Ухвала суду № 62917886, 23.11.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2016
Номер справи
265/3882/16-а
Номер документу
62917886
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Мельник І.Г.

Суддя-доповідач - Чебанов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2016 року справа № 265/3882/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді: Чебанова О.О., суддів: Сіваченка І.В., Шишова О.О., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради Донецької області на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 12 жовтня 2016 року у справі № 265/3882/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради Донецької області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулася до Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області із адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради Донецької області (далі - відповідач), в якому просила: визнати незаконними дії Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради щодо зняття з оплати щомісячної адресної допомоги ОСОБА_2, як особи, яка переміщена з району проведення антитерористичної операції; зобов'язати Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради призначити адресну допомогу ОСОБА_2, як особи, яка переміщена з району проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року з 22.01.2016 року по 10.05.2016 року (а.с. 1-2).

Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 12 жовтня 2016 року позов було задоволено (а.с. 33-35).

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову місцевого суду скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог (а.с. 39-40).

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, а також документи, які містяться в матеріалах адміністративної справи, встановила наступне.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII (далі - Закон № 1706) факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Згідно ч. 1 «Порядку оформлення і видачі довідки про взятті на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції», затвердженого Постановою КМУ від 01.10.2014 року № 509 довідка про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

Відповідно до постанови КМУ від 05.11.2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій, довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 року № 509.

З копії довідки № 1413000504 від 12.11.2014 року про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції вбачається, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа в Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 9).

Відповідно до пенсійного посвідчення (а.с. 10) та довідки УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя ОСОБА_2 знаходиться на обліку та отримує пенсію за віком (а.с. 4).

Як встановлено колегією суддів, позивач 21 січня 2016 року звернулася із заявою до ТВБВ № 10004/0459 філії Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» до якої додала необхідні документи для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. У листі керуючого ТВБВ № 10004/0459 філії Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» № 113 від 17.05.2016 року зазначено, що заява позивача та додані до неї документи були спрямовані до Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради 22 січня 2016 року (а.с. 6).

Відповідно до копії рішення Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради від 02.02.2016 року ОСОБА_2 було відмовлено в надані щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в зв'язку з тим, що щомісячна адресна допомога позивачу виплачується по 21.01.2016 року (а.с. 5).

Про прийняте рішення про відмову в призначенні щомісячної адресної допомоги, як внутрішньо переміщеної особі ОСОБА_2 була повідомлена лише 29.03.2016 року, а 26.04.2016 року отримала відповідь на своє звернення з цього приводу (а.с. 7).

Відповідно до вимог ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства (далі КАС) України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У відповідності до вимог ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їх представників, показань свідків, письмових та речових доказів, висновків експертів.

У відповідності з вимогами ч. 2 вищевказаної статті, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача.

Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01 жовтня 2014 року (далі Постанова № 505), визначено механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).

Відповідно до пункту 5 вказаної Постанови № 505, для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.

Колегією суддів було встановлено, що 21 січня 2016 року позивач звернулась з відповідною заявою до відділення Ощадбанку в м. Маріуполі Донецької області про продовження їй виплати щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 6).

Згідно абзацу 6 пункту 5 Постанови № 505, установа уповноваженого банку відкриває уповноваженому представнику сім'ї поточний рахунок та не пізніше трьох робочих днів з дати відкриття зазначеного рахунка надсилає його заяву про призначення грошової допомоги (заяву, в якій уповноважений представник сім'ї повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги) разом з документами, що додаються до неї, відповідному уповноваженому органу із супровідним листом, в якому зазначаються реквізити поточного рахунка. У разі коли від установи уповноваженого банку надійшла заява про призначення грошової допомоги, до якої не додано всіх необхідних документів, передбачених пунктом 5 цього Порядку, уповноважений орган надсилає уповноваженому представнику сім'ї повідомлення про перелік документів, які необхідно подати додатково.

Відповідно до пункту 8 Постанови № 505 уповноважені органи протягом 10 днів після подання уповноваженим представником сім'ї заяви та документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, призначають грошову допомогу або відмовляють у її призначенні, про що надають відповідне повідомлення уповноваженому представнику сім'ї.

В суді першої інстанції позивач пояснила, що повідомлення про відмову у наданні їй допомоги як переміщеної особи на проживання від 21 січня 2016 року вона отримала лише 29 березня 2016 року, не зважаючи на те, що рішення відповідачем було прийняте 02.02.2016 року.

Постановою Кабінету міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (зі змінами) затверджений Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно з п.2 Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

При прийнятті рішення про відмову у наданні допомоги переміщеним особам на проживання відповідач керувався зазначеним пунктом та зазначав, що призначення допомоги розраховується та здійснюється з дня звернення (відповідна дата) по день на який припадає закінчення шестимісячного терміну призначення.

Разом з тим, при прийнятті відповідного рішення відповідачем не був врахований пункт 5 Постанови № 505, який визначає, що з метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку. У суді першої інстанції позивач наполягала, що саме представник банку пропонував їй прийти 21 січня 2016 року для подання заяви та необхідних документів для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, при цьому, дані обставини з боку відповідача спростовані не були.

Як зазначено в листі керуючого відділення Ощадбанку, заява позивача разом з документами 22 січня 2016 року була спрямована до Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради та отримана відповідним працівником УСЗН, про що свідчить відмітка. Дані обставини свідчать, що заява позивача разом з документами надійшла до відповідача саме 22 січня 2016 року, і саме з даної дати відповідач повинен був призначити позивачу щомісячну адресну допомогу.

З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню.

Доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись статтями 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради Донецької області на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 12 жовтня 2016 року у справі № 265/3882/16-а - залишити без задоволення.

Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 12 жовтня 2016 року у справі № 265/3882/16-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя О.О. Чебанов

Судді І.В. Сіваченко

О.О. Шишов