ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 листопада 2016 року м. Київ К/800/52570/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого суддіГоловчук С.В. (суддя-доповідач),суддівЗагороднього А.Ф., Черпака Ю.К.,
секретар судового засідання Малина Л.В.,
за участю представника відповідача - Журавльова О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Підприємства з іноземними інвестиціями «АМІК УКРАЇНА»
на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 жовтня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2015 року
у справі за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - ГУДС України з НС) у Херсонській області до Підприємства з іноземними інвестиціями (далі - ПІІ) «АМІК УКРАЇНА» про вжиття заходів реагування,
в с т а н о в и л а:
У липні 2015 року ГУДС України з НС у Херсонській області звернулося до суду з позовом про застосування заходів реагування до відповідача у вигляді повного зупинення роботи АЗС № 22-04 ПІІ «АМІК УКРАЇНА» розташованої за адресою: м. Херсон смт. Антонівка, вул. Леніна, 12 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки. В обґрунтування позовних вимог зазначало, що за результатами проведеної перевірки встановлені порушення вимог законодавства на АЗС № 22-04 ПІІ «АМІК УКРАЇНА» у сферах пожежної та техногенної безпеки, а також визначено ступінь ризику суб'єкта господарювання з урахуванням значення прийнятого ризику від провадження господарської діяльності у сфері пожежної та техногенної безпеки - високий.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 жовтня 2015 року, яку залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2015 року, позов задоволено. Застосовано до ПІІ «АМІК УКРАЇНА» захід реагування у вигляді повного зупинення експлуатації АЗС № 22-04 ПІІ «АМІК УКРАЇНА», розташованої за адресою: м. Херсон, смт. Антонівка, вул. Леніна, 12, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, встановлених Актом перевірки № 20 від 19 червня 2015 року. Заборонено відповідачу використовувати АЗС № 22-04 (місце розташування: м. Херсон, смт. Антонівка, вул. Леніна, 12), за цільовим призначенням, окрім робіт, пов'язаних із усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, до повного усунення порушень, встановлених Актом перевірки № 20 від 19 червня 2015 року.
У касаційній скарзі ПІІ «АМІК УКРАЇНА» порушує питання про скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалення нового судового рішення про відмову у задоволенні позову. Зазначає, що судами порушено норми матеріального і процесуального права. Також, вказує, що судами не враховано, що повноваження щодо заборони експлуатації будівель чи споруд чинним законодавством віднесено до компетенції органів ДСНС, а не суду, а виявлені під час перевірки порушення не є такими, що загрожують життю чи здоров'ю людей.
У запереченнях на скаргу позивач просить залишити її без задоволення, а судові рішення - без змін, оскільки їх ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку про те, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами встановлено, що Дніпровським районним відділом ГУДС України з НС у Херсонській області проведено планову перевірку АЗС № 22-04 ПІІ «АМІК УКРАЇНА», яка розташована за адресою: м. Херсон смт. Антонівка, вул. Леніна, 12.
Відповідно до акту перевірки відповідача, контролюючим органом зафіксовано порушення господарюючим суб'єктом законодавства у сфері техногенної і пожежної безпеки, а саме:
- не обладнано приміщення серверної установкою автоматичного пожежогасіння (п.1.2. розділ V Наказ МВС України від 30 грудня 2014 року № 1417 «Правила пожежної безпеки в Україні», зареєстрований в Мін'юсті України 05 березня 2015 року № 252/26697 (далі - Наказ № 1417; ДБН В.2.5-56:2010);
- основний вихід обладнано дверима, які відчиняються не за напрямком евакуації людей з приміщення АЗС (пункт 2.27, розділ III, Наказ № 1417);
- АЗС не забезпечено набором інструменту для відкривання і закривання пробок металевої тари, що не утворює іскор (п.10.11, розділ VІ, Наказ № 1417);
- не надано відомості (показники горючості) про пожежну безпеку матеріалів облицювання стін в приміщенні АЗС (п.2.10.2 ДБН В.1.1-7І002*; п.9 розділ II, Наказ № 1417);
- вогнегасники не навішені на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для їх повного відчинення (п.3.10, розділ V, Наказ № 1417);
- не здійснено перевірку працездатності пожежного гідранту (п.2.1. розділ V Наказ № 1417);
- не укладено договір на постійне та обов'язкове обслуговування об'єкту державними аварійно-рятувальними службами (п.3.3 Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в установах, організаціях та на небезпечних територіях, Наказ МНС України від 15 серпня 2007 року № 557);
- не забезпечено диспетчера підприємства бланками регламентів надання інформації про аварію та повідомлення про надзвичайну ситуацію (п.4.4.10 Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в установах, організаціях та на небезпечних територіях, Наказ МНС України від 15 серпня 2007 року № 557);
