Постанова № 62965695, 24.11.2016, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2016
Номер справи
п/811/852/16
Номер документу
62965695
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 листопада 2016 року Справа № П/811/852/16

Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження справу за позовом Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області (далі - позивач) до Державного підприємства "Олександрівське лісове господарство" (далі - відповідач) про стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить стягнути з відповідача в дохід державного бюджету кошти, отримані без установлених законом підстав та з порушенням законодавства, в сумі 375 090 грн..

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на виконання пункту 2.11 Плану контрольно-ревізійної роботи ДФІ України на III квартал 2015 р. проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01.07.2011 р. по 31.08.2015 р., в ході якої встановлено, що в період 2011-2014 рр. за КПКВ 1901060 "Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді", внаслідок обрахунку потреби в бюджетних коштах з порушенням пункту 4 "Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів з ведення лісового і мисливського господарства та для створення захисних лісових насаджень і полезахисних лісових смуг", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.07 №253, затверджено асигнування в завищених на 489,7 тис грн. розмірах, в тому числі профінансована сума - 375,09 тис грн., не профінансована - 114,61 тис грн., що є порушенням п.29 "Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.02 №228. Так, за результатами ревізії, в порядку ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", відповідачу направлено листа-вимогу про усунення порушень від 15.12.2015 р. № 11-07-14-14/6088, на який підприємством була надана інформація від 20.01.2016 р. №11-31/21 про відмову в усунені виявлених порушень, що й стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити з підстав, зазначених в позові та наданих суду додаткових поясненнях. Також, представником позивача подано клопотання про подальший розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с.104).

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений вчасно та належним чином (а.с.100). Однак, з поданий суду письмових заперечень позовні вимоги не визнав, просив суд в їх задоволені відмовити з огляду на те, що збитки відшкодовуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, а правильність обчислення їх розміру перевіряє суд, який розглядає даний позов, отже, такі справи підсудні саме господарським судам (а.с.43-44). Крім того, при здійсненні перевірки діяльності ДП "Олександрівське лісове господарство" в частині отримання бюджетних коштів, позивачем не було доведено факт неправомірних дій відповідача, які б призвели до негативних наслідків для держави, достовірно не встановлено які ж саме норми права були порушенні при отриманні бюджетних коштів, а тому висновки про завищення потреби в коштах на загальну суму 375,09 тис. грн. є незаконними та необґрунтованими (а.с.72-73).

Згідно із ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відтак, заслухавши думку представника позивача, суд дійшов висновку про подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні в справі документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та всебічно й повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Державне підприємство "Олександрівське лісове господарство" зареєстроване як юридична особа, засноване на державній власності, належить до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України (а.с.56-57, 74-79).

Судом встановлено, що на виконання пункту 2.11 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на III квартал 2015 року та на підставі направлень, виданих начальником ДФІ в Кіровоградській області від 14.09.2015 р. №480, від 14.09.2015 р. №481, від 18.09.2015 р. №490 та від 15.11.2015 р. №563, головним державним фінансовим інспектором Коріньовською І.А., провідним державним фінансовим інспектором Руденком О.В., головним державним фінансовим інспектором Кругляком В.А., головним державним фінансовим інспектором Малюковою Н.В. проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності ДП "Олександрівське лісове господарство" за період з 01 липня 2011 року по 31 серпня 2015 року, за результатами якої складено Акт від 03.12.2015 р. №07-09/32 (а.с.9-19).

В ході ревізії встановлено, що в період 2011-2014 років за КПКВ 1901060 "Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді", внаслідок обрахунку потреби в бюджетних коштах з порушенням пункту 4 "Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів з ведення лісового і мисливського господарства та для створення захисних лісових насаджень і полезахисних лісових смуг", затвердженого постановою КМУ № 253 від 21.02.2007 р. (так, в акті та листі-вимозі допущено описку - 21.07.2007 року), затверджено асигнування в завищених на 489,7 тис. грн. розмірах, в т.ч. профінансована сума - 375,09 тис. грн., не профінансована сума - 114,61 тис грн., що є порушенням пункту 29 "Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ" затвердженого постановою КМУ №228 від 28.02.2002 р.. Дані порушення були допущено з вини колишнього директора лісгоспу ОСОБА_1, колишнього головного бухгалтера ОСОБА_2 та головного економіста ОСОБА_3, якими подавалися завищені розрахунки потреби в бюджетних коштах в період 2011-2014 років.

