ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601 м.Київ, вул. К. Каменєва, 8, корп. 1
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
місто Київ
25 грудня 2011 року Справа №2а-2270/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
судді: Пісоцької О.В.,
розглянувши у приміщенні суду у місті Києві у порядку письмового провадження справу
за позовною заявою
Міністерства економічного розвитку і торгівлі України
до
товариства з обмеженою відповідальністю «Скай Джорджия»- правонаступника товариства з обмеженою відповідальністю «АК Грузинские национальные авиалинии»,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача –Державної податкової адміністрації України, -
про
подовження дії спеціальної санкції,
ВСТАНОВИВ:
Міністерство економіки України (далі –позивач), заміну якого допущено ухвалою суду від 26 жовтня 2011 року на Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «Скай Джорджия»- правонаступника товариства з обмеженою відповідальністю «АК Грузинские национальные авиалинии»(далі –відповідач), в якій просить подовжити дію спеціальної санкції –тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України, застосованої до товариства з обмеженою відповідальністю «АК Грузинские национальные авиалинии»(Грузія) наказом Міністерством економіки України від 06 травня 2010 року №520, на термін до усунення товариством з обмеженою відповідальністю «Скай Джорджия»(Грузія), як правонаступником товариства з обмеженою відповідальністю «АК Грузинские национальные авиалинии»(Грузія), порушення статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»(у редакції, що діяла з 01 січня 2008 року по 24 листопада 2009 року), тобто - до погашення заборгованості шляхом зарахування на валютні рахунки товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «Донбасаеро»в уповноважених банках 245760 доларів США (двісті сорок п’ять тисяч сімсот шістдесят доларів) за угодою КОД-Шеринг від 20 березня 2007 року №94.111-07 та угодою щодо двостороннього визнання перевізної документації від 04 лютого 2005 року, укладеними з компанією-нерезидентом товариством з обмеженою відповідальністю «АК Грузинские национальные авиалинии»(Грузія).
В обґрунтування позову зазначено, що товариством з обмеженою відповідальністю «АК Грузинские национальные авиалинии»порушено вимоги статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»(у редакції, що діяла з 01 січня 2008 року по 24 листопада 2009 року), а саме останнім здійснено продаж пасажирських місць на рейси за угодою КОД-Шеринг від 20 березня 2007 року №94.111-07 на суму 231236,19 доларів США (двісті тридцять одна тисяча двісті тридцять шість доларів 19 центів) та пасажирських квитків на рейси за угодою щодо двостороннього визнання перевізної документації від 04 лютого 2005 року на суму 148718,62 доларів США (сто сорок вісім тисяч сімсот вісімнадцять доларів 62 центи), тоді як перераховано лише суму у розмірі 59251,46 доларів США (п’ятдесят дев’ять тисяч двісті п’ятдесят один долар 46 центів) та 33700,69 доларів США (тридцять три тисячі сімсот доларів 69 центів).
У судовому засіданні представник позивача вказував, що на підставі подання Державної податкової адміністрації України від 19 березня 2010 року №3019/5/22-6015 Міністерство економіки України наказом від 06 травня 2010 року №520 застосувало до товариства з обмеженою відповідальністю «АК Грузинские национальные авиалинии»спеціальну санкцію –тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»(у редакції, що діяла з 01 січня 2008 року по 24 листопада 2009 року). Посилаючись на положення статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»та звертаючи увагу суду на те, що на час розгляду справи відповідачем не усунуто порушення статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»(у редакції, що діяла з 01 січня 2008 року по 24 листопада 2009 року), представник позивача зазначив, що є доцільним подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України.
Відповідач в жодне судове засідання прибуття повноважного представника не забезпечив, тоді як про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, будь-яких письмових пояснень з приводу заявленого позову не надав.
Державна податкова адміністрація України, залучена ухвалою суду від 17 березня 2011 року до участі у справі як третя особа, просить позовні вимоги Міністерства економічного розвитку і торгівлі України задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 25 листопада 2011 року (протокольною) розгляд справи продовжено у порядку письмового провадження до 25 грудня 2011 року.
Дослідивши матеріали справи, врахувавши пояснення представників Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та третьої особи, наданих у судових засіданнях, судом встановлено наступне.
04 лютого 2005 року та 20 березня 2007 року між товариством з обмеженою відповідальністю «АК Грузинские национальные авиалинии»та товариством з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «Донбасаеро»укладено відповідно угоду щодо двостороннього визнання перевізної документації та угоду КОД-Шеринг №94.111-07.
Державною податковою інспекцією у Київському районі міста Донецька проведено планову виїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «Донбасаеро» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 січня 2008 року по 30 вересня 2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2008 року по 30 вересня 2009 року, під час якої встановлено порушення товариством з обмеженою відповідальністю «АК Грузинские национальные авиалинии»строків проведення розрахунків за угодами від 04 лютого 2005 року щодо двостороннього визнання перевізної документації та від 20 березня 2007 року КОД-Шеринг №94.111-07, за результатами якої складено акт від 10 лютого 2010 року №929/23-2/32329513.
Так, товариством з обмеженою відповідальністю «АК Грузинские национальные авиалинии» здійснено продаж пасажирських місць на рейси за угодою КОД-Шеринг від 20 березня 2007 року №94.111-07 на суму 231236,19 доларів США (двісті тридцять одна тисяча двісті тридцять шість доларів 19 центів) та пасажирських квитків на рейси за угодою щодо двостороннього визнання перевізної документації від 04 лютого 2005 року на суму 148718,62 доларів США (сто сорок вісім тисяч сімсот вісімнадцять доларів 62 центи), однак протягом законодавчо визначеного терміну відповідачем перераховано виручку у сумі відповідно 59251,46 доларів США (п’ятдесят дев’ять тисяч двісті п’ятдесят один долар 46 центів) та 33700,69 доларів США (тридцять три тисячі сімсот доларів 69 центів), у зв’язку з чим в останнього виникла прострочена дебіторська заборгованість у розмірі 245760 доларів США (двісті сорок п’ять тисяч сімсот шістдесят доларів).
Державна податкова адміністрація України листом від 19 березня 2010 року №3019/5/22-6015 звернулась до Міністерства економіки України з поданням щодо застосування до низки суб’єктів господарювання, у тому числі –до відповідача, спеціальної санкції, передбаченої статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність».
На підставі подання Державної податкової адміністрації України від 19 березня 2010 року №3019/5/22-6015 Міністерство економіки України наказом «Про застосування спеціальної санкції –тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України –до іноземного суб’єкта господарської діяльності»від 06 травня 2010 року №520 застосувало до товариства з обмеженою відповідальністю «АК Грузинские национальные авиалинии»спеціальну санкцію –тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення вимог статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»(у редакції, що діяла з 01 січня 2008 року по 24 листопада 2009 року).
У подальшому Міністерство економіки України звернулось листом від 19 липня 2010 року №4202-29/1004 до Державної податкової адміністрації України щодо розгляду питання стосовно доцільності подовження спеціальної санкції –тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України, застосованої до товариства з обмеженою відповідальністю «АК Грузинские национальные авиалинии»наказом Міністерства економіки України від 06 травня 2010 року №520.
17 серпня 2010 року Державною податковою адміністрацією України надано відповідь №10094/5/22-6016 (зареєстрований в Міністерстві економіки України 17 серпня 2010 року за вх. №07/58703-10) про те, що заборгованість у розмірі 245760 доларів США (двісті сорок п’ять тисяч сімсот шістдесят доларів) за угодами від 04 лютого 2005 року щодо двостороннього визнання перевізної документації та від 20 березня 2007 року КОД-Шеринг №94.111-07, укладеними між товариством з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «Донбасаеро»та товариством з обмеженою відповідальністю «АК Грузинские национальные авиалинии»(Грузія), не погашена, у зв’язку з чим існує необхідність подовження дії спеціальної санкції –тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України.
Згідно з листом Державної податкової адміністрації України від 17 серпня 2010 року №10094/5/22-6016 та враховуючи пояснення представників позивача та третьої особи у судовому засіданні судом встановлено, що порушення законодавства України відповідачем не усунені, інформація в податкових органах України про погашення простроченої дебіторської заборгованості товариством з обмеженою відповідальністю «АК Грузинские национальные авиалинии»відсутня.
З’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази за правилами, встановленими статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступних висновків.
Правовідносини, що є предметом даного судового розгляду регулюються положеннями Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»від 16 січня 1991 року №959-ХІІ, з урахуванням відповідних змін на час виникнення спірних правовідносин (далі –Закон України №959).
Статтею 35 вказаного Закону передбачено, що суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності несуть відповідальність у видах та формах, передбачених статтями 33 і 37 цього Закону, іншими законами України та/або зовнішньоекономічними договорами (контрактами).
