Постанова № 62938501, 21.11.2016, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
21.11.2016
Номер справи
522/19651/16-а
Номер документу
62938501
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/522/995/16

Справа 522/19651/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2016 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Домусчі Л.В. розглянувши у порядку скороченого провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 21.10.2016 року звернувся в суд з позовом до Управління пенсійного фонду України у Приморському районі міста Одеси, та уточнивши його в письмовій редакції від 15.11.2016 року, просив: визнати протиправним дії УПФУ в Приморському районі міста Одеси щодо відмови йому в перерахунку пенсії у розмірі 90 відсотків місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області від 24.06.2016 року № 426-вих.16-2016; скасувати рішення УПФУ в Приморському районі міста Одеси від 18.10.2016 р. № 409 щодо відмови йому у перерахунку пенсії; зобов'язати УПФУ в Приморському районі міста Одеси здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону № 2663-Ш від 12.07.2001 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», у розмірі 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області від 24.06.2016 року № 426-вих.16-2016, без обмеження її граничного максимального розміру, починаючи з 15 грудня 2015 року, виплатити заборгованість, що виникла на день такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси здійснювати перерахунки пенсії у розмірі 90% заробітку ОСОБА_1 у разі подальшого підвищення заробітної плати діючим працівникам прокурорсько-слідчого складу за умови надання довідки про складові заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 посилався на те, що з 06.05.2003 року йому призначена пенсія за вислугу років довічно на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року в розмірі 90% від суми заробітної плати. 07.10.2016 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку розміру його пенсії, виходячи з розрахунку 90 відсотків від заробітної плати, яку вказано у довідці прокуратури Луганської області № 426-вих.16-2016 року, починаючи з 15 грудня 2015 року, без обмеження максимального розміру пенсії, яку він додав до свого звернення. Рішенням від 18.10.2016 року № 409 Управління пенсійного фонду України у Приморському районі міста Одеси відмовило позивачу у здійсненні такого перерахунку. Оскільки позивач вважає такі дії відповідача протиправними, він вимушений звернутися з позовом до суду.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 28.10.2016 було відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу у десятиденний строк з дня отримання ухвали суду подати до канцелярії суду письмові заперечення на позов, якщо він заперечує проти адміністративного позову, та надати докази, які спростовують позовні вимоги, або подати заяву про визнання позову.

17.11.2016 на адресу суду надійшли письмові заперечення Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, згідно яких відповідач позов не визнає та просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити, посилаючись на те, що вимоги, викладені у позовній заяві, є необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства. Оскільки, згідно з вимогами п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 02.03.2015 №213-VІІІ, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», скасовані, у зв'язку з чим з 01.06.2015 раніше призначені пенсії не перераховуються.

Розглянувши справу в порядку скороченого провадження одноособово, вивчивши матеріали справи, проаналізувавши приписи чинного законодавства України у відповідний період, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені наступні факти та відповідні до них правовідносини.

Позивач, працюючи в органах Прокуратури України, набув право на пенсію за вислугу років, у зв'язку з чим 06.05.2003 року йому призначена пенсія за вислугу років довічно на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року в розмірі 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати.

Позивач 07.10.2016 року звернувся до Управління пенсійного форду України у Приморському районі міста Одеси із заявою про проведення перерахунку розміру його пенсії, виходячи з розрахунку 90 відсотків від заробітної плати, яку вказано у довідці прокуратури Луганської області № 426-вих.16-2016 року, починаючи з 15 грудня 2015 року, без обмеження максимального розміру пенсії.

Проте, рішенням Управління пенсійного фонду України у Приморському районі міста Одеси від 18.10.2016 року № 409 позивачу відмовлено у здійсненні такого перерахунку.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, врегульовані Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу).

Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Частиною 12 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію.

Частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії при наявності зазначених у ч. 17 підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії.

Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХП від 05.11.1991 року перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної позивачеві пенсії, тобто 90 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати та з урахуванням вже проведених виплат.

Кабінетом Міністрів України 09.12.2015 прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», у тому числі працівників органів прокуратури, яка набрала чинності 01.12.2015, згідно якої затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та в зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року.

Разом з тим, пункт 5 розділу ІІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за №213-VIII, який зазначено управлінням ПФУ в Приморському районі м. Одеси як підставу для відмови у перерахунку пенсії, встановлює скасування з 01 червня 2015 року норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах.

А відповідно до вимог п.2 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VІІІ «дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01 січня 2016 року».

Так як позивачу пенсія за вислугу років призначена у травні 2003 року, тому при здійсненні перерахунку пенсії не можуть бути застосовані положення Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 N 3668-VI щодо обмеження розміру пенсії, оскільки вказаний нормативний акт був прийнятий та набув чинності уже після призначення позивачу пенсії.

Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII від 05.11.1991 перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної позивачеві пенсії, тобто, 90 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати та з урахуванням вже проведених виплат.

Положеннями ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.

Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

У Рішенні Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 зазначено, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей.

Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру».

Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії. Зазначена правова позиція щодо застосування ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в часі повністю обґрунтовується правовими нормами та нормативними актами.

У зв'язку з чим, суд не бере до уваги посилання представника відповідача на те, що з 01.06.2015р. норми щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури, що призначалися на підставі Закону України "Про прокуратуру", втратили чинність у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення усіх видів пенсій, у тому числі і спеціальних, а відтак ОСОБА_1 на підставі чинного законодавства не має права на перерахунок пенсії, оскільки, як вже вказувалося вище, таке права було надане йому з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а відтак не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило ст.22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.

У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13.05.2015 зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст.1, ч. 1, 2 ст. 8, ч.2 ст. 19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (ч.1 ст. 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (п. 6 ч.1 ст. 92 Конституції України).

За Конституцією України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту (пункт 1, 3 ст. 116 Конституції України).

Враховуючи, що позивач у жовтні 2016 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, то Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси повинно було керуватися ст..50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.

Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно-правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.

Вирішуючи спірні правовідносини суд також враховує постанову Верховного Суду України від 06.10.2015 року по справі за аналогічними правовідносинами (реєстраційний номер 52717166), та положення ст.244-2 КАС України, відповідно до якої висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

У постанові Верховного Суду України від 06.10.2015 року зазначено, процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.13 та 18 ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Законом №3668-VІ не зазнали.

Також, згідно з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Аналогічна правова позиція щодо застосування норм матеріального права міститься також у постановах ВСУ від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13) та від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13). Судом не встановлено підстав для відступу від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України.

Відповідно до ч. 1, 2ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб,що передбачені Конституцією та законами України.

Відтак, позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання провести перерахунок пенсії суд вважає обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Перерахунок пенсії позивача УПФУ в Приморському районі м. Одеси зобов'язаний провести на підставі документів пенсійної справи ОСОБА_1 та додатково поданої довідки прокуратури Луганської області від 24.06.2016 року № 426-вих.16-2016 для перерахунку пенсії за правилами частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми заробітку.

З наданої суду довідки прокуратури Луганської області від 24.06.2016 року № 426-вих.16-2016 вбачається, що грошове забезпечення ОСОБА_1 складається з наступного:

-основний оклад;

-класний чин;

-вислуга років, 40%;

-щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески;

доплати, які передбачені чинним законодавством:

-надбавка за особливо важливу роботу;

-матеріальна допомога на оздоровлення (1/12);

-матеріальна допомога на вирішення соц.-побут. проблем (1/12);

Таким чином, при здійсненні УПФУ в Приморському районі м. Одеси перерахунку пенсії ОСОБА_1 мають бути враховані усі вищевказані складові грошового забезпечення позивача.

Відповідно до вимог ст..ст.2, 6 КАС України в порядку адміністративного судочинства захисту підлягають тільки порушені права, а не ті, які можуть бути порушенні в майбутньому.

Відповідно до п.10.3 постанови пленуму ВАСУ від 20.05.2013 року №7 «Про судове рішення в адміністративній справі», резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.

У зв'язку з чим, суд зауважує, що позовні вимог ОСОБА_1 щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси здійснювати перерахунки пенсії у розмірі 90% заробітку ОСОБА_1 у разі подальшого підвищення заробітної плати діючим працівникам прокурорсько-слідчого складу за умови надання довідки про складові заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії задоволенню не підлягають.

Відповідно до п.1 ч.1ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України на користь позивача за рахунок коштів Державного бюджету України підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати в сумі 1102 (одна тисяча сто дві) гривні 40 коп..

Керуючись ст.. 19, 22, 64 Конституції України, ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 7-9, 11, 71, 94, 158, 160, 162, 163, 167, 183-2, п. 1. ч. 1 ст. 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправним дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії у розмірі 90 відсотків місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області від 24.06.2016 року № 426-вих.16-2016 та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси від 18.10.2016 р. № 409 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону № 2663-Ш від 12.07.2001 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», у розмірі 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області від 24.06.2016 року № 426-вих.16-2016, без обмеження її граничного максимального розміру, починаючи з 15 грудня 2015 року, виплатити заборгованість, що виникла на день такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м. Одеси на користь ОСОБА_1 витрати на сплату судового збору в сумі 1102 (одна тисяча сто дві) гривні 40 коп..

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення в частині визнання дій протиправними. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Домусчі Л.В.

21.11.2016