ( 432-15 ) від 16.01.2003 ).

Також, відповідно до п.п. 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 р. № 426, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку відповідно до рішень його Правління) або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати заробітна плата для перерахунку пенсії, призначеної у тому числі до набрання чинності Законом, визначається в такому порядку: іншим пенсіонерам - на підставі поданої заяви та необхідних документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII є протиправним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Також суд приймає доводи позивача, що у даному випадку слід застосувати норми закону, які діяли на момент призначення її пенсії. Тобто, дія нового Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року поширюється виключно на тих осіб, пенсія яким призначена після набрання законної сили цим законом. А в даному випадку мова йде про перерахунок вже призначеної і виплачуваної пенсії.

Оскільки предметом позову є перерахунок пенсії позивачу, то застосування до спірних правовідносин п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ та пунктів 10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889- VІІІ від 10.12.2015 р. є безпідставним.

Така правова позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 28.07.2016 року К/800/10756/16.

Згідно ст.22 Конституції України права, свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Положеннями частини першої статті 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час діїякого вони настали або мали місце.

Пенсія позивачу призначена на підставі спеціального закону в 2010 році та виплачується до теперішнього часу.

З аналізу вищенаведеного суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим службовцям згідно з довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постановах від 20.02.2012 року № 21-430а11, від 14.05.2013 року № 21-125а13, від 28.05.2013 року № 21-97а13.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 37,37-1 Закону України «про державну службу» (в ред. Від 01.01.2008р.), ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2013 р. № 426, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати дії УПФУ в Білоцерківському районі Київської області щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 в зв'язку з підвищенням з 01.05.2016 року посадових окладів державних службовців відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» /в ред. 16.12.1993 року/.

Зобов'язати УПФУ в Білоцерківському районі здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 в зв'язку з підвищенням з 01.05.2016 року посадових окладів державних службовців.

Стягнути з УПФУ в Білоцерківському районі Київської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір за подачу адміністративного позову 551,20 грн.

Постанова може бути оскаржена до Київського адміністративного апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя О. Я. Ярмола