Постанова № 62954232, 22.11.2016, Ірпінський міський суд Київської області

Дата ухвалення
22.11.2016
Номер справи
367/6338/16-а
Номер документу
62954232
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 367/6338/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2016 року Ірпінський міський суд Київської області в складі

головуючого судді Пархоменко О.В.,

з участю секретаря Григорян Н.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Бучанської міської ради про визнання незаконними та скасування рішень та зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

Позивачі звернулися до суду із даним адміністративним позовом, посилаючись на те, що 16 червня 2016 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до відповідача із заявою (клопотанням) вх. № К-236 про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), орієнтовною площею 0,10 гектара в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, гарантованих Конституцією України, що розташована по АДРЕСА_3 та знаходиться поряд із земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_1, площею 0,15 га, яка належить на праві приватної власності ТОВ "ВОГЕЛЬ" із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та розташовується за адресою АДРЕСА_1.

16 червня 2016 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 звернувся до відповідача із заявою (клопотанням) вх. № К-241 про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,10 гектара в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам гарантованих Конституцією України, що розташована по АДРЕСА_3 та суміжна (межує) із земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_2, площею 0,15 га, яка належить на праві приватної власності ОСОБА_4 із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та розташовується за адресою АДРЕСА_2, а також бажана до відведення земельна ділянка суміжна (межує) із земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_3, площею 0,04 га, яка належить на праві приватного користування ОСОБА_4 із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та розташовується за адресою АДРЕСА_2, а ще бажана до відведення земельна ділянка суміжна (межує) із земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_4, площею 0,0849 га, яка належить на праві приватного користування ОСОБА_5 із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та розташовується за адресою АДРЕСА_2.

Вказують, що вони є учасниками бойових дій (брали участь в АТО на Сході України), що підтверджується відповідними посвідченнями.

Протягом встановленого законодавством місячного строку ні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, ні мотивованої відмови у його наданні у відповідності до положень ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України від Бучанської міської ради на адресу заявників не надходило.

Вказують, що відповідно до абзацу третього частини сьомої статті 118 ЗК України 19 липня 2016 року ОСОБА_2 та ОСОБА_1 уклали з ФОП ОСОБА_6 (фізична особа-підприємець, яка володіє необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованим інженером-землевпорядником, відповідальним за якість робіт із землеустрою) договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та письмово повідомили Бучанську міську раду своїми заявами від 19.07.2016 року, зареєстрованими під номером К-624 та Л-625.

Не дивлячись на вищезазначене та виникнення права позивачів на розроблення проекту землеустрою без згоди Бучанської міської ради у відповідності до положень абзацу третього частини сьомої статті 118 ЗК України 28 липня 2016 року Бучанською міською радою були прийняті рішення про відмову в задоволенні заяв щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_2 та ОСОБА_1, рішення 694-15-УІІ, 695-15-УІІ у зв'язку із тим, що саме схема земельної ділянки не відображає населеного пункту, вулицю та конкретне місце розташування і не є графічним матеріалом в розумінні ч. 6 ст. 118 ЗК України.

Позивачі вважають зазначені вище рішення Бучанської міської ради Київської області, якими їм відмовлено у наданні дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд незаконними та такими, що підлягають скасуванню.

У відповідності до положень ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України у позивачів виникло право на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок без дозволу Бучанської міської ради.

У поданих клопотаннях чітко вказано населений пункт, вулицю на якій розташовані бажані до відведення земельні ділянки, вказані суміжні власники земельних ділянок, а на графічних матеріалах чітко вказане місце розташування бажаної до відведення земельної ділянки та містяться назви вулиць, будинку, плани земельних ділянок, що зареєстровані у Державному земельному кадастрі на день подання клопотання, що дозволяє встановити місцезнаходження бажаних до відведення земельних ділянок.