Нормами статті 37 Закону України №959 встановлено, що за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані спеціальні санкції, зокрема, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Санкції, зазначені вище, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
У відповідності до пункту 1.1 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», затвердженого Наказом Міністерства економіки України від 17 квітня 2000 року №52, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 05 травня 2000 року за №260/4481, спеціальні санкції - індивідуальний режим ліцензування або тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.
Судом встановлено, що Державна податкова адміністрація України листом від 19 березня 2010 року №3019/5/22-6015 звернулась до позивача з поданням щодо застосування до низки суб’єктів господарювання, в тому числі - відповідача, спеціальних санкцій у зв'язку з наявністю простроченої дебіторської заборгованості по здійснених зовнішньоекономічних операціях.
Згідно з вказаним поданням про наявність факту порушення товариством з обмеженою відповідальністю «АК Грузинские национальные авиалинии»вимог статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»свідчить акт Державної податкової інспекції у Київському районі міста Донецька про результати планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «Донбасаеро»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 січня 2008 року по 30 вересня 2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2008 року по 30 вересня 2009 року від 10 лютого 2010 року №929/23-2/32329513.
Міністерство економіки України наказом «Про застосування спеціальної санкції –тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України –до іноземного суб’єкта господарської діяльності»від 06 травня 2010 року №520 за порушення статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»відповідно до Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», затвердженого наказом Міністерства економіки України від 17 квітня 2000 року №52, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 05 травня 2000 року за №260/4481, на підставі подання Державної податкової адміністрації України вих.№3019/5/22-6015 від 19 березня 2010 року, вх.№07/17632-10 від 24 березня 2010 року застосувало, починаючи з 25 травня 2010 року, до відповідача спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з частиною 6 статті 37 Закону України №959 тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
На звернення Міністерства економіки України від 19 липня 2010 року №4202-29/1004 Державна податкова адміністрація України листом від 17 серпня 2010 року №10094/5/22-6016, враховуючи наявність дебіторської заборгованості за угодами від 04 лютого 2005 року щодо двостороннього визнання перевізної документації та від 20 березня 2007 року КОД-Шеринг №94.111-07, зазначила за доцільне подовжити дію спеціальної санкції –тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до товариства з обмеженою відповідальністю «АК Грузинские национальные авиалинии».
Таким чином, товариство з обмеженою відповідальністю «АК Грузинские национальные авиалинии»не усунуло порушення статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», а тому є доцільним подовження дії спеціальної санкції –тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до товариства з обмеженою відповідальністю «АК Грузинские национальные авиалинии»наказом Міністерства економіки України від 06 травня 2010 року №520.
Згідно з частинами 7, 8, 9 статті 37 Закону України №959 подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду. Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду. Під час прийняття рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та про необхідність їх задоволення шляхом подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності товариства з обмеженою відповідальністю «Скай Джорджия»- правонаступника товариства з обмеженою відповідальністю «АК Грузинские национальные авиалинии»може здійснюватись виключно за рішенням суду за зверненням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики (Міністерства економічного розвитку і торгівлі України) з урахуванням та на підставі інформації ініціатора (Державної податкової адміністрації України).
Керуючись статтями 7, 9, 11, 69-72, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Окружний адміністративний суд міста Києва
ПОСТАНОВИВ:
Позов Міністерства економічного розвитку і торгівлі України задовольнити у повному обсязі.
Подовжити дію спеціальної санкції –тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України, застосованої до товариства з обмеженою відповідальністю «АК Грузинские национальные авиалинии»(Грузія) наказом Міністерством економіки України від 06 травня 2010 року №520, на термін до усунення товариством з обмеженою відповідальністю «Скай Джорджия»(Грузія), що є правонаступником товариства з обмеженою відповідальністю «АК Грузинские национальные авиалинии»(Грузія), порушення статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»(у редакції, що діяла з 01 січня 2008 року по 24 листопада 2009 року), тобто - до погашення заборгованості шляхом зарахування на валютні рахунки товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «Донбасаеро»в уповноважених банках 245760 доларів США (двісті сорок п’ять тисяч сімсот шістдесят доларів) за угодою КОД-Шеринг від 20 березня 2007 року №94.111-07 та угодою щодо двостороннього визнання перевізної документації від 04 лютого 2005 року, укладеними з компанією-нерезидентом товариством з обмеженою відповідальністю «АК Грузинские национальные авиалинии»(Грузія).
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) О.В. Пісоцька
З оригіналом згідно.
Суддя О.В. Пісоцька