Акт ревізії від 03.12.2015 р. № 07-09/32 було підписано директором ДП "Олександрівське лісове господарство" ОСОБА_4 та головним бухгалтером ОСОБА_5 без зауважень та/або заперечень (а.с.19).

В подальшому, у порядку статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", відповідачу було направлено лист-вимогу про усунення порушень від 15.12.2015 року № 11-07-14-14/6088 (а.с.20-22).

ДП "Олександрівське лісове господарство" на виконання листа-вимоги була надана інформація від 20.01.2016 р. за № 11-31/21 (а.с.23-26) та повідомлено про те, що дії підприємства, за якими встановлено порушення, є обґрунтованими та виправданими, оскільки відповідають нормам діючого законодавства. Отже, на день подання позову відповідач виявлені порушення, що зазначені у пункті 2 листа-вимоги від 15.12.2015 р. № 11-07-14-14/6088, не усунув.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступні фактичні обставини у справі.

Згідно статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.1 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23.04.2011 року №499/2011 (далі - Положення), Державна фінансова інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Згідно п.п.4 п.4 Положення Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

У п.6 Положення встановлено, що для виконання покладених на неї завдань Держфінінспекція України має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Також, Положенням установлено, що Держфінінспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Зазначені норми кореспондуються з положеннями п.п.7, 10, 13 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26 січня 1993 року № 2939-XII, згідно з якими органу державного фінансового контролю надається право: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.

Відтак, аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

Так, при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів. Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що ж стосується відшкодування виявлених ревізією збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду із відповідним позовом.

Таким чином, під час вирішення даного спору суду необхідно надати правову оцінку порушенням виявлених під час ревізії та зафіксованих в акті та листі-вимозі.

Ревізією було встановлено, що в період 2011-2014 років за КПКВ 1901060 "Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді", внаслідок обрахунку потреби в бюджетних коштах з порушенням пункту 4 "Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів з ведення лісового і мисливського господарства та для створення захисних лісових насаджень і полезахисних лісових смуг", затвердженого постановою КМУ № 253 від 21.02.2007 р., затверджено асигнування в завищених на 489,7 тис. грн. розмірах, в тому числі профінансована сума - 375,09 тис. грн., не профінансована сума - 114,61 тис грн., що є порушенням пункту 29 "Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ" затвердженого постановою КМУ №228 від 28.02.2002 р..

Зокрема, ревізією правильності планування асигнувань на виконання державних цільових програм КПКВ 1901060 "Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді" та за КПКВ 1901070 "Створення захисних лісових насаджень та полезахисних лісових смуг" було встановлено наступне.

У відповідності до бюджетного запиту потреба в бюджетних коштах на 2011 рік була обрахована лісгоспом в загальній сумі 1141,2 тис. грн.. Затверджено кошторисом на 2011 рік коштів в загальній сумі 1127,2 тис. грн. в тому числі за КПКВ 1901060 "Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді" - 627,2 тис. грн., та за КПКВ 1911070 "Створення захисних лісових насаджень та полезахисних лісових смуг" - 500,0 тис. грн.. Протягом року, до кошторису в установленому порядку були внесені зміни. Таким чином, загальна сума асигнувань з бюджету на 2011 рік становила 1141,2 тис. грн., в тому числі за КПКВ 1901060 - 641,2 тис грн.., за КПКВ 1911070 - 500,0 тис. грн.. Потребу в бюджетних коштах профінансовано повністю. Виходячи з даних виробничо-фінансового плану про суми витрат на ведення лісового господарства різниця між доходами від рубок формування та догляду (Форма 04-ЛГ План) в сумі 7213,4 тис. грн. та витратами на ведення лісового та мисливського господарства охорону та захист лісів в сумі 8354,6 тис. грн. становила 1141,2 тис. грн.. Проте, при розрахунку витрат на ведення лісового господарства до суми витрат при розрахунку в повному обсязі включено витрати на весь обсяг заготівлі деревини, заготовленої при здійсненні рубок формування оздоровлення та догляду, в тому числі, на обсяги заготовленої деревини, пущеної в переробку. При цьому, в сумі доходів від ведення лісового господарства доходи від деревини, пущеної в переробку, не враховані. З урахуванням п. 15.2 наказу Державного комітету лісового господарства України від 08.11.2002 №146, яким затверджено "Методичні рекомендації з формування собівартості продукції (робіт, послуг) на підприємствах лісового господарства" (далі - Методрекомендації № 146) за собівартістю заготівлі вартість 1005 м. куб. деревини, пущеної у переробку, становить 56,02 тис. грн.. Профінансовано витрати лісгоспу на суму 1140,86 тис. грн.. Таким чином, завищена сума потреби в бюджетних коштах, яка профінансована склала 55,68 тис. грн., яка не профінансована 0,34 тис. грн..

