Ухвала суду № 62912655, 17.11.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2016
Номер справи
809/220/16
Номер документу
62912655
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2016 р. Справа № 876/7175/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Старунського Д.М.,

суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,

за участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 червня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 02.03.2016 року звернувся в суд з адміністративним позовом до управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення №110 від 23.09.2015 про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт від 26.03.2013 за №ІФ 083130850117 на об'єкт: «Житловий котедж покращеного планування з житловими гостьовими приміщеннями» за адресою: АДРЕСА_1.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 червня 2016 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення за №110 управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 23.09.2015 про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт від 26.03.2013 за №ІФ 083130850117 на об'єкт: «Житловий котедж покращеного планування з житловими гостьовими приміщеннями» за адресою: АДРЕСА_1.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати.

Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що позиція суду про те, що визначальною умовою для скасування декларації про початок виконання будівельних робіт з підстав виявлення порушень вимог містобудівного законодавства є невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю, а також факт проведення перевірки з встановленням вказаних порушень є не правильною. Вважає, що не є обов'язковою умовою проведення позапланової перевірки, а можливе виявлення порушень і в результаті документальної перевірки.

Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до ч.1 ст.41, ч.4 ст.196 КАС України суд розглядає справу за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та матеріалами справи підтверджується, що 26.03.2013 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт за №ІФ 083130850117 на об'єкт: житловий котедж покращеного планування з житловими гостьовими приміщеннями, за адресою: АДРЕСА_1, замовник ОСОБА_1, який проживає у АДРЕСА_1.

03.09.2015 посадовими особами відповідача, на підставі направлення на здійснення позапланової перевірки за №1/99 від 02.09.2015, проведено позапланову перевірку дотримання позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил об'єкта будівництва: житлового котеджу покращеного планування з житловими гостьовими приміщеннями, за адресою АДРЕСА_1, якою встановлено відсутність ОСОБА_1 на об'єкті будівництва, що унеможливило проведення перевірки.

23.09.2015 головний інспектор будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок, звернувся до Управління архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області із службовою запискою про прийняття рішення щодо можливості скасування декларації про початок виконання будівельних робіт за №ІФ 08130850117 від 26.03.2013.

23.09.2015 на підставі вказаної службової записки від 23.09.2015 рішенням Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області за №110, у відповідності до статті 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 за №466 (із змінами, внесеними згідно з постановами Кабінету Міністрів України за №1390 від 28.12.2011, №43 від 18.01.2012, №757 від 15.08.2012, №918 від 30.10.2013) скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 26.03.2013 за №ІФ 083130850117 на об'єкт: «Житловий котедж покращеного планування з житловими гостьовими приміщеннями» за адресою: АДРЕСА_1, замовник ОСОБА_1.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки не вставлено факту проведення відповідачем перевірки позивача з питань порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю, то, відповідно, відсутні підстави для прийняття відповідачем рішення про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Такий висновок суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідає нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є вірним, виходячи з наступного.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, то передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлено Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року № 3038-VI.

Відповідно до статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I-III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводять відповідні органи державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.

Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю повертають декларацію про початок виконання будівельних робіт замовникові, якщо декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, з обґрунтуванням причини у строк, передбачений для її реєстрації.

Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 затверджено Порядок виконання будівельних робіт ( зі змінами та доповненнями), який визначає процедуру виконання будівельних робіт (далі Порядок).

Відповідно до частини 4 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають, зокрема, право: складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; б) зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.

Декларацію про початок виконання будівельних робіт може бути скасовано органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі:

1) подання замовником заяви про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт;

2) отримання відомостей про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем (замовником), смерті фізичної особи - замовника або визнання її безвісно відсутньою;

3) встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю (ч. 7 ст. 36 Закону України«Про регулювання містобудівної діяльності»).

За приписами ч. 2 ст. 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.

Порядком виконання будівельних робіт, затвердженим постановою КМ України від 13.04.2011 № 466 визначено, що у разі виявлення Інспекцією недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню Інспекцією.

Виходячи з вищенаведеного, колегія суддів погоджується із позицією суду першої інстанції, що визначальною умовою для скасування декларації про початок виконання будівельних робіт з підстав виявлення порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю, є факт проведення перевірки з встановленням вказаних порушень.

Проте, як встановлено судом та у відповідності до висновків, викладених в акті відповідача від 03.09.2015, перевірка позивача з вказаних питань не проводилась, а тому відсутні підстави для прийняття відповідачем рішення про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Суд першої інстанції вірно зазначив, що службова записка службової особи відповідача не є підставою для прийняття рішення про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт у відповідності до частини 7 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що оскільки не встановлено порушення позивачем вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства, не встановлено факту подання недостовірних даних у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а тому є протиправним рішення Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області за №110 від 23.09.2015 про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт від 26.03.2013 за №ІФ 083130850117.

З матеріалів справи видно, що у них міститься проект житлового котеджу покращеного планування з житловими гостьовими приміщеннями в уч. Село, село Яблучниця Яремчанської міської ради Івано-Франківської області та технічний паспорт на вказаний об'єкт будівництва (а.с.91-137), чим спростовуються твердження, вказані у службовій записці.

З урахуванням викладеного, зважаючи на обставини встановлені у цій справі, суд апеляційної інстанції вважає обґрунтованими висновки суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 41 ч. 1, 160, 195, 196, 198 п. 1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 червня 2016 року у справі №809/220/16 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Д.М.Старунський

Судді В.М. Багрій

А.І.Рибачук

Ухвала у повному обсязі складена 22.11.2016 року.