справа № 176/1314/16-а
провадження №2-а/176/65/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2016 року Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області у складі:
головуючої судді Волчек Н.Ю.,
з участю секретаря Ханіної М.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Жовті Води справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, яка діє в інтересах ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населенняЖовтоводської міської ради про відновлення строку звернення до УПСЗН та зобов'язання до вчинення певних дій, -
ВСТАНОВИВ:
27 квітня 2016 року ОСОБА_1, яка діє в інтересах неповнолітніх ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулася із зазначеним позовом до суду, де просить постановити судове рішення, яким зобов'язати відповідача поновити щомісячні виплати при народженні дітей та випатити їх їй як опікуну малолітніх дітей починаючи з 01.07.2014 року.
В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 посилалась на те, що за рішенням Жовтоводського міського суду від 28.10.2015 року вона являється опікуном своїх малолітніх онуків ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2. 16 червня 2014 року листом №06-01/2532 УПСЗН було повідомлено матір її підопічних - ОСОБА_4 про припинення виплати допомоги при народженні дитини з 01.07.2014 року у звязку з недоцільним використанням коштів та не створення належних умов для їх утримання. Після позбавлення батьківських прав батьків дітей та призначення її опікуном над малолітніми дітьми, 07.04.2016 року вона звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради з вимогою поновити щомісячні виплати при народженні дітей, як їх опікуну, які було вирішено припинити виплачувати ОСОБА_4 з 01.07.2014 року. Але відповідач відмовив їй листом від 08.04.2016 року у зв'язку з тим, що після припинення виплат пройшло більше року. Але позивач вважає, що строк звернення до управління праці та соціального захисту населення з вимогою про поновлення виплат нею порушено з поважних причин, так як процедура позбавлення батьківських прав батьків її підопічних дітей та призначення її опікуном над ними затягнулась, рішення про позбавлення батьківських прав батьків дітей набрало чинності лише 09.11.2015 року, тому вона вважає дії відповідача неправомірними, у зв'язку з чим звернулась з даним адміністративним позовом до суду.
Сторони у судове засідання не з'явилися.
Позивач подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності. Позов підтримує у повному обсязі та просила його задовольнити в повному обсязі, так як порушені права дитини.
Відповідач подав письмові заперечення, де позов не визнав, в задоволені адміністративного позову ОСОБА_1, яка діє в інтересах ОСОБА_2, ОСОБА_3 про зобов'язання УПСЗН Жовтоводської міської ради поновити щомісячні виплати при народжені дітей та виплатити опікуну ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2, ОСОБА_3 починаючи з 01.07.2014 року - просив відмовити в повному обсязі на підставі слідуючого. Відповідно до п. 1.1 Положення про Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради, розробленого відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні " від 21.05.1997 р. № 280-97, типового Положення про управління праці та соціального захисту населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2000 р. № 1498 та затвердженого Рішенням сесії Жовтоводської міської ради народних депутатів від 06.06.2001 р. №363, Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради є виконавчим органом Жовтоводської міської ради.
До Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради (далі-УПСЗН Жовтоводської міської ради), 23.05.2016 року, надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, яка діє в інтересах ОСОБА_2, ОСОБА_3 про зобов'язання УПСЗН Жовтоводської міської ради поновити щомісячні виплати при народжені дітей та виплатити опікуну ОСОБА_1, яка діє в інтересах ОСОБА_2, ОСОБА_3 починаючи з 01.07.2014 року. З позовними вимогами відповідач не згоден повністю з наступних причин. До 01.07.2014 року допомогу при народженні дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 отримувала мати цих дітей ОСОБА_4. Виплата була зупинена з 01.07.2014 року на підставі акта обстеження матеріально побутових умов сім'ї № 835 від 13.06.2014 року, складеного головним державним соціальним інспектором, в зв'язку з нецільовим використанням коштів і незабезпеченням отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дітей. Термін для поновлення виплати при народженні дітей сплинув 30.06.2015 року, оскільки відповідно до п.13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року: "...Виплата допомоги поновлюється у випадках, передбачених абзацами двадцятим - двадцять сьомим, двадцять дев'ятим і тридцятим цього пункту, у разі, коли особа, що фактично здійснює догляд за дитиною ( один з батьків дитини, опікун), звернулася протягом дванадцяти місяців після припинення виплати допомоги до органу, що призначив допомогу, з письмовою заявою..." ( на момент призупинення виплати, на 01.07.2014 року, : "протягом шести місяців" - зміни внесені згідно з Постановою КМ № 355 від 04.06.2015 року). Таким чином, на думку відповідача, законодавством України не передбачено відновлення виплати по державній допомозі сім'ям з дітьми, в зв'язку з пропущенням терміну надання заяви для поновлення виплати при народжені дітей.
Суд, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази у їх сукупності, прийшов до висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 28.10.2015 року ОСОБА_1 являється опікуном своїх малолітніх онуків ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2. Цим же рішенням батьків малолітніх дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_5 позбавлено батьківських прав. Рішення суду набрало чинності 09 листопада 2015 року (а.с.9-11).
Також, судом встановлено, що з 01 липня 2014 року Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради припинило виплати допомоги при народженні дитини ОСОБА_4, у зв'язку з нецільовим використанням коштів виплачених при народженні дитини та не створення належних умов для її утримання (а.с.18).
Після позбавлення батьківських прав батьків дітей та призначення позивача опікуном над малолітніми дітьми, 07.04.2016 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради з вимогою поновити щомісячні виплати при народженні дітей, як їх опікуну, які було вирішено припинити виплачувати ОСОБА_4 з 01.07.2014 року. Але відповідач відмовив їй листом від 08.04.2016 року у зв'язку з тим, що після припинення виплат пройшло більше року, а відповідно до п.13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року: "...Виплата допомоги поновлюється у випадках, передбачених абзацами двадцятим - двадцять сьомим, двадцять дев'ятим і тридцятим цього пункту, у разі, коли особа, що .фактично здійснює догляд за дитиною ( один з батьків дитини, опікун ), звернулася протягом дванадцяти місяців після припинення виплати допомоги до органу, що призначив допомогу, з письмовою заявою..." (а.с.19).
Судом також встановлено, що в період з 16.12.2014 року до 09.11.2015 року позивач займалась позбавленням батьківських прав біологічних батьків дітей та оформленням опіки, над ними та не мала правових підстав звертатись до відповідача з вимогою про поновлення виплат на дітей.
Так, статтею 10 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми » передбачено право на допомогу при народженні дитини:
Допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.{ Частина перша статті 10 із змінами, внесеними згідно із Законом N 644-VII ( 644-18 ) від 10.10.2013 }
Стаття 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми » визначає умови призначення допомоги при народженні дитини:
Допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки. { Частина перша статті 11 із змінами, внесеними згідно із Законом N 573-VI ( 573-17 ) від 23.09.2008 }
Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини. { Частина статті 11 із змінами, внесеними згідно із Законом N 107-VI ( 107-17 ) від 28.12.2007 }
Виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини; у разі виникнення інших обставин.
Згідно з ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Тобто, Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Статтею 5 цього Закону визначено, що всі види державної допомоги сім`ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок щодо нарахування та виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення нею трирічного віку,
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно ст. 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", одними з видів державної допомоги сім'ям з дітьми є допомога при народження дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.
Відповідно до ч. 9 ст. 11 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини; у разі виникнення інших обставин.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції чинній на момент призначення допомоги) допомога при народженні дитини нараховується виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, установленого на день народження дитини.
Тому суд вважає, що у період з 16.12.2014 року по 09.11.2015 року позивач займалась позбавленням батьківських прав біологічних батьків дітей та оформленням опіки, тобто у вищевказаний період, юридично не було жодної особи яка б відповідала критеріям Закону та мала змогу поновити зупинену виплату допомоги при народженні дитини, права дитини порушені та відмова Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради незаконна та необґрунтована. Тому суд вважає за можливим задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. 1, 3, 5, 11, 12, Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. ст. 2, 8-12, 69, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1, яка діє в інтересах ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради про відновлення строку звернення до УПСЗН та зобов'язання до вчинення певних дій - задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської види нарахувати та виплатити допомогу при народженні дитини, починаючи з 01.07.2014 року ОСОБА_1 - опікуну малолітніх ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради, ЄДРПОУ 03192313 на користь ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 судові витрати у розмірі 551,20 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 КАС України.
Суддя Жовтоводського міського суду Н.Ю. Волчек