Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2016 р. Справа №805/4160/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 13:35
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Христофорова А.Б.,
при секретарі Нестеренко Н.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Трест Донбасдомнаремонт” про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Трест Донбасдомнаремонт” про стягнення заборгованості з військового збору у сумі 260 465, 15 грн, мотивуючи вимоги тим, що у відповідача існує податкова заборгованість на підставі проведених документальних планових перевірок та виявлених порушень податкового законодавства. Товариством в судовому порядку оскаржувалася відмова ДПІ у списанні безнадійного податкового боргу по військовому боргу у сумі 234 837,38 грн, за наслідком розгляду в першій та апеляційній інстанції податкове повідомлення від 02.06.2015 року № 0000581703/12016/05-15-17-03 є чинним та нарахована сума є узгодженою, також, у відповідності до ст.. 129 ПК України,товариству донарахована пеня у сумі 25 627,77 грн. Оскільки самостійно заборгованість не сплачується, будь-які інші міри впливу з боку податкового органу задля погашення податкового боргу, відповідачем не виконуються, просить суд стягнути з відповідача заборгованість з військового збору у сумі 260 465, 15 грн.
Відповідач через відділ діловодства та документообігу суду надав заперечення на адміністративний позов обґрунтовуючи тим, що підприємство перебуває на території проведення антитерористичної операції, Сертифікатом ТПП №2483 підтверджено, що товариство підпало під дію непереборної сили у відповідності до п.100.4-100.5 ст. 100 ПК України, отже податкові зобов’язання з військового збору нараховані у період з серпня по грудень 2014 року є неправомірними. Також зазначає, що за наслідком оскарження в судовому порядку неправомірності відмови податкового органу у списанні безнадійного податкового боргу за платежем «Військовий збір» відкрито касаційне провадження. З огляду на зазначене просить відмовити у задоволені позовних вимог.
Представник позивача через відділ діловодства та документообігу суду надав клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.
Представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача.
У відповідності до приписів ч.2 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України) суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін.
Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Позивач, Державна податкова інспекція у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області, є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження.
Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю “Трест Донбасдомнаремонт” про стягнення заборгованості (код ЄДРПОУ 36252790, вул. Орджонікідзе, буд. 2-В, м. Краматорськ Донецька область, 84313) є юридичною особою та в даних правовідносинах, у відповідності до вимог ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України, здатний особисто здійснювати свої права та обов’язки.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен повинен сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
Судом встановлено, що податковим органом проведено документальну планову перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2012 року по 31.12.2014 року, з питань дотримання вимог законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 року по 31.12.2014 року за результатами якої складено акт № 286/05-15-22-01-36252790 від 19.05.2015 року на підставі якого сформовано податкове повідомлення-рішення №0000581703/12016/10/05-15-17-03 від 02.06.2015 року про збільшення суми грошового зобов’язання за платежем «військовий збір» у сумі 234 837,38 грн у тому числі за податковим зобов’язанням у сумі 145 574,81 грн та штрафні санкції у сумі 89 262,57 грн.
Відповідач не погодившись з зазначеним податковим повідомленням-рішенням використав право на позасудове врегулювання спору та звернувся зі скаргою до податкового органу вищого рівня.
Розглянувши скаргу Державна Фіскальна Служба України рішенням № 24417/6/99-9910-01-03-15 від 17.11.2015 року залишила баз змін рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № 8565/10/05-99-10-03-12-1 від 16.09.2015 року, а скаргу відповідача без задоволення.
Також відповідач використав право на судовий захист своїх прав та у грудні 2015 року звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою про скасування податкового повідомлення-рішення №0000581703/12016/10/05-15-17-03 від 02.06.2015 року, однак за заявою відповідача ухвалою суду від 12.02.2016 року позов залишено без розгляду.
Також, у травні 2016 року відповідач звернувся до суду з заявою про визнання протиправною відмову податкового органу у списанні безнадійного податкового боргу по військовому збору у сумі 234 837,38 грн. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09.06.2016 року задоволені позовні вимоги відповідача, однак за наслідком апеляційного оскарження зазначеного рішення постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.08.2016 року постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 червня 2016 року в справі № 805/1087/16-а скасовано та прийнято нову постанову, якою відмовлено у задоволені позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “Трест Донбасдомнаремонт” до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправною відмову у списанні безнадійного податкового боргу та зобов’язання списати безнадійний податковий борг у загальній сумі 234837 грн 38 коп.
Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України (далі –ПК України), який відповідно до пункту 1.1 статті 1 цього Кодексу регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
У відповідності до п.41.1 ст. 41 ПК України, контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Пунктом 15.1 статті 15 ПК України передбачено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно пп.16.1.4 п.16.1 ст. 16 ПК України, платник податків зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи;
У відповідності до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Пунктом 58.1 статті 58 ПК України передбачено, що у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Згідно із пунктом 58.2 статті 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до пункту 58.3 статті 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Як зазначалося раніше податковим органом за наслідком виявлення порушень викладених в акті перевірки сформовано податкове повідомлення-рішення №0000581703/12016/10/05-15-17-03 від 02.06.2015 року про збільшення суми грошового зобов’язання за платежем «військовий збір» у сумі 234 837,38 грн у тому числі за податковим зобов’язанням у сумі 145 574,81 грн та штрафні санкції у сумі 89 262,57 грн,та надіслано відповідачу.
Крім того, відповідно до ст. 129 ПК України після закінчення встановлених строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу відповідача донарахована пеня у сумі 25 627,77 грн.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання набуває статусу податкового боргу.
Отже станом на час розгляд справи сума податкового боргу за військовим збором становить 260 468,15 грн.
Пунктом 59.1 ст. 59 ПК України передбачено що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
В силу пункту 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
На виконання зазначених вимог та з метою погашення податкового боргу податковим органом була сформована та направлена на адресу відповідача податкова вимога форми “Ю” № 4817-23 від 23.11.2015 року.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно із пунктом 95.2 статті 95 ПК України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Згідно із пунктом 95.4 статті 95 ПК України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача зазначені у заперечені на адміністративний позов, оскільки матеріалами справи підтверджені підстави виникнення та наявність податкового боргу.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.08.2016 року у справі № №805/1087/16-а відмовлено у задоволені позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “Трест Донбасдомнаремонт” до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправною відмову у списанні безнадійного податкового боргу та зобов’язання списати безнадійний податковий борг у загальній сумі 234837 грн 38 коп, податкове повідомлення-рішення №0000581703/12016/10/05-15-17-03 від 02.06.2015 року залишено чинним, отже податковий борг у сумі 234 837,38 грн є узгодженим.
З урахуванням пені у сумі 25 627,77 грн, що вбачаєтсья з інтегрованої картки платника податку загальна сума податкового боргу складає 260 465,15 грн.
Суд зауважує, що касаційною інстанцією при вирішені питання про відкриття касаційного провадження (Ухвала К/800/24613/16) за наслідком оскарження Товариством з обмеженою відповідальністю “Трест Донбасдомнаремонт” постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.08.2016 року не вирішувалося питання щодо зупинення виконання Постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.08.2016 року про скасування Постанови Донецького окружного адміністративного суду від 09.06.2016 року якою визнано протиправною відмову Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області у списанні безнадійного податкового боргу по сплаті грошового зобов’язання за платежем військовий збір за серпень – грудень 2014 року в сумі 145574 грн. 81 коп. - за основним платежем та 89262 грн. 57 коп. - за штрафними (фінансовими) санкціями, нарахованими на безнадійний податковий борг та зобов’язано Державну податкову інспекцію у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу по сплаті грошового зобов’язання за платежем військовий збір за серпень – грудень 2014 року в сумі 145574 грн. 81 коп. - за основним платежем та 89262 грн. 57 коп. - за штрафними (фінансовими) санкціями, нарахованими на безнадійний податковий борг.
Судом встановлено дотримання податковим органом встановленої законодавством процедури, що передує стягненню податкового боргу в судовому порядку та підтверджується податковою вимогою. Суд бере до уваги, що позивачем дотримана процедура формування та направлення податкової вимоги. Податкова вимога ані в адміністративному порядку, ані в судовому порядку оскаржена не була.
Таким чином, враховуючи, що відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив суму податкового боргу, доказів зворотного суду не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Згідно вимог ч.4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Трест Донбасдомнаремонт” про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з рахунків у банках Товариства з обмеженою відповідальністю “Трест Донбасдомнаремонт” (код ЄДРПОУ 36252790, вул. Орджонікідзе, буд. 2-В, м. Краматорськ Донецька область, 84313) заборгованість з військового збору у сумі 260 465 (двісті шістдесят тисяч чотириста шістдесят п’ять) грн 15 коп на р/р 31112063700059, код платежу 11011000, ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошено у судовому засіданні 21.11.2016 року.
Повний текст постанови виготовлено 25.11.2016 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Христофоров А.Б.