Провадження № 2-а/734/72/16 Справа № 734/3345/16-а
ПОСТАНОВА
іменем України
23 листопада 2016 року смт. Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Іванюка Т.І.,
при секретарі Дідовець М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Козелець Чернігівської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області про визнання протиправними дії відповідача та зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області, в якому та просить зобов'язати відповідача надати йому довідку про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади (з зазначенням посадового окладу, плати за ранг, надбавки за вислугу років) за останнім місцем роботи на державній службі ОСОБА_1 станом на 01.05.2016 року та зобов'язати до управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області провести ОСОБА_1 з 01.05.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі, відповідно до Постанови КМУ від 06.04.2016 року № 292 та довідки Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області. Свої вимоги позивач мотивує тим, що він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Козелецькому районі з 30.09.2011 року. Стаж державної служби складає 21 рік1 місяць. Йому призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державні службу» від 16 грудня 1993 року у розмірі 90 % заробітної плати. 25.10.2016 року він звернувся до Відповідача із заявою про видачу довідки про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади (з зазначенням посадового окладу, плати за ранг, надбавки за вислугу років) за останнім місцем роботи на державній службі станом на 01.05.2016 року. Але Відповідач йому відмовив у цьому. 01.11.2016 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області із заявою про перерахунок призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державних службовців, на що йому також було відмовлено. Вважає дії Відповідача незаконними і такими, що суперечать вимогам чинного законодавства.
У судове засідання позивач не з'явився, подавши заяву про розгляд справи у його відсутності. Позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, подавши заяву про розгляд справи у його відсутності та письмові заперечення проти позову, у яких зазначає, що рішення про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 було прийнято на підставі законодавства України. Позивачем у адміністративному позові не наведено жодного законодавчо підкріпленого доводу для задоволення викладених в ньому вимог.
У судовому засіданні були встановлені такі факти і відповідні ним правовідносини:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області з 30.09.2011 року як державний службовець та отримує пенсію за віком.
25.10.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Відповідача із заявою про видачу довідки про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади (з зазначенням посадового окладу, плати за ранг, надбавки за вислугу років) за останнім місцем роботи на державній службі станом на 01.05.2016 року.
Рішенням управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області № 11/09 від 31.10.2016 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про видачу довідки про його заробітну плату відмовлено, з тих підстав, що дана довідка може видаватися виключно для призначення пенсії, а форма довідки, яка передбачала порахунок пенсії - виключена на підставі Постанови Пенсійного фонду № 15-2 від 04.07.2016 року.
01.11.2016 року ОСОБА_1 звернувся до управлінні Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області із заявою про проведення перерахунку його пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державних службовців.
Рішенням № 2084/03 від 04.11.2016 року управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області відмовило ОСОБА_1 у перерахунку його пенсії, посилаючись на те, що з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України від 10.12.2015 року «Про державну службу» № 889-VІІІ, згідно з пунктом 2 Прикінцевих положень та перехідних положень цього Закону втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 13.12.1993 року № 3726, крім ст. 37, що застосовується для призначення пенсії до осіб, застосованих у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області про визнання протиправними дії відповідача та зобов'язання вчинити певні дії підлягає задоволенню частково. До даного висновку суд прийшов із наступних підстав:
відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-XII умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року N 865, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року N 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності з дня її опублікування (15.12.2015), а застосовується з 1 грудня 2015 року, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Згідно із п.п. 4,5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року N 865, в редакції що діяла до 01.12.2015 року, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим - п'ятим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Аналіз наведеного свідчить про те, що на момент подачі ОСОБА_1 заяви про видачу довідки про розмір заробітної плати для здійснення перерахунку пенсії, з постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 30.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено положення, що визначало порядок здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Проте нова редакція постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року N 865 не виключає можливості отримання пенсіонером довідки про заробітну плату, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді. Навпаки передбачає, що форма довідки про розмір заробітної плати державного службовця розробляється уповноваженим на те органом та видається державним органом, в якому працював пенсіонер або його правонаступником.
Крім того, уповноваженим органом розроблено форму довідки про розмір заробітної плати державного службовця, а саме, Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15- 1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670" затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію. Постанова правління Пенсійного фонду України не була скасована та є чинною. Зазначеною формою визначено складові заробітної плати, які включаються до вказаної довідки.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітні плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, вислугу років на державній службі та інші надбавки (ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу").
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
При цьому слід зазначити, що на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування і вони є складовою заробітної плати та зобов'язані враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.
Аналогічні правові позиції висловлені Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року в справі №21-125а13 та 28.05.2013 року у справі №21-97а13, які з урахуванням вимог ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Суд вважає, що невидача довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії з підстав того, що форму довідки про заробітну плату виключеного постановою правління ПФУ від 04.07.2016 року № 15-2, яка набула чинності 03.09.2016 року, є порушенням конституційних прав непрацюючих державних пенсіонерів, оскільки останні є такими, які набули право на призначення пенсії в редакції Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723 ХІІ, норми якого передбачають перерахунок розміру пенсії у разі підвищення заробітної плати державним службовцям.
Тому, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність дій щодо невидачі ОСОБА_1 довідки з усіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, а тому позовні вимоги в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області надати йому довідку про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади (з зазначенням посадового окладу, плати за ранг, надбавки за вислугу років) за останнім місцем роботи на державній службі ОСОБА_1 станом на 01.05.2016 року підлягають задоволенню.
Разом з цим, у задоволенні вимог ОСОБА_1 про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області провести ОСОБА_1 з 01.05.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі, відповідно до Постанови КМУ від 06.04.2016 року № 292 та довідки Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області, слід відмовити, на підставі наступного:
здійснюючи передбачене ст. 55 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту. Вирішуючи спір, суд зобов'язаний надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.
Звернення до суду має бути зумовлене наявністю вже порушеного права, оскільки суд не може вирішувати правові відносини на майбутнє. Підставами звернення особи з позовом до суду можуть були лише рішення, дія або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Оскільки ОСОБА_1 не подавав відповідачу для перерахунку довідку, встановленого зразка, позовні вимоги про проведення перерахунку без надання необхідних документів, а саме довідки про заробітну плату працюючого державного службовця на відповідній посаді є передчасними та такими, що не можуть бути задоволеними.
Оскільки позивачем заявлено дві позовні вимоги не майнового характеру, одна з яких судом задоволена, розподіл судових витрат здійснити в порядку ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2,17-19, 122, 158 - 163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області про визнання протиправними дії відповідача та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади (з зазначенням посадового окладу, плати за ранг, надбавки за вислугу років) за останнім місцем роботи на державній службі ОСОБА_1 станом на 01.05.2016 року.
У решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області за рахунок бюджетних асигнувань на сплату судового збору на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551 грн.20 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області.
Суддя: