Макарівський районний суд Київської області
смт. Макарів, вул. Димитрія Ростовського, 35, 8000, (04578) 5-13-39
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2016 року Справа № 370/2246/16-а
Макарівський районний суд Київської області у складі судді Косенко А.В., при секретарі Гребінській Н.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Макарові Київської області адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області, про визнання неправомірними та протиправними дії правління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області щодо відмови у перерахунку розміру пенсії,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (далі - Позивач, ОСОБА_1) звернулася з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області (далі - Відповідач ) про визнання неправомірними та протиправними дії правління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області щодо відмови у перерахунку розміру пенсії.
Свої вимоги Позивач обґрунтовує тим, що з 01 липня 1971 року по 01 червня 1996 року працювала в органах прокуратури Київської області на різних посадах, у тому числі на посадах прокурора району та начальника слідчого управління прокуратури області.
У червні 1996 року їй, як колишньому працівникові прокуратури Київської області, призначено пенсію за вислугу років згідно із положеннями ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру України» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, в розмірі не більше 90 % від суми заробітної плати.
Відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 та № 1013 від 09.12.2015 року заробітна плата, з якої має розраховуватись пенсія відповідним категоріям прокурорсько-слідчих працівників, підвищена з 01.12.2015 року. Тому з 12 серпня 2016 року остання звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області з письмовою заявою про перерахунок пенсії за вислугу років в розмірі не більше 90 % від суми заробітної плати.
Проте відповідач відмовив позивачу в задоволенні заяви про перерахунок пенсії.
Враховуючи вищевикладене, просила визнати такі дії відповідача протиправними у зв'язку з чим й звернулася до суду.
Позивачка у судовому засіданні просила заявлені вимоги задовольнити в повному обсязі з підстав викладених у адміністративному позову.
Представник відповідача заперечив проти задоволення адміністративного позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення сторін, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 01 липня 1971 року по 01 червня 1996 року працювала в органах прокуратури Київської області на різних посадах, у тому числі на посадах прокурора району та начальника слідчого управління прокуратури області.
У червні 1996 року їй, як колишньому працівникові прокуратури Київської області, призначено пенсію за вислугу років згідно із положеннями ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру України» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, в розмірі не більше 90 % від суми заробітної плати.
Відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 та № 1013 від 09.12.2015 року заробітна плата, з якої має розраховуватись пенсія відповідним категоріям прокурорсько-слідчих працівників, підвищена з 01.12.2015 року. Тому з 12 серпня 2016 року остання звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області з письмовою заявою про перерахунок пенсії за вислугу років в розмірі не більше 90 % від суми заробітної плати.
До вказаної заяви позивачкою було долучено довідку прокуратури Київської області від 25 травня 2016 року за вих. № 18 ф-226, з якої вбачається, що її заробітна плата на посаді начальника слідчого управління з 01.12.2015 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року за 1013 становить - 17 123,87 гривень.
Проте, Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області відмовило ОСОБА_1 в задоволенні вищевказаної заяви на підставі того, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення » № 213 - VIII від 02.03.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення в частині призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
З вищевикладеною позицією Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області суд не маже погодитися адже, згідно з частиною 1 ст. 50 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663 - III, чинній на момент призначення пенсії ОСОБА_1) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 - ти років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10-ти років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
У подальшому до вищевказаної правової норми вносились зміни згідно із Законами України від 08.07.2011 р. № 3668-VІ та від 27.03.2014 року № 1166-VП від 28.12.2014 р. №7б-VІІІ.
Однак, при цьому в частині п'ятнадцятій статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру (в редакції Закону від 08.07.2011 р. «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»), яка діє до теперішнього часу, встановлено норму про те, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством України, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
За змістом пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення «Закону України від 08.07.2011 року № 3668-VІ», обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом, однак, якщо призначена раніше пенсія перевищує максимальний розмір, то її перерахунок не здійснюється до того часу, коли розмір пенси відповідатиме максимальному розміру пенси, встановленої цим Законом.
Частиною тринадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка до теперішнього часу діє в редакції Закону України від 12.07.2001 р. № 2663-ІІІ, передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонером, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
В силу частини вісімнадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка була чинною до 01.01.2015 року, призначені працівникам прокуратури пенси перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенси. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенси, різницю в пенси за минулий час йому може бути виплачено не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Законом України від 28.12.2014 року № 76- VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2015 року, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» викладено в новій редакції) згідно з якою умови та порядок розрахунку пенсій працівникам органів прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Отже, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорсько-слідчим працівникам врегульовано частинами 13, 18 статті 50-1 «Закону України «Про прокуратуру1» і зазначені положення щодо перерахунку пенсій у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» не змінились (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
На переконання суду нічого із вищезазначеного не було враховано відповідними посадовими, особами Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області при розгляді заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 2 КАСУ, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Всупереч вимогам Закону, Відповідач листом від 30.08.2016 року №44/П-06 відмовив ОСОБА_1 в задоволенні заяви про перерахунок з 01.01.2016 року розмір її пенсії.
Відповідно до вимог ч. 1 ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Відповідно до вимог ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно ч. 3 ст.22 Конституції України прямо передбачає, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З огляду на позицію Конституційного Суду України в рішеннях № 8-рп/2013 і № 9-рп/2013, а також на підставі аналізу положення частини першої статті 99 КАС України в системному зв'язку з положенням частини другої статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», можна дійти висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.
Верховний Суд України у постанові від 25.05.2016 у справі № 21-1249а16 (ЄДРСР 58275228) зазначив, що спори у справах, пов'язаних з пенсійними виплатами, мають розглядатися у межах звернення до адміністративного суду, тобто в межах шестимісячного строку. У цій же постанові Верховний Суд України наголосив, що при розгляді цієї справи слід застосовувати положення спеціальних норм. Таким чином, Верховний Суд України не виключає можливості, що спори у справах, пов'язаних з пенсійними виплатами за минулий час, на підставі частини першої статті 99 КАС України можуть розглядатися поза межами шестимісячного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає відмову відповідача щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірною.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст. 8, 22, 58 Конституції України, ст.ст. 2, 4, 6, 9, 11, 17, 71, 86, 104, 128, 158-163 КАС України, суд,-
Постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області, про визнання неправомірними та протиправними дії правління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області щодо відмови у перерахунку розміру пенсії- задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області перерахувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, пенсію відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Київської області від 25 травня 2016 року за вих. № 18 ф-226 з розрахунку 90% середнього заробітку починаючи з 01 січня 2016 року та провести відповідні виплати.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області в дохід держави (отримувач коштів - Макарівський районний суд, код отримувача за ЄДРПОУ 38007165, банк отримувача ГУ ДКСУ в Київській області, МФО 821018, р/р 31214206700385) 551,20 грн., судових витрат.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд, що її ухвалив, протягом 10 днів з моменту її проголошення, а особами, що не були присутні при її проголошенні - з моменту отримання її копії.
Постанова суду набирає законної сили по закінченню строку на її оскарження, у разі, якщо не подано апеляційну скаргу. В інакшому випадку - після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя А.В.Косенко