"24" листопада 2016 р. Справа № 363/3379/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 листопада 2016 року м. Вишгород
Суддя Вишгородського районного суду Київської області Баличева М.Б., при секретарі Кашоїді М.Ю. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області стосовно відмови йому у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 року за № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року за № 2663-ІІІ, що діяла станом на грудень 2008 року), зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області провести перерахунок його пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про Прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 року за № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року за № 2663-ІІІ, що діяла станом на грудень 2008 року), згідно довідки Генеральної прокуратури України від 19.07.2016 року за № 1087 щодо розміру місячного заробітку за посадою старшого прокурора відділу Генеральної прокуратури України, з якої він вийшов на пенсію, з розрахунку 88% від суми місячного заробітку без обмеження граничного розміру пенсії, виплату різниці у розмірі за минулий час з 01.01.2016 року, а також стягнути на його користь витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп.
У судове засідання позивач не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, вказавши, що позовні вимоги він підтримує у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав до суду заперечення проти адміністративного позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач працював в органах прокуратури та набув права на пенсійне забезпечення у 2008 році за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час набуття такого права).
З 24 грудня 2008 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» відбулось підвищення заробітної плати працівникам прокуратури.
20 липня 2016 року позивач звернувся до Управлінні Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області із заявою про здійснення перерахунку йому раніше призначеної пенсії з врахування розміру заробітної плати прокурора на посаді, які позивач займав до виходу на пенсію, зазначеної в довідці Генеральної прокуратури України № 1087 від 19 липня 2016 року.
Листом від 29 липня 2016 року за № 3741/03 Управлінні Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області повідомило позивача, про те, що з 01.06.2015 року, органами пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не призначаються. При цьому, з наданої відповіді вбачається, що позивачу було фактично відмовлено у перерахунку пенсії.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Положеннями статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, яка була чинна на час призначення пенсії - 10 серпня 2011 року), передбачено, що працівники прокуратури, яким присвоєно класні чини, із стажем роботи в органах прокуратури 20 років і більше мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років. Загальний розмір пенсії за вислугу років, обчислений згідно з цією статтею, не може перевищувати 75 відсотків відповідного заробітку, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 відсотків, до категорії 2, - 80 відсотків.
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12 липня 2001 року №2663-III) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного заробітку.
Частиною тринадцятою статті було передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті).
У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28 грудня 2014 року №76-VIII текст частини вісімнадцятої статті 50-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
15 липня 2015 року набув чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу XII «Прикінцеві положення» якого норми Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII, які регулювали, зокрема, питання перерахунку пенсії, втратили чинність.
Пенсійне забезпечення працівників прокуратури, станом на час спірних правовідносин, регулюється правилами статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII.
Згідно частин тринадцятої, двадцятої цієї норми, пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України «Про прокуратуру», на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Разом із тим, на момент звернення позивача до Управлінні Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області питання такого перерахунку чинним законодавством не врегульоване, в той час як передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.
При цьому, пунктом 13 розділу XII «Прикінцеві положення» Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII було зобов'язано Кабінет Міністрів України у тримісячний строк з дня, наступного за днем опублікування цього Закону, зокрема, привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
За принципом верховенства права, що визначений у частині четвертій статті 8 КАС України, забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Ураховуючи, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів частини першої статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та статті 22, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», на підставі довідки Генеральної прокуратури України №1087 від 19 липня 2016 року. При такому перерахунку мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу.
З'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи вимоги законодавства України та судову практику, суд дійшов до висновків щодо наявності правових підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії.
Приписами ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
На підставі викладеного та керуючись ст. 19,22,46,58,64 Конституції України, Законом України «Про прокуратуру» (у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12 липня 2001 року №2663-III), ст. ст. 160, 161, 162, 163 КАС України, суд, -
П О С Т АН О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 року за № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року за № 2663-ІІІ, що діяла станом на грудень 2008 року).
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області здійснити перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, яка діяла 24 грудня 2008 року - на час призначення) згідно з довідкою Генеральної прокуратури України про заробітну плату №1087 від 19 липня 2016 року, з 01 січня 2016 року у розмірі 88% від місячного заробітку, зазначеного у довідці про заробітну плату №1087 від 19 липня 2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнуваньУправління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Київської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом дестяи днів з дня отримання копії постанови.
Суддя М.Б. Баличева