Справа № 569/14505/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.11.2016 року м.Рівне
Рiвненський мiський суд Рівненської області в особi суддi ОСОБА_1,
з участю: секретаря судового засідання Довбенко Г.В.,
позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засiданнi в мiстi Рiвному
справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
08 листопада 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача, які полягають у відмові призначити йому та виплачувати пенсію за віком у відповідності до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити та виплачувати йому пенсію починаючи з 08 вересня 2016 року у відповідності до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач в судовому засіданні позов підтримав з підстав викладених у позовній заяві.
Представник Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області ОСОБА_3 в судовому засіданні позов не визнала, та просить суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_2 у повному обсязі з підтсав викладених у письмових запереченнях.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, суд вважає, що наявні достатні підстави для задоволення позову.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_4, маючи загальний страховий стаж роботи більше 15 років та набувши право виходу на пенсію, 08 вересня 2016 року звернувся до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою про призначення пенсії за віком та надав документи, що підтверджують вказаний стаж.
Листом від 23 вересня 2016 року №826/10, позивачу було відмовлено в зарахуванні страхового стажу через невідповідність запису №3 трудової книжки п. 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах та організаціях, а як наслідок - відмовлено у призначенні пенсії за віком, на думку Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області через відсутність 15 річного страхового стажу.
Свою позицію Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області аргументувало тим, що запис в трудовій книжці про період роботи позивача із 01 липня 1981 року по 16 квітня 1987 року не відповідає Інструкції (відсутня печатка підприємства на записі про прийняття на роботу).
Постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12 серпня 1993 року затверджено « Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або повідних записів у ній».
П.п. 1, 2 Порядку визначає, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Оригінал трудової книжки у позивача був викрадений в 1987 році, а тому підприємством, на якому він працював на момент викрадення трудової книжки Рівненським АТП №15564, (що було перейменовано із Рівненського АТП №17664), було заповнено та видано йому дублікат трудової книжки 17 квітня 1987 року.
П.п. 17, 18 Порядку регламентує, за відсутності документів про наявний стаж роботи неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.
За відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Допитані в судовому засіданні свідки: ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 підтвердили той факт, що позивач ОСОБА_4 з 01 липня 1987 року по 16 квітня 1987 року працював на ВАТ «Рівнеавтотраспорт-15654», оскільки в цей період вони також працювали на вказаному підприємстві, на підтвердження своїх показів надали для огляду в судовому засіданні свої трудові книжки.
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентується порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, де зазначається, що заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному Управлінням пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника,який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Наведеним приписам Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" кореспондують положення п. «а» ч.І ст. 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідно до яких пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім тих випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності.
Відмова у призначенні пенсії позивачу є незаконною та порушує його конституційне право на соціальний захист, гарантоване ст. 46 Конституції України.
Згідно п. п. 4, 23 ч. 1 Європейської соціальної хартії від 03 травня 1996 року, ратифікованої Законом України «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії» № 137-У 14 вересня 2006 року усі працівники мають право на справедливу нагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціачьний захист.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України як територіальний представницький орган Пенсійного фонду України зобов'язано керуватися у своїй діяльності лише виключно діючим законодавством України в межах своїх повноважень.
Статтею 64 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до Розділу 11 Конституції України право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням і забезпечується ч. 2 ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування констигуційних прав і свобод - це їх офііційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.
Із системного аналізу ч. 1 ст. 7 Закону України «Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV вбачається рівноправність застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків на загальнобов'язкове державне пенсійне страхування.
Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції» (пункт 1), Україна визнала обов'язковою юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення та застосування Конвенції. Європейський суд з прав людини розкриває принцип верховенства права через формулювання вимог, які він виводить з цього принципу.
Європейський суд з прав людини ще в 1974 році у справі «Міллер проти Австрії» сформулював позицію щодо права власності громадянина на пенсію.
Згідно зі змісту ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном.
Враховуючи вищевикладений аналіз висновків Європейського суду з прав людини, сплата внесків із заробітної плати працівника надає право в майбутньому по досягненню 60 річного віку на використання позитивного права щодо отримання пенсії за віком.
Відповідно до вимог статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на встановлені у справі обставини, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_4 є обґрунтованими та доведеними.
В системі аналізу спірних правовідносин, порушене право позивача підлягає захисту шляхом визнання протиправними дій Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із одночасним відновленням такого права шляхом зобовязання відповідача вчинити певні дії, а саме, призначити та виплачувати позивачу пенсію згідно Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування».
Доводи управління Пенсійного фонду України у місті Рівне Рівненської області, наведені у запереченнях проти адміністративного позову, спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та наведеними судом у даній постанові нормами права.
Керуючись ст.ст.11,17,18,71,160,161,162,183-2,186 КАС України, суд, -
В И Р I Ш И В :
Позов ОСОБА_4 задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові ОСОБА_4 призначити та виплачувати пенсію за віком у відповідності до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобовязати Рівненське обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити та виплачувати ОСОБА_4 пенсію починаючи з 08 вересня 2016 року у відповідності до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у звязку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обовязки.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Cуддя: