№566/519/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2016 року смт. Млинів Рівненської області
Млинівський районний суд Рівненської області
в складі головуючої судді Бандури А.П.
при секретарі Гутюк С.Е.
з участю: представника відповідача Тимощук Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Млинів Рівненської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся в Млинівський районний суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що з 01 квітня 2015 року йому припинено виплату пенсії.
В судове засідання позивач ОСОБА_2 не з'явився, звернувся до суду з заявою про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
В позовній заяві вказав, що з 03 березня 1993 року по 12 липня 2004 року працював суддею Дубенського міськрайонного суду Рівненської області, з 12 липня 2004 року по 03 жовтня 2016 року - головою Дубеньского міськрайонного суду Рівненської області.
Починаючи з 01 квітня 2015 року йому, позивачу, було припинено виплату пенсії на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року, якими були внесення зміни до ст..47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та запроваджено тимчасове обмеження щодо виплати пенсій для певної категорії громадян, а зокрема для осіб, які працюють на посаді судді.
04 травня 2016 року ним, позивачем, була отримана відповідь від управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі, де було зазначено, що виплата пенсії йому тимчасово припинена у зв'язку з виконанням норми ст..47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вважаючи дії відповідача - управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі, щодо припинення виплати йому пенсії такими, що грубо порушують його, позивача права, просить суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі щодо припинення виплати пенсії з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року та з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області поновити йому припинену виплату пенсії за віком з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року та з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області оплачений ним судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
В подальшому позивач звернувся до суду з заявою про зменшення позовних вимог в якій вказав, що так як на підставі наказу голови Дубенського міськрайонного суду від 03 жовтня 2016 року його відраховано зі штату суду, то просить суд визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду в Дубенському районі №22/02-20-С від 04 травня 2016 року щодо припинення виплати пенсії з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року та з 01 січня 2016 року по 03 жовтня 2016 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області поновити йому припинену виплату пенсії за віком з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року та з 01 січня 2016 року по 03 жовтня 2016 року включно.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області сплачений судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
Відповідач, представник управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області Тимощук Л.А. в судовому засіданні пояснила, що управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області позовні вимоги ОСОБА_2 не визнає повністю з наступних підстав: у відповідності до норм ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно змін, внесених Законами України від 02 березня 2015 року № 213-VIII та від 24 грудня 2015 № 911-VIII: у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року та у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року відповідно особам, на яких поширюється дія цих Законів (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", пенсія, призначена відповідно до цієї статті, не виплачується.
Зміни до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» внесені згідно з:
1.П. 17 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII (за період виплати пенсії із 01.04.2015 по 31.12.2015), яким змінено частини третю - п'яту статті 141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (за період виплати пенсії із 01.04.2015 по 31.12.2015).
2.П. 30 розділу І Закону України «Про внесення імін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 N 911-VIII (за період із 01 січня 2016 по 31 грудня 2016) яким змінено ч. 5 статті 141 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (за період виплати пенсії із 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач працював суддею на посаді голови Дубенського міськрайонного суду, а тому виплата пенсії із урахуванням вказаних вище положень не може здійснюватися протягом наступних періодів: з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року; з 01 січня 2016 по 31 грудня 2016.
Чинність Закону в часі регламентується нормами ст. 152 Конституції України, а саме: «Закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність».
Частиною 1 ст. 8 основного Закону передбачає, що Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
У рішенні Конституційного суду України від 25.01.2012 року №3-рп/2012, вказано, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Таким чином, можна дійти висновку, що прийняті Верховною Радою Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-УІІІ та Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 N 911-УІІІ є чинними, неконституційними не визнавалися, а тому в аспекті положень ст. 19 Конституції України є обов'язковим для врахування управлінням Пенсійного фонду України в Дубенському районі з метою реалізації наданих державою повноважень в частині виплати пенсій.
Просить суд у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовити в повному обсязі.
Суд, заслухавши думку представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково, з наступних підстав: як вбачається з повідомлення Управління пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області № 22/02-20-С від 04 травня 2016 року ОСОБА_2 відмовлено у відновленні виплати пенсії з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року та з 01 січня 2016 року у зв'язку з тим, що відповідно до ч.1 ст.47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній з 01 квітня 2015 по 31 грудня 2015, далі - Закон) особам, які працюють на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про державну службу», «Про статус народного депутата», «Про судоустрій та статус суддів» пенсії не виплачуються. Після звільнення з роботи пенсія, припинена відповідно до цього Закону, поновлюється з наступного дня після звільнення.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» тимчасово, у період з 1 квітня по 31 грудня 2015 року, особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата», «Про судоустрій та статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цієї статті, не виплачуються.
Рішення щодо зміни порядку виплати пенсій особам, які працюють на посадах, які дають право на призначення пенсій /щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», «Про судоустрій та статус суддів» не приймалось.
З 01 січня 2016 року Законом України від 24 грудня 2015 №911- VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до низки законів, щодо порядку виплати пенсій працюючим пенсіонерам. Так статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у період з 1 січня по 31 грудня 2016 року (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах передбачених цим Законом, Законом України «Про прокуратуру», Законом України «Про судоустрій та статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачується.
Враховуючи прийняті Верховною Радою України зміни щодо пенсійного забезпечення працюючих пенсіонерів, у період з 01 квітня 2015 по 31 грудня 2015 та з 01 січня 2016 по даний час пенсія ОСОБА_2, яка призначена у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не виплачується через зайнятість ОСОБА_2 на посаді голови Дубенського міськрайонного суду.
Враховуючи вищевикладене, призупинення виплати ОСОБА_2 пенсії з 01 квітня 2015 року по даний час здійснено відповідно до норм чинного законодавства і підстав для відновлення виплати пенсії немає.
(а.с. 10-11)
У зв'язку з набранням чинності Законів України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 02 березня 2015 року (далі Закон № 213-VІІІ), «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VІІІ від 24 грудня 2015 року (далі Закон № 911-VІІІ) як пенсіонеру, який працює на посаді державного службовця, виплату пенсії позивачу припинено з 01 квітня 2015 року та з 01 січня 2016 року.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно пункту 6 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Відповідно до частини 1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, вирішуючи справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 2 березня 2015 року до ст.54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" були внесені зміни, у відповідності до яких тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Згідно пункту 5 розділу ІІІ "Прикінцевих положень" вказаного Закону у разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Оскільки до 1 червня 2015 року не був прийнятий Закон, вказаний в пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону, тому з цієї дати втратили чинність норми закону України " Про судоустрій і статус суддів " щодо пенсійного забезпечення і, відповідно, особам, які підпадають під дію цього Закону, пенсія призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
У відповідності до статті 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом; відповідальності суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків.
Враховуючи, що з 1 червня 2015 року втратили свою чинність правові підстави тимчасового припинення виплати позивачу пенсії, то суд вважає, що відмова відповідача у виплаті позивачу призначеної, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії, починаючи з 01 квітня 2015 року є протиправною.
Такої ж позиції притримується і Верховний Суд України, що підтверджується змістом постанови від 24 травня 2016 року в справі № 333/6710/15-а.
Крім того, зобов'язуючи Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області відновити нарахування та виплату ОСОБА_2 пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 01 січня 2016 року, слід врахувати, що 01 січня 2016 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIII від 24 грудня 2015 року, відповідно до якого були внесені зміни, якими з 01 січня 2016 року встановлено, що тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року особам (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» 24 грудня 2015 року підтверджується, що обмеження щодо виплати пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, передбачені цим Законом, не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах у Міністерстві оборони України, Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, Міністерстві внутрішніх справ України, Апараті Ради національної безпеки і оборони України, Державній спеціальній службі транспорту, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Управлінні державної охорони України, Державній пенітенціарній службі України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національній гвардії України, органах військової прокуратури або беруть участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення, відбитті спроб насильницького заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою; до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені відповідно до законів України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", на період виконання особами, яким вони призначені, повноважень членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції.
Після завершення особливого періоду виплата пенсій таким особам здійснюється згідно із законодавством.
У зв'язку з чим позовні вимоги ОСОБА_2 в частині нарахування і виплати пенсії з 01 січня 2016 року по 03 жовтня 2016 року задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що позивачем при зверненні до суду було понесено та документально підтверджено судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 гривень, а тому за таких обставин, суд приходить до висновку про стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі на користь ОСОБА_2 понесених і документально підтверджених судових витрат по сплаті судового збору в сумі 551,20 гривень.
На підставі наведеного,
керуючись ст.7-12, 160-163,172 КАС України,
суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволити частково.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області №22/02-20-С від 04 травня 2016 року в частині щодо припинення виплати пенсії з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області поновити ОСОБА_2 припинену виплату пенсії за віком з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року.
В частині позовних вимог про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області поновити ОСОБА_2 припинену виплату пенсії з 01 січня 2016 року по 03 жовтня 2016 року - відмовити за безпідставністю позовних вимог.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок.
Апеляційна скарга на постанову Млинівського районного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Млинівський районний суд. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Млинівського райсуду А.П. Бандура