В зв'язку із викладеними обставинами позивачі просили визнати незаконним та скасувати рішення Бучанської міської ради Київської області від 28 липня 2016 року № 694-15-УІІ в частині відмови у наданні ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд площею 0,10 га по АДРЕСА_3; визнати за ОСОБА_2 право на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд площею 0,10 га, що розташована по вулиці Ганни Барвінок у місті Буча Київської області (на перетині із вулицею Василя Липківського та межує із нею) та знаходиться поряд із земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_1, площею 0,15 га, яка належить на праві приватної власності ТОВ "ВОГЕЛЬ" із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та розташовується за адресою АДРЕСА_1; визнати незаконним та скасувати рішення Бучанської міської ради Київської області від 28 липня 2016 року № 695-15-УІІ в частині відмови у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд площею 0,10 га по АДРЕСА_3; визнати за ОСОБА_1 право на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд площею 0,10 га, що розташована по АДРЕСА_3 (перетин із вулицею Ватутіна) та суміжна (межує) із земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_2, площею 0,15 га, яка належить на праві приватної власності ОСОБА_4 із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та розташовується за адресою АДРЕСА_2, а також бажана до відведення земельна ділянка суміжна (межує) із земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_3, площею 0,04 га, яка належить на праві приватного користування ОСОБА_4 із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та розташовується за адресою АДРЕСА_2, а ще бажана до відведення земельна ділянка суміжна (межує) із земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_4, площею 0,0849 га, яка належить на праві приватного користування ОСОБА_5 із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та розташовується за адресою АДРЕСА_2; судові витрати покласти на відповідача.

Представник позивачів ОСОБА_7 в судовому засіданні позов підтримав, підтвердив обставини, викладені у позовній заяві, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача - Бучанської міської ради в судове засідання не з'явився, надав суду листа, в якому просив розглядати справу у відсутності представника Бучанської міської ради та надав суду письмові заперечення, в яких просив відмовити позивачам у позові повністю та справу розглядати без його участі.

Суд, заслухавши пояснення представника позивачів ОСОБА_7, вивчивши матеріали справи, вважає заявлений позов таким, що підлягає до часткового задоволення, виходячи із наступного.

Відповідно до вимог ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

В судовому засіданні встановлено, що 16 червня 2016 року позивач ОСОБА_2 звернувся до Бучанської міської ради Київської області із клопотанням вх. № К-236 від 16.06.2016 року про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для передачі йому безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка, орієнтовною площею 0,10 гектара в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, гарантованих Конституцією України, що розташована по АДРЕСА_3 та знаходиться поряд із земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_1, площею 0,15 га, яка належить на праві приватної власності ТОВ "ВОГЕЛЬ" із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та розташовується за адресою АДРЕСА_1, до якого були додані копії паспорту та довідки про присвоєння податкового номеру платника податків, копія посвідчення учасника бойових дій, графічні матеріали, на яких зазначено бажані конфігурація та місце розташування земельної ділянки.

16 червня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою (клопотанням) вх. № Л-241 про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,10 гектара в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам гарантованих Конституцією України, що розташована по АДРЕСА_3 та суміжна (межує) із земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_2, площею 0,15 га, яка належить на праві приватної власності ОСОБА_4 із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та розташовується за адресою АДРЕСА_2, а також бажана до відведення земельна ділянка суміжна (межує) із земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_3, площею 0,04 га, яка належить на праві приватного користування ОСОБА_4 із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та розташовується за адресою АДРЕСА_2, а ще бажана до відведення земельна ділянка суміжна (межує) із земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_4, площею 0,0849 га, яка належить на праві приватного користування ОСОБА_5 із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та розташовується за адресою АДРЕСА_2, до якого були додані копії паспорту та довідки про присвоєння податкового номеру платника податків, копія посвідчення учасника бойових дій, фотофіксація на місцевості в підтвердження того, що бажана земельна ділянка вільна від забудови, графічні матеріали, на яких зазначено бажані конфігурація та місце розташування земельної ділянки.

Встановлено, що позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 являються учасниками бойових дій (брали участь у АТО на Сході України), що підтверджується відповідними посвідченнями.

Зазначені вище звернення 28.07.2016 року було розглянуто Бучанською міською радою Київської області на 15 сесії УІІ скликання та за результатами розгляду Бучанською міською радою були прийняті рішення № 694-15-УІІ від 28 липня 2016 року "Про розгляд клопотання ОСОБА_2", яким відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_2 щодо надання земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_3 та рішення № 695-15-УІІ від 28 липня 2016 року "Про розгляд клопотання ОСОБА_1", яким відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 щодо надання земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по вул. Шевченка в м. Буча.

Встановлено, що 19 липня 2016 року ОСОБА_2 та ОСОБА_1 уклали з ФОП ОСОБА_6 (фізична особа-підприємець) договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та письмово повідомили Бучанську міську раду своїми заявами від 19.07.2016 року, зареєстрованими під номером К-624 та Л-625.

Наведені обставини підтверджуються матеріалами справи.

У відповідності до ст. 118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки. Громадяни - працівники державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонери з їх числа, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні цих підприємств, установ та організацій, звертаються з клопотанням про приватизацію цих земель до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель. Передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом. Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У відповідності до п. 34 ст. 26 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях вирішуються питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до пункту 14 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам бойових дій першочергово відводяться земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва.

Проте, у оскаржуваних рішеннях відповідача не зазначено жодних підстав чи мотивів для відмов у наданні позивачам дозволів на розроблення проектів землеустрою.

Таким чином, відповідачем у порушення вимог Земельного кодексу України та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" надано невмотивовану та незаконну відмову у наданні дозволів на розроблення проектів землеустрою позивачам, у зв'язку із чим оскаржувані рішення є незаконними та підлягають скасуванню.

Таким чином, ураховуючи все наведене вище, суд прийшов до висновку, що відповідач, вирішуючи питання про надання позивачам дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, діяв у порушення приписів чинного законодавства України, необґрунтовано відмовив їм в наданні таких дозволів та прийняв рішення, які є протиправними і підлягають скасуванню.

Згідно з ч. 2 ст. 13 Конституції України кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.

Згідно з ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.

Відповідно до ч. 1 ст. 78 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.

Згідно з ч. 2 ст. 78 ЗК України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Згідно із ст. 40 ЗК України громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов до висновку, що оскільки відповідач - Бучанська міська рада, відмовляючи позивачам у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у м. Буча, у своїх рішеннях не навів належних обґрунтувань відмови позивачам у наданні такого дозволу з підстав, визначених ст. 118 ЗК України, а тому рішення Бучанської міської ради від 28 липня 2016 року щодо відмови позивачам у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок не ґрунтуються на вимогах закону та підлягають скасуванню.

В зв'язку із цим суд вважає, що слід зобов'язати Бучанську міську раду повторно розглянути клопотання ОСОБА_2 та ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Що стосується позовних вимог позивачів про визнання за ними права на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, суд вважає, що дані позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки таке право надано позивачам відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України і не потребує додаткового визнання за позивачами на підставі рішенням суду.

Разом із цим суд вважає, що з відповідача на користь держави слід стягнути судові витрати в сумі 551,20 гривень.

Таким чином суд задовольняє заявлені позовні вимоги.

На підставі викладеного та ст. ст. 118, 151 ЗК України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", керуючись ст.ст. 2, 4, 9, 11, 71, 86, 100, 158-163,167 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати рішення Бучанської міської ради від 28 липня 2016 року № 694-15-УІІ в частині відмови у наданні ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд площею 0,10 га по АДРЕСА_3.

Зобов'язати Бучанську міську раду (ідентифікаційний код юридичної особи: 04360586, адреса: 08292, Київська область, м. Буча, вул. Енергетиків, будинок 12) на черговій сесії повторно розглянути клопотання ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,10 га по АДРЕСА_3.

Визнати незаконним та скасувати рішення Бучанської міської ради від 28 липня 2016 року № 695-15-УІІ в частині відмови у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд площею 0,10 га по АДРЕСА_3.

Зобов'язати Бучанську міську раду (ідентифікаційний код юридичної особи: 04360586, адреса: 08292, Київська область, м. Буча, вул. Енергетиків, будинок 12) на черговій сесії повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,10 га по АДРЕСА_3.

Стягнути з Бучанської міської ради Київської області на користь держави судові витрати в сумі 551,20 гривен.

В інший частині позов залишити без задоволення.

Повний текст постанови буде виготовлений протягом п'яти днів з дня закінчення розгляду справи 19.11.2016 року.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: О. В. Пархоменко