Постанова № 62931693, 23.11.2016, Богуславський районний суд Київської області

Дата ухвалення
23.11.2016
Номер справи
358/1595/16-а
Номер документу
62931693
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

гСправа № 358/1595/16-а Провадження № 2-а/358/158/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2016 року м. Богуслав

Богуславський районний суд Київської області в складі головуючого судді Тітова М.Б.,

розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області про визнання протиправним рішення та про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В :

09 листопада 2016 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з даним адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області щодо відмови їй у перерахунку пенсії та зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області провести їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 85% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищень з 01.05.2016 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.2016 року №292.

В обґрунтування своїх вимог позивачка посилається на те, що вона працювала в Управлінні Пенсійного фонду у Богуславському районі по посаді заступника начальника відділу управління. 28 вересня 2009 року вона вийшла на пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», та на даний час перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області і отримує пенсію за віком у розмірі 85% від розміру її заробітної плати.

02 листопада 2016 року вона отримала в Управлінні Пенсійного фонду України у Богуславському районі довідку про підвищення розміру заробітної плати заступника начальника відділу управління, яка на даний час становить 4747,05 грн.

02 листопада 2016 року вищезазначену довідку разом із заявою про перерахунок пенсії державного службовця в зв'язку з підвищенням розміру посадового окладу з 01.12.2015 року та заробітної плати з 01.05.2016 року працюючим державним службовцям вона подала до відповідача.

За наслідками розгляду даної заяви 02 листопада 2016 року вона отримала рішення Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі №1232 про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії.

Позивачка вважає, що згідно положень ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення їй пенсії), вона має право на перерахунок пенсії у зв'язку з встановленням нових розмірів посадових окладів працівників установ, закладів на організацій окремих галузей бюджетної сфери відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та Постанови Кабінету Міністрів України №292 від 06.04.2016 року «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році».

На думку позивачки відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі.

Ухвалою судді від 10.11.2016 року відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу в десятиденний строк, з дня одержання копії ухвали, подати через канцелярію суду заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

У запереченнях проти позову, які надійшли до суду 22.11.2016 року, відповідач зазначив, що чинне законодавство України не передбачає можливість перерахунку розміру пенсії позивача, оскільки з 01 червня 2015 року органи Пенсійного фонду України не призначають та не перераховують пенсії державним службовцям відповідно до Закону «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року, так як пунктом 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, було визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу».

Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів від 09.12.2015 року № 1013 було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865, а саме вилучено п. 4 вказаної постанови щодо обчислення заробітної плати для проведення перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.

23.09.2016 року Постанова КМУ від 31.05.2000 року №865 втратила чинність на підставі Постанови КМУ «Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» №622 від 14.09.2016 року.

Окрім того, з 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-УІІІ від 10.12.2015 року. Згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону, втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-Х11 від 16.12.1993 р., окрім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Вище зазначеним Законом не передбачено можливість здійснення перерахунків уже призначених пенсій державним службовцям.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Позивачка ОСОБА_1 працювала на посаді заступника начальника відділу Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі, та з 28 вересня 2009 року вийшла на пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ і їй призначено пенсію державного службовця в розмірі 85% суми заробітної плати при стажі роботи на державній службі 15 років.

Із довідки про заробітну плату № 6287/06 від 01 листопада 2016 року, виданої управлінням Управлінням Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області видно, що заробітна плата заступника начальника відділу управління станом на 01 грудня 2015 року становить 3689,55 грн.; станом на 01 травня 2016 року становить 4747,05 грн.

02 листопада 2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок розміру її пенсії, в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, надавши вищевказану довідку про заробітну плату.

Рішенням №1232 від 02 листопада 2016 року відповідач відмовив позивачці у проведення перерахунку пенсії з посиланням на відсудність правових підстав для проведення перерахунку пенсії.

Зазначене рішення відповідача є протиправним, виходячи з наступного.

Згідно частини другої статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення позивачці пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до положень статті 33 цього Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положеннями статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, і яка діяла до 01 січня 2015 року) було передбачено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Отже, позивачка є такою, що набула за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок визначення заробітку, який враховувався для перерахунку пенсії, був визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (зі змінами та доповненнями), зокрема, пунктами 4 та 5.

Так, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни, зокрема, і до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме вилучено пункт 4 даної постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунків пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.

На теперішній час, Кабінетом Міністрів України, всупереч положень статті 37-1 Закону №3723-XII, не визначено порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

У відповідності до ст. 8 Конституції України та ст. 8 КАС України, суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Згідно положень ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Европейський суд з прав людини у рішенні по справі «Будченко проти України» (заява №38677/06) зазначив (п.п.38-40) про те, що відсутність механізму реалізації відповідного законодавчого положення становить втручання у право особи за ст.1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Отже, відсутність на даний час механізму реалізації права на перерахунок пенсії є втручанням у визначений майновий інтерес позивача за ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Тому, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року № 292 «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», з 01.05.2016 року встановлено нові умови оплати праці працюючих державних службовців, затверджено схему посадових окладів підвищеного розміру та розмір надбавок до посадових окладів.

У зв'язку з викладеним суд вважає, що позивачка має право на перерахунок пенсії, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови їй в перерахунку пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 85% заробітної плати виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за остатньою посадою державної служби, з якої призначено пенсію, з врахуванням підвищень з 01.05.2016 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.2016 року №292, є протиправними.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на пункт 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, яким визначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, тому що наведена законодавча норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На переконання суду позивачкою доведено ті обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а відповідачем не доведено правомірність відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1

Відповідно до ст. 45 ч. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія перераховується з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.

Суд вважає, що перерахунок пенсії позивачки має проводитись з 01.11.2016 року, так як позивачка звернулася за цим перерахунком до Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі 02.11.2016 року.

Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

З урахуванням викладеного та керуючись ст.ст. 17, 18, 71, 159-163 КАС України, ч. 1 ст. 8, ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 22, ч. 1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, ст.ст. 42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд -

П О С Т А Н О В И В :

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області №1232 від 02 листопада 2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державному службовцю.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області здійснити з 01 листопада 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії), у розмірі 85 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення заробітної плати з 01.05.2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.2016 року №292, з урахуванням довідки про розмір заробітної плати №6287/06 від 01 листопада 2016 року, виданої Управлінням Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області (за рахунок відповідних бюджетних асигнувань) на користь ОСОБА_1 551 гривню 20 коп. понесених судових витрат по сплаті судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а в разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий: суддя М. Б. Тітов