- не проведено поточний ремонт резервуарів згідно графіка (не рідше одного разу на півроку (п.2.1.23 Правила технічної експлуатації резервуарів та інструкції по їх ремонту);
- не обладнано АЗС системою раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у випадку їх виникнення (п.3.1.1 Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в установах, організаціях та на небезпечних територіях, Наказ МНС України від 15 серпня 2007 року № 557);
- на всіх ЗЗОД відсутня бірка розміром 3 х 5 см з вказівкою номеру протигазу (або виду засобу індивідуального захисту), прізвища, ім'я та по батькові користувача (п.4.3.6. Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в установах, організаціях та на небезпечних територіях Наказ МНС України від 15 серпня 2007 року № 557);
- не розроблено у складі проектної документації розділ інженерно-технічних заходів цивільного захисту (п.1.5, п.2 додатку А, ДБН в. 1.2-4-2006; ДСТУ Б А.2.2-7:2010);
- у осіб, які задіяні в оповіщенні, локалізації, ліквідації аварійних ситуацій та аварій відсутні ЗЗОД з переговорним пристроєм (п.4.3 Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в установах, організаціях та на небезпечних територіях, Наказ МНС України від 15 серпня 2007 року № 557);
- не створено матеріальний (об'єктів) резерв для запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру і їх наслідків (п.3.1.1. Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в установах, організаціях та на небезпечних територіях Наказ МНС України від 15 серпня 2007 року № 557).
За результатами перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб, контролюючий орган прийшов до висновку, що АЗС № 22-04 ПІІ «АМІК УКРАЇНА», яка розташована за адресою м. Херсон смт. Антонівка, вул. Леніна, 12, експлуатується з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Заперечуючи проти позову, відповідач посилався на те, що виявлені позивачем порушення є незначними та жодним чином не становлять загрози життю та/або здоров'ю людей, крім того на даний час є частково усунуті суб'єктом господарювання.
Разом з тим, наведені порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, зазначені в Акті перевірки, створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, які працюють, перебувають на підприємстві, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі.
Таким чином, у зв'язку з виявленням під час перевірки ряду порушень правил техногенної і пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи АЗС № 22-04 ПІІ «АМІК УКРАЇНА» розташованої за адресою: м. Херсон смт. Антонівка, вул. Леніна, 12 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Згідно із пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16 січня 2013 року № 20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Відповідно до пункту 3 зазначеного Положення основними завданнями ДСНС України, зокрема, є: реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону (стаття 66 Кодексу цивільного захисту України).
Згідно із частиною 2 статті 51 Кодексу цивільного захисту України забезпечення техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на його керівника.
Забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання (стаття 55 Кодексу цивільного захисту України).
Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Частиною 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно із частинами 1, 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами. Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду (частина 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновками судів про те, що недотримання АЗС № 22-04 ПІІ «АМІК УКРАЇНА» вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту та високий ступінь небезпечності, зазначених в Акті перевірки порушень, зокрема, необладнання приміщення серверної установкою автоматичного пожежогасіння, нездійснення перевірки працездатності пожежного гідранту, непроведення поточного ремонту резервуарів згідно графіка, свідчать про наявність реальної загрози життю та здоров'ю людей, що є підставою для вжиття заходів реагування шляхом повного зупинення роботи АЗС № 22-04 ПІІ «АМІК УКРАЇНА», яка безпосередньо пов'язана з реалізацією продукції та наданням послуг, розташованої за адресою: м. Херсон, смт. Антонівка, вул. Леніна, 12 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Доводи касаційної скарги перевірялись судами, їм дана належна оцінка.
Мотиви скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального законодавства, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення спору.
Відповідно до частини 1 статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що судами не допущено порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 221, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Підприємства з іноземними інвестиціями «АМІК УКРАЇНА» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 жовтня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя С.В. Головчук Судді А.Ф. Загородній Ю.К. Черпак