У відповідності до бюджетного запиту потреба в бюджетних коштах на 2012 рік була обрахована лісгоспом в загальній сумі 1240,0 тис. грн. Затверджено кошторисом на 2012 рік коштів в загальній сумі 1204,7 тис. грн. за КПКВ 1901060 "Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист

лісів в лісовому фонді", з них на КЕКВ 1111 - 480,0 тис. грн., КЕКВ 1120 - 174,7 тис. грн., КЕКВ 1171 "Виконання досліджень, розробок, окремих заходів розвитку з реалізації державних програм" - 550,0 тис грн.. Протягом року, до кошторису в установленому порядку були внесені зміни - та було зменшено асигнування за КЕКВ 1171 на 140,0 тис. грн.. Таким чином, загальна сума асигнувань з бюджету на 2012 рік становила за КПКВ 1901060 "Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді" 1064,7 тис. грн.., в тому числі КЕКВ 1111 - 480,0 тис. грн., КЕКВ 1120 - 174,7 тис. грн., 1171 - 410,0 тис. грн.. При цьому, внесення змін до кошторису за КПКВ 1901060 пов'язано з внесенням змін до виробничо-фінансового плану в частині зменшення запланованих обсягів створення захисних лісових насаджень та відповідним зменшенням видатків лісгоспу на проведення робіт з заліснення.

Затверджену з урахуванням змін потребу в бюджетних коштах профінансовано повністю. Так, виходячи з даних виробничо-фінансового плану про суми витрат на ведення лісового господарства (з урахуванням внесених змін) різниця між доходами від рубок формування та догляду (Форма 04-ЛГ План) в сумі 8604,7 тис. грн. та витратами на ведення лісового та мисливського господарства охорону та захист лісів в сумі 9669,4 тис. грн. (до внесення змін сума витрат становила 1204,7 тис. грн..) становила 1064,7 тис. грн.. Проте, при розрахунку витрат на ведення лісового господарства до суми витрат в повному обсязі включено витрати на весь обсяг заготівлі деревини, заготовленої при здійсненні рубок формування оздоровлення і догляду в тому числі на обсяги заготовленої деревини, пущеної в переробку. При цьому, в сумі доходів від ведення лісового господарства доходи від деревини, пущеної в переробку, не враховані. З урахуванням п.15.2 Методрекомендацій № 146 за собівартістю заготівлі вартість 1820 куб деревини, пущеної у переробку, становить 119,05 тис грн., яка профінансована.

У відповідності до бюджетного запиту потреба в бюджетних коштах на 2013 р. була обрахована лісгоспом в загальній сумі 1420,0 тис. грн.. З урахуванням змін за КПКВ 1901060 "Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді" затверджено кошторисом на 2013 рік асигнувань загальній сумі 1320,0 тис.грн. Протягом року зміни до кошторису не вносилися. Потребу в бюджетних коштах профінансовано в сумі 979,8 тис. грн.. Виходячи з даних виробничо-фінансового плану про суми витрат на ведення лісового господарства різниця між доходами від рубок формування та догляду (Форма 04-ЛГ План) в сумі 10762,0тис.грн. і витратами на ведення лісового та мисливського господарства охорону та захист лісів в сумі 12001,4 тис. грн. становила 1323,4 тис. грн.. Затверджена кошторисом сума асигнувань 1320,0 тис. грн. профінансована частково - в розмірі 979,8 тис. грн. та не профінансована сума асигнувань - 340,2 тис. грн.. Так, до виробничо-фінансового плану коригування в частині зменшення обсягів робіт з ведення лісового господарства не вносилися. При цьому, передбачені виробничо-фінансовим планом обсяги робіт виконано в повному обсязі за рахунок коштів лісгоспу від господарської діяльності, що підтверджується даними звітності 10-ЛГ "Звіт про виконання виробничого плану по лісовому господарству". При розрахунку витрат на ведення лісового господарства до суми витрат в повному обсязі включено витрати на весь обсяг заготівлі деревини заготовленої при здійсненні рубок, формування оздоровлення лісів, в тому числі на обсяги заготовленої деревини, пущеної в переробку. При цьому, в сумі доходів від ведення лісового господарства доходи від деревини, пущеної в переробку, не враховані. З урахуванням п. 15.2 Методрекомендацій № 146 за собівартістю заготівлі вартість 1600 м. куб деревини, пущеної у переробку, становить 114,27 тис. грн., які не профінансовані.

Згідно до бюджетного запиту потреба в бюджетних коштах на ведення лісового господарства була обрахована лісгоспом на 2014 рік в сумі 1420,0 тис. грн.. Кошторисом на 2014 рік було затверджено асигнувань за КПКВ 1901060 "Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді" (КЕКВ 2281 - в сумі 1104,6 тис. грн.). Протягом року до кошторису в установленому порядку внесено зміни і остаточна сума асигнувань на ведення лісового і мисливського господарства була затверджена лісгоспу в сумі 795,7 тис. грн.. Згідно виробничо-фінансового плану різниця між доходами від рубок формування та догляду (Форма 04-ЛГ План) в сумі 12161,3 тис. грн. та витратами на ведення лісового та мисливського господарства охорону та захист лісів в сумі 12,957 тис. грн. становила 795,7 тис. грн.. При розрахунку витрат на ведення лісового господарства до суми витрат в повному обсязі включено витрати на весь обсяг заготівлі деревини, заготовленої при здійсненні рубок формування оздоровлення лісів, в тому числі, на обсяги заготовленої деревини, пущеної в переробку. При цьому, в сумі доходів від ведення лісового господарства доходи від деревини, пущеної в переробку не враховані. З урахуванням п. 12.2.1 за собівартістю заготівлі вартість 2020 м. куб деревини, пущеної у переробку, становить 200,36 тис грн., які профінансовані.

Щодо врахування при обрахунку потреби в бюджетних коштах видатків на заготівлю деревини, пущеної в переробку при неврахуванні доходів від реалізації цієї деревини (в обробленому вигляді) головним економістом ДП "Олександрівське ЛГ" ОСОБА_3 було надано пояснення, що надходження власних коштів на фінансування лісового господарства розраховується у формі 04 ЛГ "Розрахунок надходжень власних коштів на фінансування лісового господарства та природоохоронних заходів". Доходи та витрат від переробки деревини формуються в окремому додатку виробничого плану на відповідний рік. Середня відпускна лісопродукції формується з урахуванням реалізації франко-верхнього та франко-нижнього складів. Такий вид діяльності, як переробка деревини має додаткові витрати: навантаження та розвантаження деревини, перевезення до деревообробної дільниці, виготовлення та збут готової продукції. Тому, при обрахунку форми 4-ЛГ лісопродукція, що направляється на переробку обраховується в окремому додатку і в доходи лісового господарства не включається (а.с.27).

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007 №253 затверджено Порядок використання коштів державного бюджету, що виділяються для здійснення заходів з ведення лісового і мисливського господарства, охорони і захисту лісів (далі - Порядок використання коштів), який визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінагрополітики за програмою "Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді" (далі - бюджетні кошти).

Згідно пункту 4 Порядку використання коштів, обсяг бюджетних коштів визначається як різниця між загальною нормативною потребою у видатках на ведення лісового та мисливського господарства, охорону і захист лісів та обсягом надходжень власних коштів від лісогосподарської діяльності. При цьому кошти, що надійшли від реалізації деревини, одержаної від рубок, пов'язаних з веденням лісового господарства, спрямовуються у повному обсязі на ведення лісового та мисливського господарства, охорону і захист лісів.

Відповідно до п. 20 "Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 р. № 228 (надалі - Порядок), під час визначення обсягів видатків бюджету та/або надання кредитів з бюджету розпорядників нижчого рівня головні розпорядники повинні враховувати об'єктивну потребу в коштах кожної установи, виходячи з її основних виробничих показників і контингентів, які встановлюються для установ (кількість класів, учнів у школах, ліжок у лікарнях, дітей у дошкільних закладах тощо), обсягу виконуваної роботи, штатної чисельності, необхідності погашення дебіторської і кредиторської заборгованості та реалізації окремих програм і намічених заходів щодо скорочення витрат у плановому періоді.

Обов'язковим є виконання вимоги щодо першочергового забезпечення бюджетними коштами видатків на оплату праці з нарахуваннями, виплату стипендії, а також на господарське утримання установ. Під час визначення видатків у проектах кошторисів установи повинен забезпечуватися суворий режим економії коштів і матеріальних цінностей. До кошторисів можуть включатися тільки видатки, передбачені законодавством, необхідність яких обумовлена характером діяльності установи. Видатки на придбання обладнання, капітальний ремонт приміщень тощо, які не є першочерговими, можуть передбачатися лише за умови забезпечення коштами невідкладних витрат та відсутності заборгованості. При цьому видатки на заробітну плату з коштів спеціального фонду обчислюються залежно від обсягу діяльності, що провадиться за рахунок цих коштів, із застосуванням встановлених законодавством норм, які використовуються установами аналогічного профілю.

Згідно до вимог п.22 Порядку, показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету, що включаються до проекту кошторису, повинні бути обґрунтовані відповідними розрахунками за кожним кодом економічної класифікації видатків або класифікації кредитування бюджету і деталізовані за видами та кількістю товарів (робіт, послуг) із зазначенням вартості за одиницю.

При цьому, у відповідності до п. 29 Порядку, проекти кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів установ у разі потреби розглядаються головним розпорядником. Головні розпорядники під час розгляду проектів кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів зобов'язані:

забезпечити суворе виконання вимог законодавства, а також вказівок щодо складання кошторисів на наступний рік;

додержуватися режиму економії, не допускати включення до кошторисів бюджетних асигнувань, не зумовлених потребою;

забезпечити в проектах кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів додержання доведених у лімітних довідках річних обсягів бюджетних асигнувань та їх помісячного розподілу з урахуванням термінів проведення окремих заходів і можливості здійснення відповідних видатків бюджету та надання кредитів з бюджету протягом бюджетного періоду;

не допускати прийняття в кошторисах сум, не підтверджених розрахунками та економічними обґрунтуваннями.

Отже, в ході ревізії відповідача встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідачем суму видатків по рубках формування та оздоровлення лісів та інших заходів включено в завищених розмірах, а саме до суми доходів від ведення рубок формування та оздоровлення лісів не включено доходи, отримані за деревину, пущену у переробку. При цьому, видатки на заготівлю обсягів зазначеної деревини в повному обсязі було включено до видатків на ведення лісового господарства при обрахунку потреби в бюджетних коштах.

Вказане призвело до безпідставного отримання відповідачем з Державного бюджету коштів у сумі 375,09 тис. грн., а тому доводи представника відповідача, викладені у поданих до суду запереченнях, не заслуговують на увагу та спростовані наявними у справі матеріалами.

Дане також підтверджено й розрахунком перевищення фінансування (додаток №61 до акту ревізії від 03.12.2015 №07-09/32), який підписано директором та головним бухгалтером підприємства (а.с.28).

Крім того, згідно до вимог ч.6 ст.22 Бюджетного кодексу України розпорядник бюджетних коштів може уповноважити одержувача бюджетних коштів на виконання заходів, передбачених бюджетною програмою, та надати йому кошти бюджету (на безповоротній чи поворотній основі) в межах відповідних бюджетних асигнувань. Одержувач бюджетних коштів використовує такі кошти на підставі плану використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі цього розпорядника бюджетних коштів. Критерії визначення одержувача бюджетних коштів встановлюються Кабінетом Міністрів України з урахуванням напрямів, досвіду і результатів діяльності, фінансово-економічного обґрунтування виконання заходів бюджетної програми та застосування договірних умов.

Відповідач є учасником бюджетного процесу в якості одержувача бюджетних коштів та саме на нього покладено обов'язок, при формуванні бюджетного запиту потреби в бюджетних коштах, належним чином обґрунтовувати потребу в таких коштах та надавати відповідні розрахунки, які і враховуються в подальшому розпорядниками при формуванні кошторисів.

А тому завищення потреби у бюджетних коштах при формуванні бюджетного запиту, у розумінні ст.116 Бюджетного кодексу України, є бюджетним порушенням.

Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. При цьому, за приписами частини другої статті 71 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивачем, як суб'єктом владних повноважень, виконано обов'язок по доказуванню правомірності заявлення позовних вимог щодо стягнення безпідставно отриманих коштів, а тому суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

У відповідності до вимог ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов - задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства "Олександрівське лісове господарство", код за ЄДРПОУ - 05396899 (27300, Кіровоградська область, смт. Олександрівка, вул. Магістральна, 4), в дохід Державного бюджету України кошти в сумі 375 090 (триста сімдесят п'ять тисяч дев'яносто) грн. 00 коп..

Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Л.І. Хилько