Постанова № 62961101, 21.11.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2016
Номер справи
805/4097/16-а
Номер документу
62961101
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 листопада 2016 р. Справа №805/4097/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 14:15

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Христофорова А.Б.,

при секретарі Нестеренко Н.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства “Будівельно-монтажна фірма “Азовстальбуд” до Маріупольської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання недійсною та скасування податкової вимоги, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Мангуської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги № Ю-27-25 від 11.10.2016 року про сплату боргу(недоїмки) зі сплати єдиного внеску у сумі 129 335,67 грн, обгрунтовуючи тим, що податковим органом неправомірно винесено вимогу, оскільки підприємство перебуває на обілку в органі доходів і зборів, розташованих на території населениї пунктів де проводиться антитерористична операція та у період проведення АТО підприємство звільнено від виконання обов’язків своєчасного погашення недоїмки з єдиного внеску. Підприємством до податкового органу надавалися заяви про звільнення від виконання зобов’язань зі сплати єдиного внеску на період проведення АТО та висновок ТПП про настання обставин непереборної сили. Вважає зазначену спірну податкову вимогу необґрунтованою, безпідставною та прийнятою всупереч законодавству України, у зв’язку з чим звернувся до суду.

Відповідач через відділ діловодства та документообігу суду надав заперечення, відповідно до якого зазначає, що позивач є платником єдиного внеску, має заборгованість зі сплати по єдиному внеску у сумі 129 335,67 грн, у картці особового рахунку недоїмка значиться за серпень 2016 року. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Законодавством не відмінено обов’язку податкових органів виставляти вимогу на суми недоїмки, що рахується за платником єдиного внеску. Під час проведення антитерористичної операції підприємство звільняється від обов’язку своєчасної сплати єдиного внеску за умови перебування на обліку податкового органу, що знаходиться на території проведення антитерористичної операції, перебування підприємства на території проведення АТО, подачі заяви про звільнення, надання доказів підтвердження настання обставин непереборної сили. Ззаначає, що п.9-4 розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” на який посилається позивач втратив чинність, у зв'язку з набранням 01.01.2016 року чинності Закону України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, пунктом 28 розділу І якого виключено підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”. Крім того,оскільки позивач продовжує здійснювати господарську діяльність, нараховувати, обчислювати і сплачувати заробітну плату, отже зобов’язаний виконувати всі покладені на нього обов’язки встановлені Законо №2464. Враховуючи зазначене просить відовити у задоволені позовних вимог.

Представник позивача через відділ документообігу та архівної роботи суду надав заяву про розгляд справи без участі представника позивача, на задоволені позовних вимог наполягає.

Представник відповідача з заявами та клопотаннями про відкладання розгляду справи до суду не звертався.

Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Позивач, Приватного акціонерного товариства “Кальчинський кар’єр” ( код ЄДРПОУ 00292238, с. Кальчик, Володарський район, Донецька область, 87040), пройшов передбачену процедуру державної реєстрації та згідно ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС-України) здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Відповідач, Мангуська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області, є суб`єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, зокрема, забезпечує реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску.

Судом встановлено, що 11.10.2016 року Мангуською ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області сформовано вимогу №Ю-27-25 про сплату боргу(недоїмки) зі сплати єдиного внску у сумі 129 335,67 грн.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України №2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.

Згідно з абзацом 1 пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України №2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону №2464-VI, встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 1 частини 2 статті 6 цього Закону на платника єдиного внеску покладений обов’язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон №1669-VII, що набув чинності 15.10.2014 року, який визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Статтею 1 Закону №1669 визначено, що період проведення антитерористичної операції - це час між датою набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" (далі - Указ № 405) та датою набрання чинності Указом Президента України “Про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України”.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу №405.

Підпунктом б пункту 8 статті 14-1 Закону №1669-VII розділ VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону №2464-VI було доповнено пунктом 9-3 такого змісту:

“ 9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N405/2014, звільняються від виконання своїх обов’язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Законом України від 02.03.2015 №219-VIII “Про внесення змін до розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці, до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 2-3, ст. 11; 2014 р., № 44, ст. 2040) внесли такі зміни: пункт 9-3 в редакції Закону України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII вважати пунктом 9-4.

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №911-VIII від 24 грудня 2015 року були внесені зміни до Закону України від 02.09.2014 №1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", у відповідності до якого підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону №1669 виключено.

Посилання відповідача на втрату чинності п.9-4 розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” у зв'язку з набранням 01.01.2016 року чинності Закону України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, пунктом 28 розділу І якого виключено підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, - є безпідставним, оскільки положення пп.8 п.4 ст.11 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” були реалізовані шляхом внесення відповідних змін до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, а змін безпосередньо до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” щодо виключення (або викладення в новій редакції тощо) п.9-4 розділу VIII цього Закону внесено не було.

На теперішній час жодних рішень про виключення з чинної редакції закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" пункту 9-4 розділу VIII прийнято не було.

Опублікований в газеті “Голос України” від 31.12.2015 року №250 Закон України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” не містить у собі інформації щодо виключення з “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” пункту 9-4.

Отже, відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” за невиконання обов’язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску не застосовуються.

Крім того, суд звертає увагу на наступне.

Приписи Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” та Закону України №911-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” допускають протилежну фактичну і правову ситуацію та є нечіткими, неузгодженими і непередбачуваними у застосуванні, адже допускають декілька варіантів юридично значимої поведінки суб'єктів правовідносин та множинне розуміння їх прав та обов'язків, що є порушенням принципу правової визначеності.

Принцип правової визначеності вимагає чіткості, зрозумілості та однозначності правових норм, зокрема передбачуваності (прогнозованості) законодавчої політики в соціальній сфері та стабільності правових норм як відсутності частого внесення змін до нормативно-правових актів. Тож правова визначеність вимагає, щоб правові норми були чіткими й точними, спрямованими на те, щоб забезпечити постійну прогнозованість ситуацій та правовідносин, що виникають.

Відповідно до вимог принципу правової визначеності правозастосовчий орган у випадку неточності, недостатньої чіткості, суперечливості норм позитивного права має тлумачити норму на користь невладного суб'єкта (якщо однією зі сторін спору є представник держави або органу місцевого самоврядування), адже якщо держава нездатна забезпечити видання зрозумілих правил, то саме вона і повинна розплачуватися за свої прорахунки. Це так зване правило пріоритету норми за найбільш сприятливим для особи тлумаченням.

Аналогічна правова позиція, викладена в Ухвалі Вищого адміністративного суду України від 31 серпня 2016 року по справі № 826/1162/16.

З матеріалів справи вбачається, що для забезпечення права на звільнення від обов’язків своєчасності сплати податків та зборів у період проведення антитерористичної операції, позивачем було здійснено звернення до Торгово-промислової палати та отримано Сертифікат(висновок) ТПП від № 1009 від 14.10.2014 року щодо засвідчення настання обставин непереборної сили.

Також, товариством було здійснено зверення до податкового органу із заявою №75 від 24.05.2015 року про звільнення від виконання своїх обов’язків визначених ст. 6 Закону №2464.

Отже, позивачем були вжиті всі заходи щодо належного повідомлення податкового органу про виниклі у товариства обставини непереборної сили та неможливості належним чином виконувати обов’язки платника єдиного внеску.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що спірна Мангуської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № Ю-27-25 від 11.10.2016 року про сплату боргу(недоїмки) зі сплати єдиного внеску у сумі 129 335,67 грн є протиправною та підлягає скасуванню.

За таких обставин, суд вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства “Кальчинський кар’єр” до Мангуської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги - задовольнити.

Визнати недійсною та скасувати вимогу Мангуської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № Ю-27-25 від 11.10.2016 року про сплату боргу(недоїмки) зі сплати єдиного внеску у сумі 129 335,67 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Мангуської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Приватного акціонерного товариства “Кальчинський кар’єр” ( код ЄДРПОУ 00292238, с. Кальчик, Володарський район, Донецька область, 87040) витрати, пов’язані зі сплатою судового збору в сумі 1 940 (тисяча дев’ятсот сорок) грн 04 копійок.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошено у судовому засіданні 21.11.2016 року.

Повний текст постанови виготовлено 25.11.2016 року.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Христофоров А.Б.